مهران بیت
رن ارز رن

قیمت ارز رن (ren)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
رن رن
ren
آدرس سایت :
https://renproject.io
سورس کد :
Source Code
تلگرام :
Telegram
توییتر :
Twitter
وایت پیپر :
White paper
DeFi Polkadot Ecosystem Wrapped Tokens

ارز دیجیتال رن (REN) چیست؟

Ren یک پروتکل باز است که برای ایجاد همکاری و نقدینگی بین سیستم عامل های مختلف بلاکچین ساخته شده است . هدف از ایجاد این رمز ارز تسهیل برنامه های مالی غیرمتمرکز بین زنجیره ای است . به عنوان مثال ، می توانید از REN برای انتقال بیت کوین به بلاکچین اتریوم در اپلیکیشن های DeFi استفاده کنید .

توکن اصلی پروتکل ، REN ، به عنوان پیوندی برای نودهای در حال اجرا که معروف به Darknodes می باشند و RenVm را تامین می کنند ، عمل می کند .در واقع این رمز ارز قصد دارد با حذف موانع مربوط به نقدینگی بین بلاکچین ها ، قابلیت همکاری و از این رو دسترسی به امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi را گسترش دهد .

پروتکل رن چگونه کار ‌می‌کند؟

قابلیت جالب رن این است که نودهای تشکیل‌دهنده شبکه آن، سفارش‌ها را بدون دانستن محتوای آنها، پردازش می‌کنند و در حقیقت همین موضوع است که امنیت این شبکه را تضمین می‌کند. برای این کار تمامی سفارشات رمزنگاری و قسمت‌بندی می‌شوند و سپس با تکنولوژی sMPC در شبکه توزیع می‌گردند.

لذا نودها می‌توانند بدون اطلاع از محتوای سفارشات، قطعات را پردازش کرده و سفارش نهایی را اجرا کنند. مبادلات در این شبکه، کاملا اتمیک هستند و به صورت همتا به همتا صورت می‌گیرند. به این معنا که مبادلات به صورت یک‌مرتبه‌ای انجام می‌گیرند و امکان ندارند بخشی از سفارش انجام شده و بخش دیگری از آن انجام نشود؛ لذا از وقوع بسیاری از خطاها جلوگیری خواهد شد.

همان‌طور که ذکر کردیم، پروتکل رن یک دفتر سفارشات محرمانه یا مخفی را به ‌صورت غیر متمرکز نگهداری می‌کند. سفارشات به‌ صورت قطعه‌ای و غیرمتمرکز توزیع می‌شوند (با استفاده از طرح اشتراک محرمانه Shamir) و نهایتاً به صورت کاملاً غیرمتمرکز پردازش می‌گردند. زیرساخت مبادلات این پروتکل که بین بلاکچین‌های بیت‌ کوین، اتریوم و ERC20 ممکن هستند، به ‌صورت کاملاً اتمیک است.

نودهای شبکه رن

نودهای این شبکه دارک نود نامیده می‌شوند. این نودها وظیفه دارند که سفارشات همتا را بیابند و بعد از مطابقت دادن قطعات، مبادله اتمیک را اجرا کنند. علاوه بر مخفی بودن دفتر سفارشات، جزئیات مبادلات نیز با رمزنگاری غیرقرینه، محرمانه و مخفی باقی می‌ماند.

این پروتکل یک توکن بومی نیز دارد که ارز دیجیتال REN نامیده می‌شود.

امنیت REN چگونه تامین می‌شود؟

با وجود پروتکل‌های ذکرشده، امنیت REN بسیار بالا است. سفارشات بعد از قطعه‌بندی و رمزنگاری، برای پردازش به دست دارک نودها می‌رسند. اما عملیات تطبیق این قطعات، بدون اینکه محتوای آنها فاش شود انجام می‌گیرد. هر دارک نود تعدادی قطعه را پردازش می‌کند و نهایتاً نتیجه نودهای مختلف برای پردازش هر سفارش، با هم ترکیب خواهند شد.

همچنین علاوه بر امنیت و محرمانه بودن مبادلات، اتمیک بودن زیرساخت این شبکه قابلیت ایجاد ارتباط همتا به همتا و کاملاً امن را برای کاربرانی که قصد مبادله دارایی خود را دارند، ایجاد کرده است.

توکن REN چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن بومی شبکه رن، ارز دیجیتال REN است که کاربردهای فراوانی در این شبکه دارد. در ادامه برخی از این کاربردها را نام می‌بریم.

دارک نودهایی که در شبکه رن فعالیت می‌کنند، حق‌الزحمه‌ای را از شبکه دریافت خواهند کرد که با ارز دیجیتال REN پرداخت می‌شود. درحقیقت این حق‌الزحمه، بخشی از کارمزدی است که شبکه جهت اجرای سفارشات، از سفارش‌دهنده دریافت می‌کند.

همچنین دارک نودها برای فعالیت روی این شبکه باید در قرارداد هوشمند Registrar، مبلغ 100,000 واحد رن را به‌عنوان وثیقه پرداخت کنند. البته این مبلغ درهنگام خروج از شبکه دوباره به افراد عودت داده می‌شود، اما دریافت آن می‌تواند از وقوع سوءاستفاده‌های احتمالی، جلوگیری کند. لازم به‌ذکر است که مجموع عرضه ارز دیجیتال REN یک میلیارد واحد رن خواهد بود.

سخن پایانی

ویژگی‌ها و خصوصیات خاص شبکه رن، این شبکه و ارز دیجیتال رن (REN) را به یک راهکار بسیار کاربردی برای شرکت‌های بزرگ تبدیل کرده است. کسب‌وکارها یا شرکت‌ها می‌توانند انواع مبادلات بزرگ مالی را به‌ صورت امن و غیرمتمرکز در این شبکه انجام دهند. علاوه بر مبادلات OTC، وام‌دهی و کسب سود، معاملات لوریج، ایجاد دارک پول و غیره نیز در این شبکه ممکن هستند. همچنین به ‌دلیل ایجاد ارتباط بین‌شبکه‌ای، پروتکل رن می‌تواند برای بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) کاربردی باشد.