اپلیکیشن مهران بیت

مرکز تخصصی ارزهای دیجیتال

مهران بیت

به کاربردن شناسه دیجیتال و نحوه استفاده از آن برای حذف اقشار آسیب‌پذیر

ایو هایس دی کالاف (Eve Hayes de Kalaf) به عنوان پژوهشگر دانشگاه لندن می‌گوید …

مهران خرمی
اخبار ارزدیجیتال
۰۹ شهریور , ۱۴۰۰
1359 بازدید

ایو هایس دی کالاف (Eve Hayes de Kalaf) به عنوان پژوهشگر دانشگاه لندن می‌گوید:” جهان امروز به‌گونه‌ای به هم پیوسته شده که قبلاً تصورش را هم نمی‌کردیم، از دولت‌ها و بانک‌ها گرفته تتا سازمان های حمل و نقل و توسعه بین المللی همگی از پدیده‌ی شناسه دیجیتالی به خوبی استقبال کردند. به زودی برای سرعت بخشیدن به این همبستگی جهانی لازم است تا هر فردی بر روی زمین دارای شناسه دیجیتالی مختص به خود باشد. سازمان‌های بین المللی همچون سیستم بانکداری جهانی و سازمان ملل متحد به شکل فعال دولت‌ها را تشویق برای مدیریت داده‌های دیجیتالی کرده‌اند تا جهت مبارزه با فقر، بی‌تابعیتی و محرومیت‌های اجتماعی در بین جوامع مدرکی قانونی از اعلام وجود منحصر به فرد به شهروندان  خود ارائه دهند. برای تحقق این هدف، سیاست اجتماعی جوامع به شکل معمول افراد فقیر و آسیب پذیر یک جامعه از جمله زنان بومی و یا افراد بی سرپرست آفریقایی‌تبار را شناسایی کرده تا از دریافت کارت‌شناسایی دیجیتالی برای دریافت کمک‌های رفاهی و اجتماعی آنان  اطمینان حاصل کنند. به این معنی که آن‌ها، گروه‌هایی را هدف قرار می‌دهند که در طول تاریخ با بیشترین محرومیت سیستماتیک روبرو بوده و از به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک شهروند عادی منع شده‌اند.

تحقیقات ایو هایس دی کالاف نشان می‌دهد چگونه دولت‌ها قادر هستند تا سیستم‌های هویتی خود را که تحت حمایت‌های بین المللی قرار می‌گیرد تجهیز کنند. کتاب هویت حقوقی، نژاد و تعلق در جمهوری دومینیکن که در همین زمینه منتشر شده است نشان می‌دهد، که به موازات برنامه‌های بانکداری جهانی که به هر شهروند رسمی یک شناسه دیجیتال مبنی بر وجود قانونی او ارائه می‌دهد، دولت همزمان مکانیسم‌های محرومیتی جمعیت سیاهپوستان را معرفی کرده است. از گذشته‌های دور مردم هائیتی که در جمهوری دومینیکن متولد شده‌اند در نبردی سخت برای به دست آوردن شناسنامه برای خود قرار دارند. به این معنی‌که مقامات دولتی ادعا می‌کنند که با گذشت 80 سال مهاجران هائیتی که به اشتباه مدرک شناسایی دومینیکن دریافت نموده‌اند باید مدارکشان اصلاح شود. این در حالی است که این افراد مدارکی دال بر اثبات ادعای خود دارند که متاسفانه دولت آن را نمی‌پذیرد. این جدال چندین ساله موجب شد، چه افرادی که شرایط ثبت به عنوان شهروندان دومینیکن را داشتند و چه افرادی که به عنوان خارجی فاقد شرایط دریافت شناسنامه بودند از لیست شهروندان حذف شده و ده‌ها هزار نفر بدون مستندات شناسایی شدند که این امر موجب محروم شدن آنان از خدمات ضروری بهداشتی، رفاهی و آموزشی شد.

چرا برطرف کردن این شکاف هویت در جهان مهم است؟

این نوع محرومیت‌ها همچنان بدون در نظر گرفتن ارتباط بین هویت و تعلق افراد با دریافت شناسه دیجیتالی و بهره بردن از حقوق شهروندی در سراسر جهان  وجود دارد. بحث جمعیت‌های آسیب‌پذیر امروزی همچون مردم آسام در هند، روهینگیا در میانمار و سومالیایی‌ها در کنیا در 10 سال آتی رواج بیشتری می‌یابد زیرا با حرکت جهان به سمت فناوری در آینده نزدیک برای مثال افراد بی‌خانمان و بی هویت دیگر نمی‌توانند با وسایل نقلیه عمومی جابه‌جا شوند زیرا فاقد کارت شناسه دیجیتال هستند در حالی‌که این شرکت‌ها  فقط کارت‌های اعتباری قبول می‌کنند. در آینده نزدیک برای افرادی که در عصر دیجیتال فاقد شناسه دیجیتالی هستند، زندگی روزمره نه تنها دشوار خواهد بود بلکه تقریباً غیرممکن می‌شود.

منبع: cryptonews

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
از کیف پول یو اس دی ایکس – USDX Wallet چه می‌دانید؟

شرکت طراح یو اس دی ایکس در ژوئیه سال 2017 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در فرانکفورت …

آشنایی با توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری دارایی‌های رمزنگاری توسط فین‌تچ(fintech) از سوی ناظران مالی موسسه …

درآمد ۲۳ هزار میلیارد تومانی ایران از استخراج بیت کوین!

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد، در حال حاضر حدود ۴.۵ درصد از کل استخراج بیت کوین جهان در ایران انجام می‌شود …

افزایش قیمت بیت کوین در پی ناکامی آمریکا در طرح ایجاد ۱ میلیون شغل جدید

پس از انتشار گزارش مرتبط با عملکرد ضعیف ایالات متحده در زمینه ایجاد مشاغل جدید و ادامه روند چاپ پول بانک مرکزی آمریکا …

کلاهبرداری میلیاردی خرید ارز دیجیتال در مشهد

به گزارش مهران بیت وبه نقل از باشگاه خبرنگاران سرهنگ جواد جهانشیری رییس پلیس فتا …

ریپل به دنبال مدیر برای تعامل با بانک های مرکزی در مورد ارز دیجیتال است

خدمات پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال ریپل، به دنبال یک متخصص در ارزهای دیجیتال …