بحث بر سر مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در مجلس شورای اسلامی

در جلسات اخیر مجلس شورای اسلامی به نقل از سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس آقای غلامرضا مرحبا آمده که در آینده‌ی نه چندان دور تصویب لایحه مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در ایران محتمل خواهد شد. وی خاطر نشان کرد که اعضای مجلش مخالف زیر زمینی بودن فعالیت‌های رمزنگاری در ایران هستند اما باید در این مورد نظرات دولت هم مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری‌ها و به نقل از بازارهای دیجیتال، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این‌که مجلس به‌دنبال قانونمندکردن فعالیت‌های بخش ارزهای دیجیتال است، گفت:

“با پیشنهاد ما برای قانونمند شدن فرآیندهای رمز ارزها، اگر هر ایرانی تلاش کند تا رمزارز تولید کند مشخص خواهد شد که مجوز آن را از چه ارگانی دریافت کرده است.”

غلامرضا مرحبا همچنین تصریح کرد: ما در دولت جدید اجازه نخواهیم داد تا فعالیت‌های رمز ارزها در ایران در مسیر زیرزمینی شدن حرکت کند و باید به هر نحوی که شده تمامی مراحل آن از مبدأ تولید گرفته تا مقصد کاملاً تحت نظارت دولت باشد. از آن‌جا که فرآیندهای بخش رمزنگاری در دسته‌ی فعالیت‌های ارزشمند و پولساز قرار داد گفت: باید به کلیه فعالیت‌های رمزارزها مالیات تعلق بگیرد. همچنین، در این‌باره افزود: ما در لایحه ارائه شده به شکلی روشن طرحی را ارائه کرده‌ایم تا مشخص شود افرادی که قصد فعالیت در این بخش را دارند از کجا باید مجوزهای لازمه را اخذ کنند و در نهایت وظیفه‌ی چه ارگانی خواهد بود که بر فعالیت‌های صورت‌گرفته بر رمزارزها نظارت کند. به این دلیل که دیدگاه ما در مجلس این است که همگی این موارد روشن و شفاف باشد.

بحث بر سر مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در مجلس شورای اسلامی

در ادامه غلامرضا مرحبا اشاره کرد که اگر غیر از این و به شکل زیر زمین بخواهند رمزارزها در ایران به فعالیت خود ادامه دهند، به طور حتم این فعالیت‌ها آسیب‌زننده خواهد بود و هم به اقتصاد کشور و هم به مردم صدمه خواهد زد. او همچنین تاکید کرد دریافت مالیات از بخش رمزارزها و سرمایه‌گذاران این حوزه محتمل است و این یک مسئله طبیعی خواهد بود. به این دلیل که وقتی یک فرد در کشورش مشغول به انجام فعالیت‌های تجاری است و از آن فعالیت‌ها کسب درآمد می‌کند پس باید حق و حقوق دولت که همان مالیات است را بپردازد تا دولت بتواند با دریافت این مالیات‌ها هزینه‌های جاری خود را تأمین کند. به اعتقاد بنده رمزارزها نیز به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی سودمند و درآمدزا باید مالیات قانونی خود را به دولت پرداخت کنند تا در همین راستا دولت هم بتواند هزینه‌های امنیت در این فعالیت‌ها  و از سوی دیگر میزان انرژی مصرفی این حوزه را به خوبی تأمین کند.

در پایان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضوع مشمول مالیات شدن بخش رمزنگاری باید در قوانین جمهوری اسلامی ایران دیده شده و گنجانده شود. البته باید بگویم اکنون در مراحل ابتدایی گپ و گفت‌های این موضوع در مجلس هستیم. به طور حتم دولت مرکزی نیز در این زمینه نقطه‌نظراتی خواهد داشت که باید آن‌ها را دریافت کنیم و در نهایت به یک نقطه‌نظر مشترکدر این حوزه برسیم.

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
اجباری شدن داشتن اینماد برای دریافت درگاه پرداخت از فردا و سرنوشت صرافی های ارز دیجیتال
دسته بندی: اخبار ایران ارزدیجیتال / تاریخ : 2021/11/24

اجباری شدن داشتن اینماد برای دریافت درگاه پرداخت از فردا و سرنوشت صرافی های ارز دیجیتال

بدین‌وسیله به اطلاع شرکت‌های پرداخت‌یار می‌رساند، از روز چهارشنبه مورخ 30/9/1400 اخذ نماد اعتماد الکترونیکی برای پذیرندگان پشتیبانی‌شده الزامی می‌باشد. …