مهران بیت

بحث بر سر مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در مجلس شورای اسلامی

در جلسات اخیر مجلس شورای اسلامی به نقل از سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس …

زهرا موسی
اخبار ایران ارزدیجیتال
۱۳ مهر , ۱۴۰۰
1236 بازدید

در جلسات اخیر مجلس شورای اسلامی به نقل از سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس آقای غلامرضا مرحبا آمده که در آینده‌ی نه چندان دور تصویب لایحه مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در ایران محتمل خواهد شد. وی خاطر نشان کرد که اعضای مجلش مخالف زیر زمینی بودن فعالیت‌های رمزنگاری در ایران هستند اما باید در این مورد نظرات دولت هم مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری‌ها و به نقل از بازارهای دیجیتال، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این‌که مجلس به‌دنبال قانونمندکردن فعالیت‌های بخش ارزهای دیجیتال است، گفت:

“با پیشنهاد ما برای قانونمند شدن فرآیندهای رمز ارزها، اگر هر ایرانی تلاش کند تا رمزارز تولید کند مشخص خواهد شد که مجوز آن را از چه ارگانی دریافت کرده است.”

غلامرضا مرحبا همچنین تصریح کرد: ما در دولت جدید اجازه نخواهیم داد تا فعالیت‌های رمز ارزها در ایران در مسیر زیرزمینی شدن حرکت کند و باید به هر نحوی که شده تمامی مراحل آن از مبدأ تولید گرفته تا مقصد کاملاً تحت نظارت دولت باشد. از آن‌جا که فرآیندهای بخش رمزنگاری در دسته‌ی فعالیت‌های ارزشمند و پولساز قرار داد گفت: باید به کلیه فعالیت‌های رمزارزها مالیات تعلق بگیرد. همچنین، در این‌باره افزود: ما در لایحه ارائه شده به شکلی روشن طرحی را ارائه کرده‌ایم تا مشخص شود افرادی که قصد فعالیت در این بخش را دارند از کجا باید مجوزهای لازمه را اخذ کنند و در نهایت وظیفه‌ی چه ارگانی خواهد بود که بر فعالیت‌های صورت‌گرفته بر رمزارزها نظارت کند. به این دلیل که دیدگاه ما در مجلس این است که همگی این موارد روشن و شفاف باشد.

بحث بر سر مشمول مالیات شدن ارزهای دیجیتال در مجلس شورای اسلامی

در ادامه غلامرضا مرحبا اشاره کرد که اگر غیر از این و به شکل زیر زمین بخواهند رمزارزها در ایران به فعالیت خود ادامه دهند، به طور حتم این فعالیت‌ها آسیب‌زننده خواهد بود و هم به اقتصاد کشور و هم به مردم صدمه خواهد زد. او همچنین تاکید کرد دریافت مالیات از بخش رمزارزها و سرمایه‌گذاران این حوزه محتمل است و این یک مسئله طبیعی خواهد بود. به این دلیل که وقتی یک فرد در کشورش مشغول به انجام فعالیت‌های تجاری است و از آن فعالیت‌ها کسب درآمد می‌کند پس باید حق و حقوق دولت که همان مالیات است را بپردازد تا دولت بتواند با دریافت این مالیات‌ها هزینه‌های جاری خود را تأمین کند. به اعتقاد بنده رمزارزها نیز به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی سودمند و درآمدزا باید مالیات قانونی خود را به دولت پرداخت کنند تا در همین راستا دولت هم بتواند هزینه‌های امنیت در این فعالیت‌ها  و از سوی دیگر میزان انرژی مصرفی این حوزه را به خوبی تأمین کند.

در پایان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضوع مشمول مالیات شدن بخش رمزنگاری باید در قوانین جمهوری اسلامی ایران دیده شده و گنجانده شود. البته باید بگویم اکنون در مراحل ابتدایی گپ و گفت‌های این موضوع در مجلس هستیم. به طور حتم دولت مرکزی نیز در این زمینه نقطه‌نظراتی خواهد داشت که باید آن‌ها را دریافت کنیم و در نهایت به یک نقطه‌نظر مشترکدر این حوزه برسیم.

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
هدف قرار دادن تجارت بین المللی از سوی استیبل کوین جدید چین

با افزایش نگرانی‌های اخیر مقامات مالی در مورد مقررات استیبل کوین‌ها در سراسر جهان، مقامات …

بعد ده سال بیت کوین همه چیز را تغییر داده است.

به گزارش wiredده سال پیش کسی با استفاده از نام Satoshi Nakamoto مقاله ای دانشگاهی را …

اتریوم (Ethereum) چیست ؟‌

اتریوم نوعی ارز دیجیتالی است، اما پیش از آنکه بدانیم اتریوم چیست نخست باید با مفهوم …

تا کنون درمورد حملات ساندویچ در معاملات کریپتو  شنیده اید؟

در مقاله ی فرانت رانینگ در مورد تعریف انواعی از حملات کریپتویی توضیح دادیم. حملاتی …

معرفی 5 دسته توکن برتر در عملکرد طی هفته

امروز با گذشته یک هفته از عملکردهای متفاوت بازار رمزنگاری، برخی از توکن‌ها توانستند به یقین …

مروری اجمالی بر مشهور ترین ارزهای دیجیتال

مدتی است که ارز‌های مجازی و دیجیتال، به چرخه اقتصاد جهانی وارد شده‌اند و کم‌کم به بخشی …