مهران بیت

مدل بیت کوین چگونه قادر است معضل رسانه‌های اجتماعی را حل کند؟

بیشتر پلت‌ فرم‌های رسانه‌های اجتماعی به طور معمول به دلیل این‌که رمزگذاری آن‌ها نمی‌تواند به حفظ حریم خصوصی افراد کمک کند …

زهرا موسی
مقالات
۱۷ شهریور , ۱۴۰۰
1033 بازدید

بیشتر پلت‌ فرم‌های رسانه‌های اجتماعی به طور معمول به دلیل این‌که رمزگذاری آن‌ها نمی‌تواند به حفظ حریم خصوصی افراد کمک کند مورد انتقاد جوامع قرار می‌گیرند. راه‌حل مبتنی بر بلاک‌چین شاید همان چیزی است که قرار شده به عنوان پایانی بر دوران تسلط سیستم متمرکز بر رسانه‌های اجتماعی عمل کند. این پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی  قادرند افراد گوناگون را بر اساس ورودی‌های مورد نظر به مدل مختص خود وصل کنند. به شکل مداوم الگوریتم‌ها در حال تغییر هستند تا بتوانند منابع درآمدزای جدیدی را برای این پلتفرم‌ها  ایجاد کنند در حالی که از سوی دیگر موجب محروم شدن کاربران از حق طبیعی خود می‌شوند. از جنبه دیگر توجه کنید که حق آزادی بیان در اکثر سیستم عامل‌های متمرکز اصلاً وجود ندارد و تنها با اشاره به شرایط استفاده از آن، به خود این اجازه را می‌دهند تا نظرات کاربران را حذف یا سانسور کنند. اگرچه بیشتر سیستم عامل‌های پیام رسان اجتماعی فعلی ادعا دارند که دارای سیستم رمزگذاری سراسری هستند، اما در بیشتر موارد از کاربران می‌خواهند تا از رمزهای مختلف برای دستگاه‌های هوشمند خود استفاده کنند.  با تمام معضلاتی که هم اکنون برای این سیستم‌ عامل‌های متمرکز رسانه‌های اجتماعی وجود دارد ، اما به طور حتم یک سیستم بلاک چین مانند هر ارز رمزنگاری غیرمتمرکزی قادر خواهد بود بر این مشکلات غلبه کند.

 

 

توضیح مدل‌سازی بیت کوین

هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکزی که بر اساس مدل بیت کوین ساخته و اجرا شود ، در حقیقت کاربر استفاده کننده از آن را مسئول نهایی جهت اطمینان پیدا کردن از حقوق خود برای حفظ حریم خصوصی و از بین بردن موانع می‌کند. علاوه بر این مزایای روشن تمرکززدایی اقتصادی، که در آن ارزش به نسبت مساوی بین دارندگان و سازندگان هر گره به اشتراک گذاشته می‌شود، موجب می‌شود راه حلی مبتنی بر بلاک چین ارائه شود که حتی می تواند قابلیت استفاده از آن‌ها را افزایش دهد. برای مثال می‌توان به پوکتنت(Pocketnet)، به عنوان یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز اشاره کرد که از بیت کوین الگوبرداری می‌کند.

 مدل بیت کوین چگونه قادر است معضل رسانه‌های اجتماعی را حل کند؟

با توجه به مطالب مطرح شده باز هم کاربران به سراغ برنامه‌های اجتماعی متمرکز می‌روند، اما پس از مدتی با معضلات آن‌ها مواجه می‌شوند. اما باید گفت بیت کوین نه تنها یک طرح کلی برای همه برنامه‌های غیر متمرکز به شما ارائه می‌دهد و بلکه  واقعاً استفاده از شبکه‌های اجتماعی را آسان می‌کند.

 

نمونه‌ای از مدل الگوبرداری شده از بیت کوین جهت رفع معضلات موجود

در سال 2021 رابط کاربری باستیون(Bastyon) از یک پیام رسان رمزگذاری شده غیر متمرکز بر مبنای الگوی بیت کوین رونمایی کرده که نیازی به اتصال به شماره تلفن همراه کاربران خود ندارد. به این معنی، که این پیام رسان به عنوان یک بلاک چین سیستم مرکزی و غیرمتمرکزی را برای مبادلات ارائه می‌دهد که امکان تبادل کلیدهای رمزگذاری شده را در کانال‌های امن فراهم می‌کند. با این روش دیگر تمامی مکالمات به شکل پیش‌فرض دارای رمزگذاری سراسری هستند و به عنوان پشتیبانی محافظتی از حریم خصوصی کاربران ، سابقه‌ی کل پیام‌ها به مدت هفت روز قابلیت ذخیره شدن دارند.

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تگ یا ممو در کیف پول چیست؟

احتمالا هنگام خرید ارز های دیجیتال اسم تگ یا memo به گوشتان خورده است.در این مقاله …

برای سرمایه گذاری در اتریوم داشتن سه دلیل کافی‌است

یه سرمایه‌گذاری خوب یعنی این‌که اگر در شروع سال 2021 با سرمایه‌گذاری در اتریوم …

ژاپن ارز دیجیتال راه اندازی می کند

به گزارش مهران بیت و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ژاپن در صورت ادامه کاهش گردش پول نقد …

جفت ارز چیست و مفاهیم فارکس چگونه است؟

جفت ارز چیست: EUR / USD (یورو / دلار آمریکا)؟ آمریکا یا عبور از ارزهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و …

هشدار پلیس درباره بدافزار استخراج ارز های دیجیتال

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به خطر بدافزارهای …

استاد دانشگاه: در خرید و فروش نفت نمی‌توان از ارز دیجیتال استفاده کرد

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: در حال حاضر حجم مراودات با این رمز ارزها بسیار کم است و …