مدل بیت کوین چگونه قادر است معضل رسانه‌های اجتماعی را حل کند؟

  • 17 شهریور , 1400
  • زهرا موسوی
  • 24 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • دسته بندی : مقالات
  • امتیاز :

    3 / 5. 1

بیشتر پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی به طور معمول به دلیل این‌که رمزگذاری آن‌ها نمی‌تواند به حفظ حریم خصوصی افراد کمک کند مورد انتقاد جوامع قرار می‌گیرند. راه‌حل مبتنی بر بلاک‌چین شاید همان چیزی است که قرار شده به عنوان پایانی بر دوران تسلط سیستم متمرکز بر رسانه‌های اجتماعی عمل کند. این پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی  قادرند افراد گوناگون را بر اساس ورودی‌های مورد نظر به مدل مختص خود وصل کنند. به شکل مداوم الگوریتم‌ها در حال تغییر هستند تا بتوانند منابع درآمدزای جدیدی را برای این پلتفرم‌ها  ایجاد کنند در حالی که از سوی دیگر موجب محروم شدن کاربران از حق طبیعی خود می‌شوند. از جنبه دیگر توجه کنید که حق آزادی بیان در اکثر سیستم عامل‌های متمرکز اصلاً وجود ندارد و تنها با اشاره به شرایط استفاده از آن، به خود این اجازه را می‌دهند تا نظرات کاربران را حذف یا سانسور کنند. اگرچه بیشتر سیستم عامل‌های پیام رسان اجتماعی فعلی ادعا دارند که دارای سیستم رمزگذاری سراسری هستند، اما در بیشتر موارد از کاربران می‌خواهند تا از رمزهای مختلف برای دستگاه‌های هوشمند خود استفاده کنند.  با تمام معضلاتی که هم اکنون برای این سیستم‌ عامل‌های متمرکز رسانه‌های اجتماعی وجود دارد ، اما به طور حتم یک سیستم بلاک چین مانند هر ارز رمزنگاری غیرمتمرکزی قادر خواهد بود بر این مشکلات غلبه کند.

 

 

توضیح مدل‌سازی بیت کوین

هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکزی که بر اساس مدل بیت کوین ساخته و اجرا شود ، در حقیقت کاربر استفاده کننده از آن را مسئول نهایی جهت اطمینان پیدا کردن از حقوق خود برای حفظ حریم خصوصی و از بین بردن موانع می‌کند. علاوه بر این مزایای روشن تمرکززدایی اقتصادی، که در آن ارزش به نسبت مساوی بین دارندگان و سازندگان هر گره به اشتراک گذاشته می‌شود، موجب می‌شود راه حلی مبتنی بر بلاک چین ارائه شود که حتی می تواند قابلیت استفاده از آن‌ها را افزایش دهد. برای مثال می‌توان به پوکتنت(Pocketnet)، به عنوان یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز اشاره کرد که از بیت کوین الگوبرداری می‌کند.

 مدل بیت کوین چگونه قادر است معضل رسانه‌های اجتماعی را حل کند؟

با توجه به مطالب مطرح شده باز هم کاربران به سراغ برنامه‌های اجتماعی متمرکز می‌روند، اما پس از مدتی با معضلات آن‌ها مواجه می‌شوند. اما باید گفت بیت کوین نه تنها یک طرح کلی برای همه برنامه‌های غیر متمرکز به شما ارائه می‌دهد و بلکه  واقعاً استفاده از شبکه‌های اجتماعی را آسان می‌کند.

 

نمونه‌ای از مدل الگوبرداری شده از بیت کوین جهت رفع معضلات موجود

در سال 2021 رابط کاربری باستیون(Bastyon) از یک پیام رسان رمزگذاری شده غیر متمرکز بر مبنای الگوی بیت کوین رونمایی کرده که نیازی به اتصال به شماره تلفن همراه کاربران خود ندارد. به این معنی، که این پیام رسان به عنوان یک بلاک چین سیستم مرکزی و غیرمتمرکزی را برای مبادلات ارائه می‌دهد که امکان تبادل کلیدهای رمزگذاری شده را در کانال‌های امن فراهم می‌کند. با این روش دیگر تمامی مکالمات به شکل پیش‌فرض دارای رمزگذاری سراسری هستند و به عنوان پشتیبانی محافظتی از حریم خصوصی کاربران ، سابقه‌ی کل پیام‌ها به مدت هفت روز قابلیت ذخیره شدن دارند.

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/05

آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری

تعریف ماهیت چین‌لینک(Chainlink) به عنوان یک لینک زنجیره‌ای در سال 2019 سرویس غیرمتمرکز چین‌لینک(Chainlink) بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی …

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن

سلطه حکومت‌ها بر جهان امروز، به نظر می‌رساند که همه قدرت‌های دولت و سیاسی در دنیا در جهت اتحاد نامحسوسی …

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟

توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT)، برخلاف ارزهای رمزنگاری شده قابل تعویض نیستند. در مقابل، گرایش توکن(NFT) به سمت بازارهای غیر متمرکز …

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/03

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)

ترا (Terra) به عنوان یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه عمل می‌کند که از استیبل کوین‌های مقیاس‌پذیر و …