مهران بیت

چطور السالوادور توانست یک کشور پیشگام برای بیت کوین مبدل شود؟

قدم جسورانه‌ی السالوادور به آینده با تبدیل شدن به اولین کشور جهان که بیت کوین را قانونی کرد …

زهرا موسی
مقالات
۲۳ شهریور , ۱۴۰۰
1248 بازدید

قدم جسورانه‌ی السالوادور به آینده با تبدیل شدن به اولین کشور جهان که بیت کوین را قانونی کرد آغاز شد. در ماه های اخیر، کشور السالوادور علاوه بر خبرساز شدن در زمینه رمزنگاری با واکنش‌های گوناگونی هم از سوی موسسات مالی و صندوق بین المللی پول به دلیل باور آن‌ها بر ماهیت بی‌ثبات بودن ارز دیجیتال روبه‌رو شده است. اما با این وجود، مقامات السالوادور همچنان خوش‌بین هستند که بتوانند به پناهگاه جدیدی برای بیت کوین تبدیل شوند.این کشور علاوه‌بر اجرای قوانین مرتبط با خرید بیت کوین، همچنین اعلام کرده که می‌تواند بیت کوین را به شیوه‌ای سازگار با محیط زیست استخراج کند.این ادعا زمانی از سوی آن‌ها مطرح شد که به دنبال یافتن راه‌هایی برای استفاده از انرژی گرمایی تولید شده از آتشفشان‌های خود ، برای استخراج بیت کوین بودند که از این طریق به تقویت اقتصادی خود کمک کنند.

مزایا و معایب قانون بیت کوین بر اقتصاد السالوادور

در هشتم ژوئن 2021، کشور السالوادور با تصویب قانون بیت کوین(Ley Bitcoin) در کنگره، تبدیل به یکی از پیشگامان دنیای بیت کوین شد. در نتیجه این تصویب، دولت به شهروندانی که برای نصب کیف پول ملی دیجیتال به نام چیو(Chivo)ثبت نام کنند بیت کوین به ارزش 30 دلار اعطا می‌کند. همچنین در قوانین آمده به خارجیانی که بتوانند سه بیت کوین در این کشور سرمایه گذاری کنند، اقامت دائم داده می‌شود. برخی از منتقدین فضای رمزنگاری بر این باورند که با قانونی شدن بیت کوین این کشور تبدیل به پناهگاهب برای پولشویی و انواع جرایم دیگر مالی خواهد شد به همین دلیل نیز جامعه‌ی جهانی درخواست کمک السالوادور برای اجرای بیت کوین به عنوان یک هزینه قانونی را رد کردند. با این حال ، هنوز هم دامنه وسیعی از امکانات قانونی کردن بیت کوین برای ساکنین این کشور وجود دارد که به کاهش فقر در السالوادور کمک کرده و توانسته تأثیرات کلی مثبتی بر اقتصاد سالوادور بگذارد. از جمله مزایای مهمی که می‌توان به ان اشاره کرد حذف وابستگی به دلار آمریکا، جذب سرمایه گذاران خارجی جدید و حذف موقت انرژی گرمایی زمین برای استخراج بیت کوین است.

چطور السالوادور توانست یک کشور پیشگام برای بیت کوین مبدل شود؟

چگونه بیت کوین السالوادور را به فکر پیشگام شدن انداخت؟

در اولین مراحل پیش از تصویب لایحه بیت کوین، رئیس جمهور گفت که ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی در حدود 680 میلیارد دلار است پس اگر 1 درصد از این مقدار در السالوادور سرمایه‌گذاری شود  با افزایش مزایای اقتصادی برای کشور روبه‌رو می‌شویم. به این دلیل که تولید ناخالص داخلی در حال حاضر 25 درصد است و این نشان دهنده این است که اگر السالوادور با موفقیت بتواند در آینده به پایتخت بیت کوین در جهان رمزنگاری تبدیل شود، وضعیت مالی این کشور تا حد زیادی بهبود می‌یابد. در سال‌های اخیر، استخراج ارزهای رمزنگاری شده به دلیل آثار مخربی که با صرف انرژی بر محیط زیست می‌گذارند مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌اند.  اما در ژوئن 2021 ، رئیس جمهور السالوادور اعلام کرد برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده در شرکت‌های دولتی از برق حاصل از گرمای زمین استفاده خواهد کرد که از انرژی گرمایی آتشفشان‌ها ایجاد می‌شود. این منبع انرژی گرمایی تجدیدپذیر می‌تواند جایگزینی مطمئن برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده در السالوادور باشد.

منبع: bitcoinmagazine

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
پیشنهاد 5 برابری دستمزد عادی به متخصصان بلاک چین روسی

در روسیه میزان دریافت حقوق مربوط به کارکنان حوزه بلاک چین به سرعت در حال افزایش است …

دعوای مولتی ورس و متاورس

همانطور که در مقاله های مربوط به متاورس (Metaverse) اشاره شد، مانند هر پروژه ی دیگری …

Algorand یا الگوراند چیست؟

Algorand برای بهبود بخشیدن به سرعت تراکنش ها و همچنین کارایی سیستم بلاکچین …

گرفتگی حجم معاملات استابل کوین( Stablecoin ) با کاهش ارزش ارزهای رمز پایه بیت کوین را به زیر 30000 دلار رساند

قیمت بیت کوین روز سه‌شنبه به منطقه زیر 30000 هزار دلار کاهش یافت و در جلسات معاملات اول …

نگاهی اجمالی به تاریخچه (DeFi) به عنوان امور مالی غیر متمرکز

دفی (DeFi) به عنوان امور مالی غیر متمرکز می‌تواند هسته صنعت خدمات مالی را متزلزل کرده …

ارزی که در عرض چند ساعت 2000 درصد رشد کرد!

چند ساعت پس از اینکه آندره کرونجی از توکن جدید خود رونمایی کرد؛ این ارز با افزایش قیمتی …