مالیات بر ارزهای دیجیتال چگونه اعمال می‌شود؟

 • ۱۰ مهر , ۱۴۰۰
 • زهرا موسوی
 • 712 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • دسته بندی : مقالات
 • امتیاز :

  2.6 / 5. 5

تجارت ارزهای رمزنگاری شده ، خرید یا فروش آن‌ها در برخی از کشورها مشمول مالیات می‌شود. برای محاسبه مالیات بر ارزهای دیجیتال باید به سود و زیان سرمایه هر سرمایه‌گذار توجه کرد. البته باید گفت مالیات بر ارزهای دیجیتال هر حوزه‌ی قضایی در هر کشوری متفاوت محاسبه خواهد شد. مقامات مالیاتی در کشورها  به شکل معمول با صرافی‌های رمزنگاری شده برای ردیابی کردن معاملات رمزنگاری در تعامل و همکاری هستند. پس به یاد داشته باشید که اگر سعی در فرار از پرداخت مالیات کنید جریمه‌های مالی شدیدی در انتظارتان است.

مالیات بر ارزهای دیجیتال چیست؟

ادارات و مقامات مالیاتی در هر کشوری به شکل معمول میزان دارایی‌های رمزنگاری شده سرمایه‌گذاران را به عنوان دارایی‌های آن‌ها تلقی می‌کند و این یک تعهد قانونی ایجاد می‌کند که سرمایه‌گذاران مالیات خود را بپردازند. در حقیقت مالیات هر کاربر رمزنگاری بسته به مکان زندگی او، مدت زمان نگهداری رمز ارز نزد او و نوع فعالیتش بستگی دارد. به طور کلی، مالیات بر ارزهای دیجیتال تنها در زمان فروش آن‌ها تعلق می‌گیرد.

مالیات بر ارزهای دیجیتال در هنگام خرید یا فروش رمزنگاری

به دلیل این‌که عرصه رمزنگاری یک فضای جدید و در حال توسعه است پس ادارات و مقامات مالیاتی هنوز به قوانین ثابتی برای مالیات بر ارزهای دیجیتال نرسیده‌اند. با این وجود، هر کاربر رمزنگاری وظیفه دارد تا سود و سرمایه خود را که مشمول مالیات می‌شود پیگیری کند و مقدار مالیات تعیین شده بر طبق چهارچوب مقررات کشور خودش را به ادارات دارایی پرداخت کند. همواره کلیه معاملات مربوط به فروش کالاها، سرمایه گذاری و سایر دارایی‌ها مشمول مالیات می‌شود پس هیچ بعید نیست که خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با ارز فیات هم مشمول مالیات شود. اما در هر حال فروش یا هر نوع معامله رمزنگاری به طور حتم مشمول مالیات خواهد شد.

یک رویداد مشمول مالیات باعث افزایش سود (سود) یا زیان سرمایه می شود. اگر دارایی ای که در اختیار دارید افزایش یابد و آن را با سود معامله کنید ، سود سرمایه ای کسب کرده اید. اگر آن دارایی را با ضرر معامله کنید یا بفروشید ، متحمل ضرر سرمایه شده اید.

مالیات بر ارزهای دیجیتال چگونه اعمال می‌شود؟

چه مواردی مشمول مالیات بر ارزهای دیجیتال چیست؟

 • فروش ارز رمزنگاری شده در مقابل ارز فیات
 • مبادله ارز رمزنگاری شده در مقابل با ارزهای رمزنگاری شده دیگر
 • خرید کالا یا خدمات رمزنگاری در صورت کسب سود

این نوع طبقه‌بندی یا دسته‌بندی رسمی بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده در داخل یک کشور است که بر تعیین نحوه تعیین مالیات تایر می‌گذارد. پس اگر در کشوری زندگی می‌کنید که در آن قوانین مالیات بر ارزهای دیجیتال خاصی تصویب نشده  است، انتظار می‌رود که سود فرآیند رمزنگاری شما مشمول مالیات شود. البته برخی کشورها همانند آلمان هیچ مالیات بر ارزهای دیجیتال که بیشتر از یک سال نزد سرمایه گذار مانده باشد دریافت نمی‌کند. همچنین کشورهای مالزی ، پرتغال و سنگاپور هم قوانین مالیاتی آزادانه‌ای برای عملیات رمزنگاری دارند. گاهی اوقات درآمد بیت کوینی شما نیز ممکن است به عنوان همان مالیات بر درآمد محاسبه گردد به این معنی که اگر شما یک کارمند یا معامله گر حوزه رمزنگاری هستید که حقوق شما به شکل رمزنگاری پرداخت می‌شود پس باید برای آن مالیات بر درآمد پرداخت کنید.

 

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
بازی Shroom Kingdom | ساخت مراحل بازی هم با شما
دسته بندی: مقالات / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۲/۰۶

بازی Shroom Kingdom | ساخت مراحل بازی هم با شما

اگر در گوگل Shroom Kingdom را جستجو کنید از شما می پرسد آیا منظورتان Mushroom  است؟ این تنها شباهت لفظی …

بازی Illuvium پدیده ی 2022 خواهد شد؟
دسته بندی: مقالات / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۱/۲۴

بازی Illuvium پدیده ی 2022 خواهد شد؟

یک بازی از نوع نقش آفرینی با NFTهای کلکسیونی، دارای مبارزه ی خودکار و بخش های رایگان دیگر چه می …

هایپ یا ترند؟ (Hype or Trend) , کدام به نفع کسب و کار شماست؟
دسته بندی: مقالات / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۱/۱۳

هایپ یا ترند؟ (Hype or Trend) , کدام به نفع کسب و کار شماست؟

هوش مصنوعی، پیامرسان ها، بلاک چین، ماشین های خودران، محاسبات ابری و … احتمالا همه ی این اسم ها را …

معرفی lookintobitcoin | تحلیل رایگان آنچین
دسته بندی: تحلیل آنچین مقالات / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۳۰

معرفی lookintobitcoin | تحلیل رایگان آنچین

پایگاه look into bitcoin یکی دیگر از سایت های ارائه دهنده ی داده ها و اندیکاتورهای استخراج شده از اطلاعات …