مالیات بر ارزهای دیجیتال چگونه اعمال می‌شود؟

 • 10 مهر , 1400
 • زهرا موسوی
 • 41 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • دسته بندی : مقالات
 • امتیاز :

  3 / 5. 4

تجارت ارزهای رمزنگاری شده ، خرید یا فروش آن‌ها در برخی از کشورها مشمول مالیات می‌شود. برای محاسبه مالیات بر ارزهای دیجیتال باید به سود و زیان سرمایه هر سرمایه‌گذار توجه کرد. البته باید گفت مالیات بر ارزهای دیجیتال هر حوزه‌ی قضایی در هر کشوری متفاوت محاسبه خواهد شد. مقامات مالیاتی در کشورها  به شکل معمول با صرافی‌های رمزنگاری شده برای ردیابی کردن معاملات رمزنگاری در تعامل و همکاری هستند. پس به یاد داشته باشید که اگر سعی در فرار از پرداخت مالیات کنید جریمه‌های مالی شدیدی در انتظارتان است.

مالیات بر ارزهای دیجیتال چیست؟

ادارات و مقامات مالیاتی در هر کشوری به شکل معمول میزان دارایی‌های رمزنگاری شده سرمایه‌گذاران را به عنوان دارایی‌های آن‌ها تلقی می‌کند و این یک تعهد قانونی ایجاد می‌کند که سرمایه‌گذاران مالیات خود را بپردازند. در حقیقت مالیات هر کاربر رمزنگاری بسته به مکان زندگی او، مدت زمان نگهداری رمز ارز نزد او و نوع فعالیتش بستگی دارد. به طور کلی، مالیات بر ارزهای دیجیتال تنها در زمان فروش آن‌ها تعلق می‌گیرد.

مالیات بر ارزهای دیجیتال در هنگام خرید یا فروش رمزنگاری

به دلیل این‌که عرصه رمزنگاری یک فضای جدید و در حال توسعه است پس ادارات و مقامات مالیاتی هنوز به قوانین ثابتی برای مالیات بر ارزهای دیجیتال نرسیده‌اند. با این وجود، هر کاربر رمزنگاری وظیفه دارد تا سود و سرمایه خود را که مشمول مالیات می‌شود پیگیری کند و مقدار مالیات تعیین شده بر طبق چهارچوب مقررات کشور خودش را به ادارات دارایی پرداخت کند. همواره کلیه معاملات مربوط به فروش کالاها، سرمایه گذاری و سایر دارایی‌ها مشمول مالیات می‌شود پس هیچ بعید نیست که خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با ارز فیات هم مشمول مالیات شود. اما در هر حال فروش یا هر نوع معامله رمزنگاری به طور حتم مشمول مالیات خواهد شد.

یک رویداد مشمول مالیات باعث افزایش سود (سود) یا زیان سرمایه می شود. اگر دارایی ای که در اختیار دارید افزایش یابد و آن را با سود معامله کنید ، سود سرمایه ای کسب کرده اید. اگر آن دارایی را با ضرر معامله کنید یا بفروشید ، متحمل ضرر سرمایه شده اید.

مالیات بر ارزهای دیجیتال چگونه اعمال می‌شود؟

چه مواردی مشمول مالیات بر ارزهای دیجیتال چیست؟

 • فروش ارز رمزنگاری شده در مقابل ارز فیات
 • مبادله ارز رمزنگاری شده در مقابل با ارزهای رمزنگاری شده دیگر
 • خرید کالا یا خدمات رمزنگاری در صورت کسب سود

این نوع طبقه‌بندی یا دسته‌بندی رسمی بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده در داخل یک کشور است که بر تعیین نحوه تعیین مالیات تایر می‌گذارد. پس اگر در کشوری زندگی می‌کنید که در آن قوانین مالیات بر ارزهای دیجیتال خاصی تصویب نشده  است، انتظار می‌رود که سود فرآیند رمزنگاری شما مشمول مالیات شود. البته برخی کشورها همانند آلمان هیچ مالیات بر ارزهای دیجیتال که بیشتر از یک سال نزد سرمایه گذار مانده باشد دریافت نمی‌کند. همچنین کشورهای مالزی ، پرتغال و سنگاپور هم قوانین مالیاتی آزادانه‌ای برای عملیات رمزنگاری دارند. گاهی اوقات درآمد بیت کوینی شما نیز ممکن است به عنوان همان مالیات بر درآمد محاسبه گردد به این معنی که اگر شما یک کارمند یا معامله گر حوزه رمزنگاری هستید که حقوق شما به شکل رمزنگاری پرداخت می‌شود پس باید برای آن مالیات بر درآمد پرداخت کنید.

 

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
آشنایی با توکن‌اُمیکس(Tokenomics)
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/10

آشنایی با توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

تعریف ماهیت توکن‌اُمیکس(Tokenomics) خوب اگر در تعریف کلمات مفهوم اولیه این واژه بخواهیم صحبت کنیم، توکن‌اُمیکس(Tokenomics) از دو واژه توکن …

با چه اصولی می‌توانید به موفقیت در تجارت ارزهای رمزنگاری شده برسید
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/07

با چه اصولی می‌توانید به موفقیت در تجارت ارزهای رمزنگاری شده برسید

مقدمه درست است که سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال بدون داشتن دانش و تجربه کافی می‌تواند خطرناک باشد، اما …

بیت کوین ETF ساده‌ترین روش درگیری سرمایه گذاران سنتی با ارزهای دیجیتال
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/07

بیت کوین ETF ساده‌ترین روش درگیری سرمایه گذاران سنتی با ارزهای دیجیتال

وقتی وال استریت قدرتمند از بیت کوین به عنوان یک دارایی قانونی یاد کرد، سرمایه‌گذاران اقدام به میلیاردها دلار سرمایه …

معرفی 5 بلاک چین کاوشگر برتر در سال 2021
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/06

معرفی 5 بلاک چین کاوشگر برتر در سال 2021

امروزه کاوشگران بلاک چین از اجزای مهم سیستم غیر متمرکز است به شکلی که این پروتکل‌های کاوشگر کاربران رمزنگاری را …