مهران بیت

آشنایی با توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری دارایی‌های رمزنگاری توسط فین‌تچ(fintech) از سوی ناظران مالی موسسه …

زهرا موسی
مقالات
۱۰ مهر , ۱۴۰۰
1735 بازدید

تعریف ماهیت توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

خوب اگر در تعریف کلمات مفهوم اولیه این واژه بخواهیم صحبت کنیم، توکن‌اُمیکس(Tokenomics) از دو واژه توکن به معنی نشانه و اُمیکس به معنی اقتصاد تشکیل شده است. اشاره داشتن این واژه به اقتصاد یعنی چگونه جوامع می‌توانند از منابع محدود خود برای تولید، توزیع یا مصرف کالاها و خدمات استفاده کنند،اما باید دید که این واژه در فرآیندهای رمزنگاری چه مفهومی دارد. در فضای رمزنگاری از توکن‌ها به عنوان همان مفهوم ارزهای رمزنگاری شده یا دارایی‌های رمزنگاری شده استفاده می‌شود. به این معنی که در فرآیند رمزنگاری توکن به همان ارز یا دارایی گفته می‌شود که سکه بیت کوین یا اتریوم نباشد. در نهایت مفهوم واژه توکن‌اُمیکس(Tokenomics) در دنیای بلاک چین و رمزنگاری به مفهوم این است که چگونه کاربران در یک بلاک چین خاص قادر هستند از توکن اصلی خود برای تقویت توزیع و مصرف کالاها و خدمات مربوط به آن در زنجیره استفاده کنند. شاید همین برآورده نکردن مفهوم توکن‌اُمیکس(Tokenomics) باشد که در سرتاسر دنیا بسیاری از پروژه‌های بلاک چین بعد از صدور توکن آن با شکست مواجه می‌شوند.

شکست شرکت‌ها در توجیه هدف توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

به طور کلی عدم داشتن تعریف مناسب از این‌که چطور امکان استفاده از یک توکن برای حمایت از اقتصاد در بلاکچین وجود دارد می‌تواند کاربران استفاده کننده از آن را دچار تردید در استفاده از توکن‌اُمیکس(Tokenomics)  کند. طی چند سال گذشته، ارائه دهندگان راه‌حل‌های امنیتی بلاک چین مورد انتقاد دارندگان توکن‌های آن‌ها قرار گرفتند زیرا آن‌ها احساس گمراهی داشتند در مورد توکن‌اُمیکس(Tokenomics)  صادر شده توسط آن شرکت‌ها و این نشان از عدم تعریف هدف توکن‌اُمیکس(Tokenomics)  می‌داد. متاسفانه طی این مدت، پروژه‌ها نتوانستند پرداخت‌های پذیرفته شده از مشتریان خود را به وضوح مشخص کنند. به این معنی که آن‌ها نتوانستد برای مشتریان خود معلوم کنند که آیا این پروژه مستلزم پرداخت مشتریان از توکن‌های صادر شده است یا خیر، و این‌که آیا ارز فیات، بیت کوین یا اتریوم می‌توانند جایگزین مناسب پرداخت آن‌ها شوند. بعد از این ناتوانی شرکت‌ها در توجیه سوالات کاربران خود در نهایت آن‌ها مجبور شدند برخلاف اعلامیه قبلی خود اعتراف کنند که مشتریان آن‌ها اصلاً برای دریافت خدمات رمزنگاری خود نیازی به نگهداری یا پرداخت پول در توکن صادر شده ندارند. خوب در این‌جا بود که وقتی شرکت‌ها نتوانستند الزامی برای نگه‌داشتن سرمایه در توکن‌ها ایجاد و توجیه کنند، کاربرد توکن‌اُمیکس(Tokenomics) زیر سوال رفت. بعد از آن دیگر مشتریان و کاربران رمزنگاری هیچ انگیزه‌ای برای نگه‌داشتن چنین توکن‌ی نداشتند. با وجود تمامی این مشکلات اما امروزه توکن‌اُمیکس(Tokenomics) با چندین پروژه برجسته در زمینه رمزنگاری همکاری می‌کند و همچنان توانسته مشتریان خوبی را جذب کند.

آشنایی با توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

امید به طراحی مدلی برای توکن‌اُمیکس(Tokenomics)

شاید یکی از راه‌های موثر برای تشویق کاربران به نگهداری از توکن‌ها ، استفاده از مدل اشتراک بلاک چین باشد. طرح این مدل مستلزم ایجاد پروژه‌هایی است برای تعریف ابزار متنوع برای توکن‌اُمیکس(Tokenomics)  که باید مقداری بی‌نهایت برای هر کد ابزار آن تعیین شود. در نهایت سازندگان توکن‌اُمیکس(Tokenomics) باید فضای اقتصادی ایجاد کنند تا دارندگان این توکن بتوانند کالا یا خدمات تعریف شده در برابر آن توکن را در زمان بی نهایت تعریف شده مصرف کنند. فرض کنید یک تولید کننده‌ی بازی‌های ویدئویی قبلاً به پایگاه‌های پخش خود اشتراک ماهانه می‌فروشد تا آن‌ها بتوانند در فضای آنلاین بازی کنند. در سیستم‌های ارز فیات سنتی، این هزینه اشتراک ماهیانه از حساب کاربران به شکل خودکار کسر می‌گردد. اما در اشتراک مدل بلاک چین، تولید کننده همین بازی می‌تواند یک توکن با ارزش شارژ یک ساله منتشر کند تا دارنده آن بتواند برای مثال 8 ساعت در روز به شکل آنلاین آن بازی را انجام دهد. همین ایده در طراحی این ابزار می‌تواند باعث تقویت انگیزه کاربران آنلاین به نگه داشتن توکن‌اُمیکس(Tokenomics) شود.

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
افزایش ۵۰۰ درصدی درآمد لجر از فروش کیف پول‌های ارز دیجیتال

بازار صعودی اوایل سال ۲۰۲۱ باعث شد تا کسب و کارهای مربوط به ارزهای دیجیتال شکوفا شود، لجر نیز شاهد افزایش درآمد …

یک NFT دینامیک (Dynamic NFT) دقیقا به چه معناست؟

کلمه ی غیرقابل معاوضه کم و بیش به معنای بی نظیر یا بی همتاست. مثلا …

از چگونگی کارکرد کیف پول Blockchian | بلاکچین چه می‌دانید؟

در عصر تکنولوژی ارزهای رمزنگاری شده همانند بیت کوین و اتریوم به دلیل پیشرفت‌های بسیاری که به …

آینده ارز های دیجیتال چه خواهد شد + پیش بینی های جدید

رقابت ، ارزهای خصوصی و دیگر چیزها در قلب انقلاب پول دیجیتال قرار خواهند گرفت. در مواقع بحرانی …

وایت پیپر چیست؟
وایت پیپر چیست؟ ۱۳۹۹/۰۹/۱۱

وایت پیپر یا همان مقاله سفید این روز ها در دنیای کرپیپتوکارنسی بسیار مهم ظاهر شده …

بیت کوین در قله ی 66 هزار دلار | کاهش بازده اوراق باعث از سرگیری روند صعودی شد.

معامله گران می گویند ممکن است بیت کوین در در قیمت 70 هزار دلار با فشار فروش مواجه شود …