مهران بیت

تهدید ارز رمزنگاری شده برای سیستم بانکی سنتی از توهم تا واقعیت

محیط سنتی بانک‌ها به شکل سختگیرانه با اعمال کاغذ بازی و سلسه مراتب متعدد معاملات …

زهرا موسی
مقالات
۱۳ شهریور , ۱۴۰۰
1052 بازدید

محیط سنتی بانک‌ها به شکل سختگیرانه با اعمال کاغذ بازی و سلسه مراتب متعدد معاملات بین بانکی را هدایت می‌کنند. حالا بیایید باهم نگاهی به تهدید ارزهای دیجیتال در برابر سیستم‌های مالی و بانکی سنتی بیاندازیم. به جرات می‌توان گفت چشم‌گیرترین نمونه از ارزهای رمزنگاری شده که توانسته در صنعت اقتصادی راکد فعلی تحول ایجاد کند، بیت کوین است. در طی عمر خود بیت کوین (BTC) دچار سقوط‌های متعددی شده اما، همه این شکست‌ها در مقایسه با رشد بی‌نهایتی که در ده سال گذشته تجربه کرده است به شکلی کاملاً کم‌رنگ است. رشد افزایشی بیت کوین با ارزش کمتر از 1 دلار در سال 2010 امروزه به ارزشی بیش از 64000 دلار در سال 2021 رسیده است. البته باید توجه کرد که این عملکرد بی‌سابقه در سرمایه‌گذاری ارزهای رمزنگاری شده منحصر به بیت کوین نیست، ارزش اتریوم از 2.31 دلار در ژانویه 2016 به ارزش 2.317.50 دلار در جولای 2021 رسید.

تهدید ارزهای دیجیتال بر سیستم مالی سنتی از کجا آشکار می‌شود؟

در سال‌های اخیر تغییر در استقبال از فرصت‌های سرمایه‌گذاری سنتی به سمت سرمایه‌گذاری از ارزهای دیجیتالی واضح است. ارزش حواله‌های جهانی که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده انتظار می‌رود تا سال 2026 به ارزشی معادل با یک تریلیون دلار برسد، اکنون دیگر خود در بازار معاملاتی بیشتر تحت تسلط ارزهای دیجیتال بر خدمات و سیستم‌های سنتی است. به دلیل آن که ارزهای رمزنگاری شده هزینه‌های پایینی مستقل از ارزش معاملات ارائه می‌دهند، همچنین با داشتن امکان تسویه حساب‌های فوری و در دسترس بودن در هر نقطه‌ی جغرافیایی از جهان که تحت سلطه‌ی سیاسی و اجتماعی دولت‌ها نیستند همگی از دلایل محبوبیت روزافزون ارزهای رمز پایه به شمار می‌روند. در نتیجه‌ همه این مزایای یاد شده برای ارزهای دیجیتال نسبت به خدمات حواله‌های قدیمی یا نقل و انتقالات بانکی سنتی که به دلخواه از مشتری هزینه‌های گوناگون دریافت می‌کنند، موجب تشویق افراد به استفاده از آن‌ها به جای درگاه‌های سنتی می‌شود. حتی گاهاً پردازش تراکنش‌های مالی مشتریان چند روز به طول می‌انجامد و از شعب همان بانک در منطقه جغرافیایی بومی مشتری امکان ارائه خدمات را دارد. پس این طور که معلوم شد، ارزهای رمز پایه تهدیدی اساسی برای خدمات بانکی سنتی محسوب می‌شوند. بارزترین و جدیدترین نمونه قابل ذکر ،  برای اشتیاق مردم جهت به کاربردن ارزهای رمزنگاری شده در نقل و انتقالات بین المللی، حواله‌های السالوادور است که در حدود 20 درصد از خرید این حواله‌ها از خارج کشور انجام گرفته است. این استقبال بی‌سابقه دولت آمریکای مرکزی را ترغیب کرده تا در 9 ژوئن 2021 هزینه‌های بیت کوین به عنوان اولین کشور پیشگام در این موضوع را قانونی کند.

 تهدید ارز رمزنگاری شده برای سیستم بانکی سنتی از توهم تا واقعیت

 ایده‌ی همکاری به جای رقابت چطور است؟

فرآیند بلاک‌چین محبوبیت خود را نه تنها برای بهبود عملکرد در معاملات پولی، بلکه مدیون پیدایش پلتفرم‌هایی مانند اتریوم و کاردانو که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند است. تامین مالی غیر متمرکز سیستم دی‌فی(DeFi) همان جایگزین‌های مبتنی بر بلاک‌چین است که جهت تامین مالی سیستم سنتی اختصاص داده می‌شود. با درنظر گرفتن شیب افزایشی فرصت‌های تجاری جهت دسترسی به بازارهای وسیع‌تر جهانی و همچنین مزایای تسویه حساب فوری و محافظت در برابر کلاهبرداری ، دیگر شاهد افزایش تعداد و تمایل بیزینس‌های نوپا به پذیرش پرداخت‌های با ارزهای رمزنگاری شده از طریق پایانه‌های پرداخت بانکی یا همان پوز(PoS) هستیم. در مطالعه‌ی انجام شده یک شرکت بیمه در سال 2020 ، مشخص شد که بیش از 3 درصد از مشاغل کوچک انتقالات ارزهای رمزنگاری شده را پذیرفته‌اند.

منبع: coinmarketcap

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
آیا در بازار رقابتی اتریوم موفق شده است از بیت کوین پیشی بگیرد؟

نایجل گرین مدیرعامل شرکت deVere اعلام کرد :” صعود اتریوم به سمت قله‌ی ارزهای دیجیتال …

راه‌اندازی اولین صندوق دارایی رمزنگاری شده در سوئیس از طریق موسسه سوئیس فین‌تچ (swiss fintech)

راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری دارایی‌های رمزنگاری توسط فین‌تچ(fintech) از سوی ناظران مالی موسسه …

افزایش ۵۰۰ درصدی درآمد لجر از فروش کیف پول‌های ارز دیجیتال

بازار صعودی اوایل سال ۲۰۲۱ باعث شد تا کسب و کارهای مربوط به ارزهای دیجیتال شکوفا شود، لجر نیز شاهد افزایش درآمد …