اجباری شدن دریافت کدمالیاتی برای دارندگان درگاه پرداخت

به گزارش مهران بیت و به نقل از زومیت شاپرک، شبکه الکترونیکی پرداخت، روز گذشته در جلسه‌ای با فعالان شبکه پرداخت، از اجرای ناگهانی قانون پایانه‌های فروشگاهی خبر داد. این قانون بیش از یک سال پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و به‌موجب آن تمامی دارندگان درگاه‌های پرداخت اعم از کارتخوان فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی باید کد مالیاتی از سازمان امور مالیاتی دریافت کنند تا درگاه پرداختشان به فعالیت ادامه دهد. همچنین، متقاضیان جدید دریافت درگاه پرداخت هم نمی‌توانند پیش از تشکیل پرونده‌ی مالیاتی درگاه پرداخت دریافت کنند.

بر‌این‌اساس، تمامی کسب‌و‌کارها و هر فرد دارای دستگاه پوز یا فروش اینترنتی برای فعالیت در شبکه پرداخت کشور باید کد مالیاتی دریافت کند. در زمان اعلام این خبر، تنها چند ساعت به فعالان شبکه پرداخت (پرداخت‌یاران) برای دریافت تشکیل پرونده‌ی مالیاتی فرصت داده شد؛ اما ازآنجاکه این امر ممکن است چند روزی طول بکشد، با مخالفت شدید شرکت‌های فین‌تک رو‌به‌رو شد. درنهایت، بانک مرکزی دو هفته زمان برای دریافت کد مالیاتی اعلام کرد.

ماده ۱۱ قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» به‌منظور مبارزه با پول‌شویی اجرایی می‌شود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور می‌گوید اتصال کسب‌و‌کارها به این نظام و صدور صورت‌حساب‌های استاندارد و جعل‌نشدنی زمینه‌ی فرار مالیاتی و بروز هرگونه تخلف در این حوزه را از بین خواهد برد. همچنین، افزایش درآمد دولت را در پی خواهد داشت و در تأمین هزینه‌های عمومی هم یاریگر خواهد بود.

ابلاغ خبر اجرایی‌شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی موجی از اعتراض‌های صاحبان کسب‌و‌کارها را در فضای مجازی به‌دنبال داشت. اکثر این افراد با اجرای چنین قانونی مشکلی ندارند؛ اما شیوه‌ی اعلام خبر و روند اجرایی‌شدن آن را عامل تحمیل ضررهای فراوان به کسب‌و‌کارهای خُرد و اقتصاد دیجیتال عنوان می‌کنند. درحالی‌که اکنون محدودیت‌های شدید برای فعالیت تمام کسب‌و‌کارهای حضوری اعمال شده، مردم به خرید اینترنتی روی آورده‌اند. در این وضعیت و باتوجه‌به وضع وخیم اقتصادی‌، هر روز تعداد بیشتری از کسب‌و‌کارهای حضوری به فعالیت در فضای مجازی تمایل پیدا می‌کنند. فضایی که با شیوع کرونا کم‌کم در حال رونق گرفتن بود، با این اتفاق جدید می‌تواند موانع تازه‌ای برای کسب‌و‌کارها ایجاد کند.

افزون‌براین‌، ممکن است اجرای چنین قانونی، به‌‌ویژه در اوضاع‌واحوال کنونی، سبب ایجاد مشکلات جدید شود. برای مثال، ممکن است افراد بیشتر به پرداخت حضوری و کارت‌به‌کارت به حساب شخصی دیگر روی آورند. البته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره ایجاد مشکل بی‌هویت‌بودن برخی از پذیرندگان می‌گوید:

این موضوع صحیح نیست؛ زیرا تعداد زیادی از پذیرندگان مؤدی مالیاتی نیستند و براساس زمان‌بندی‌ای مؤدی مالیاتی محسوب خواهند شد که با همکاری سازمان امور مالیاتی در حال برنامه‌ریزی آن هستیم.

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 دیدگاه در “ اجباری شدن دریافت کدمالیاتی برای دارندگان درگاه پرداخت ”

  • سیده فاطمه عکاس تهرانی

    لطفا زودتر رسیدگی شود

  • سیده فاطمه عکاس تهرانی

    ممنون از لطف شما

  • مجتبی رجبی

    لطفا سریع تر

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
راه‌اندازی اولین صندوق دارایی رمزنگاری شده در سوئیس از طریق موسسه سوئیس فین‌تچ (swiss fintech)
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/10

راه‌اندازی اولین صندوق دارایی رمزنگاری شده در سوئیس از طریق موسسه سوئیس فین‌تچ (swiss fintech)

راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری دارایی‌های رمزنگاری توسط فین‌تچ(fintech) از سوی ناظران مالی موسسه به نقل از کرپتو فاینانس(Crypto Finance)در …

محدودیت‌های جدید با سقوط حجم معاملات در صرافی‌های رمزنگاری همراه شد
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/07

محدودیت‌های جدید با سقوط حجم معاملات در صرافی‌های رمزنگاری همراه شد

اخبار جدید حاکی از کاهش حجم معاملات در پلت‌فرم‌های رمزنگاری در کره جنوبی است  درست در همان جایی که هم‌اکنون …

پروژه مشارکتی بانک‌های مرکزی آسیایی امکان کاهش هزینه‌های پرداخت بین المللی را فراهم می‌کند
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/07

پروژه مشارکتی بانک‌های مرکزی آسیایی امکان کاهش هزینه‌های پرداخت بین المللی را فراهم می‌کند

چهار بانک مرکزی در آسیا به همراه مرکز نوآوری تسویه بانک بین المللی (BIS)در اقدامی مشترک دست به ارائه یک …

هدف قرار دادن تجارت بین المللی از سوی استیبل کوین جدید چین
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/06

هدف قرار دادن تجارت بین المللی از سوی استیبل کوین جدید چین

با افزایش نگرانی‌های اخیر مقامات مالی در مورد مقررات استیبل کوین‌ها در سراسر جهان، مقامات چین را به این فکر …