دعوای مولتی ورس و متاورس

  • 01 آذر , 1400
  • مهدی محمدی
  • 50 بازدید
  • یک دیدگاه
  • دسته بندی : متاورس
  • امتیاز :

    0 / 5. 0

همانطور که در مقاله های مربوط به متاورس (Metaverse) اشاره شد، مانند هر پروژه ی دیگری از جمله خود اینترنت، خطرات، ریسکها و اشکالاتی بر سر راه قرار دارد که حل نشده باقی می ماند. حتی ابهاماتی هم هست که معمولا به این راحتی ها برطرف شدنی نیست. در مورد اینترنت مشکلاتی مانند هک، فیشینگ، آزار و اذیت، نفرت پراکنی، دیپ فیک و موارد اینچنینی هنوز حل نشده اند و نگرانی ها از عمق یافتن این مسائل در دنیای متاورس واقعا بجاست.

اینکه این مشکلات ما را به ابراز نگرانی ساده، پیگیری برای حل شدن یا کم کردن دامنه ی مشکلات بکشاند یا موضعگیری آسان گیرانه تری مثل پذیرش آنها و اینکه نمی شود کاری کرد، به شخصیت ما بستگی دارد.

بعضی دیگر هم سختگیرانه تر برخورد می کنند و اعلام می کنند که نباید دامنه ی مشکلات فعلی را به فضایی مثل متاورس با آن همه نفوذ و همه جانبه بودن گسترش دهیم، بلکه باید جایگزین دیگری ایجاد کنیم. چه جایگزینی؟

جایگزینی به نام مولتی ورس (Multiverse)

منتقدان متاورس یا حتی همین اینترنت فعلی معتقدند محبوب ترین شبکه های اجتماعی ما به طور غیرمستقیم برای تقسیم مردم جهان به اردوگاه های دشمن و پاداش دادن به محتوای هیجان انگیز طراحی شده اند. آنها فیلم جیمز باند به نام فردا هرگز نمی میرد، را مثال می زنند که در آن یک غول رسانه ای شیطانی بین بریتانیا و چین جنگی را برافروخت تنها به این دلیل که رتبه بندی تلویزیون خود را بالاتر ببرد.

گفته می شود از آنجایی که پلتفرم رسانه های اجتماعی از طریق تبلیغات کسب درآمد می کنند، این پلتفرم ها به محتوای هیجان انگیز که بیشترین کلیک و اشتراک گذاری را داشته باشد پاداش می دهند. ادعاهای ساده انگارانه و اغراق آمیز با هدف شوکه کردن کاربران، بهترین روش برای افراد، برندهای رسانه ای و بخش های بازاریابی هستند.

این منتقدان از به کار بردن واژه ی متاورس که همه ی دنیای دیجیتال را یکپارچه خواهد کرد، امتناع می کنند و آن را بسیار دور و خیالی می نامند. بر خلاف طرفداران متاورس که می گویند ما همین الان هم تا حدودی در متاورس داریم زندگی می کنیم و اصولا متاورس چیزی جز نوع پیشرفته ی همین اینترنت فعلی نیست.

متاورس هنوز نیامده و به این زودیها هم نخواهد آمد

طرفداران مولتی ورس معتقدند در ده سال آینده ما دستخوش تغییر پارادایم در رسانه های اجتماعی و تعامل انسان و کامپیوتر می شویم و از برنامه های دو بعدی با تمرکز بر ارسال محتوا به سمت فیدهای مشترک و عصری که واقعیت ترکیبی (mixed reality) دنیای مجازی و فیزیکی را در هم می آمیزد، حرکت می کنیم. اما ما هنوز از نظر فناوری یا فرهنگی برای آن آینده آماده نیستیم. متاورس یک داستان علمی تخیلی است که به این زودی ها از راه نمی رسد. در عوض دنیای مجازی بازی های چند نفره که هنوز از طریق تلفنها، تبلتها، رایانه های شخصی و کنسولها قابل دسترسی است، در مرحله ی بعدی قدم های ما هستند.

درک این انتقال تدریجی به ما کمک می کند تا دیدگاه های آینده نگر بسیاری از متخصصان فناوری را با چگونگی مشارکت انسانها در دنیاهای مجازی و اثرات شبکه های اجتماعی بر اجتماع را سازگار کنیم. این انتقال تدریجی حول ادغام بازی ها و رسانه های اجتماعی تمرکز دارد و به مدل جدیدی از جهان های مجازی می انجامد که بجای جدا شدن از جهان فیزیکی ما، مستقیما به آن متصل می شوند. جهان های موازی مولتی ورس تقریبا مانند کشورهای جدید در جامعه ی ما عمل خواهند کرد، کشورهایی که در فضاهای مجازی به جای مکانهای فیزیکی وجود دارند اما دارای سیستم های اقتصادی پیچیده ای هستند که با دنیای فیزیکی تعامل دارند.

اینفوگرافی

تمایز میان جهانها

تمایزی که مخالفان متاورس بین دنیای فیزیکی، مجازی و واقعی قائل هستند به این شرح است: دنیای فیزیکی وجود ملموس مانند تعاملات شخص به شخص و مکان جغرافیایی را تعریف می کند. دنیای مجازی، دنیای فناوری دیجیتال و فضای سایبری است: وبسایتها، رسانه های اجتماعی و بازی ها. اما دنیای واقعی با هنجارهایی تعریف می شود که ما در جامعه آنها را معنادار و منطقی می پنداریم. قوانین و امور مالی هم چیزهایی فیزیکی نیستند اما به عنوان جنبه های ملموس زندگی پذیرفته شده اند. نرم افزارهای شبکه های اجتماعی جزوی از جهان های مجازی هستند که ما آنها را به عنوان واقعیت پذیرفته ایم، بجای اینکه آنها را از زندگی طبیعی جدا کنیم، مخلوط شان کرده ایم و مولتی ورس هم چنین معبر مشابهی را باز خواهد کرد.

 

 

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه در “ دعوای مولتی ورس و متاورس ”

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
بهترین پروژه های کریپتویی متاورس
دسته بندی: متاورس / تاریخ : 1400/09/07

بهترین پروژه های کریپتویی متاورس

این روزها همه جا صحبت در مورد متاورس است. به همین دلیل ما هم به بررسی 6 پروژه ی برتر …

فناوری متاورس فقط واقعیت مجازی نیست!
دسته بندی: متاورس / تاریخ : 1400/08/30

فناوری متاورس فقط واقعیت مجازی نیست!

متاورس صرفا فضایی نیست که در آن زندگی می کنید. متاورس بیشتر شبیه یک جهان موازی دیجیتال است که واقعیت …

متاورس از راه رسیده است، اما این متاورس چیست؟
دسته بندی: متاورس / تاریخ : 1400/08/30

متاورس از راه رسیده است، اما این متاورس چیست؟

وقتی پسر کتی هاکل می خواست برای نهمین سالگرد تولدش جشنی ترتیب دهد، هیچ خواسته ی خاصی برای دعوت از …