هرم آنچین | بررسی سه لایه ی مختلف دیتا (بخش سوم)

 • ۲۵ اسفند , ۱۴۰۰
 • مهدی محمدی
 • 457 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • دسته بندی : تحلیل آنچین
 • امتیاز :

  1 / 5. 2

همه همون قد که ناحق قضاوت میشن همون قد حق دارن که درک بشن
با دید خوب به همه چیز نگاه کن چون معلوم نیست فردا باشیم یانه 🚶‍♀️

در آخرین قسمت از این مقاله ی سه گانه به لایه ی سوم هرم آنچین می پردازیم. در این بخش بالاترین لایه ی داده های هرم آنچین مورد بررسی قرار می گیرند که می توانند به سیگنال های خرید و فروش منجر شوند. این سیگنال ها بر اساس معیارهای ارزش نسبی صادر می شوند. با این نوع داده ها فعالان بازار می توانند پیش بینی های قیمتی کوتاه تا میان مدتی را شناسایی کنند. بر اساس جریان های نقدی اقتصادی و کنش های فعالان بازار دو نوع متریک (معیار) آنچین تولید می شوند:

متریک های قیمت تمام شده که تابعی از هزینه هایی است که بازیگران مختلف روی بیتکوین در طول زمان پرداخته اند، شامل:

 • نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV)
 • نسبت ارزش بازار به ارزش حرارتی (MVTV)
 • مجموع سرمایه ی سرمایه گذار
 • نسبت ارزش تحقق یافته ی کوتاه به بلند مدت (SLRV)

متریک های سود و زیان که تابعی از روشی است که در آن خریداران و فروشندگان بیت کوین را نگهداری می کنند، در سود می فروشند یا در ضرر واگذار می کنند، که عبارتند از:

 • نسبت سود تحقق یافته به ارزش (RPV)
 • نسبت سود یا زیان دارندگان کوتاه مدتی (STH-PL)
 • ثابت خستگی فروشنده

 

حالا به موارد بالا به صورت دقیق تر می پردازیم.

نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته

نسبت MVRV، مجموع سرمایه ی بازار تقسیم بر مجموع سرمایه تحقق یافته است که قیمت بیتکوین نسبت به میانگین پایه ی هزینه تمام شده ی تمام بازیگران بازار را اندازه گیری می کند. زمانی که MVRM زیر 1 است تمام بازار در حال فروش در ضرر است که به طور تاریخی بازار در کف چرخه ی قیمتی به این حالت دچار می شود. برعکس، زمانی که مجموع سرمایه ی بازار (مارکت کپ) نسبت به هزینه ی تمام شده به طور چشمگیری افزایش می یابد، بیتکوین معمولا در معرض نقد شدن و خروج سود خواهد بود یا به عبارتی در قله ی قیمتی قرار می گیرد.

به طور تاریخی هر گاه این متریک از نسبت 10 فراتر رفته است قیمت بیتکوین کمی بعد شروع به نزول کرده است. در اوایل 2021 نسبت MVRV به نزدیک 8 رسید و در همین نقطه بازار تا 53 درصد ریزش کرد و MVRV هم تا عدد 2 پایین آمد.

لایه سوم هرم آنچین چیست؟

نسبت ارزش بازار به ارزش حرارتی (Thermo value)

منظور از ارزش حرارتی همان پاداشی است که به ماینرها در ازای تایید تراکنش ها پرداخت می شود. نسبت MVTV عبارتست از مارکت کپ یا مجموع سرمایه ی بازار تقسیم بر مجموع سرمایه ی حرارتی. این معیار قیمت بیتکوین را با ارزش پاداش پرداختی به ماینرها مقایسه می کند.

همانند نسبت MVRV، نسبت MVTV هم همزمان با قله های قیمتی بسیار بالا می رود گرچه همانطور که در تصویر می بینید خیلی منظم نیست.

ارزش حرارتی در تحلیل آنچین به چه معناست؟

مجموع سرمایه ی سرمایه گذار

مجموع سرمایه ی سرمایه گذار یا در واقع مجموعه ی سرمایه ی تحقق یافته منهای مجموع سرمایه ی حرارتی (پاداش های ماینرها)، می تواند معیار خوبی از تسلیم فعالان در بازار خرسی یا نزولی باشد. با کسر کردن ارزش پرداختی به ماینرها از قیمت تمام شده ی کل برای کل بازیگران بازار، می توانیم قیمت منصفانه ی بیتکوین در کف چرخی قیمتی را به دست آوریم.

همانطور که در شکل زیر می بینید، مارکت کپ در بازارهای ریزشی همیشه تمایل دارد به سمت خط مجموعه ی سرمایه ی سرمایه گذار حرکت کند و معمولا زمانی که با هم برابر می شوند، بر می گردد.

کاربرد مجموع سرمایه ی سرمایه گذار در تحلیل آنچین

نسبت ارزش تحقق یافته ی کوتاه به بلند مدتی

نسبت SLRV همان موج هودل در تایم فریم یک روزه است که بر موج هودل 6 تا 12 ماهه تقسیم شده است که هر دو با مجموع سرمایه ی تحقق یافته وزن دهی شده اند. این متریک شمار بیت کوین هایی را که در هر روز جابجا می شوند با شمار بیتکوین هایی که در 6 تا 12 ماه گذشته جابجا شده اند را مقایسه می کند یا به عبارت دیگر سرعت جابجایی کوتاه مدت نسبت به سرعت جابجایی میان مدت و بلند مدت را می سنجد.

به طور تاریخی نسبتی زیر 0.04 در بازارهای خرسی و ریزشی دیده می شود، زمانی که سرعت جابجایی کوتاه مدت بسیار پایین است که نشان دهنده ی علاقه ی کمتر نسبت به سرعت های جابجایی در میان مدت و بلند مدت است. وقتی این نسبت به بالای 0.04 می رود معمولا یک رالی صعودی در پیش خواهد بود همانطور که در شکل زیر می بینید:

نسبت SLRV در تحلیل آنچین چیست؟

نسبت سود تحقق یافته به ارزش

نسبت RPV عبارتست از سودهای تحقق یافته به دلار تقسیم بر مجموع سرمایه های تحقق یافته که اختلاف بین رفتار روزانه ی فروش در سود و هزینه ی تمام شده ی میانگین خریداران را اندازه گیری می کند. نسبتی برابر با 1 که البته هرگز رخ نداده نشان دهنده ی این است که هر بیتکوینی که تا به حال ضرب شده در آن روز جابجا شده است. به طور تاریخی وقتی فروشندگان در سود 2 درصد یا بیشتر از دارایی های خود را طی یک روز جابجا کنند (بفروشند) بازار در قله ی چرخه ی قیمتی قرار دارد. برعکس وقتی آنها وقتی فقط 0.001 درصد کوین های خود را در یک روز جابجا کنند، بازار در کف خود قرار دارد.

نسبت RPV در تحلیل آنچین به چه معناست؟

نسبت سود/زیان دارندگان کوتاه مدتی

این نسبت عبارتست از عرضه ی کوتاه مدتی بیتکوین های در سود تقسیم بر عرضه ی کوتاه مدتی بیتکوین های در ضرر. نسبتی برابر با 1 معمولا در کف های موقتی قیمت در بازار صعودی و قله های موقتی قیمت در بازار ریزشی رخ می دهد زیرا در این نقاط فعالیت کوتاه مدتی ها به نقطه ی سر به سر می رسد. زمانی که این نسبت زیر 1 برود، در مجموع کسانی در 155 روز گذشته سکه ها را جابجا (خرید و فروش) کرده اند وارد ضرر خواهند شد.

برعکس وقتی این نسبت بالای یک باشد بازیگران کوتاه مدتی به طور کلی وارد سود خواهند شد. وقتی بیتکوین به شدت زیر نسبت 1 فروخته می شود معمولا بازار وارد فاز نزولی شده است.

نسبت STH-PL در تحلیل آنچین

 

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
شاخص CDD|شاخصی برای بررسی رفتار نهنگ ها
دسته بندی: تحلیل آنچین / تاریخ : ۱۴۰۱/۰۱/۰۹

شاخص CDD|شاخصی برای بررسی رفتار نهنگ ها

در ادامه این سری از مقالات مهران بیت درباره ی تحلیل آنچین،قصد داریم با شاخص مهمی به نام CDD آشنا …

هرم آنچین | بررسی سه لایه ی مختلف دیتا (بخش دوم)
دسته بندی: تحلیل آنچین / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۲/۲۳

هرم آنچین | بررسی سه لایه ی مختلف دیتا (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله گفتیم که تحلیل آنچین، بررسی داده های مفید ثبت شده روی بلاک چینهای اصلی در …

هرم آنچین | بررسی سه لایه ی مختلف دیتا (بخش اول)
دسته بندی: تحلیل آنچین / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۲/۲۰

هرم آنچین | بررسی سه لایه ی مختلف دیتا (بخش اول)

تحلیل آنچین، بررسی داده های مفید ثبت شده روی بلاک چینهای اصلی در جهت کسب دیدگاه های پیش گویانه از …

محاسبه ی حباب بیتکوین با معیار MVRV Z-Score
دسته بندی: تحلیل آنچین / تاریخ : ۱۴۰۰/۱۲/۱۹

محاسبه ی حباب بیتکوین با معیار MVRV Z-Score

در ادامه ی بررسی جنبه های مختلف تحلیل آنچین به اندیکاتور MVRV Z-Score می پردازیم. بعضی از تحلیلگران به این …