مهران بیت

cBridge چگونه مشکل ارتباط بین بلاکچین‌ها را برطرف می کند؟

یکی از پیشروترین راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم از سوی شبکه ی سلر Celer با نام سی‌بریج ابداع و …

مهدی محمدی
راهکار های لایه دوم
۱۲ آذر , ۱۴۰۰
1834 بازدید

یکی از پیشروترین راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم از سوی شبکه ی سلر Celer با نام سی‌بریج ابداع و معرفی شده است. این شبکه ی چندزنجیره ای، کاربران را قادر می سازد تا توکنهای خود را بین بلاک‌چین‌های اتریوم، آربیتریوم،‌ پالیگان و اسمارت چین بایننس به صورت آنی و با هزینه ی کم انتقال دهند. سی‌بریج روی فناوری کنونی کانال پرداخت سلر توسعه داده شده و در پی حل چالشهای اصلی است که مانع از دستیابی ما به آینده ی پایدار چندزنجیره ای و چند لایه ای می شود. به ویژه برای رول‌آپ‌های لایه دومی اتریوم مانند آربیتریوم و اپتیمیسم، شبکه ی cBridge به کاربران اجازه می دهد تا به جای اینکه چندین روز منتظر بمانند، فقط با اندکی کارمزد،‌ بدون تاخیر در آن زنجیره های رول‌آپ سپرده گذاری کرده یا از آنها رمزارز خارج کنند.

علاوه بر اینها،‌ cBridge امکان همکاری مستقیم و انتقال دارایی بین رول‌آپ‌های لایه دومی مختلف و سایدچینهای اتریوم و نیز هر زنجیره ای که از EVM پشتیبانی می کند را فراهم کرده است. این راهکار آینده ای را برای ما می سازد که در آن لایه اول و لایه دوم اتریوم بسیار متصل تر هستند.

با یکپارچه سازی های بیشتر سایدچین و زنجیره های لایه دومی در آینده ی نزدیک، شکاف تاریخی بین بلاک‌چینهای پیشگام از این طریق پر می شود.

از دیدگاه یک کاربر، ‌ cBridge می تواند برای انتقال فوری توکن ها به صورت بین زنجیره ای و متقابل بین هر کدام از شبکه ها استفاده شود: اتریوم،‌آربیتروم، پالیگان یا زنجیره ی هوشمند بایننس. با انجام این کار cBridge بین این شبکه های مستقل و مجزا، بدون تاخیر طولانی یا محافظت مبتنی بر اعتماد، جریان نقدینگی را برقرار می کند.

دکتر مو دانگ از پایه گذاران شبکه ی سلر می گوید: ما یک پلت فرم متن باز هستیم و ماموریت ما رساندن محبوبیت و پذیرش بلاک‌چین به سطح جریان اصلی مبادلات مالی است. هدف ما از معرفی سی‌بریج ارائه ی یک شبکه ی انتقال ارزش با کارایی بالا و به صورت تعاملی و مقرون به صرفه بدون هیچ اغماضی در مورد امنیت آن است. همچنین ما به حمایت و تسهیل پروژه هایی که بر اساس راهکار ما هستند ادامه خواهیم داد.

هر کسی می تواند نرم افزار نود cBridge را اجرا کند  و به این شبکه بپیوندد و نقدینگی چندلایه ای و بین زنجیره ای را فراهم کند و از طریق کارمزد تراکنش ها کسب سود کند.

cbridge

مزیت های استفاده از cBridge

  • انتقال ارزش و دارایی به صورت آنی و کم هزینه بین چندین شبکه لایه دومی مختلف روی اتریوم از جمله مجموعه های خوشبینانه (Optimistic Rollups) و سایدچین های اثبات سهام، بدون استفاده از لایه اول بلاک‌چین
  • ورود و خروج فوری از لایه دوم از طریق لایه اول بدون دوره ی انتظار فعلی چند روزه
  • ایجاد یک پل دوطرفه بین لایه دوم یک بلاک‌چین و و یک شبکه ی لایه اول کاملا مجزا، بدون عبور از هیچ روت لایه اولی مرتبط.

cBridge هزینه ای معادل کانال های استیت دریافت می کند تا هزینه های پرش بین بلاک‌چین های متعدد را کاهش دهد. بجای پرداخت کارمزد به ازای هر تراکنش، کاربران دیفای می توانند از این پل استفاده کنند تا به نسبت مقادیر ارزش و نقدینگی جابجا شده در شبکه کارمزد بپردازند.

این پل برای افزایش سرعت تراکنش بین بلاک‌چین‌های مختلف به هزار برابر طراحی شده است و ضمنا هزینه های جابجایی مقادیر کم نقدینگی را به میزان چشمگیری کاهش داده است.

موفقیت های نسخه ی cBridge 1.0

بلافاصله پس از ارائه ی نسخه ی اول cBridge موفقیت های پی در پی آن آغاز شد. در حالی که در ماه اول این شبکه شاهد حجم 10 میلیون دلاری نقل و انتقال در آن بود،‌ در ماه دوم این حجم به 170 میلیون دلار رسید و این روزها به روزانه ده میلیون دلار بالغ شده است.

cBridge 2.0

در نسخه ی دوم از این شبکه که به فاصله ی چند ماه از نسخه ی قبلی منتشر شده موارد زیر بهبود یافته است:

  • نقدینگی با عمق بیشتر: از نقل و انتقال مقادیر بسیار بزرگتر نقدینگی پشتیبانی می کند.
  • کاربری آسان تر: بسیاری از گام های دومرحله ای به یک گام و یک کلیک تبدیل شده است.
  • آن‌رپینگ (بازکردن) توکن کارمزد بومی: مثلا انتقال WETH از اسمارت چین بایننس به اتریوم باز شده در آربیتریوم
  • گسترش دامنه به توکن ها و زنجیره های بیشتر
  • بیمه ی خدمات نود و گره های پل: آیا انتقالی را آغاز کردید اما نود پل در دسترس نبود؟ هزینه ی فرصت شما از طریق ضمانت نود پل جبران می شود.
کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
رموز موفقیت یک ارز دیجیتال

امروز به کمک کارشناسان زومیت قصد داریم عواملی که باعث موفقیت یک ارز دیجیتال می شود را بررسی …

کورس مسابقات رقابتی ارزهای رمزنگاری شده در ماه آگوست

در سال 2021 ،  ماه آگوست به عنوان عالی‌ترین ماه برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به آخر …

فکر می‌کنید چرا بیت کوین از بحران‌های بازار سهام در امان مانده است؟

این واقعیت که بیت کوین با منابع مالی سنتی ادغام نمی‌شود و سرمایه گذاران آن مجبور به فروش …

کسب درآمد از طریق مشارکت در سود صرافی

اگر تعداد مخاطبان شما زیاد است، برای مثال بلاگ نویس یا اینفلوئنسر هستید …

اصطلاح لیکویید شدن به چه معناست؟

یکی از اصطلاحاتی که در مسیر که هر تریدر با آن آشنا می شود لیکویید شدن است. لیکویید شدن …

امضای دیجیتال چیست ونحوه ی عملکرد آن چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم امضای دیجیتال بپردازیم. امضای دیجیتال فرآیندی است که در آن صحت …