مهران بیت
میکر ارز میکر

قیمت ارز میکر (MKR)

نرخ تومانی خرید
161,283,040
نرخ تومانی فروش
160,164,960
تومان
0.01%
$
2795.2
میکر میکر
MKR
آدرس وب سایت:
Makerdao.com
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
ردیت:
Reddit
تلگرام:
Telegram
#Store Of Value#DeFi#DAO#Polychain Capital Portfolio#Governance#Lending & Borrowing#DragonFly Capital Portfolio#Electric Capital Portfolio#a16z Portfolio#1Confirmation Portfolio#Placeholder Ventures Portfolio#Pantera Capital Portfolio#Paradigm Portfolio#Spartan Group#Real World Assets#Standard Crypto Portfolio#Near Protocol Ecosystem#Arbitrum Ecosystem#BNB Chain
محاسبه قیمت
خرید فروش
MKR > میکر
میکر میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

میکر (Maker) با نماد اختصاری MKR، یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که پلتفرم نرم‌افزاری آن مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. اکوسیستم Maker یکی از اکوسیستم‌های اصلی در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که در صدر dappهای دارای قرارداد هوشمند به دنبال ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز است.

ارز دیجیتال میکر (Maker) - MKR چیست؟
منبع: zipmex.com

این ارز به دنبال ایجاد سیستمی برای گرفتن وام و تراکنش‌های همتا به همتا است که بسیاری از ویژگی‌های مشابه بیت‌کوین مانند به حداقل رساندن اعتماد و مقاومت در برابر سانسور را حفظ کرده و در عین حال ثبات نسبی ارزهای فیات مانند دلار آمریکا را دارد. این توکن از یک مدل دو توکنه استفاده می‌کند: استیبل کوین دای (dai) که با نوسانات نسبتاً کم، پیوندی نزدیک با دلار آمریکا دارد و ارز میکر که برای پرداخت‌های حاکمیتی و سود استفاده می‌شود.
DAI یکی از قدیمی‌ترین پروژه ‌های استیبل کوین در فضا کریپتو و اولین استیبل کوین غیرمتمرکز و بی‌طرفانه در جهان است. کاربران از طریق سیستم MakerDAO می‌توانند موقعیت‌های بدهی وثیقه‌گذاری شده (CDP) ایجاد کنند و از اتریوم به عنوان وثیقه برای تولید DAI استفاده کنند. ارزش استیبل کوین دای یک دلار است که توسط این وثیقه‌ها تضمین می‌شود. از آنجایی که ثبات دای مبتنی بر وثیقه و مکانیسم‌های تشویقی است، می‌تواند تحت تأثیر ارزش سایر ارزهای دیجیتال قرار گیرد. به همین دلیل احتمال دارد نسبت به همتایان فیات خود بی ثبات‌تر باشد و به ندرت دقیقاً با ۱ دلار معامله می‌شود. سقوط قیمت اتر منجر به ازدحام شبکه می‌شود که برخی خطرات سیستماتیک را برای پروتکل به دنبال دارد و کاربران ممکن است وثیقه خود را از دست بدهند.

نحوه عملکرد میکر (Maker)

دو نوع کارمزد مهم که شامل میکر می‌شود، هزینه پایداری و جریمه انحلال است.

 • کارمزد پایداری یا stability fee برای نشان دادن نرخ بهره در سیستم makerDAO به کار می‌رود. سیستم سود بازپرداخت زمان بستن صندوق را در یک پوزیشن بدهی برحسب MKR برای مالک آن مشخص می‌کند.
 • کارمزد انحلال یا liquidation fee هزینه‌ای است که کاربر در صورتی که خزانه او تحت خطر قرار گیرد، می‌پردازد و وضعیت بدهی او به صورت خودکار توسط سیستم تسویه می‌شود.

این پروتکل هزینه‌های پایداری و انحلال را به طور مستمر به صورت dai از پایگاه کاربر جمع آوری می‌کند و سپس هزینه‌های جمع‌آوری شده را برای خرید میکر به حراج می‌گذارد. MKR به دست آمده از طریق فروش توسط پروتکل سوزانده می‌شود تا عرضه توکن کاهش یابد. بدین ترتیب از افت قیمت جلوگیری می‌شود. وجوهی که سیستم از محل کارمزدهای ثبات و جریمه‌های انحلال جمع آوری می‌کند، ترازنامه پلتفرم را نشان می‌دهد.

میکر چگونه به عنوان یک توکن افزایش سرمایه عمل می‌کند؟

از نظر تئوری، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که کارمزدها ترازنامه و تمام زیان‌های احتمالی ناشی از کاهش ارزش دارایی‌هایی که به عنوان وثیقه نگهداری شده‌اند را پوشش ندهد.
به عنوان مثال اگر ETH و سایر ارزهای دیجیتال مورد استفاده به عنوان وثیقه، کاهش قیمت قابل توجهی را تجربه کنند، پروتکل ممکن است با افزایش سرمایه در موقعیت کلی خود با مشکل مواجه شود. در این مورد MKR اضافی برای فروش در بازار عرضه می‌شود تا بودجه کافی برای پر کردن شکاف قیمتی به وجود آمده جمع‌آوری شود. دارندگان این توکن باید در مورد چنین تصمیمی برای افزایش سرمایه رأی دهند.

آیا پروتکل Maker امکان استیکینگ دارد؟

استیکینگ معمولاً شامل قفل کردن رمزارز به عنوان بخشی از مکانیزم اجماع اثبات سهام است که در آن کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را براساس سهام خود تأیید کرده و پاداش دریافت کنند. در اکوسیستم، سرمایه‌گذاران می‌توانند DAi نگه دارند و ممکن است بتوانند از این دارایی‌ ذخیره شده خود سود کسب کنند. اما این یک سیستم سنتی اثبات سهام نیست. زیرا دای بر روی بلاک چین ساخته نشده و مانند بسیاری از انواع دیگر رمزارزها از تراکنش‌های خارجی پشتیبانی نمی‌کند. به همین دلیل MKR را نیز نمی‌توان استیک کرد. البته روشی برای استخراج آن وجود دارد که به آن ییلد فارمنیگ میکر می‌گویند. با اینکه کاربران  توکن‌های اضافی MKR را به عنوان سود مشارکت دریافت می‌کنند اما به توکن‌های MKR سود سهام پرداخت نمی‌شود. در ازای آن به دارندگان این توکن حقوق بیشتری در مورد توسعه پروتکل سازنده داده می‌شود. از طرف دیگر سرمایه‌گذاران نسبت به ارزش بلند مدت دای در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال خوش‌بین هستند که این خود می‌تواند ارزش را نیز افزایش دهد.

توکن حاکمیتی در پروتکل makerDAO

رأی دادن یکی از اجزای حیاتی در فرآیند حاکمیت غیرمتمرکز است. اعتماد در این سیستم از طریق توکن گسترش پیدا می‌کند که نقشی حیاتی در تکامل این پلتفرم دارد. این سیستم پروتکل‌ساز نامیده می‌شود. جنیه‌هایی از پروتکل makerDAO که دارندگان توکن حق دارند در مورد تغییرات آن اعمال نظر کنند را می‌توان به موارد زیر خلاصه کرد:

 • تغییر نرخ پس‌انداز: دارندگان DAI می‌توانند با قفل کردن آن‌ها در یک قرارداد، سود پس‌انداز کسب کنند. نرخ پس‌انداز بر میزان سودآوری این قرارداد تأثیر می‌گذارد.
 • نوع CDP: این پارامتر می‌تواند شامل تعیین CDP با وثیقه‌ای غیر از Eth یا مجموعه جدیدی از پارامترهای ریسک باشد. افزودن انواع دارایی‌های مشارکتی جدید به پروتکل به کاربران این امکان را می‌دهد که ارزهای دیجیتال جدیدی را برای ضرب بیشتر  DAI ارسال کنند.
 • اصلاح پارامترهای ریسک و تهدید کننده دارایی‌های مشارکتی: سقف بدهی، نسبت انحلال، کارمزد ثبات، جریمه انحلال و نرخ DSR از جمله این پارامترها هستند.
 • مجموعه اوراکل‌ها: اینها مجموعه نودهایی هستند که هدف‌شان ارائه داده‌های ایمن خارج از بلاک چین به اکوسیستم MakerDAO است که پلتفرم برای تعیین قیمت وثیقه خود از آنها استفاده می‌کند. دارندگان میکر تصمیم می‌گیرند که این گره‌ها چه کسانی باشند و چه تعداد از آنها وجود داشته باشد.
 • حساسیت قیمت: شامل بزرگترین تغییری است که قیمت می‌تواند بر روی مقادیر داخلی قیمت در سیستم تأثیر بگذارد.
 • مهاجران جهانی: به کاربرانی گفته می‌شود که تصمیم می‌گیرند چه زمانی حل و فصل جهانی را آغاز کنند.
 •  کارمزدها: میزان کارمزد تراکنش‌ها که در سیستم پرداخت می‌شود. علاوه بر آن ارز دیجیتال maker می‌تواند برای پرداخت هزینه تراکنش از طریق هر حساب اتریوم استفاده شود.

فرآیندهای حاکمیتی زنجیره‌ای

این اکوسیستم یک فرهنگ غیر رسمی را برای بحث در مورد موضوعات در یک مسیر منظم ایجاد کرده است و از ترکیبی از مکانیسم‌های حاکمیت درون زنجیره‌ای و خارج از زنجیره استفاده می‌کند. بحث‌های خارج از زنجیره وزن بسیار کمتری برای تاثیرگذاری روی پلتفرم دارند، زیرا الزام‌آور نیستند و اغلب توسط ترجیح دارندگان این توکن متوقف می‌شوند و آرای نهایی نیز ممکن است براساس نتایج نظرسنجی‌ها نباشد.

Maker Off-chain Governance

منابع آنلاین کلیدی مدیریت خارج از زنجیره، تالار گفتگوی Maker DAO و برنامه چت هستند. هر کسی می‌تواند از طریق این کانال‌ها و به‌ ویژه در تالار گفتمان ایده‌هایی را پیشنهاد دهد و بحث کند. ایده‌هایی که اجماع اولیه کافی را به دست می‌آورند، می‌توانند در بررسی زنجیره‌ای ادامه پیدا کنند.

Maker On-chain Governance

مکانیسم اصلی حاکمیت زنجیره‌ای این پروتکل در دو مرحله انجام می‌شود:

 • نظرسنجی‌های حکومتی به طور مداوم و به صورت هفتگی برای اندازه‌گیری نظر دارندگان توکن نسبت به موضوعات مختلف انجام می‌شود. این شامل مواردی است که به طور کامل در مرحله خارج از زنجیره مورد بحث قرار گرفته‌اند. البته نتایج نظرسنجی‌ها بر وضعیت پروتکل تاثیری ندارد.
 • رأی‌های اجرایی نظر رسمی در میان دارندگان برای تصمیم‌‌گیری درباره تغییرات پروتکل هستند. آن‌ها را می‌توان در هر زمان و نه تنها توسط دارندگان میکر بلکه توسط هر ذینفع پلتفرم پیشنهاد داد. با این حال تنها دارندگان میکر از حق رأی در طول پروسه رآی اجرایی برخوردار خواهند بود.

آینده ارز دیجیتال Maker چیست؟

به گفته کریستنسن، بنیاد میکر دائو در ماه‌های آینده منحل خواهد شد و مدیریت و عملکرد کلی سیستم به صورت کاملا غیر متمرکز توسط دارندگان توکن MKR انجام خواهد شد. با توجه به برنامه‌های Maker DAO برای انحلال بنیاد و انتقال حاکمیت کامل پروژه به دارندگان این ارز ارزش توکن احتمالاً بیشتر خواهد شد.

ارز دیجیتال میکر (MKR) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال میکر (MKR) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید توکن MKR خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.