مهران بیت
میکر ارز میکر

قیمت ارز میکر (MKR)

نرخ تومانی خرید
77,656,580
نرخ تومانی فروش
76,736,660
تومان
-0.01%
$
1533.2
میکر میکر
MKR
آدرس سایت :
https://makerdao.com/en
تلگرام :
Telegram
توییتر :
Twitter
وایت پیپر :
White paper
Store of Value DeFi DAO Polychain Capital Portfolio
محاسبه قیمت
خرید فروش
MKR> میکر
میکر میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال میکر چیست؟

میکر (MKR) سیستمی است که مسئول با ثبات کردن DAI از طریق وضعیت بدهی با وثیقه (CDPs) قراردادهای هوشمند روی اتریوم می باشد. MKR یک توکن ERC-20 است که در پاسخ به وثیقه ناکافی ایجاد شده تا CDP های DAI را پشتیبانی کند. DAI از طریق قراردادهای وامی که از اتر به عنوان وثیقه استفاده می کنند، ایجاد شده است. دارندگانMKR مسئول تنظیم نرخ به وثیقه گذاشته شده هستند و DAI را به ارزش 1 دلار قرار می دهند و برای این منظور پاداش دریافت می کند. CDP ها شامل کارمزدی هستند که با میکر پرداخت می شود که همیشه با نادیده گرفتن ارزش میکر، مصرف می شود. CDP ها به طور اتوماتیک در صورتی که اتر به قیمتی که رمزارز هم ارز آن (ETH) به زیر ارزش مفروض که برای تزریق پول به میزان DAI قرض داده شده کافی نباشد، پرداخت می شود. در صورتی که حجم پرداخت شده جبران شده کفاف میزان DAI قرض داده شده را ندهد، سیستم میکر به طور اتوماتیک، توکن جدید میکر را تولید می کند که برای اطمینان از موجودی مثبت در بازار آزاد به فروش می رسد. این ساز و کار دارندگان میکر را برای اتخاذ تصمیمات عاقلانه، هنگام رای دادن به نرخ های به وثیقه گذاشته شده، تشویق می کند. MakerDAO، گروه مسئول میکر هم صرافی غیرمتمرکز به نام OasisDEX در اختیار دارد.

نقشه راه Maker

در 2 آپریل 2020، Maker اعلام کرد که با انحلال بنیاد Maker به سوی غیر متمرکز سازی کامل خواهد رفت. در اعلان هفتگی برای مدیریت سیستم، رونی کریستنسن، مدیر عامل بنیاد Maker یک ایده برای خودمختاری و خود پایداری MakerDAO ارایه کرده که عملا منجر به انحلال بنیاد MakerDao، به عنوان نهاد اصلی توسعه و مدیریت این شبکه خواهد شد.

استخراج، معامله و سرمایه گذاری بر روی Maker

حداکثر سکه های MKR برابر با 1 میلیون است و بیشینه قیمت آن در 20 ژانویه سال 2018 بوده که قیمتی در حدود 1,687 دلار آمریکا را ثبت کرده است. MKR یک توکن ERC20 روی بلاکچین اتریوم بوده و قابل استخراج نیست. در عوض سکه های MKR برای پاسخگویی به نواسات قیمت DAI و به منظور نگاه داشتن ارزش آن در حدود 1 دلار آمریکا ساخته شده و یا از بین می رود.

قیمت دقیق DAI به ندرت 1 دلار آمریکا می شود و به طور معمول بین بازه 0.98 دلار تا 1.02 دلار نوسان دارد. این سکه نیز بجای استخراج، از طریق خرید موقعیت های بدهی وثیقه ای یا CDP ایجاد می شود، این قراردادهای هوشمند Maker به عنوان یک وام عمل می کنند. هنگامی که وام همراه با هزینه های MKR بازپرداخت شد، با تحقق قرارداد هوشمند، DAI از بین می رود.

به منظور خرید سکه های DAI، کاربر باید سکه های اتریوم یا ETH خود را به سکه های WETH تبدیل نماید. این شیوه ای است که صرافی های غیر متمرکز مانند Ox بکار برده تا مبادله بین ETH و سایر توکن های مبتنی بر بلاکچین اتریوم را ممکن سازند.

آینده Maker و نظر کارشناسان

به نقل از CoinPedia، در آغاز سال 2021 قیمت معامله MKR به 598 دلار آمریکا رسیده و گمان می رود روند صعودی آن در ماه های اول همان سال ادامه داشته و قیمت آن به 1800 دلار آمریکا برسد. اما در نهایت پیش بینی می شود که این ارز دچار نوسان قیمت شده و در آخر همان سال قیمتی برابر 1650 دلار آمریکا را ثبت نماید. به طور کل CoinPedia نسبت به این ارز خوش بین بوده و انتظار دارد که MKR تا اواسط سال 2025 به رشد قیمت ملایم ادامه داده و قیمتی معادل با 2340 دلار را در آن زمان به ثبت برساند.

وبسایت DigitalMarketNews نسبت این ارز خوش بین نبوده و معتقد است که در پایان سال 2021 بهای هر توکن MKR با سقوط قیمت به 613 دلار خواهد رسید، این وبسایت همچنین این روند کاهش قیمت را ادامه دار دانسته و پیشبینی می کند که در انتهای سال 2025 این ارز قیمتی معادل 400 دلار آمریکا خواهد داشت.

مزایای Maker

  • شفافیت چشمگیر یکی از برحسته ترین مزیت های کل شبکه Maker است، که آن را از سایر بلاکچین های رقیب با هدف مشابه متمایز کرده است.
  • توکن DAI به عنوان یک ارز با ارزش ثابت خود، از سرمایه کاربران در برابر نوسان های زیاد ارزهای دیجیتال محافظت خواهد کرد.
  • مدیریت غیر متمرکز MakerDAO که با استفاده از رای گیری انجام می شود، توزیع عادلانه را تضمین کرده و همچنین بکارگیری خرد جمعی منجر به اخذ تصمیمات بهتر برای آینده پلتفرم خواهد شد.

معایب Maker

از آنجایی که پلتفرم های ارایه وام و قرض غیر متمرکز همانند سازمان های مالی سنتی تحت نظارت قرار ندارند، موجودی حساب ها بیمه نشده و نگه داری از کیف پول و موجودی آن وظیفه کاربران می باشد.