آیا آموزش زندگی مشترک به بیت کوین و ارز فیات تحقق پذیر است؟

  • 23 شهریور , 1400
  • زهرا موسوی
  • 28 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • دسته بندی : مقالات
  • امتیاز :

    3 / 5. 1

این تعریف از یک جهان با دو سیستم متفاوت بوده که اولی تحت کنترل دولت و نظارت بر شهروندان و دومی داستان آزادی مالی و شخصی افراد در یک جامعه است. درست حدس زدید بحث از نبرد برتر بودن بین فیات و بیت کوین است و همانطور که از تاریخ درس می‌گیریم هیچ نبردی برای ابر قدرت‌ها سودمند نبوده، پس شاید وقت آن رسیده که این دو رقیب زندگی مشترک کنار یکدیگر را بیاموزند.

چگونه می‌توان همکاری بین این دو سیستم رقیب را برقرار کرد؟

از یک دیدگاه اساسی اقتصاد دان‌ها، CBDC ها ارزش ضعیف‌تری به نسبت اسکناس‌های کاغذی دارند اما مزایای استفاده از آن‌ها شاید آن‌قدر تاثیرگذار باشد که دولت‌ها آینده را در پول دیجیتالی ببینند. در حقیقت این ارزهای رمز پایه  هستند که در جهان امروز اساس یک اکوسیستم مالی جهانی را ایجاد کرده‌اند که در آن هر معامله‌ای تحت نظارت انجام شده و دسترسی همه افراد به موارد اقتصادی کنترل می‌شود. برای مثال به فیس‌بوک توجه کنید، توانسته یک اقتصاد آنلاین کارآمد با میلیاردها نفر مشتری خود را به خوبی هدایت کند و با تجزیه و تحلیل قدرتمند و کنترل کامل بر کاربران خود یک سیستم اقتصادی درست را پایه‌ریزی کرده است. به این معنی که اگر شما در این فضا قوانین را زیر پا بگذارید فوراً شما را از این پلت‌فرم خارج می‌کند. به دلیل همین سلطه بر کاربران و مشتریان است که ارز فیات برای دولت‌ها و سیاستمداران بسیار جذاب است. به یاد داشته باشید که ارزهای رمز پایه برای کار و پشتیبانی از زیرساخت‌های مالی قدیمی شما طراحی شده‌اند و آن‌ها از ایجاد انقلاب در اکوسیستم مالی جهان بی‌نیاز هستند.

در حالی که شما فکر می‌کنید کنترل ارز رمزپایه کار آسانی است باید گفت، ارزش بیت کوین را  نمی‌توان مخفی کرد مگر این‌که دسترسی به اینترنت را به طور کلی قطع کنید  یا حتی نمی ‌توان آن را چاپ کرد. پس هم زمان که ارزهای دیجیتال وسیله‌ای عالی برای انتقال ثروت در هر فضا و زمانی هستند، احتمال این خطر هم وجود دارد که دولت‌ها و قانونگذاران برای سلطه در این حوزه بخواهند برای مصرف کنندگان بین خرید، نگهداری و انتقال بیت کوین و ارز فیات شبه ایجاد کنند.

چگونه می‌توان همکاری بین این دو سیستم رقیب را برقرار کرد؟

فیات و بیت کوین باید یاد بگیرند که در کنار هم مسالمت آمیز زندگی کنند

از دو طریق جامعه را می‌توان آماده‌ی پذیرش این دو سیستم کرد یکی این‌که افراد بتوانند در سطح فنی متخصص بیت کوین شوند تا بتوانند با راه‌حل موانع موجود در مسیر پذیرش آن به شکل همگانی را درک کنند و دیگری انتخاب سرویس‌هایی مالی مطابق با دیدگاه بیت کوین است. برخی شرکت‌ها ادعا می‌کنند در امر مبادلات تنها از بیت کوین استفاده می‌کنند اما در پشت پرده هنوز سهام قابل توجهی در اکوسیستم مالی ارز فیات دارند. مراقب باشید چون برخی شرکت‌های پرداخت آنلاین مشهور شبیه به پی‌پال(PayPal) با دسترسی جهانی هستند که به کاربران وعده خرید و فروش بیت کوین را می‌دهند. اما غافل از این‌که مالکیت تمام سکه را به هیچ کاربری نمی‌دهند به این معنی که کاربران ناآگاه سریع متوجه می‌شوند که و برای برداشتن بیت کوین از کیف پول شخصی خود در این درگاه پرداختی ملزم به رعایت الزامات سختگیرانه‌ای هستند.

درست است که در تمام این سال‌ها شاهد اتفاقاتی از این قبیل بوده‌ایم که چگونه می‌توان از ارزهای رمزنگاری شده به عنوان روشی برای کلاهبرداری و تلاش‌های نامشروع برای تأمین سرمایه عمومی استفاده کرد. پس همگان خواستار تنظیم چهارچوب نظارتی هستیم که بتواند از سوء استفاده‌ها در سیستم بیت کوین جلوگیری کند. برای تحقق این خواسته، نهادهای نظارتی موظف هستند آستین‌ها را بالا زده و از طریق استخدام متخصصان و پنل‌های نظارتی همه‌ی خطرات را بررسی کرده و راه حل‌های عملی را برای آن پیشنهاد بدهند. در جهان امروز شاهد دو استاندارد پولی هستیم که یکی برای معاملات مالی روزمره و دیگری برای ذخیره و انتقال ثروت به کار می‌رود. اگرچه هیچ یک از این دو توانایی پیروز شدن بر دیگری را ندارند، اما سیستم مالی فیات می‌تواند زندگی را برای بیت کوین و طرفداران آن راحت‌تر کند ، اما به شدت امیدواریم که این دو سیستم بتوانند در فضای رقابتی فعلی در صورت امکان برای منافع بشریت با یکدیگر همکاری مسالمت‌آمیز داشته باشند.

منبع: bitcoinmagazine

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/05

آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری

تعریف ماهیت چین‌لینک(Chainlink) به عنوان یک لینک زنجیره‌ای در سال 2019 سرویس غیرمتمرکز چین‌لینک(Chainlink) بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی …

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن

سلطه حکومت‌ها بر جهان امروز، به نظر می‌رساند که همه قدرت‌های دولت و سیاسی در دنیا در جهت اتحاد نامحسوسی …

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟

توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT)، برخلاف ارزهای رمزنگاری شده قابل تعویض نیستند. در مقابل، گرایش توکن(NFT) به سمت بازارهای غیر متمرکز …

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/03

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)

ترا (Terra) به عنوان یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه عمل می‌کند که از استیبل کوین‌های مقیاس‌پذیر و …