اکوسیستم ترا(Terra) به چه شکل کار می‌کند؟

  • 16 شهریور , 1400
  • زهرا موسوی
  • 32 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • دسته بندی : مقالات
  • امتیاز :

    4 / 5. 4

از ابتدای سال گذشته، اکوسیستم ترا(Terra) یک پروژه رمزنگاری برجسته تبدیل شده است. همچنین برای پیگیری اکوسیستم‌های متفاوتی چون  theericstone  یا laurenbeltramo زنجیره‌ی ترا طراحی شده است. با ما همراه باشید تا با عملکرد آن بیشتر آشنا شوید.

نقشه‌ی طراحی شده برای سیستم ترا(Terra)  به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شود که این دسته‌بندی‌ها شامل عملکرد اصلی ، برنامه‌ها ، مدیریت مبادله و خود مبادله است. کل عملیات زنجیره‌ای اعضای اکوسیستم ترا بر اساس همین چهار عملکرد کار می‌کند.

چهار دسته بندی سیستم ترا(Terra) حول یک گره مرکزی سازماندهی شده است. عملیات زنجیره‌ای در این اکوسیستم شامل لونا(LUNA)، توکن‌های بومی خود ترا ، و سایر استابل‌کوینزهایی(Stablecoins) است که با ارزهای متنوع جهانی اجماع شده است. عملیات زنجیره‌ای به دو گروه اثبات جزئیات سهام و نقل و انتقالات در معاملات اساسی تقسیم‌بندی می‌شود. از بین این دو گروه تنها با تأیید اعتبار اثبات سهام است که سیستم ترا(Terra) را تأمین می‌کند. به این معنی که در این روش از نمایندگان لونا(LUNA)خواسته می شود تا کاربران در تمام ارزهای اصلی در ترا پاداش دریافت کنند. در گزارشات اثبات جزئیات سهام، که با خلاصه پاداش‌های روزانه این سیستم نشان داده می‌شود دقیقاً به همین پاداش‌های ارزی ترا اشاره دارد.

نقشه‌ی طراحی شده برای سیستم ترا(Terra)  به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شود که این دسته‌بندی‌ها شامل عملکرد اصلی ، برنامه‌ها ، مدیریت مبادله و خود مبادله است.

عملکرد اصلی اکوسیستم ترا(Terra)

این عملیات عملکردی شامل سه عنصر مهم هزینه‌های تراکنش، شاخص قیمت‌ها و ترازهای تاریخی در این سیستم است. برای اطلاع از هزینه‌های تراکنش‌های حاصل از معاملات که شامل مالیات هم می‌شود ارائه خلاصه هزینه‌های روزانه کافی است. شاخص قیمت‌ها نیز که شامل قیمت اوراکل(Oracle) جهت توکن‌های بومی هر 5 بلوک یکبار به روزرسانی می‌شود. پس عنصر شاخص قیمت با نرخ تبدیل اوراکل نشان داده می‌شود. و در نهایت برای عنصر ترازهای تاریخی، که شامل تجزیه و تحلیل مانده‌های لونا(LUNA) و سایر استابل‌کوینزهایی(Stablecoins) بومی در طی یک زمان مشخص است می‌توان اقدام کرد. امکان برچسب زدن به مانده‌های بومی با نقدینگی وجود دارد، در حالی که سایر مانده‌های توکن با مقایسه‌ی مجموع داده‌های حین نقل و انتقالات ورودی و خروجی محاسبه می‌شوند .

عملکرد اصلی اکوسیستم ترا(Terra)

اکوسیستم ترا(Terra) چه برنامه‌های کاربردی دارد؟

این برنامه‌ها به طور معمول دارای سه قسمت قراردادها ، پیام رسانی و رویدادها هستند. برخی از شناخته‌شده‌ترین عناصر در این اکوسیستم همین برنامه‌های معروف آن هستند که شامل چای(Chai)، میرور(Mirror) و آنچور(Anchor) است.به ترتیب هرکدام از این برنامه‌ها به شرح ذیل عمل می‌کنند:

* چای(Chai) :  به کاربران این سیستم اجازه خرید کالا و خدمات با KRT  را می‌دهد.

* میرور(Mirror) : به عنوان یک بستر بازدهی به کاربرانش این امکان را می‌دهد تا خرید دارایی‌های مصنوعی خود را بیشتر کرده یا نشانه‌های نقدینگی خود را در اختیار داشته باشند.

* آنچور(Anchor): به عنوان یک اکوسیستم وام دهنده به کاربران عمل می‌کند.

اکوسیستم ترا(Terra) چه برنامه‌های کاربردی دارد؟

روش مبادله در اکوسیستم ترا(Terra) چگونه است؟

برای سیستم مبادلاتی در سیستم ترا با دو  روش روبه‌رو هستیم:

  1. مبادله بومی (Native Swapping)
  2. تعویض تراسوآپ (Terraswap Swapping.)

در روش اول، این مبادله بومی توسط Daily Swap Volume by Pair نمایش داده می‌شود و در روش دوم، امکان مبادله هر دو دارایی ترا از طریق منابع نقدینگی فراهم می‌شود. که البته حجم معاملات روزانه یا تعداد رویدادهای نقدینگی را از طریق لونا می‌توان مشاهده کرد.

 

 

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/05

آشنایی با کارایی و اهمیت چاین‌لینک(Chainlink) در دنیای رمزنگاری

تعریف ماهیت چین‌لینک(Chainlink) به عنوان یک لینک زنجیره‌ای در سال 2019 سرویس غیرمتمرکز چین‌لینک(Chainlink) بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی …

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

بیت کوین شبح آزادی دنیای مدرن

سلطه حکومت‌ها بر جهان امروز، به نظر می‌رساند که همه قدرت‌های دولت و سیاسی در دنیا در جهت اتحاد نامحسوسی …

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/04

در بازار توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT) باید به کدام گرایش‌ها توجه کنید؟

توکن‌های غیر قابل تعویض(NFT)، برخلاف ارزهای رمزنگاری شده قابل تعویض نیستند. در مقابل، گرایش توکن(NFT) به سمت بازارهای غیر متمرکز …

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)
دسته بندی: مقالات / تاریخ : 1400/07/03

آشنایی با یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه جویای نام ترا (Terra)

ترا (Terra) به عنوان یک شبکه پرداخت مالی غیر متمرکز یک لایه عمل می‌کند که از استیبل کوین‌های مقیاس‌پذیر و …