علت کم فروغی بیت کوین پی(Bitcoin Pay) در ژاپن

صحبت از پذیرش بیت کوین که به میا می‌آید، اکنون همه‌جا صحبت از السالوادور و آمریکای مرکزی است. کشوری که اکنون در آن می‌توانید از هزینه مراقبت از دندان‌هایتان گرفته تا هزینه ضبط صدا در استودیو را با بیت کوین بپردازید. اما در گذشته نه چندان دور در آسیا وضعیت به گونه‌ای بود که همه در دنیای رمزنگاری به ژاپن حسادت می‌کردند.

در روزهای اولیه زمزمه‌های پذیرش بیت کوین در ژاپن وب سایت کرپتونیوز(Cryptonews) اعلام کرد که در این کشور خریداران می‌توانند همه چیز را از مارماهی گرفته تا عینک با استفاده از بیت کوین خریداری و پرداخت کنند.در آن روزها خرده فروشان و تجار بزرگ ژاپن با عجله شروع به پذیرش پرداخت از طریق بیت کوین کردند. به این ترتیب، خرید بیت کوین تبدیل به روشی آسان‌تر از همیشه شد. عملیات رمزنگاری دیگر به راحتی در اکثر فروشگاه‌های شبانه‌روزی کشور به شکل کارت‌های اعتباری در دسترس بود، هم‌زمان با این اتفاقات نیز، غول‌های تجارت الکترونیک  شروع به راه‌اندازی برنامه‌ها و سیستم عامل‌های مالی مبادلات رمزنگاری کردند. با چنین شروع امیدوارکننده‌ای اما، همگان با تعجب دیدند که زمان چگونه تغییر کرد و پرداخت بیت کوین در ژاپن افزایش نیافت.

سانکی‌نیوز(The Sankei News) در گزارشی توضیح داد :” در اواخر سال 2017 بعد از اوج گیری محبوبیت بیت کوین در ژاپن، در زمان‌که غول‌های تجاری همچون مگان سوپر(Meganesuper) یا فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی همچون بیک کمرا (Bic Camera) برنامه‌های خود را جهت پذیرش بیت کوین در فروشگاه‌های سراسری اعلام کردند، متاسفانه هیچ توسعه بزرگی رخ نداد.

تاکاهیده کیوچی یکی از اقتصاددان ارشد این حوزه این فرآیند شکست خورده را این‌گونه توضیح داد:” اکثر خرده فروشان داخلی معتقد بودند که بیت کوین به شدت بی‌ثبات است و نمی‌تواند به عنوان یک نوع پرداخت مطمئن مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل هیچ‌یک از آن‌ها تمایلی برای فروش محصولات خود به دارندگان رمزنگاری نداشتند.” در ادامه کیوچی بر این باور است اگر ارز دیجیتال بانک مرکزی(central bank digital currency) یا همان CBDC به شکل گسترده مورد استفاده قرار بگیرد ، مزایای این دیجیتالی شدن در ژاپن نیز مانند هر نوآوری‌ دیگری در جامعه بدون پول نقد، به احیای اقتصادی کشور منجر می‌شود.

علت کم فروغی بیت کوین پی(Bitcoin Pay) در ژاپن

اما امروزه دیگر شرکت‌ها چشم امید خود را به بانک مرکزی ژاپن دوخته‌اند که از آوریل سال جاری به شکل آزمایشی شروع به کار کرده و اقدام به ایجاد اولیه ین دیجیتال نموده است. اخیراً به عنوان راه حلی برای جلوگیری از وابستگی بیش از حد ژاپن به پول نقد، استیبل کوین‌های محلی به عنوان یک روش پرداخت مطرح شده‌اند. چون برای کشوری با تکنولوژی پیشرفته مانند ژاپن شرم‌آور به نظر می‌رسد که پول نقد در این کشور پادشاه است.

گزارشات ژاپن تایمز حاکی از آن است که تنها 27 درصد از کل پرداخت‌های انجام شده در ژاپن در سال 2019 بدون استفاده از پول نقد انجام شده است. البته نباید فراموش کرد که با همه گیری ویروس کرونا و افزایش پرداخت‌های آنلاین، فرهنگ خریدهای آنلاین و پرداخت مجازی خود به خود در خیلی از کشورها افزایش چشمگیری داشته است.

در آخر اگر دولت ژاپن قصد دارد تا سال 2025 به هدف خود که عدد 40٪ پرداخت‌های غیر نقدی است برسد، باید به عموم جامعه اطمینان بدهد که بدون پول هم هنوز قله‌هایی برای صعود هستند.

منبع: cryptonews

اشتراک گذاری مطلب در :

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه با این مقاله

مقالات مرتبط با مقاله ای خواندید
راه‌اندازی اولین صندوق دارایی رمزنگاری شده در سوئیس از طریق موسسه سوئیس فین‌تچ (swiss fintech)
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/10

راه‌اندازی اولین صندوق دارایی رمزنگاری شده در سوئیس از طریق موسسه سوئیس فین‌تچ (swiss fintech)

راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری دارایی‌های رمزنگاری توسط فین‌تچ(fintech) از سوی ناظران مالی موسسه به نقل از کرپتو فاینانس(Crypto Finance)در …

محدودیت‌های جدید با سقوط حجم معاملات در صرافی‌های رمزنگاری همراه شد
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/07

محدودیت‌های جدید با سقوط حجم معاملات در صرافی‌های رمزنگاری همراه شد

اخبار جدید حاکی از کاهش حجم معاملات در پلت‌فرم‌های رمزنگاری در کره جنوبی است  درست در همان جایی که هم‌اکنون …

پروژه مشارکتی بانک‌های مرکزی آسیایی امکان کاهش هزینه‌های پرداخت بین المللی را فراهم می‌کند
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/07

پروژه مشارکتی بانک‌های مرکزی آسیایی امکان کاهش هزینه‌های پرداخت بین المللی را فراهم می‌کند

چهار بانک مرکزی در آسیا به همراه مرکز نوآوری تسویه بانک بین المللی (BIS)در اقدامی مشترک دست به ارائه یک …

هدف قرار دادن تجارت بین المللی از سوی استیبل کوین جدید چین
دسته بندی: اخبار ارزدیجیتال / تاریخ : 1400/07/06

هدف قرار دادن تجارت بین المللی از سوی استیبل کوین جدید چین

با افزایش نگرانی‌های اخیر مقامات مالی در مورد مقررات استیبل کوین‌ها در سراسر جهان، مقامات چین را به این فکر …