مهران بیت

علت کم فروغی بیت کوین پی(Bitcoin Pay) در ژاپن

صحبت از پذیرش بیت کوین که به میا می‌آید، اکنون همه‌جا صحبت از السالوادور و آمریکای مرکزی …

زهرا موسی
اخبار ارزدیجیتال
۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
1462 بازدید

صحبت از پذیرش بیت کوین که به میا می‌آید، اکنون همه‌جا صحبت از السالوادور و آمریکای مرکزی است. کشوری که اکنون در آن می‌توانید از هزینه مراقبت از دندان‌هایتان گرفته تا هزینه ضبط صدا در استودیو را با بیت کوین بپردازید. اما در گذشته نه چندان دور در آسیا وضعیت به گونه‌ای بود که همه در دنیای رمزنگاری به ژاپن حسادت می‌کردند.

در روزهای اولیه زمزمه‌های پذیرش بیت کوین در ژاپن وب سایت کرپتونیوز(Cryptonews) اعلام کرد که در این کشور خریداران می‌توانند همه چیز را از مارماهی گرفته تا عینک با استفاده از بیت کوین خریداری و پرداخت کنند.در آن روزها خرده فروشان و تجار بزرگ ژاپن با عجله شروع به پذیرش پرداخت از طریق بیت کوین کردند. به این ترتیب، خرید بیت کوین تبدیل به روشی آسان‌تر از همیشه شد. عملیات رمزنگاری دیگر به راحتی در اکثر فروشگاه‌های شبانه‌روزی کشور به شکل کارت‌های اعتباری در دسترس بود، هم‌زمان با این اتفاقات نیز، غول‌های تجارت الکترونیک  شروع به راه‌اندازی برنامه‌ها و سیستم عامل‌های مالی مبادلات رمزنگاری کردند. با چنین شروع امیدوارکننده‌ای اما، همگان با تعجب دیدند که زمان چگونه تغییر کرد و پرداخت بیت کوین در ژاپن افزایش نیافت.

سانکی‌نیوز(The Sankei News) در گزارشی توضیح داد :” در اواخر سال 2017 بعد از اوج گیری محبوبیت بیت کوین در ژاپن، در زمان‌که غول‌های تجاری همچون مگان سوپر(Meganesuper) یا فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی همچون بیک کمرا (Bic Camera) برنامه‌های خود را جهت پذیرش بیت کوین در فروشگاه‌های سراسری اعلام کردند، متاسفانه هیچ توسعه بزرگی رخ نداد.

تاکاهیده کیوچی یکی از اقتصاددان ارشد این حوزه این فرآیند شکست خورده را این‌گونه توضیح داد:” اکثر خرده فروشان داخلی معتقد بودند که بیت کوین به شدت بی‌ثبات است و نمی‌تواند به عنوان یک نوع پرداخت مطمئن مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل هیچ‌یک از آن‌ها تمایلی برای فروش محصولات خود به دارندگان رمزنگاری نداشتند.” در ادامه کیوچی بر این باور است اگر ارز دیجیتال بانک مرکزی(central bank digital currency) یا همان CBDC به شکل گسترده مورد استفاده قرار بگیرد ، مزایای این دیجیتالی شدن در ژاپن نیز مانند هر نوآوری‌ دیگری در جامعه بدون پول نقد، به احیای اقتصادی کشور منجر می‌شود.

علت کم فروغی بیت کوین پی(Bitcoin Pay) در ژاپن

اما امروزه دیگر شرکت‌ها چشم امید خود را به بانک مرکزی ژاپن دوخته‌اند که از آوریل سال جاری به شکل آزمایشی شروع به کار کرده و اقدام به ایجاد اولیه ین دیجیتال نموده است. اخیراً به عنوان راه حلی برای جلوگیری از وابستگی بیش از حد ژاپن به پول نقد، استیبل کوین‌های محلی به عنوان یک روش پرداخت مطرح شده‌اند. چون برای کشوری با تکنولوژی پیشرفته مانند ژاپن شرم‌آور به نظر می‌رسد که پول نقد در این کشور پادشاه است.

گزارشات ژاپن تایمز حاکی از آن است که تنها 27 درصد از کل پرداخت‌های انجام شده در ژاپن در سال 2019 بدون استفاده از پول نقد انجام شده است. البته نباید فراموش کرد که با همه گیری ویروس کرونا و افزایش پرداخت‌های آنلاین، فرهنگ خریدهای آنلاین و پرداخت مجازی خود به خود در خیلی از کشورها افزایش چشمگیری داشته است.

در آخر اگر دولت ژاپن قصد دارد تا سال 2025 به هدف خود که عدد 40٪ پرداخت‌های غیر نقدی است برسد، باید به عموم جامعه اطمینان بدهد که بدون پول هم هنوز قله‌هایی برای صعود هستند.

منبع: cryptonews

کپی لینک
نظرت رو اینجا برامون کامنت بزار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
در حوزه ارز دیجیتال وایت پیپر چیست؟

سندی که معمولا یک فایل PDF است که توضیحی کامل از یک پروژه غیر متمرکز مثل …

5 استیبل کوین(stablecoins) برتر در سال 2021 که باید بشناسید

بازار رمزنگاری از گذشته تا کنون به شکل مدام در حال پیدایش نوآوری است. استیبل کوین‌های …

فکر می‌کنید چرا بیت کوین از بحران‌های بازار سهام در امان مانده است؟

این واقعیت که بیت کوین با منابع مالی سنتی ادغام نمی‌شود و سرمایه گذاران آن مجبور به فروش …

تاریخچه ای مختصر از اندازه بلاک بیت کوین و اهمیت آن

فایلی که اطلاعات آخرین تراکنش ها بر روی شبکه بیت کوین به صورت دائم در آن ثبت میشود را …

استاد دانشگاه: در خرید و فروش نفت نمی‌توان از ارز دیجیتال استفاده کرد

استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: در حال حاضر حجم مراودات با این رمز ارزها بسیار کم است و …

رئیس سابق بانک مرکزی می گوید ارز دیجیتال چین تهدیدی برای سیستم های پولی جهانی نیست

ژو شیاوچوان ، فرماندار سابق PBOC به انجمن شانگهای گفت ، پکن به دنبال جایگزینی ارزهای موجود …