مهران بیت
زیرو ایکس ارز زیرو ایکس

قیمت ارز زیرو ایکس (ZRX)

نرخ تومانی خرید
35,613
نرخ تومانی فروش
35,283
تومان
0.03%
$
0.55
زیرو ایکس زیرو ایکس
ZRX
آدرس سایت :
https://0x.org
سورس کد :
Source Code
توییتر :
Twitter
وایت پیپر :
White paper
#Platform # Decentralized exchange # DeFi # DAO
محاسبه قیمت
خرید فروش
ZRX > زیرو ایکس
زیرو ایکس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال زیرو ایکس (0X) چیست؟

با پیشرفت بازارهای مالی جهانی و همچنین با رشد بازار رمزارزها، ارزهای دیجیتال جدیدی پا به این عرصه گذاشته‌اند. زیرو ایکس (zero x) با هدف فراهم ساختن امکان تبدیل انواع مختلف دارایی‌هایی که توکن شده‌اند، پا به عرصۀ بازار جهانی ارزهای دیجیتال گذاشته است.

زیرو ایکس (0X) پروتکلی است که به صورت متن باز و برای به انجام رساندن مبادلات غیرمتمرکز، روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. زیروایکس (0X) با نماد معاملاتی ZRX شناخته می‌شود. زیروایکس (0X) همواره به دنبال ایجاد ارتباط بهتر با برنامه‌های غیرمتمرکز است. همچنین باعث جلوگیری از ایجاد حباب قیمتی در شبکه می‌شود.

نکات مثبت زیرو ایکس (0X)

از جمله دیگر نکات مثبت زیرو ایکس (0X) می‌توان به حل مشکل کارمزدهای بالا در صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرد. توسعه‌دهندگان zero x معتقدند که در آیندۀ نه چندان دور، هزاران توکن اتریوم نیاز به جلب اعتماد برای مبادله وجود خواهد داشت. ارزدیجیتال zero-x را نمی‌توان استخراج کرد. زیرو ایکس (0X) با نماد ZRX یک پلتفرم ایجاد صرافی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که به وسیلۀ سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم اجرا می‌شود. همان‌طور که گفته شد zero x کارمزدی ندارد و رایگان است و در آن می‌توانید بدون داشتن محدودیت، توکن ERC20 را مبادله کنید. این پروتکل به زبان برنامه‌نویسی Solidity نوشته شده است.

هدف زیرو ایکس (0X)

اولین موضوعی که زیرو ایکس قصد پرداختن به آن را دارد، پرهزینه بودن، کندی و عدم نقدینگی سایر مبادلات غیرمتمرکز است. به جای ضبط هر تراکنش (سفارشات و تغییرات جدید) روی بلاک چین، پروتکل زیرو ایکس قبل از ارسال سفارشات درون زنجیره‌ای برای تسویه، منتظر می‌ماند تا تمام سفارشات خارج از بلاک چین تسویه شوند.

ارز دیجیتال زیرو ایکس عرضه توکن‌هایش را به یک میلیارد عدد محدود کرده است. 500 میلیون از توکن‌های آن به صورت عمومی از طریق عرضه اولیه، به مبلغی معادل 24 میلیون دلار اتریوم فروخته شد.

تاریخچه زیرو ایکس

در اکتبر سال 2016، زیروایکس (0X) در شهر سان فرانسیسکو توسط ویل وارن (Will Waren) و امیر بندیلی (Amir Bandeali) تأسیس شد. امیر بندیلی به عنوان مدیر فناوری و ویل وارن به عنوان مدیر اجرایی، برای تأسیس زیروایکس (Ziro X) تلاش نموده‌اند. این دو فرد معتقدند که می‌توان هر دارایی همچون طلا، پول واقعی، املاک و… را به عنوان یک توکن در بلاکچین اتریوم ذخیره کرد. با توکن کردن هر دارایی، حجم توکن‌ها افزایش می‌یابد و برای مبادله کردن این توکن‌ها، دیگر نیازی به شخص ثالث نیست.

در تاریخ 16 ژوئیه سال 2017، زیروایکس (0X) عرضۀ اولیه خود را به اتمام رساند و توانست 24 میلیون دلار اتریوم جمع‌آوری کند.

بنگاه‌های سرمایه‌داری مختلفی، از زیروایکس (0X) حمایت کرده‌اند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • Polychain Capital
 • Blockchain
 • Pantera Capital
 • Capital

و در کنار این بنگاه‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری چینی نیز که Jen Advisors و FBG Capital نام داشتند، از زیروایکس (0X) حمایت کردند.

فرق صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

زیرو ایکس

با یک نگاه ساده به صرافی متمرکز متوجه خواهید شد که در صرافی متمرکز، یک شخص ثالث وجود دارد. این شخص به تکمیل شدن معاملات کمک می‌کند و مورد اعتماد افراد خریدار و فروشنده است؛ زیرا در هنگام ثبت سفارش، دارایی خود را به او می‌سپارند. این کار مثل فرآیند کار بانک است. همان‌طور که می‌دانید مردم به بانک‌ها اعتماده دارند و دارایی خود را به آنها می‌دهند. کاربرد صرافی‌های متمرکز این است که پول فیات را به رمزارز تبدیل می‌کنند و بالعکس.

علاوه بر آن، از صرافی متمرکز می‌توان برای تبدیل دو رمزارز به یکدیگر نیز استفاده کرد.

نوع دیگر صرافی‌ها، صرافی غیرمتمرکز است. در صرافی‌های غیرمتمرکز، دیگر به شخص ثالثی نیازمند نخواهید بود. این صرافی‌ها با فراهم ساختن یک محیط امن، به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی به انجام معاملات خود بپردازید. در صرافی‌های غیرمتمرکز، دارایی شما بلوکه نمی‌شود و همۀ معاملات شما بر اساس قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرند.

تفاوت اصلی صرافی غیرمتمرکز با صرافی متمرکز در وجود داشتن یا نداشتن یک شخص ثالث است.

مقایسه تبادلات متمرکز با غیرمتمرکز

اگر تا کنون ارزهای رمزنگاری‌شده خود را به صورت پرداخت‌های سنتی خریداری کرده‌اید، در واقع شما یک مبادلۀ متمرکز انجام داده‌اید. وجود مبادلات متمرکز برای ورود به بازارهای رمزارزی ضروری است. با این حال، مبادلات متمرکز دارای جنبه‌های منفی نیز هستند. یکی از این جنبه‌های منفی، وجود داشتن شخص ثالث برای انجام تبادلات است. در این حالت، شخص ثالث که همان مدیر مرکز است، می‌تواند با سرمایه مشتری پا به فرار بگذارد یا مدیریت مرکز در تایم خاصی برای تبادلات باز باشد. بنابراین بازارهای مالی غیرمتمرکزی همچون EtherDelta و OasisDEX توسعه یافتند. این بازارها به کاربران این امکان را می‌دهند که تبادلات خود را از طریق بلاکچین و بدون نیاز داشتن به واسطه یا همان شخص ثالث، انجام دهند. تفاوت اصلی این دو نوع تبادل این است که در مبادلات متمرکز، ماهیت قانونی وجود دارد؛ یعنی می‌تواند به صورت قانونی پاسخگو باشد. ولی در تبادلات غیرمتمرکز این ویژگی وجود ندارد و فقط یک سری کدها پاسخگو هستند.

پس تبادلات متمرکز و تبادلات غیرمتمرکز هر کدام ویژگی و مزایای خود را دارند و با توجه به ویژگی‌هایشان می‌توان از آنها استفاده کرد.

بهترین صرافی‌ها برای خرید زیرو ایکس

 1. Binance
 2. Coinbase
 3. io
 4. HitBTC
 5. CoinSwitch
 6. YoBit
 7. Changelly
 8. Liqui
 9. Bitfinex
 10. Hotbit
 11. Cobinhood
 12. IDEX

بهترین کیف پول برای زیرو ایکس

 1. my ether wallet
 2. ledger
 3. trezor
 4. Mapping
 5. ethereum mist dapp

طریقه کار زیرو ایکس

ارز دیجیتال زیرو ایکس

همان‌طور که گفته شد، بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز معاملات خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم انجام می‌دهند و همۀ پیشنهادات معامله و تبادلات دراین قراردادهای هوشمند انجام می‌گیرد. گفته شد که در صرافی غیرمتمرکز، سرمایه‌گذاران همیشه کنترل سرمایه‌‌هایشان را در اختیار دارند و احتیاجی به سپردن دارایی‌شان به اشخاص واسطه ندارند.

در پروتکل زیروایکس (0X)، هدف، ارتقای صرافی‌های غیرمتمرکز است. بنابراین معامله‌کنندگان پیشنهادات خود را مستقیم و بدون واسطه انتشار می‌دهند.

فقط آن دسته از معاملاتی روی زنجیره قرار می‌گیرند که همۀ دستورات تبادلشان کامل و آماده انتشار باشد. پس تراکنش‌ها فقط هنگامی از طریق شبکه بلاکچین مدیریت خواهند شد که تبادلی انجام گیرد و همین امر باعث می‌شود که کاربران هزنیه‌های اضافی (کارمزد) تراکنش خود را کمتر کنند.

پخش‌کننده(Relayer)

zero x برای دستیابی به این هدف از چیزی به نام «پخش‌کننده(Relayer) » استفاده می‌کند. پخش‌کننده‌ها مسئولیت انتشار پیشنهادات از طریق لیست پیشنهادات عمومی و خصوصی را دارند. (Relayer) ها با میزبانی کردن از لیست پیشنهاداتِ معامله موجب می‌شوند که نقدینگی به شبکه وارد شود و در واقع همچون یک صرافی عمل می‌کنند.

با این حال، یک پخش‌کننده برخلاف یک صرافی، توانایی تبادل را ندارد و برای انجام دقیق تراکنش‌ها، باید کسی که پیشنهاد می‌دهد آن را به صورت کامل پر کرده و همچنین آن را امضا کرده باشد. به پخش‌کننده‌ها نیز در عوض تسهیل این تبادل، رمزارز رایج شبکه Zero x یعنی ZRX داده می‌شود.

زمانی که یک تبادل از طریق یک پخش‌کننده انجام می‌گردد، پیشنهاد انتشاریافته Broadcast Order نام می‌گیرد.

 پیشنهادات زیرو ایکس

پیشنهادات انتشاریافته توانایی ثبت پیشنهاد در شبکه و پرکردن پیشنهادات را به همگان می‌دهند. ارز دیجیتال زیرو ایکس پیشنهادات همتا به همتا (Point-to-Point) را به وجود می‌آورد که این پیشنهادها توسط ایجاد‌کننده‌ای خاص برای فردی خاص ایجاد می‌شود. این پیشنهادات به دو طرف این امکان را می‌دهد که از طریق ابزارهای ارتباطی همچون ایمیل، پیام‌رسان فیسبوک و غیره، به طور مستقیم سرمایه‌‌شان را مبادله کنند. بنابراین زمانی که یک ایجادکننده، پیشنهادی را به این روش ارسال می‌کند، فقط یک دریافت‌کنندۀ خاص توانایی پذیرش آن را دارد و این‌گونه از به سرقت رفتن دارایی توسط شخص ثالث جلوگیری می‌شود.

توکن بومی پروتکل زیروایکس (ZRX) با دو هدف اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اول پرداخت کارمزد به Relayer ها است. آنها با استفاده از پروتکل زیروایکس مبادلات غیرمتمرکز رمزارزی را ایجاد می‌کنند. مورد دوم حکمرانی غیرمتمرکز این پروتکل است. بدین معنا که آنهایی که توکن‌های زیرو ایکس را نگهداری می‌کنند، کنترل کامل تغییرات پروتکل زیروایکس در طول زمان را در اختیار دارند.

پروژه‌های ارزی دیگری نیز هستند که روی زیرو ایکس کار انجام می‌دهند؛ مانند:

 • Augur
 • Status
 • District0x
 • Blocknet
 • Request Network

سابقه تبادل زیرو ایکس

ارز دیجیتال زیرو ایکس

بعد از قیمت ۰.۵ دلاری این توکن در زمان پیش‌فروش (عرضه اولیه)، در ماه سپتامبر کم‌کم قیمت زیرو ایکس به ۰.۲۰ سنت نزدیک گردید. در ماه اکتبر نیز در همین عدد باقی ماند.

قیمت zero x با آغاز شدن ماه دسامبر بسیار افزایش یافت و به بالاترین قیمت خود رسید. قیمت آن در 5 ژانویه به 1.30 دلار رسید، ولی خیلی زود از این قیمت خارج گردید و بعد از مدت زمان کمی قیمت آن در 1.10 دلار ثابت شد.

نقشه راه زیرو ایکس

در ماه سپتامبر 2017، zero x نقشه راه خودش را در سایت خود بارگذاری کرد. همچنین در ماه نوامبر، یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری را به کاربران معرفی کرد که در آن برخی از اهداف نقشۀ راهی که قبلاً بیان شده بود، وجود داشت.

چند هدف که در این به‌روزرسانی وجود داشت عبارت‌اند از:

1- تغییرات در جاوا اسکریپت

با هدف به وجود آوردن ناظر سفارشات برای مدیریت بهتر سفارش‌ها و شخصی یازی هزینه­ها و محدودیت­های گس

2- معرفی اتصال 0x به کتابخانۀ جاوا اسکریپت

با هدف اتصال اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و تبادل‌کنندگان از طریق ادغام API به پخش‌کننده.

3- پیشرفت نسخه‌ 2 زیرو ایکس و همچنین پیشرفت‌هایی در بخش بازخوردها

سخن پایانی

زیرو ایکس (Zero X) با ترکیب کردن مزایای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز توانسته نقاط ضعف را برطرف کند. بازار ارزهای دیجیتال و همچنین پلتفرم‌های آن، همواره در معرض خطر حملات سایبری بوده‌اند. ولی همچنان بر دارایی‌های وارد شده به این بازار افزوده می‌شود و این بازار به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز می‌رود. وجود صرافی‌های غیرمتمرکز می‌تواند سپر خوبی در برابر سودجویی‌ها باشد.