مهران بیت
الگورند ارز الگورند

قیمت ارز الگورند (ALGO)

نرخ تومانی خرید
10,485
نرخ تومانی فروش
10,413
تومان
-3.01%
$
0.18
الگورند الگورند
ALGO
آدرس سایت:
algorand.com
سورس کد:
Source Code
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
#Platform#Smart Contracts#Arrington XRP Capital Portfolio#Kenetic Capital Portfolio#USV Portfolio#Multicoin Capital Portfolio#Exnetwork Capital Portfolio#Layer 1#DWF Labs Portfolio#SEC Security Token#Alleged SEC Securities#PoS#Research
محاسبه قیمت
خرید فروش
ALGO > الگورند
الگورند میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال الگورند (Algorand) چیست؟

الگورند (Algorand) با نماد اختصاری ALGO، پروژه‌ای است که به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده و بین 100 پروژه مهم قرار گرفته است. جامعه ارز دیجیتال علاقه شدیدی به این پروژه نشان داده است. از آن اغلب به عنوان یکی از جذاب‌ترین پروژه‌هایی که در حال حاضر روی آنها کار می‌شود، یاد شده است.
پروژه الگورند که توسط سرمایه وی‌سی (VC) و تیمی از اساتید دانشگاه پشتیبانی می‌شود، تلاش می‌کند تکنولوژی بلاکچین را با تصوری جدید بازسازی نماید و به آن مقیاس‌پذیری بی‌نهایت عرضه کند.

ارز دیجیتال الگورند (Algorand) چیست؟
منبع: outlookindia.com

درباره Algorand

الگورند یک پلتفرم بلاکچین است که قصد دارد روابط اقتصادی بدون مرز را از طریق بلاکچین عمومی غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز (Permissionless) ایجاد کند. به عبارت دیگر، الگوراند به دنبال اکوسیستم بلاکچینی است که به تمام افراد اجازه مشارکت و موفقیت بدهد. این پلتفرم با اصول کلیدی سادگی، تراکنش‌های فوری، استفاده مستقیم و به‌کارگیری، و عملکرد ساخته شده است.
ارز دیجیتال الگورند همچنین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تکنولوژی بلاک‌چین را هدف قرار داده است. این چالش شامل چگونگی ساخت پلتفرمی می‌شود که هم سریع و هم مقیاس ‌پذیر باشد، بدون اینکه غیرمتمرکز بودن را قربانی کند. تیم الگواند می‌داند که بدون راهکاری مقیاس‌پذیر، راهی برای سازگاری گسترده با ارزهای دیجیتال وجود ندارد. این را می‌توانیم در بیت کوین و اتریوم مشاهده کنیم که محبوب هستند، اما نمی‌توانند مورد استفاده عمومی قرار بگیرند؛ این رمزارزها به این دلیل ساده برای اقتصاد مدرن خیلی کند محسوب می‌شوند.
مقیاس‌پذیری بالا نباید به قیمت کاهش غیرمتمرکز بودن و امنیت تأمین شود. هر سه این ویژگی‌ها برای یک پلتفرم بلاک‌چین موفق حیاتی هستند و رمزارز الگورند به دنبال داشتن هر سه ویژگی در پلتفرم خود و در نهایت حل کردن مشکلات سه گانه بلاک‌چین است. علاوه بر این، الگورند هزینه محاسباتی تراکنش‌ها را کاهش داده و پلتفرمی مقیاس‌پذیر، امن و غیرمتمرکز با کارمزدهای پایین عرضه می‌کند.

درباره الگورند ALGO
منبع: cryptoslate.com

شبکه ارز دیجیتال الگورند

پروتکل مورد استفاده در الگورند برای سرعت طراحی شده است. این فرآیند اطمینان حاصل می‌کند که هر بلاک خیلی فوری نهایی شود و سرعت تراکنش‌های انجام‌شده در ثانیه شبکه را به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. شبکه اصلی الگورند با قابلیت پردازش 1000 تراکنش در ثانیه با ضریب تعویق کمتر از 5 ثانیه افتتاح شده است.
از آنجا که سرعت بدون امنیت فایده‌ای ندارد، شبکه ارز دیجیتال الگورند به نحوی طراحی شده که در مقابل حملات به شبکه مقاوم باشد و به سرعت مشکل را برطرف کند.
فرقی نمی‌کند یک بلاک‌چین چطور طراحی شده باشد، در هر حال حمله اینترنتی همیشه امکان‌پذیر است. تنها راه مبارزه با این مشکل، افزایش هزینه برای هکرها است.

الگوریتم اجماع ارز دیجیتال الگورند

در ارز دیجیتال الگورند، توافق بیزانتین (Byzantine) مورد استفاده قرار گرفته است، اما برای کارکرد بالا و مقیاس‌پذیری گسترده بهینه‌سازی شده است. این توافق تا زمانی که بیشتر از دو سوم اکثریت را داشته باشد، به خوبی کار می‌کند و مشارکت‌کنندگان ملزم به هماهنگی با یکدیگر نیستند. هنگامی که رهبر انتخاب‌شده، مورد اعتماد باشد، در فقط دو مرحله کار می‌کند و هنگامی که رهبر انتخاب‌شده مورد توافق نباشد، همچنان امکان توافق در مراحل مشخص دیگری وجود خواهد داشت.
این باعث می‌شود این پروتکل حتی در مقابل فورک ‌های شبکه دلبخواهی نیز مقاوم باشد. این شبکه همچنین پس از بر طرف کردن فورک، به سرعت به حالت عادی برمی‌گردد. این بازگشت سریع از فورک‌ها باعث می‌شود هزینه حمله به شبکه برای حمله‌کننده احتمالی افزایش یابد؛ چراکه او به صورت مداوم باید برای به هم ریختن شبکه هزینه کند.

فرآیند رای‌گیری حاکمیت شبکه

ویژگی مهم الگورند الگوریتم گواه اجماع شبکه آن است که با ایجاد تغییری در روش‌های مرسوم، امنیت، سرعت و مقیاس‌پذیری را به‌طرز چشمگیری افزایش داده است. الگورند از الگوریتم اجماع Pure PoS استفاده می‌کند، که راه اجرای تخلف را بر تمامی کاربران می‌بندد. برای عملکرد صحیح این شبکه، باید دو سوم شبکه صادق باشند و تایید تراکنش‌ها را با صداقت انجام دهند.
ساخت بلاک‌ها در الگوراند دو مرحله دارد. در روند ایجاد بلاک‌ها، قرعه‌کشی‌های رمزنگاری شده‌ای انجام می‌گردد که حصول نتیجه را بسیار تسریع خواهد کرد. در مرحله اول از این روند، یک کوین به صورت تصادفی انتخاب می‌گردد. سپس مالکان (دارندگان کوین که در روند شرکت می‌کنند) بلاکی را به‌عنوان بلوک بعدی پیشنهاد می‌کنند. در مرحله آخر کمیته‌ای به صورت تصادفی تشکیل می‌گردد که در آن 1000 نفر از مالکان حضور دارند و باید بلاک پیشنهادی را تایید نمایند.
اگر یک رهبر صادق داشته باشید که یک بلاک پیشنهاد کند، اولین رای هنگامی انجام می‌شود که مشارکت‌کنندگان در شبکه بلاک را دریافت می‌کنند. این یعنی بعد از اینکه بلاک به تمام نودهای مشارکت‌کننده پیشنهاد شد، با یک دور رأی‌گیری مورد تأیید قرار می‌گیرد. برای اینکه این فرآیند با تعداد زیاد نودهای شبکه مقیاس شود، الگورند مکانیسم منحصربه‌فردی را بر پایه توابع اتفاقی قابل تأیید توسعه داده است. این راهکار به مشارکت‌کننده امکان می‌دهد به شکل خصوصی بررسی کند و ببیند برای مشارکت در توافق در بلاک بعدی انتخاب شده است یا نه و بعد گواهی انتخاب را در پیام‌های شبکه آنها قرار می‌دهد.
ارز دیجیتال الگورند از کاربران نمی‌خواهد چیزی به جز کلیدهای خصوصی خود را محرمانه نگه دارند. این یعنی شبکه می‌تواند بلافاصله پس از ارسال یک پیام شبکه، مشارکت‌کنندگان را جایگزین کند و از حملات احتمالی به افرادی که هویت آنها شناخته شده، پیشگیری می‌کند.
حتی در صورتی که یک مهاجم کنترل شبکه را به دست بیاورد و بتواند پیام‌های تحویل‌دادنی به کاربران را دیکته کند و در حالی که پروتکل توافق الگوراند فورک ایجاد نمی‌کند، موجودی حساب کاربر همچنان ایمن باقی می‌ماند. از این جهت، الگورند به نحوی طراحی شده که به شکلی ایمن و کافی در محیطی بدون مجوز کار کند که شامل تعداد نامشخصی از مشارکت‌کنندگان می‌شود که همه می‌توانند هر زمانی به شبکه وارد و از آن خارج شوند، بدون اینکه نیازی به تأیید یا فرآیند رأی‌گیری وجود داشته باشد.

تیم و شرکای ارز دیجیتال الگورند

الگورند به دست سیلویو میکالی (Silvio Micali)، استاد دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) بنیان‌گذاری شد که یک تیم قدرتمند را برای توسعه آن جمع کرد. بر خلاف برخی پروژه‌ها که در آنها کارآفرین‌ها سرپرست پروژه می‌شوند، تیم الگورند عمدتاً متشکل از محققان و دانشمندان است. به دلیل ارتباط با دانشگاه ام‌آی‌تی، بیشتر اعضای تیم الگورند در بوستون مستقر هستند.
علاوه بر تیم اصلی توسعه الگورند، یک بنیاد الگورند (Algorand Foundation) نیز وجود دارد که سازمان مدیریت و تحقیقی محسوب می‌شود و توسعه پلتفرم الگورند را رهبری می‌کند. در ادامه سه نفر از اعضای تیم اجرایی ارز دیجیتال الگورند را معرفی می‌کنیم.

  • سیلویو میکالی (Silvio Micali): بنیان‌گذار الگورند. او یک متخصص رمزنگاری، پروتکل‌های امن و مولدهای اتفاقی است و روی تمام تحقیقات و ایمنی مرتبط با الگورند نظارت دارد. او هم‌بنیان‌گذار تعداد زیادی از پروتکل‌ها، از جمله توابع اتفاقی قابل‌تأیید، گواهی‌های فاقد شناخت و همچنین رمزنگاری احتمال‌گرایانه محسوب می‌شود.
  • استیو کوکینوس (Steven Kokinos): در جایگاه مدیر عامل الگورند خدمت می‌کند. پیش از این، او مدیر عامل پلتفرم ارتباطی جهانی فیوز (Fuze) بود و با خودش ثروت، تجربیات کسب‌وکار و کارآفرینی را به الگورند آورده است.
  • دبلیو. شان فورد ( Sean Ford): مدیر اجرایی الگورند. او هم سابقه گسترده‌ای در کسب‌وکارها دارد.
تیم و شرکای ارز دیجیتال الگورند
منبع: legacy.stakingrewards.com

دیگر اعضای الگوراند

علاوه بر افراد کلیدی بالا می‌توانیم به کلی کالاگان (Keli Callaghan) در جایگاه مدیر بازاریابی الگوراند اشاره کنیم. او تجربه گسترده‌ای در بازاریابی و امور مشتریان در تجربه قبلی خود، اوید (Avid)، دارد که در آن مسئول شراکت بازاریابی مشترک با مایکروسافت و همچنین تیم‌های بازارایابی در این زمینه و استراتژی‌های جذب مشتری جهانی بود.
علاوه بر این، سرگی گوربانوف (Sergey Gorbunov) در جایگاه سرپرست رمزنگاری ارز دیجیتال الگوراند فعالیت می‌کند. او یک محقق جایزه‌برده است و پایان‌نامه خود را با موضوع ساخت پروتکل‌های پیشرفته رمزنگاری با استفاده رمزنگاری مشبک (lattice-based cryptograpy) ارائه داده است. او همچنین به پروتکل‌های بلاک‌چین، شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های بسیار بزرگ ایمن علاقمند است. این تنها نمونه کوچکی از افرادی است که در حال حاضر روی الگوراند کار می‌کنند. برای مشاهده تمام افراد می‌توانید به وبسایت پروژه مراجعه کنید.
همان‌طور که اشاره شد، الگوراند سرمایه‌گذاری‌های مختلفی از چند بنیاد تأمین سرمایه (VC) دریافت کرده است. این بنیادها شامل بنیادهای ویژه ارز دیجیتال تا بنیادهای عمومی‌تر سرمایه‌گذاران مبتنی بر تکنولوژی می‌شوند. الگوراند همچنین بنیاد سرمایه‌گذاری خودش، الگوکاپیتال (Algocapital) را ایجاد کرده است. این بنیاد توانسته 100 میلیون دلار تأمین مالی کند و از پروژه‌هایی پشتیبانی می‌کند که قرار است با پروتکل الگوراند توسعه پیدا کنند.

جامعه کاربران ارز دیجیتال الگوراند

تیم الگوراند به خوبی روی شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل توئیتر، فیسبوک، و تلگرام فعال است. آنها همچنین یک وبلاگ روی وبسایت مدیوم دارند و برای جامعه کاربران به صورت مرتب به‌روزرسانی‌ ارائه می‌دهند. آنها به ویژه در ارائه اطلاعات عمیق فنی به کاربران برای درک بهتر پروژه و اهداف آن خوب عمل می‌کنند.

این تیم در توئیتر چیزی حدود 12000 فالور و در فیسبوک 800 فالور دارد. کانال تلگرام این تیم هم بالای 10 هزار فالور دارد که به خوبی قدرت نسبتاً قابل‌توجه جامعه کاربران ارز دیجیتال الگوراند را نشان می‌دهد. یک پلتفرم مخصوص جامعه کاربران الگوراند نیز وجود دارد که شامل منابع توسعه مختلف، یک فاروم یا تالار گفت‌وگو، کیت‌های توسعه نرم‌افزار، اطلاعات در مورد رویدادهای پیش رو و مواردی مانند این می‌شود.

توکن ارز دیجیتال الگوراند، توکن ALGO

الگوراند یک عرضه اولیه کوین در ماه ژوئن 2019 برگزار کرد و در آن 60 میلیون دلار را با فروش 25 میلیون توکن تأمین مالی کرد. تاریخ این عرضه اولیه کوین با افتتاح شبکه اصلی الگوراند همزمان شده بود. با این حال این فقط شروع کار است؛ چراکه الگوراند اعلام کرده هر سال 600 میلیون توکن را به فروش خواهد رساند. عرضه کلی توکن الگوراند 10 میلیارد توکن تعیین شده است.
ضمن عرض تأسف برای افرادی که در این عرضه اولیه کوین شرکت داشتند، به هر حال تو کن ALGO نتوانست در طول تابستان قیمت خود را حفظ کند. در ماه سپتامبر 2019 ارز دیجیتال الگوراند 393337/0 دلار قیمت‌گذاری شد که آن را با 113 میلیون دلار سرمایه بازار در جایگاه 47 ارزهای دیجیتال از نظر سرمایه بازار قرار داد. به هر ترتیب، اگر قیمت تو کن ALGO در سطح عرضه اولیه کوین یعنی 40/2 دلار باقی می‌ماند، سرمایه بازار توکن ALGO به 690 میلیون دلار می‌رسید که با آن می‌توانست به جایگاه 18 ارزهای دیجیتال برسد.

خرید و نگهداری ارز دیجیتال الگوراند

با اینکه الگوراند در صرافی بایننس هم فهرست شده است، بیشترین حجم معاملات آن با اختلاف زیاد در صرافی بایننس انجام می‌شود و جایگاه‌های بعدی به صرافی‌های کوین بیس، هوبی و صرافی کراکن اختصاص دارد. این توکن همچنین در بعضی از صرافی‌های ارز دیجیتال دیگر مثل مهران بیت، هوبی گلوبال، اکی‌اکس ، و بیت‌مکس فهرست شده است. حجم معاملات این ارز دیجیتال به شکلی سالم بین این صرافی‌ها تقسیم شده و اتکا به هر یک از آنها را کاهش داده است. همچنین در دفتر سفارش‌های هر یک از این صرافی‌ها، دفتر سفارشات قدرتمند الگوراند وجود دارد.

برای مثال، در بایننس، بازارهای الگوراند/بیت کوین بسیار پرحجم هستند و بازدهی قابل‌توجهی دارند. این باعث می‌شود اجرای سفارش‌های بزرگ بدون محدودیت امکان‌پذیر شود.

کیف پول الگوراند (Algorand)

همین که توکن ALGO را به دست بیاورید، لازم است آنها را از صرافی خارج و در یک کیف پول آفلاین نگهداری کنید. تمام ما به خوبی از خطراتی که در نگهداری حجم زیادی کوین در صرافی‌های متمرکز وجود دارد آگاه هستیم. الگوراند، کیف پول‌های موبایلی را هم برای اندروید و هم آی‌او‌اس ایجاد کرده است. علاوه بر این کیف پول کوینومی هم از توکن‌های ارز دیجیتال الگوراند پشتیبانی می‌کند؛ برای همین می‌توانید از آن به عنوان یک کیف پول دسکتاپ استفاده کنید. متأسفانه الگوراند هنوز توسط کیف‌ پول‌های سخت ‌افزاری مثل لجر و ترزور پشتیبانی نمی‌شود.
والت هایی مثل کوینومی و تراست والت از ALGO پشتیبانی می‌کنند، اما در کنار آن‌ها، الگوراند یک کیف پول یا والت مخصوص به خود دارد که برای هردوی سیستم‌های اندروید و iOS در دسترس است.

پاداش استیکینگ ارز دیجیتال الگوراند

پلتفرم الگوراند برنامه پاداش 200 میلیون الگوراندی را اعلام کرده است که برای دریافت آن، ثبت نام در یک کیف پول الگوراند که دارای حداقل 25 الگوراند با طول بلاک 1.618.450 باشد، لازم است. فقط برای 200 میلیون الگوراند اول می‌توان ثبت نام کرد و برنامه این 200 میلیون الگوراند را ظرف 4 دوره 6 ماهه ارائه می‌دهد. پاداش استیکینگ بر اساس تعداد الگوراندهای استیک‌شده در هر کیف پول ثبت‌نام‌شده پرداخت می‌شود و میزان استیک لازم در هر پرداخت افزایش پیدا می‌کند. در ابتدا حساب شده که برنامه استیکینگ سالانه می‌تواند تا 39/14 % بازده عرضه کند، اما این میزان با افزایش تعداد کیف پول‌هایی که شرایط لازم را ندارند، در مراحل بعدی افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

ارز دیجیتال الگوراند توسط یک تیم بسیار معتبر از دانشگاه ام‌آی‌تی ساخته شده و توسط تیمی جهانی از دانشمندان محقق و متخصصان کسب‌وکار و بازاریابی پشتیبانی می‌شود. اگرچه این آشکارا سطح توقعات از پروژه را بالا می‌برد، تا به حال این تیم نتایجی عالی ارائه داده است. این توکن در سال 2019 شروعی عالی داشت؛ هر چند قیمت آن به شکل قابل‌توجهی پس از عرضه اولیه کوین کاهش یافت. زمان معلوم خواهد کرد که این توکن چطور عمل خواهد کرد. تیم الگوراند در نظر دارد که سالانه 600 میلیون الگوراند را به فروش برساند تا تمام ظرفیت 10 میلیاردی عرضه آن محقق شود.
شبکه اصلی الگوراند با سرعت خارق‌العاده 1000 تراکنش در ثانیه افتتاح شده است و این به تیم توسعه‌دهنده امکان داده شراکت‌های قدرتمندی با دیگران در صنایع مالی و مستقلات برقرار کند. این نشان می‌دهد که تقاضاهای واقعی نیز برای این ارز دیجیتال وجود دارد.
الگوراند به حتم با پیشرفت‌های تکنولوژی خود صحنه بلاکچین را بهبود بخشیده است و حالا به دنبال بهبود بیشتر آن از طریق مکانیسم خارج شدن از حملات فورک شبکه است، که روشی متحول‌کننده برای افزایش هزینه حمله‌کننده ارائه می‌دهد.
تیم ارز دیجیتال الگوراند از نظر سرعت توسعه و همچنین فقدان باگ‌های قابل‌توجه، خیره‌کننده عمل کرده است. شبکه اصلی به سرعت افتتاح شده است و پایه کد، که همین اواخر عرضه شد، با وجود یک تیم توسعه حرفه‌ای و جدی، محکوم به مستندسازی مناسب بوده است. در این لحظه به نظر می‌رسد الگوراند هم از نظر فنی و هم تجاری در موقعیت موفقیت در فضای بلاک چین قرار گرفته باشد. اگرچه هنوز در ابتدای توسعه این صنعت قرار داریم، اما این پروژه‌ای است که ارزش دنبال کردن را دارد.