مهران بیت
آربیتروم ارز آربیتروم

قیمت ارز آربیتروم (ARB)

نرخ تومانی خرید
46,405
نرخ تومانی فروش
46,178
تومان
-6.62%
$
0.7595
آربیتروم آربیتروم
ARB
آدرس وب سایت:
arbitrum.io
وایت پیپر:
Whitepaper
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
#Scaling#DAO#DApp#Polychain Capital Portfolio#Layer 2#Rollups#Pantera Capital Portfolio#Modular Blockchain#eGirl Capital Portfolio#Ethereum Ecosystem#Arbitrum Ecosystem
محاسبه قیمت
خرید فروش
ARB > آربیتروم
آربیتروم میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

آربیتروم (Arbitrum) با نماد اختصاری ARB، یک فناوری رول آپ در حال ظهور است. انتقال پیام بین زنجیره لایه دوم آربیتروم و قراردادهای هوشمند زنجیره اصلی اتریوم امکان مقیاس گذاری نمایی برای قراردادهای هوشمند اتریوم را فراهم می کند. این راه حل مقیاس بندی لایه 2 با افزایش قابل توجه سرعت و کارایی، حجم زیادی از پردازش تراکنش را انجام می دهد و نتایج در زنجیره اصلی ثبت می شود. راه اصلی برای ارسال توکن های ERC-20 و ETH از اتریوم (لایه 1) به آربیتروم (لایه 2) از طریق پل آربیتروم است.

ارز دیجیتال آربیتروم (Arbitrum) - ARB چیست؟
منبع: arbitrum.foundation

درباره Arbitrum (ARB)

همانطور که آربیتروم به عنوان یک راه حل لایه دو، با این هدف طراحی شده است که به بهبود قابلیت های قراردادهای هوشمند اتریوم کمک کند. این راهکار باعث افزایش مقیاس پذیری و سرعت اتریوم می شود و ویژگی های جدیدی را به حریم خصوصی در زمان راه اندازی، می افزاید. طراحی این پلتفرم به صورتی می باشد که توسعه دهندگان علاوه بر بهره مندی از امنیت لایه اول اتریوم، می توانند تراکنش های اتریوم و قراردادهای ماشین مجازی اتریوم را به راحتی بر روی لایه دوم نیز اجرا کنند.
آربیتروم برخی از ضعف های قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مانند ضعف کارایی و هزینه های بالای انجام تراکنش ها را برطرف کرده است. این راه حل لایه دو از تکنیک رول آپ، برای جمع آوری تعداد زیادی از تراکنش های روی زنجیره اصلی اتریوم، در یک بلاک و اجرای آنها با هزینه کمتر و مقیاس پذیری بیشتر، استفاده می کند و در عین حال از اتریوم برای ایجاد اطمینان بهره می برد. در نتیجه بار محاسباتی و ذخیره سازی زنجیره اصلی اتریوم، کاهش می یابد و باعث امکان پذیری کلاس های جدید قدرتمند DApps مبتنی بر لایه دو می شود.

پروتکل های لایه دو چیست؟

پروتکل های لایه دو چارچوبی هستند که بر روی لایه ۱ که بستر اصلی بلاک چین می باشد، عمل می کنند. راهکارهای لایه دو، علاوه بر این که عملکرد زنجیره لایه یک را بهبود می بخشند، باعث عملیاتی شدن مقیاس پذیری و یا تقویت قابلیت های قراردادهای هوشمند نیز می شود. شرکت Offchain Labs که مستقر در نیویورک می باشد و توسط استیون گلدفر، اد فلتن و هری کالودنر تاسیس شده است، محصول Arbitrum و یک مجموعه ای کامل از راه حل های مقیاس پذیر را در دست ساخت دارد. هر سه بنیانگذار Offchain Labs، از جمله متخصصان بلاک چین و از علاقه مندان گسترش قدرت های ارز دیجیتال می باشند.

آربیتروم (Arbitrum) چگونه کار می کند؟

این راهکار لایه دو به عنوان یک فناوری، زیر مجموعه ای از راهکارهای optimistic rollup می باشد که برای مقیاس پذیری کردن قراردادهای اتریوم، اقدام به ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند لایه دوم Arbitrum و زنجیره اصلی اتریوم می کند.
لایه دوم باعث بهبود سرعت و کارایی می شود، زیرا اکثر پردازش های معامله، در لایه دوم صورت می گیرند و در زنجیره اصلی، نتایج حاصل از آن ثبت می شود. Optimistic این فناوری، به معنای این می باشد که اعتبارسنجان می توانند بلوک‌های جمع آوری را ارسال کنند و اعتبار سایر بلوک ها را تایید کنند. آربیتروم اجرا شدن درست کدها را (تا زمانی که اعتبارسنج علاوه بر صادق بودن، به شبکه برای مقاومت در برابر حملات و تبانی ها کمک کند)، تضمین می کند.
Arbitrum در نسخه های بعدی خود، دو حالت دیگر دارد که شامل کانال ها و زنجیره های جانبی (AnyTrust) می باشد.
نودهای منفرد می توانند مانند بلاک چین های دیگر، شرکت در زنجیره آربیتروم را انتخاب کنند. نقش نودهای اعتبارسنج، مشاهده وضعیت زنجیره می باشد و همچنین نودهای کامل به کمک برای تجمیع تراکنش های لایه یک، می پردازند. تجمیع کنندگانی که اقدام به ارسال معاملات به زنجیره لایه یک می کنند، پاداش های در قالب اتر کسب می کنند و بین سایر شرکت کنندگان شبکه مثل اعتبارسنج ها، بقیه هزینه های معامله توزیع می شود.

راهکارهای لایه 2 اتریوم چیست؟

این راهکار لایه دو برای اطمینان از این که اعتبارسنج ها، صحت یک بلوک را بررسی می کنند، برای بلوک ها یک مرحله پاداش معرفی می کند. در صورتی که غیرقابل توجیه بودن چالش و نادرست بودن بلوک، ثابت شود، اقدام به مصادره دارایی های اعتبارسنج خاطی می کند. بنابراین اعتبارسنج ها همیشه سعی می کنند منصفانه عمل کنند تا دارایی های خود را از دست ندهند. این پلتفرم یک ماشین مجازی مخصوص به خود دارد که ماشین مجازی آربیتروم نام دارد و نماد آن (AVM) می باشد که محیطی برای اجرایی شدن قراردادهای هوشمند است و همچنین بالاتر از EthBridge می باشد. قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم، برای اجرا شدن در AVM، به صورت خودکار ترجمه می شوند.

آشنایی با توکن آربیتروم؛ ARB

توسعه‌دهندگان شبکه آربیتروم به عنوان یکی از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم، این پروژه را با توکن اصلی آربیتروم یا همان ARB راه‌اندازی کردند و حالا ارز دیجیتال آربیتروم، در بین کاربران بازار رمزارزها، به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته و معامله می‌شود.
توکن ARB به عنوان توکنی حاکمیتی برای شبکه‌ی آربیتروم معرفی شده و پس از راه‌اندازی، بسیاری از صرافی‌های بزرگ خارجی و داخلی مانند بیت‌ پین، این رمزارز را در پلتفرم خود فهرست کردند. براساس اطلاعات منتشر شده، تعداد کل عرضه توکن ARB، ده میلیارد واحد خواهد بود. اگر قصد خرید آربیتروم دارید، می‌توانید از بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی، برای این کار بیت پین اقدام کنید.
توکن آربیتروم در زمان نگارش و به‌روزرسانی این نوشته با قیمت ۱٫۲۴ دلار معامله می‌شد و برای ATH این توکن نیز فعلا قیمت ۱۴٫۰۲ دلار ثبت شده است. وایت پیپر توکن ARB را می‌توانید در پلتفرم گیت‌هاب مشاهده کنید.

معماری آربیتروم

اکوسیستم آربیتروم از چهار بخش اساسی تشکیل شده است که می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. تأییدکننده‌ها، کلیدها، ماشین‌های مجازی و مدیران تنها چند نمونه از این چهار مؤلفه هستند. نقش آنها در اکوسیستم Arbitrum به طور خلاصه در زیر توضیح داده شده است.

  • تایید کننده (Verifier): Verifier یک موجودیت جهانی یا پروتکل توزیع شده است که اعتبار تراکنش ها را بررسی می‌کند و انتشار تراکنش‌های پذیرفته شده را مدیریت می‌کند.
  • کلید (Key): کلید عضوی از پروتکل است که می تواند پول را مدیریت کرده و تراکنش ها را آغاز کند. هش کلید عمومی یک علامت شناسایی است که ممکن است به آن اعتماد کنید. با امضای آنها با کلیدهای خصوصی تراکنش، کلید به پیشنهاد تراکنش ها نیز کمک می‌کند.
  • ماشین مجازی (EVM): VM، با نام مستعار ماشین مجازی در Arbitrum، شرکت کننده مجازی پروتکل است که حاوی داده ها و کدهای لازم برای مشخص کردن اقدامات ماشین مجازی است.
  • مدیر(Manager): شخصی که ماشین مجازی را مدیریت می کند مسئول نظارت بر توسعه آن است. مدیر همچنین مطمئن می شود که VM مطابق با انتظارات عمل می‌کند.

چه چیزی راه حل لایه دو Arbitrum را منحصر به فرد می کند؟

این راه حل لایه دو مانند بسیاری دیگر از راه حل ها، به دنبال حل مشکلات و محدودیت های اتریوم است و همچنین توسعه دهندگان آن می توانند قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم را با استفاده از پلتفرمی آسان به شکلی کارآمدتر و مقیاس پذیر راه اندازی کنند اما ویژگی های خاص آن باعث ایجاد تمایز بین این پلتفرم با سایر پلتفرم های مشابه شده است که این ویژگی ها عبارتند از:

  • سازگاری بالا با ماشین مجازی اتریوم

یکی از سازگارترین موارد جمع آوری EVM، آربیتروم می باشد که سازگار با ماشین مجازی اتریوم در سطح بایت کد است و به صورت پیش فرض با هر زبانی که بتواند با EVM کامپایل کند (مانند Solidity و زبان برنامه نویسی Vyper)، می تواند کار کند. بنابراین چون نیازی نیست که توسعه دهندگان با زبان جدیدی قبل از ساختن Arbitrum درگیر شوند، توسعه در این پلتفرم آسان تر انجام می شود.

  • ابزار قوی توسعه دهنده

تیم پشتیبانی این راهکار لایه دو با تولید اسناد توسعه دهنده کامل، سعی می کنند موانع ورود به هنگام ساختن راه حل لایه دوم را کاهش دهند. توسعه دهندگان می‌توانند برای شروع کار از ابزارهای موجود برای اتریوم استفاده کنند و دیگر به بارگیری پلاگین ها یا کامپایلرهایی مانند Truffle یا Hardhat، نیازی ندارند.

  • هزینه های پایین

این پروتکل به عنوان یک راه حل مقیاس گذاری راه حل دو، علاوه بر افزایش توان معاملات اتریوم، هزینه‌های معامله را نیز کاهش می‌دهد. همچنین با فناوری رول آپ می‌تواند هزینه‌های خود را نسبت به اتریوم کاهش دهد و برای اعتبارسنج ها انگیزه کافی ایجاد کند.

  • راه اندازی منصفانه راه حل دو آربیتروم

این پروتکل پس از اجرا کردن چند شبکه آزمایشی، در حال حاضر برای توسعه دهندگان از طریق شبکه اصلی، فعال می باشد. همچنین برخلاف بسیاری از راه حل های مقیاس گذاری لایه دو دیگر، دارای توکن کاربردی اختصاصی و بومی خود نیست، بنابراین در این پلتفرم، فروش توکن وجود ندارد.

تفاوت Arbitrum با سایر رول آپ ها

رول آپ دارای دو راهکار به نام Zk rollups و optimistic است که آربیتروم جز optimistic و پشتیبان EVM می باشد. بنابراین انتقال پروژه ها از لایه 1 به لایه 2 راحت تر صورت می گیرد. همچنین آربیتروم از امنیت کمتری بر خوردار است، زیرا یک پروتکل off-chain می باشد؛ در حالی که Zk، امنیت بیشتری دارد.

آشنایی با توکن آربیتروم؛ ARB

توسعه‌دهندگان شبکه آربیتروم به عنوان یکی از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم، این پروژه را با توکن اصلی آربیتروم یا همان ARB راه‌اندازی کردند و حالا ارز دیجیتال آربیتروم، در بین کاربران بازار رمزارزها، به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته و معامله می‌شود.
توکن ARB به عنوان توکنی حاکمیتی برای شبکه‌ی آربیتروم معرفی شده و پس از راه‌اندازی، بسیاری از صرافی‌های بزرگ خارجی و داخلی مانند مهران بیت، این رمزارز را در پلتفرم خود فهرست کردند. براساس اطلاعات منتشر شده، تعداد کل عرضه توکن ARB، ده میلیارد واحد خواهد بود.

توکن آربیتروم (ARB) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید توکن آربیتروم (ARB) را هم اکنون در صرافی های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید توکن ARB خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت، متامسک، کوین بیس و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.