مهران بیت
آردور ارز آردور

قیمت ارز آردور (ARDR)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
آردور آردور
ARDR
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
تلگرام:
Telegram
گیت هاب:
Github

آردور چیست؟

ارز دیجیتال آردور (Ardor) با نماد اختصاری ARDR، توکن بومی بلاکچین مادر آردور است که کاربردهای زیادی از جمله پرداخت کارمزد و انتقال ارزش در شبکه دارد.
در حال حاضر همه کوین‌های ARDR در گردشند. همانطور که گفته شد این ارز به واسطه یک الگوریتم اجماع اثبات سهام POS کار می‌کند. کاربران با استیک کردن ARDR می‌توانند جایگاه خود در زنجیره کودک را حفظ و با دارایی اضافی خود ویژگی‌های منحصر به فردی را برای زنجیره خود ایجاد کنند. از آنجایی که تمام زنجیره‌های کودک به زنجیره اصلی متصل هستند، تمام ARDR ها به زنجیره اصلی می‌روند.
ارز دیجیتال ARDR همچنین در سیستم حاکمیتی این پروژه نیز تاثیر به سزایی دارد.  هر تیمی که تعداد توکن بیشتری داشته باشد، تاثیر گذاری بیشتری در آینده Ardor خواهد داشت. فراموش نکنید که تمامی کوین‌ها از پیش استخراج شده‌اند و قابلیت استخراج بر وری این پلتفرم معنایی ندارد.

تاریخچه آردور ( Ardor )

پروژه جلوریدا Jelurida با ایجاد آردور و با معماری منحصربه‌فرد خود، نوآوری را به دنیای پلتفرم‌های چند بلاک‌چینی آورده است و هدف آن ارائه «بلاک‌چین به‌عنوان یک سرویس» یا همان BaaS برای مشاغل است. این پلتفرم از NXT بلاک چین آزمایش شده و موفق، مشتق شده است.
زنجیره اصلی Ardor از دو لایه امنیت شبکه و زنجیره پردازش تشکیل شده است. زنجیره‌های تراکنش، زنجیره‌های فرزند شبکه هستند. از آنجایی که زنجیره‌های کودک Child Chain ارز خاص خود را دارند،‌ کاربران برای استفاده از پلتفرم نیازی به داشتن رمزارز مرتبط با زنجیره اصلی ندارند.

ارز دیجیتال آردور (Ardor) - ARDR چیست؟

به طور کلی Ardor زیرساخت بلاک چینی خاصی را برای کسب و کارها و موسسات متفاوت فراهم می‌کند تا آن‌ها هم از نقاط قوت بلاک چین بدون نیاز به توسعه راه‌حل‌های بلاک چین سفارشی استفاده کنند.
آردور به کاربران یک زنجیره اصلی که امنیت و تمرکززدایی بلاک چین را مدیریت می‌کند و یک زنجیر کودک قابل تنظیم نیز برای کاربردهای مختلف تجاری ارائه می‌دهد.

NXT چیست؟

NXT در سال ۲۰۱۳ در قالب یک ارز دیجیتال نسل دوم تولید شد. NXT اولین پروتکل بلاک چینی بود که از مکانیزم کاملا از اجماع اثبات سهام PoS به جای پروتکل اثبات کار PoW استفاده کرد و باعث کاهش چشم‌گیر مصرف انرژی و نیاز به سخت افزار‌های قدرتمند شد. از زمان راه اندازی، این پلتفرم تا به الان بدون هیچ مشکلی سیستماتیکی به کار خود ادامه داده و در حال حاضر هم کار می‌کند.

ارز دیجیتال ARDR
ارز دیجیتال آردور
ارز دیجیتال ARDOR
پروژه NXT

هدف از ایجاد آردور ( Ardor )

حتی با توسعه NXT، تیم جلوریدا محدودیت‌هایی را در پروژه خود مانند نیاز به NXT برای استفاده از هر پلتفرم تشخیص داد که مانعی غیر ضروری برای استفاده از این پلتفرم بود.
جلوریدا همچنین می‌خواست ازبلاک چین بلوت یا نفخ بلاک چین (افزایش حجم غیرمتعارف بلاکچین به علت نگهداری بیش از اندازه اطلاعات) جلوگیری کند و باید به مشکلات سفارشی‌سازی نیز رسیدگی می‌کرد.
تیم پروژه بعد از تحقیقات زیادی توانست این الزامات را با Ardor و جدا کردن توکن‌های تراکنش و توکن‌های امنیتیشبکه انجام دهد که پیش از این در جایی دیده نشده بود.
آردور تمام عملکردهای موجود NXT را در دل خود جای داده است و در عین حال مشکلات آن را به واسطه ساختار منحصر به فرد خود حل می‌کند.

مزایای ساخت زنجیره کودک بر روی NXT

زنجیره‌های کودک بر روی بلاک چین NXT ساخته شده‌اند که یعنی به طور خودکار ویژگی‌های آن را به ارث می‌برند.

اولین زنجیره کودکی که ساخته شده ایگنیس Ignis نام دارد. نکته جالب درباره زنجیره‌های کودک این است که کسانی که آن‌ها را می‌سازند، می‌توانند ویژگی‌هایی NXT را به طور دلخواه در زنجیره خود محدود کنند.

ارز دیجیتال اردور
ارز دیجیتال ARDR
ARDOR
ignis

یعنی کاربران می‌توانند از زنجیره‌های کودک برای مبادله و صدور دارایی‌ها، تنظیم تراکنش‌های مشروط، اجرای نظرسنجی‌های خصوصی یا عمومی، استفاده از پروتکل امنیتی چند امضایی و ارسال پیام‌های رمزگذاری شده استفاده کنند.حتی با وجود این مزایا، هر تراکنش پردازش و امنیتش به واسطه زنجیره مادر تضمین می‌شود.

حل مشکل بلاک چین بلوت

بلاکچین بلوت یا نفخ بلاک چین Blockchain Bloat یک مشکل رایج در پلتفرم های بلاک چینی است که آردور با معماری منحصر به فرد خود آن را حل می‌کند.
این اصطلاح به افزایش حجم بلاک چین در زمان استفاده اشاره دارد. حجم بیشتر به معنی نیاز بیشتر به منابع برای اجرای نودهای کامل Full Node بلاک چین یا پیوستن به شبکه است.
تیم پروژه با اصلاح نودهای کامل این مشکل را حل می‌کند. به طور کلی این اصلاحات شامل حذف داده‌های تراکنش مرتبط با زنجیره‌های کودک از زنجیره مادر است.
این ویژگی اندازه بلاک چین را بدون هیچ گونه تأثیر منفی بر روی تراکنش‌ها، موجودی‌ها یا امنیت شبکه کاهش می‌دهد.
نودهای کامل همچنین این گزینه را دارند که به نودهای بایگانی زنجیره‌های کودک تبدیل شوند. در این حالت، آن‌ها داده‌های تاریخی زنجیره را ذخیره می‌کنند.

وابستگی تک توکنی

کاربران از تمام زنجیره‌های کودک Ardor تنها با توکن‌های زنجیره‌های کودک سر و کار دارند. یعنی کاربران هم برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و انتقال هر گونه ارزشی فقط از توکن زنجیره کودک استفاده می‌کنند.

سفارشی‌سازی

سفارشی‌سازی برای هر کسب و کاری بسیار مهم است؛ شرکتی که به بلاکچین منحصر به فرد خود نیاز دارد طبیعتا مستلزم حفظ و نگهداری بانک اطلاعاتی خود بر روی سرورهای شرکت است.

با فناوری آردور دیگر مشکل عدم دسترسی به اطلاعات وجود نخواهد داشت پس اگر کسب و کاری از Ardor برای ساخت بلاکچین خود استفاده کرده باشد دیگر هیچ نگرانی درباره امنیت و مدیریت کل شبکه سرورها نخواهد داشت.

سیستم باندلینگ Bundling system

سیستم باندلینگ به آردور اجازه می‌دهد تا معماری منحصربه‌فرد خود را با جدا کردن زنجیره‌های مادر و کودک حفظ کند. این سیستم به زنجیره‌های کودک و مادر امکان تعامل می‌دهد که به نوبه خود قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف کودک را فراهم می‌کند.

فورجینگ Forging چیست؟

زنجیره فورجینگ زنجیره اصلی پلتفرم اردور است و از انواع محدودی از تراکنش‌ها پشتیبانی می‌کند. این تراکنش‌ها شامل انتقال ARDR بین حساب‌ها، ترید ARDR در زنجیره‌های کودک، اجاره ARDR برای فورجینگ و تراکنش‌های بلاک زنجیره کودک Childchainblock است. قدرت فورجینگ هر حساب وابسته به میزان موجودی ARDR آن است. به علاوه، هر معامله‌ای که منجر به تغییر در موجودی ARDR شود، بر روی زنجیره فورجینگ ثبت می‌شود.