مهران بیت
اولانچ ارز اولانچ

قیمت ارز اولانچ (AVAX)

نرخ تومانی خرید
2,197,190
نرخ تومانی فروش
2,182,102
تومان
-5.6%
$
37.72
اولانچ اولانچ
AVAX
آدرس سایت:
avalabs.org
سورس کد:
Source Code
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
ردیت:
Reddit
فیسبوک:
Facebook
محاسبه قیمت
خرید فروش
AVAX > اولانچ
اولانچ میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال اولانچ چیست؟

اولانچ (Avalanche) با نماد اختصاری AVAX، یک شبکه بلاک چینی متن باز است که از یک پروتکل اجماع منحصر بفرد استفاده می‌کند. این شبکه که پیش‌تر با نام آوا (AVA) شناخته می‌شد، اولین پلتفرم قرارداد هوشمند است که می‌تواند تراکنش‌ها را در کمتر از یک ثانیه تایید کند. اوالانچ به صورت کامل از ابزار توسعه اتریوم (Ethereum development toolkit) پشتیبانی می‌کند. توکن مورد استفاده در شبکه اولانچ، آواکس (AVAX) نام دارد.

ارز دیجیتال اولانچ (Avalanche) - آواکس (AVAX) چیست؟

درباره Avalanche

در طول شبکه آزمایشی یا تست نت (Testnet)، اولانچ توانست به رکورد بیش از 1000 تولیدکننده بلاک منحصربفرد از سرتاسر جهان در شبکه خود برسد، اتفاقی که نه تنها در میان تست نت سایر شبکه‌های بلاک چینی مشاهده نشده، بلکه شبکه اصلی یا Mainnet بسیاری از پروژه‌های فعال امروزی در رسیدن به آن ناتوانند. در کنار این مسئله، Avalanche توانست یکی از بهترین برنامه‌های توزیع توکن در فضای کریپتو را اجرا کند، برنامه‌ای که در آن سهم سرمایه‌گذاران خصوصی اولیه کمتر از 14 درصد بود و بیش از 70 درصد از توکن‌های این شبکه به افراد سازنده و شرکت‌کننده در پروتکل این شبکه تعلق خواهد گرفت.

ویژگی‌های برجسته این شبکه

•  استفاده از تکنولوژی نوآورانه

اولانچ (Avalanche) بر اساس یک پروتکل اجماع منحصر بفرد و نوآورانه ساخته شده است. این پروتکل ضمن عملکرد بسیار قدرتمند در پردازش تراکنش‌ها و مقیاس پذیری، از امنیت و تمرکززدایی بسیار بالایی برخوردار است.

•  تیم قدرتمند

امین گان سیرر (Emin Gun Sirer) بنیان‌گذار اولانچ، خالق اولین ارز دیجیتال استفاده کننده از الگوریتم اجماع اثبات کار به نام Karma در سال 2003 است. وی پروفسور علوم کامپیوتر در دانشگاه کرنل آمریکاست و جمعی از محققین این دانشگاه، توسعه‌دهندگان مرکزی شبکه Avalanche را تشکیل می‌دهند.

•  رشد قدرتمند

شبکه بلاک چین اولانچ توانست بسیار سریع هزاران نفر را در جامعه توسعه‌دهندگان خود جذب کند. شبکه آزمایشی ارز دیجیتال AVAX توانست به رکورد بیش از هزار گره تاییدکننده (Validator Node) برسد.

•  ساخته شده بر مبنای عدالت و برابری

اوالانچ بگونه‌ای طراحی شده است تا بتواند عدالت را میان طیف وسیع کاربران خود برقرار سازد. از معماری سبک این شبکه که باعث شده سخت‌افزارهای گران قیمت برای مشارکت در آن مورد نیاز نباشد، تا برنامه توزیع توکن عادلانه، حکایت از آن دارد که اولانچ برای جامعه خود ساخته شده است، نه برای سرمایه‌گذاران.

ویژگی‌های فنی کلیدی Avalanche

  • اولانچ یک پلتفرم ایجاد قراردادهای هوشمند است که از سرعت بسیار بالایی بهره می‌برد. از آنجایی که تراکنش‌ها در این شبکه ظرف کمتر از 1 ثانیه نهایی می‌شوند، سرعت شبکه Avalanche و ارز دیجیتال AVAX را می‌توان با ویزا (Visa) هم‌رده دانست.
  • اوالانچ به طور کامل از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند، بنابراین تمام ابزار توسعه اتریوم مانند ترافل (Truffle)، ریمیکس (Remix)، متامسک (Metamask)، مای اتر والت (MEW) در این شبکه قابل استفاده است.
  • اولانچ از تکنولوژی شاردینگ با کاربرد خاص استفاده می‌کند. این بدان معناست که توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال AVAX قادر خواهند بود بر اساس نیاز خود، برای اپلیکیشن‌های خود از شاردینگ استفاده کنند.
  • اوالانچ به طور کامل از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های ارز دیجیتال آواکس (AVAX)

  • ارز AVAX توکن مورد استفاده در شبکه بلاک چین اولانچ است.
  • حداکثر 720 میلیون واحد از توکن AVAX وجود خواهد داشت و 50 درصد از آن روی شبکه اصلی (Mainnet) توزیع خواهد شد.
  • ارز دیجیتال AVAX به عنوان واحد اصلی شبکه اولانچ، توکن پرداختی برای عملیات درون شبکه است و پایه امنیتی شبکه را تضمین می‌کند.
  • کارمزدهای تراکنش که در قالب ارز دیجیتال AVAX پرداخت می‌شوند، فورا سوزانده می‌شود. بنابراین توکن AVAX در طول زمان کمیاب‌تر می‌شود.

ویژگی های شبکه اولانچ Avalanche

تکنولوژی Avalanche

اولانچ از یک تکنولوژی پیشگامانه بهره می‌برد. این پلتفرم ترکیبی از یک پروتکل اجماع جدید و کاملا قدرتمند است که ضمن ایجاد تمرکززدایی به صورت واقعی، تراکنش‌ها را بسیار سریع و در کسری از ثانیه پردازش می‌کند. علاوه بر این، زیرساخت اوالانچ بسیار منعطف است و توسعه‌دهندگان را قادر به ساخت زیرشبکه‌های جدید با محیط‌های دلخواه می‌سازد.

معماری شبکه اولانچ

از آنجایی که اولانچ خود را اینترنت بلاک چین ها معرفی کرده ، طبیعی است که معماری شبکه ارز دیجیتال AVAX منحصر بفرد و متفاوت با شبکه‌هایی باشد که تاکنون مدعی اینترنت بلاک چین شده‌اند. معماری شبکه اوالانچ را می‌توانیم به چهار بخش مجزا تفکیک کنیم که در ادامه این 4 بخش معرفی می‌شوند.

موتور اجماع

یکی از متفاوت‌ترین بخش‌های معماری این شبکه، الگوریتم اجماع آن است. اگرچه الگوریتم اجماع این شبکه در واقع بر پایه اثبات سهام یا PoS است، اما تفاوت بسیاری با نمونه‌های قبلی دارد. الگوریتم اجماع شبکه بلاک چین Avalanche به طور کلی به دو بخش تقسیم می‌شود:

اولانچ: یک الگوریتم اجماع توان بالا و بهینه شده بر اساس تکنولوژی دفتر کل توزیع شده گراف غیرمدور مستقیم یا دگ (DAG)

اسنومن (Snowman): یک الگوریتم اجماع توان بالا و کاملا سفارشی شده برای قراردادهای هوشمند

زیرشبکه‌ها

زیرشبکه یا ساب نت (Subnet) که مخفف عبارت Sub-Network است، مجموعه‌ای قابل تغییر از تاییدکننده‌های بلاک هستند که برای اجماع در مورد وضعیت دسته‌ای از زنجیره‌ها با هم کار می‌کنند. هر زیرشبکه موظف به ایجاد مکانیزم پاداش‌دهی مجزا برای تایید‌کننده‌های خود است.

ماشین‌های مجازی

در شبکه ارز دیجیتال AVAX ، ماشین‌های مجازی (VMs) کدهایی هستند که با استفاده از اجماع، پایگاه‌های داده را تولید می‌کنند. این دیتابیس‌ها می‌توانند باهم یک زنجیره از جنس DAG و یا سایر ساختارهای توزیع شده تشکیل دهند. ماشین‌های مجازی را می‌توان برای زیرشبکه‌های مختلف برای دفعات متمادی استفاده کرد.

زنجیره‌ها

زنجیره‌ها (Chains) در واقع همان رشته‌هایی از داده هستند که می‌توانند به شکل DAG و یا بلاک چین باشند. این زنجیره‌ها که توسط ماشین‌های مجازی تولید می‌شوند، دارای یک ChainID منحصر بفرد هستند و بخشی از یک زیرشبکه‌اند. یک ماشین مجازی یکسان می‌تواند چندین زنجیره مشابه که عضو یک زیرشبکه هستند را تولید کند.

زیرشبکه‌های اصلی ارز دیجیتال AVAX

اولانچ یک شبکه قابل سفارشی سازی، مقیاس پذیر و متعامل است. هرچیزی در این شبکه، درون یک زیرشبکه قرار می‌گیرد و هر زنجیره‌ای، بخشی از یک زیرشبکه است. با این حال، تاییدکنندگان بلاک الزاما باید عضوی از شبکه اصلی هم باشند و فعالیت در زیرشبکه‌ها اختیاری است. شبکه اصلی به سه زیرشبکه زنجیره سکو ((Platform Chain (P)، زنجیره مبادله ((Exchange Chain (X) و زنجیره قراردادها ((Contracts Chain (C) تقسیم می‌شود.

1) زنجیره سکو

زنجیره سکو یا P-Chain زنجیره‌ای است که قراداده‌های شبکه روی آن ذخیره می‌شود و وظیفه هماهنگ‌سازی تاییدکنندگان بلاک را بر عهده دارد. این زنجیره اطلاعات مربوط به زیرشبکه‌های فعال را نیز شامل می‌شود و اجازه ساخت زیرشبکه‌های جدید را به کاربران می‌دهد. زنجیره سکو از الگوریتم اجماع اسنومن (Snowman) بهره می‌برد، الگوریتمی که انحصارا توسط اولانچ توسعه داده شده و پیشتر در مورد آن صحبت شده است.

2) زنجیره مبادله

زنجیره مبادله یا X-Chain زنجیره‌ای است که نقش مدیریت دارایی‌ها مانند ساخت دارایی‌های جدید، تبادل آن‌ها با یکدیگر و انتقال را بر عهده دارد. این زنجیره از الگوریتم اولانچ برای اجماع استفاده می‌کند.

3) زنجیره قراردادها

زنجیره قراردادها یا C-Chain زنجیره پیشفرض قراردادهای هوشمند روی شبکه اولانچ است و کاربران با استفاده از آن قادر به توسعه هر اسمارت کانترکت مبتنی بر اتریوم خواهند بود. زنجیره C-Chain نیز همانند P-Chain از الگوریتم اجماع اسنومن در ساختار خود استفاده می‌کند.

زیرشبکه‌های اصلی ارز دیجیتال AVAX

معرفی ارز دیجیتال آواکس (AVAX)

همانند بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، اولانچ نیز دارای توکن محلی شبکه خود با نام AVAX است. این رمز ارز در فعالیت‌های مختلف این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای انجام یک تراکنش درون این شبکه، کارمزد باید از طریق ارز دیجیتال AVAX پرداخت شود. در ادامه، مشخصه‌های اصلی این رمز ارز ذکر شده است:

ذخایر محدود توکن اولانچ

بر خلاف اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال که دارای تورم سالیانه هستند، حداکثر تعداد ارز دیجیتال AVAX که وجود خواهد داشت، 720 میلیون واحد خواهد بود. از این مقدار، 360 میلیون از طریق فرآیند استیکینگ و در طول زمان به کاربران به صورت تدریجی اعطا خواهد شد. نکته جالب در مورد توکن AVAX این است که تمام کارمزدهای دریافتی سوزانده و از چرخه حذف می‌شوند. بر این اساس، حتی رسیدن تعداد ارزهای آواکس به 720 میلیون واحد غیر ممکن خواهد بود. این مکانیزم تقریبا شبیه به ساختار ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) است.

فرآیند استیکینگ

اوالانچ به سبب ساختار سبک، ساده و فرآیند استیکینگ شفاف، خود را نسبت به سایر پلتفرم‌های بلاک چینی جدا می‌داند. برای تبدیل شدن به یک گره تایید کننده (Validator Node) در شبکه اولانچ، نیاز به خرید ارز دیجیتال AVAX به میزان حداقل 2000 واحد و استیک کردن آن است. تمام کاربران ویندوز، مک، لینوکس و اکثر زیرساخت‌های ابری قادر به تبدیل شدن به گره تایید کننده Avalanche هستند.

پاداش استیکینگ

یکی از تفاوت‌های اساسی بین اولانچ و دیگر شبکه‌های بلاک چینی، مکانیزم حاکمیت در آن است. پاداش استیکینگ در این شبکه با رشد سیستم تغییر خواهد کرد. در اولین سال از فعالیت این شبکه، نرخ پاداش بین 7 تا 12 درصد از مقدار ارز دیجیتال AVAX استیک شده خواهد بود.

خرید ارز دیجیتال آواکس (AVAX)

همانند اکثر ارزهای دیجیتال مطرح بازار، برای خرید رمز ارز AVAX نیز روش‌های مختلفی وجود دارد. برای خرید توکن شبکه اولانچ می‌توان از طریق صرافی‌های خارجی و یا داخلی اقدام کرد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

صرافی‌های خارجی

صرافی‌های خارجی عمدتا به سبب طیف وسیع ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده و از همه مهم‌تر حجم بالای معاملات خود محبوب هستند. یکی از بهترین صرافی‌های بین‌المللی، صرافی بایننس (Binance) است که از حجم معاملات بسیار بالایی برخوردار است و امکان ترید و خرید و فروش بیش از 300 توکن و کوین دیجیتال را فراهم می‌کند.
امکان خرید و فروش ارز دیجیتال AVAX در صرافی بایننس وجود دارد و کاربران می‌توانند از طریق یکی از جفت‌های AVAXBTC ،AVAXBUSD و AVAXBNB به ترتیب اقدام به تبدیل بایننس یو اس دی (BUSD)، بیت کوین (BTC) و بایننس کوین (BNB) به توکن اولانچ کنند. بنابراین همانطور که مشخص است، برای خرید ارز دیجیتال AVAX نیاز به تهیه یکی از 3 رمز ارز ذکر شده است، که این خود باعث ایجاد محدودیت‌هایی برای کاربران می‌گردد. از طرفی صرافی بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرده و برای استفاده از پلتفرم آن باید از ابزارهای تغییر آی پی مانند VPN استفاده نمود. بایننس به محض تشخیص اینکه یک کاربر ایرانی است، حساب کاربری و دارایی وی را مسدود می‌کند.

صرافی‌های داخلی

وجود محدودیت‌هایی نظیر امکان مسدود شدن حساب در صرافی‌های بین المللی، کاربران را بیش از پیش به سمت استفاده از صرافی‌های داخلی متمایل کرده است. یکی از بهترین صرافی‌ها در این زمینه، مهران بیت است که با استفاده از آن می‌توان ارزهای دیجیتال را با استفاده از پرداخت ریالی، سریع و با همان حجم معاملات بالا خریداری کرد. خوشبختانه امکان خرید ارز دیجیتال AVAX از طریق صرافی مهران بیت مهیا است.

کیف پول ارز دیجیتال AVAX

از آنجا که این پروژه به تازگی راه‌اندازی شده است، هنوز کیف پول های مطرح حوزه ارزهای دیجیتال مانند تراست والت و کوینومی امکان نگهداری رمز ارز AVAX را به پلتفرم خود اضافه نکرده‌اند. در حال حاضر تنها یک والت برای نگهداری توکن شبکه اولانچ وجود دارد و آن، کیف پول رسمی ارائه شده توسط تیم این پروژه به آدرس http://wallet.avax.network است.

تیم پروژه اولانچ

در این بخش، سه شخص مطرح فعال در پروژه Avalnche و ارز دیجیتال AVAX را معرفی می‌کنیم. قابل ذکر است که تیم توسعه‌دهنده این شبکه بلاک چینی بسیار گسترده است و اکثر توسعه‌دهندگان را محققان دانشگاه کرنل آمریکا تشکیل می‌دهند.

•  امین گون سیرر (Emin Gun Sirer)

امین گون سیرر بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شبکه اولانچ است. وی استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کرنل بوده و عمده فعالیت وی روی سیستم‌های عامل، شبکه و سیستم‌های توزیع شده است. سیرر به ابداع کننده اولین ارز دیجیتال استفاده کننده از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) شهرت دارد. او اکنون با کوله‌باری از تجربه، به دنبال توسعه اولانچ و ارز دیجیتال AVAX است.

امین گون سریر ارز دیجیتال AVAX و بلاک چین اولانچ

•  جان وو (John Wu)

جان وو رئیس بنیاد شبکه بلاک چین اولانچ است. وی سابقه بیش از 20 سال فعالیت در حوزه تکنولوژی مالی دارد که عمده آن به عنوان مدیر اجرایی موسسه سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال شیرزپست (SharesPost) بوده است. علت ملحق شدن جان به پروژه ارز دیجیتال AVAX ، مدیریت این پروژه در زمینه تجاری و سرمایه‌گذاری است.

جان وو ارز دیجیتال AVAX و بلاک چین اولانچ

•  تد یین (Ted Yin)

تد به عنوان معمار پروتکل ارشد (Chief Protocol Architect)، علاقه وافری به طراحی و ساخت عملی سیستم‌های توزیع شده که بتوانند مشکلات اساسی مرتبط با آن مانند تحمل خطا، اجماع ناکافی و سیستم‌های همتا به همتا را حل کنند، دارد. کارهای تحقیقاتی وی شامل پروتکل‌های Avalanche و Snowman و همچنین پروتکل HotStuff است. پروتکل HotStuff توسط لیبرای فیسبوک به عنوان اساس پروتکل اجماع استفاده شده است.

تد یین ارز دیجیتال AVAX و بلاک چین اولانچ

نقل قول های مطرح درباره اولانچ و ارز دیجیتال AVAX

در انتهای این مقاله، نقل قول افراد مطرح و سرشناس حوزه تکنولوژی و ارزهای دیجیتال در مورد پروژه شبکه بلاک چین اولانچ و ارز دیجیتال AVAX را مرور می‌کنیم.

ویتالیک بوترین

•  ویتالیک بوترین؛ بنیانگذار اتریوم: من فکر می‌کنم بسیار عادلانه است که به اوالانچ و بیت کوین به اندازه یکسانی مشروعیت بدهیم. اولانچ و ارز دیجیتال AVAX دارای تکنولوژی واقعا جالبی هستند.

الکسیس اوهانیان

•  الکسیس اوهانیان؛ بنیانگذار ردیت: تفکر بزرگ منجر به شکل گیری اولانچ از روز اول شده است. آن‌ها در موقعیتی قرار گرفته‌اند که بتوانند وعده‌های مالی غیر متمرکز را به واقعیت تبدیل کنند تا مردم در سراسر جهان، کنترل پول خود را در دست بگیرند.

چارلز هاسکینسون

•  چارلز هاسکینسون؛ بنیانگذار کاردانو: اولانچ و ارز دیجیتال AVAX قرار است توکن جالبی باشد که به بازار عرضه می‌شود و ایده‌های جذاب بسیاری در مورد آن وجود خواهد داشت.