مهران بیت
بالانسر ارز بالانسر

قیمت ارز بالانسر (BAL)

نرخ تومانی خرید
195,315
نرخ تومانی فروش
193,961
تومان
-1.91%
$
3.385
بالانسر بالانسر
BAL
آدرس وب سایت:
balancer.finance
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
#Decentralized Exchange (DEX) Token#DeFi#DAO#Yield Farming#AMM#Three Arrows Capital Portfolio#Governance#Coinfund Portfolio#Alameda Research Portfolio#Placeholder Ventures Portfolio#Pantera Capital Portfolio#Near Protocol Ecosystem#Arbitrum Ecosystem#Optimism Ecosystem#Base Ecosystem
محاسبه قیمت
خرید فروش
BAL > بالانسر
بالانسر میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال بالانسر (Balancer) چیست؟

ارز دیجیتال بالانسر (Balancer) با نماد اختصاری BAL، بازارساز خودکار (AMM) نوعی پروتکل صرافی غیرمتمرکز است که متکی به فرمول ریاضیاتی برای قیمت گذاری دارایی ها است. قیمت گذاری در بازارسازهای خودکار به جای استفاده از دفتر سفارشات که در صرافی های سنتی وجود دارد، بر اساس الگوریتم قیمت گذاری است.

ارز دیجیتال بالانسر (Balancer) - BAL چیست؟
منبع: coinmarketcap.com

بازارسازی سنتی معمولا در شرکت‌هایی صورت می‌گیرد که منابع و استراتژی‌های پیچیده دارند. بازارسازها به شما کمک می‌کنند که به قیمت خوب و اختلاف قیمت خرید و فروش خوبی در دفاتر سفارشاتی نظیر صرافی ها دست پیدا کنید. بازارسازهای خودکار، این فرآیند را غیرمتمرکزسازی می‌کنند و به تمام افراد امکان می‌دهند تا بازاری در بلاک چین ایجاد کنند.

بنیان‌گذاران بالانسر (Balancer) چه افرادی هستند؟

پروتکل بالانسر در سال ۲۰۱۸ توسط شرکت بلاک ساینس (BlockScience) شروع به توسعه کرد. این پروژه در سال ۲۰۲۰ از بلاک ساینس جدا شد و شرکت خود را با نام بالانسر لبز (Balancer Labs) تاسیس کرد. بنیان‌گذاران این پروژه عبارت‌اند از:

نفر اول در توسعه بالانسر فرناندو مارتینلی (Fernando Martinelli) است. او در دنیای غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک کارآفرین شناخته می‌شود و پروژه‌های زیادی را توسعه داده است.
مارتینلی با استخدام مایک مک دونالد (Mike McDonald) پروژه بالانسر را بنا نهاد. مایک مک دونالد به‌عنوان مدیر ارشد فناوری در پلتفرم بالانسر فعالیت می‌کند.
کریستین استون (Kristin Stone) مدیر ارشد عملیات بالانسر، قبلا در صرافی بزرگ کوین بیس مدیر محصول بوده است.

پلتفرم بالانسر (Balancer)

بالانسر اولین پروتکل دیفای نیست که از بازار سازی خودکار پشتیبانی می‌کند، سیستم ‌عامل‌هایی مانند Uniswap و Curve قبل از آن وجود داشتند. آنچه بالانسر را منحصر به فرد می‌کند این است که این پروتکل در هر استخر از حداکثر ۸ دارایی پشتیبانی می‌کند که وزن دارایی‌های پشتیبانی شده نیز اختیاری است، به همراه کارمزدهای معاملاتی سفارشی که توسط خالق استخر تعیین شده است.

Balancer چگونه کار می کند؟

درست مثل یک صندوق شاخص که می تواند از سهام مختلفی برای تشکیل خود استفاده کند، استخرهای بالانسر نیز از حداکثر هشت ارز رمزپایه مختلف تشکیل شده اند. مقدار Balancer pool با توجه به درصد هر توکن درون آن تعیین می شود، وزنی که هنگام ایجاد استخر انتخاب شده است.

صندوق شاخص خود متعادل

Balancer از برنامه های سفارشی به نام قراردادهای هوشمند استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که هر استخر نسبت صحیح دارایی را حفظ می کند حتی اگر قیمت سکه های مختلف در استخرها متفاوت باشد.

به عنوان مثال:

استخر بالانسر ممکن است با 25٪ ETH ، 25٪ DAI و 50٪ وام شروع شود. اگر در برهه ای از زمان، قیمت LEND دو برابر شود، استخر به طور خودکار میزان وام باقیمانده را کاهش می دهد تا بتواند 50٪ از ارزش استخر را حفظ کند.
قراردادهای هوشمند Balancer با افزایش قیمت، آنها را در اختیار معامله گرانی قرار می دهد که قصد خرید LEND را دارند.
ارائه دهندگان نقدینگی در حالی که وجوه شاخص آنها متعادل می شود، هنوز کارمزد کسب می کنند، اگر بخواهیم مقایسه کنیم این طور می شود که با صندوق های شاخص سنتی که سرمایه گذاران برای خدمات تعادل مجدد کارمزد پرداخت می کنند.

استخرها

استخرهای «نقدینگی» اختراع جدیدی نیستند و در حال حاضر DEX های دیگری مانند Uniswap نیز وجود دارند که بر اساس این اصل کار می کنند. اما تفاوت با Balancer این است که کاربران خود می توانند این مجموعه ها را ایجاد کنند.

  • استخرهای کنترل شده خصوصی: این مدل از استخرها دارای قوانین ثابتی هستند و کسی که آن را ساخته، نوع توکن‌‌های قابل ترید و وزن آنها را مشخص می‌کند. این نوع استخرها برای کاربرانی است که نمی‌خواهند از نقدینگی افراد دیگر استفاده کنند.
  • استخرهای مشترک: این استخرها برای افزودن نقدینگی برای همه کاربران باز است و امکان یک انتقال یک‌طرفه در آن وجود دارد. این استخرها برخلاف استخرهای کنترل شده نمی توانند قوانین ثابتی داشته باشند و همه کاربران با اضافه کردن نقدینگی در آنها می‌توانند از آنها سود ببرند.

در کنار این دو مجموعه اصلی استخر، استخرهای هوشمند نیز وجود دارد، استخرهای هوشمند نوعی استخر خصوصی هستند که متعلق به قراردادهای هوشمند است.

چگونگی کسب درآمد از Balancer

شما ارزهای رمزنگاری شده ERC-20 خود را در یکی از استخرهای مختلف واریز می کنید و بنابراین به نقدینگی سیستم عامل کمک می کنید. به عنوان یک پاداش، علاوه بر هزینه های ثابت، چند توکن BAL نیز دریافت خواهید کرد!

توکن بالانسر (BAL)

بالانسر در سال ۲۰۲۰ توکن مخصوص به خود با نام بال (BAL) را معرفی کردند. این شرکت در سال ۲۰۲۰ توزیع توکن را آغاز کرده و به صورت هفتگی به تمام کاربرانی که نقدینگی وارد سایت می‌کردند، ارائه می‌کرد. با این حال، هیچ ارزش اقتصادی برای توکن های BAL وجود ندارد، بلکه این ارز برای حق حاکمیت در پروتکل است. این حقوق به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد ساختار پروتکل بالانسر از نظر اجرای ویژگی های جدید، هزینه‌های پروتکل و تغییرات ساختاری بزرگتر مانند مقیاس‌بندی لایه ۲ و همچنین قراردادهای سایر صندوق‌های زنجیره‌ای حرفی برای گفتن داشته باشند.

ارز دیجیتال بالانسر (Balancer) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال بالانسر (Balancer) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز بال (BAL) خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل تراست والت (Trust Wallet)، متامسک (Metamask) و کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) ذخیره کنید.

جمع بندی و خلاصه ای از ارز بالانسر

بالانسر به عنوان یکی از جدیدترین اعضای دنیای رمز ارزها توانسته نام خود را در میان سایر رقبای قدرتمندش قرار دهد. با اینکه هنوز بسیار زود است که در مورد پروتکل بالانسر نظر داد، اما بالانسر ثابت کرده است که روش‌های جدیدی را برای عرضه دارد. بالانسر نخستین پلتفرمی است که در آن امکان ایجاد استخرهایی با ۸ توکن با وزن دلخواه امکان‌پذیر است. با این حال اگر قصد کار با این پلتفرم را دارید، دقت کنید که با مبالغ بسیار کم شروع کنید. در بالانسر هیچگونه نظارتی بر توکن‌های استخرها وجود ندارد بنابراین در انتخاب استخرها باید بسیار دقت داشته باشید.