مهران بیت
بیت کوین گلد ارز بیت کوین گلد

قیمت ارز بیت کوین گلد (BTG)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
بیت کوین گلد بیت کوین گلد
BTG
آدرس سایت:
bitcoingold.org
گیت هاب:
Github
دیسکورد:
Discord
ردیت:
Reddit
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
#Medium of Exchange#Payments#Mineable#Bitcoin Ecosystem

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) چیست؟

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) با نماد اختصاری BTG، ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد و هدف آن برطرف کردن محدودیت‌‌‌های بیت کوین بود که بستری را برای معرفی آن فراهم کرد. در حقیقت، بیت کوین گلد یک هاردفورک از شبکه بیت کوین است، به این معنی که با تفکیک برخی از بلاک‌‌‌های موجود بلاکچین بیت کوین برای ایجاد بلاکچین مستقل خود ایجاد شده است. این بلاکچین از زمان ایجاد، همه پیوندها به بلاکچین بیت کوین را متوقف کرده است و در حال حاضر تیم توسعه دهندگانش به بیش از ۲۰ عضو افزایش یافته است.

ارز دیجیتال بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) - BTG چیست؟
منبع: bitcoingold.org

بیت کوین گلد با پردازش سریعتر تراکنش‌ها نسبت به بیت کوین و امکان ناشناس بودن کامل را به کاربران خود عرضه کردند، که برخی از اهداف اعلام شده ی آنها در اوراق سفیدشان بود. Hang Yin تیم توسعه بیت کوین گلد متشکل از 6 موسس را رهبری کرد و با استفاده از فناوری منبع باز برای ایجاد این بلاکچین استفاده کرد. برای دسترسی به بیت کوین گلد نیاز به اتصال به اینترنت است تا بتوانید آن را ارسال یا دریافت کنید.
به عنوان یک ارز مجازی، Bitcoin Gold مشمول قوانین بانکی و یا محدودیت‌‌‌های اعمال شده توسط سیاست‌‌‌های پولی فدرال رزرو یا بانک مرکزی نیست. کنترل بلاکچین بر عهده اعضای جامعه و هیئت مدیره است.

چرا بیت کوین گلد اختراع شد؟

بیت کوین گلد در زمانی معرفی شد که بیت کوین بین کاربران محبوب شده بود اما این محبوبیت مشکلاتی را برای کاربران آن ایجاد کرده بود. هدف اصلی توسعه دهندگان این بود که در ضمن معرفی ناشناس ماندن کامل و تسریع زمان معامله با کاهش اندازه بلوک، از بلاکچین موجود استفاده کند. بنیانگذاران Bitcoin Gold احساس می‌کردند که بیت کوین به سمت ماینرها منحرف شده است.
درآمد ماینرهای کوچک بدون امکانات استخراج گرانقیمت بسیار پایین بود گویی هر روز قرعه بد به نام آنها می‌افتاد. این اتفاق با فلسفه ی وجودی این بلاکچین در ابتدا فاصله زیادی ایجاد می‌کرد. مانند بیت کوین، بیت کوین گلد به عنوان ارز عمل می‌کند و بستری را برای بهبود رمزارزها، تحقیقات و تراکنش‌ها فراهم می‌کند. این سرویس می‌توان به عناوین زیر بهره برد:

 • به عنوان وجه برای پرداخت هزینه ی کالاها و خدمات
 • به عنوان یک سرمایه گذاری قابل دسترس در بازار دارایی‌‌‌های دیجیتال
 • به عنوان یک مکانیسم پرداخت مستقل مانند سایر ارزهای رمزنگاری

بیت کوین گلد چگونه کار می‌کند و چه فناوری پشت آن است؟

اکوسیستم Bitcoin Gold توسط الگوریتم اثبات کار Equihash هدایت می‌شود، که خروجی بلاک را به حافظه موجود برای ذخیره سازی پیوند می‌دهد. ماشینهای ASIC از ابتدای شروع Bitcoin Gold دچار ضرر شدند زیرا به روزرسانی‌‌‌های این الگوریتم، ناهنجاری‌‌‌های زیادی را در عملکرد این دستگاهها ایجاد کرد. به عبارت ساده، دستگاه ASIC نمی‌تواند ROI (نرخ بازگشت سرمایه) مورد انتظار خود را پیش از اینکه شبکه قدیمی‌از کار بیفتد، بدست بیاورد و پس از این اتفاق دیگر برای استخراج مناسب نیست. پیش بینی می‌شود ماینرهای سخت افزاری کوچک با حضور بیت کوین گلد تبدیل به برندگان بزرگ پاداشهای این شبکه باشند، زیرا بلاکچین و سیستم پاداش آن دموکراتیک و غیرمتمرکز خواهد ماند.
با توجه به اینکه بلاکچین بیت کوین گلد در وهله ی اول منبع باز و فناورمحور است، فضای شفافیت و عدم تمرکز را فراهم آورده است و آن را به پروژه ای برای جوامع (نه یک شرکت یا گروه انحصاری) تبدیل می‌کند و از نظر ناشناس بودن در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده، به Monero شباهت دارد. این قابلیت تفاوت بین این ارز با اتریوم و بیت کوین است، که هر دو جزئیات تراکنش‌ها را از طریق پیگردها مربوطه ی خود منتشر می‌کنند. این نقطه قوت بیت کوین گلد است که آدرس کیف پول واقعی کاربرانش را فاش نمی‌کند.

آیا بیت کوین گلد، پول واقعی است؟

بیت کوین گلد با بلاکچین خود به بسیاری از مردم در سراسر جهان یک بستر عادلانه ارائه می‌دهد و به عنوان یک ابزار پرداخت و وسیله ای برای نقل و انتقالات مالی عمل می‌کند. بنابراین، BTG در مقایسه با پول فیات فقط بعضی از امکانات مالی را به کاربرانش ارئه می‌دهد، و از نظر فیزیکی قابل مبادله نیست.
از نظر تعریف قانونی پول، قطعا BTG را نمی‌توان بعنوان پول قلمداد کرد اما این یک نقطه ضعف برای این ارز نیست. در حالی که BTG مانند بسیاری از سکه‌‌‌های دیجیتال هیچ پشتوانه مالی و سازمانی برای تبلیغ خود به عنوان ارزهای ملی یا بین المللی ندارد، روز به روز پیشرفت‌‌‌های بازار ارزش آن را مشخص و به سرمایه گذاران معرفی می‌کند. بنابراین امروز، در بیش از 100 کشور جهان، BTG برای تسویه حساب یا پرداخت هزینه کالاها و خدمات پذیرفته شده است. بنابراین می‌توان دید Bitcoin Gold درحال دستیابی به تمام معیارهای یک ارز واقعی است.

کارمزدها و هزینه ها

برای تراکنش در شبکه بیت کوین گلد %۰.۵ هزینه ماین گرفته می‌شود. این نرخ برای بسیاری از افراد تقریبا ناچیز است به ویژه اگر معامله شما از ارزش بالایی برخوردار نباشد. خارج از هزینه شبکه، هنگام خرید سکه در صرافی‌ها یا از طریق واسطه ها، باید انتظار هزینه‌‌‌های اضافی را داشته باشید.
کارمزدها تا حد زیادی به روش پرداختی که شما استفاده می‌کنید بستگی دارد. کارمزد پرداخت با کارت اعتباری بین ۳ تا ۷ درصد است و انتقال از طریق حوالجات بانکی بین ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصد کارمزد دارد.
برای آن دسته از سرمایه گذاران که انتقال از طریق حواله بانکی را ترجیح می‌دهند، هزینه‌‌‌های بین المللی متغیر خواهد بود زیرا تراکنشهای بین المللی کارمزدهای بالاتری نسبت به تراکنشهای محلی در همان کشور ایجاب می‌کند. در کل، این هزینه‌ها اندکند و تقریباً قابل توجه نیستند.

مزایای آن چیست؟

بیت کوین گلد بسیار شبیه بیت کوین است به جز چند ویژگی متمایز. در این زیر مزایای اصلی آن را برمی‌شماریم:

 • تعویض پذیری(Fungibility): یکی از ویژگی‌های یک کالا یا ارز است که طبق آن تمامی‌واحد‌هایش الزاماً قابل تعویض با یکدیگر باشند. دلیل اهمیت تعویض‌ پذیری برای پول و ارز این است که بدون آن نمی‌توان به یک ارز اطمینان کرد. پول برای اینکه در معاملات روزانه مورد استفاده قرار بگیرد باید تعویض ‌پذیر باشد.
 • BTG1: در هر زمان برابر با 1 BTG است. BTG به عنوان یک ارز دیجیتال تعویض پذیر، یکسان و قابل تبدیل است.
 • عدم تمرکز: بیت کوین گلد با الگوریتم اجماع عمل می‌کند، و این باعث می‌شود آن را غیرمتمرکز و جامعه محور بدانیم.
 • تراکنش‌‌‌های سریعتر: بیت کوین گلد به دلیل طراحی پیشرفته خود باعث می‌شود تراکنش‌ها سریعتر انجام شود. در حالی که گفته می‌شود بیت کوین حدود 5 تراکنش در ثانیه پردازش می‌کند، حداکثر توان پردازش بیت کوین گلد 27 TPS(تراکنش برثانیه) است.
 • ناشناس بودن: بیت کوین گلد مانند مونرو از ناشناس بودن کامل تراکنش پشتیبانی می‌کند و آدرس‌‌‌های کیف پول فرستنده و گیرنده را در شبکه امن نگه می‌دارد.

آیا می‌توان از بیت کوین گلد بصورت ناشناس استفاده کرد؟

بیت کوین گلد امکان ناشناس بودن در انجام تراکنشها را ارائه می‌دهد. با این حال، اگر BTG را با استفاده از یک شبکه قانونی خریداری کنید، آن پلتفرم می‌تواند بگوید که چه زمانی، چند BTG را خریداری کرده اید. و همینطور، در صورت خرید Bitcoin Gold از هر بازار آزادی، شخصی که BTG را به شما منتقل کرده است تنها می‌تواند میزان خرید شما را افشا کند.
خارج از موارد بالا، Bitcoin Gold را می‌توان به طور ناشناس استفاده کرد و هیچ کس قادر نیست که از اطلاعات ارسال و دریافت شما اطلاع پیدا کند. سیستم‌‌‌های معمول هویت کیف پول طرفین تراکنش را که با استفاده از رمزگذاری و نمادهای معرف مخفی شده است نشان نمی‌دهد.
هنگامی‌که یک طرف BTG را به حسابی دیگر ارسال می‌کند، در زمان پایان تراکنش کیف پول فرستنده نشان نمی‌شود، و به فرستنده نیز آدرس کیف پول واقعی گیرنده را نشان نمی‌دهد. برای هر دو طرف در شبکه، از یک آدرس رمزگذاری شده استفاده می‌شود که شبکه به منظور اعتبار سنجی و تأیید تراکنش، ایجاد می‌کند.

بیت کوین گلد چقدر ایمن است؟

بیت کوین گلد به همان اندازه ایمن است که از یک رمز ارز انتظار می‌رود. این ناشی از استفاده از روش‌‌‌های رمزگذاری هنگام رله آدرس کیف پول و گزارش تراکنشها است. عرضه سریع به روزرسانی‌‌‌های شبکه در هنگام بروز ناهنجاری در الگوریتم ها، ایمنی پلتفرم را نیز افزایش می‌دهد.
با این وجود، امنیت شخصی در زمان استفاده از هر شبکه ای بسیار اهمیت دارد. هکرها می‌توانند رایانه‌‌‌های شخصی را از طریق بدافزارهایی با انوع مختلف روشها آلوده کنند و در صورت ذخیره رمزارزها در کیف پول‌‌‌های آنلاین به آنها حمله کنند. و این خطر تنها منحصر به BTG نیست، انجام اقدامات ایمنی توسط کاربر در هر زمان حائز اهمیت است. یکی از بهترین راه‌‌‌های حفظ امنیت سایبری استفاده از آنتی ویروسهاست.
برای ورود به کیف پول رمزنگاری خود از طریق رایانه‌‌‌های عمومی‌یا اشتراکی جدا اجتناب کنید و تا حد امکان سعی کنید سکه‌‌‌های خود را از کیف پول صرافیها نگه ندارید، مگر اینکه در زمان انجام فعالیت‌‌‌های تجاری. هک یا خرابی سیستم این صرافی‌ها می‌تواند سرمایه ی شما را مورد تهدید قرار دهد.

چه تیم هایی دراین زمینه کار می‌کنند

جک لیائو رهبر تیم فعلی توسعه دهندگان بیت کوین گلد است و با گروهی از بیش از بیست توسعه دهنده فعال در سراسر جهان همکاری می‌کند. این تیم از بنیانگذاران نیز تشکیل شده است، که ریاست هیئت را به صورت چرخشی بر عهده می‌گیرند. آنها همچنین با دیگر کارشناسان فناوری که در صحنه رمزنگاری نیز برندهای خود را ایجاد کرده اند کار می‌کنند.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ در دو سال گذشته تلاش کرده است تا مقیاس پذیری و سهولت استفاده از بیت کوین را بهبود ببخشد. برنامه‌‌‌های معرفی شده LN تا حد زیادی به بهبود دسترسی بیت کوین و سرعت تراکنش برای چندین گروه از تجار کمک کرده است. با وجود شباهت‌‌‌های نزدیک در فناوری زمینه ای بیت کوین و بیت کوین گولد، دومی‌از پیشرفت‌‌‌های بیشتر در شبکه لایتنینگ بهره مند می‌شود.

کدام موسسات مالی در بیت کوین گلد سرمایه گذاری می‌کنند؟

هیچ موسسه مالی بزرگی که تاکنون مشخص شده باشد در بیت کوین گلد سرمایه گذاری نکرده است. با این اوصاف، بازار رمزنگاری با حجم کلی 266 میلیارد دلار بسیار بزرگ است. و BTG گردش مالی روزانه ای بالغ بر 36 میلیون دلار در این بازار را داراست و در زمان نوشتن این مقاله حجم سرمایه ی آن در بازار معادل 159 میلیون دلار است.
ورود هر روزه ی بسترهای تجاری جدید به بازار رمزارزها، فرصت را برای تجارت BTG در سراسر جهان عمیق تر می‌کند. در حال حاضر بیش از 22،000 بازار معاملاتی برای سکه‌‌‌های دیجیتال وجود دارد و این اتفاقات چشم انداز قابل قبولی برای استقبال سرمایه گذاران از آن ارائه می‌دهد.

استخراج بیت کوین گلد

بیت کوین گلد از الگوریتم اثبات کار Equihash، که برای اتصال ظرفیت خروجی به ظرفیت ذخیره سازی یا حافظه استفاده می‌کند، طراحی شده است. PoW به طور سنتی برای محافظت از شبکه مقادیری کار را به ماینرها تحمیل می‌کند، به این صورت که ماینرها قدرت پردازش خود را در اختیار مبادله کنندگان قرار می‌دهند تا بتوانند تراکنش‌‌‌های خود را پردازش کنند. Equihash از ظرفیت RAM به عنوان نقطه حرکت استفاده می‌کند تا دستگاههای ماینر نتوانند حقوق جامعه بیتکوین گلد را پایمال کنند.
با اینکه تعدادی از ASIC‌ها با حافظه رم بالا ساخته شده اند، اما در نهایت بروزرسانی‌ها باعث می‌شود که استفاده از این دستگاهها جهت استخراج BTG غیر منطقی باشد و توجیه اقتصادی نداشته باشد. اگر کسی یک ASIC به قیمت 5،000 دلار را بخرد و قبل از اینکه مالک بتواند مبلغ اولیه ی آن (5000$) را از شبکه استخراج کند، به روزرسانی هایی حافظه سفارشی (حافظه ی رمی‌که جهت استخراج روی دستگاه نصب شده است) آن را باطل می‌کند، در این صورت دستگاه بکل از رده خارج می‌شود. صرف هزینه‌‌‌های بیشتر برای همگام سازی ASIC با آپدیتهای جدید، بسیار هزینه بر خواهد بود.
اینطور که به نظر می‌رسد BTG با محدود کردن قدرت ماینرهای صنعتی که تهدیدی برای دموکراسی و عدم تمرکز اکوسیستم بلاکچینش هستند از جامعه استفاده کنندگانش حمایت می‌کند.

کیف پول بیت کوین گلد

کیف پول بیت کوین گلد به عنوان فضای ذخیره لازم برای کلیه توکنهای بیتکوین گلد طراحی شده است. آنها انواع مختلفی دارند:

 • Atomic BTG – Desktop
 • Exodus- mobile wallet
 • Freewallet – web-based wallet
 • Guarda- Web/mobile wallet
 • Amon Tech- mobile wallet

از نظر امنیتی معمولاً کیف پولهای سخت افزاری توصیه می‌شود. Trezor و Ledger Nano S به عنوان گزینه‌‌‌های برتر در بین گزینه‌‌‌های سخت افزاری مطرح می‌شوند.

آیا بیت کوین گلد ارزش سرمایه گذاری دارد؟

بطور حتم دلیل اصلی هرگونه سرمایه گذاری کسب درآمد بیشتر است و این امر توسط بسیاری از تحلیلگران به عنوان بخشی از داستان موفقیت پشت بیت کوین گلد گزارش شده است. با اینکه احتمالا این پروژه در طول سال ۲۰۱۹ شاهد تحولات چندانی نباشد، پاسخ به این سوال دشوار خواهد بود اما با توجه به نوسانات این ارز و سایر رمزارزها بنظر می‌رسد قیمت‌ها در بازار به سمت نقطه مورد نظر تحلیل گران پیش می‌رود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه سرمایه گذاری‌ها با ریسک همراه هستند و هیچ تضمینی در مورد بازده آنها وجود ندارد.
به عنوان یک سرمایه گذار، توجه به جزییات اساسی سرمایه گذاری بسیار مهم است زیرا این امر باعث افزایش قدرت تصمیم گیری شما می‌شود. فرای این، برای سرمایه گذارانی که قصد خرید و نگه داشتن BTG را دارند، ارزشمند است که بهترین گزینه‌‌‌های ذخیره سازی موجود را نیز بشناسند. تمام سکه‌‌‌های دیجیتال لزوما با همه ی کیف پولهای موجود در بازار سازگار نیستند. فضای مناسب برای BTG با گزینه‌‌‌های کافی در دسترس است و انتخاب بهترین آنها متناسب با اطلاعات موجود در دنیای رمزارزها ساده خواهد بود.