مهران بیت
بوبا نتورک ارز بوبا نتورک

قیمت ارز بوبا نتورک (BOBA)

نرخ تومانی خرید
17,143
نرخ تومانی فروش
17,056
تومان
-3.57%
$
0.28983
بوبا نتورک بوبا نتورک
BOBA
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Telegram
دیسکورد:
Discord
گیت هاب:
Github
محاسبه قیمت
خرید فروش
BOBA > بوبا نتورک
بوبا نتورک میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

بوبا نتورک چیست؟

بوبا نتورک (Boba Network) با نماد اختصاری BOBA، یکی از راهکارهای لایه ۲ شبکه اتریوم است. این شبکه بر اساس کدهای راهکار لایه دوم Optimism ساخته شده است و از فناوری آپتیمیستیک رولاپ (Optimistic Rollup) استفاده می‌کند.

بوبا نتورک یا شبکه بوبا (Boba Network) - BOBA چیست؟

با استفاده از شبکه Boba، کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را کاهش و سرعت تراکنش‌ها در حد قابل قبولی افزایش پیدا می‌کند.

یکی از قابلیت‌های این شبکه نسبت به سایر راهکارهای لایه ۲ زمان تسویه نهایی تراکنش‌ها در آن است. زمان متوسط برای تسویه تراکنش‌ها در سایر راهکارهای لایه ۲ حدودا بین یک تا دو هفته است؛ در صورتی که این زمان در شبکه بوبا تنها به چند دقیقه کاهش پیدا کرده است.

هدف و ایده شبکه بوبا چیست؟

شبکه اتریوم بستری برای راه‌اندازی بسیاری از پروژه‌های دیفای، NFT و پلتفرم‌های متاورس است؛ اما کارمزد بالای تراکنش‌ها و سرعت پایین انجام آن‌ها باعث شده تا استفاده از این شبکه برای بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان مقرون به صرفه نباشد. به طور کلی راهکارهای لایه ۲ برای حل این مشکل و مقیاس‌پذیر کردن شبکه اتریوم به وجود آمده‌اند. شبکه Boba نیز از این قاعده مستثنی نیست و با هدف کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش سرعت آن‌ها در شبکه اتریوم به وجود آمده است. هدف شبکه بوبا، کاهش هزینه کارمزد خدمات و تراکنش‌ها در شبکه اتریوم است. شبکه بوبا می‌تواند هزینه تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را حدودا تا ۱۰۰ برابر کاهش دهد. از این رو این شبکه بستر بسیار مناسبی برای راه‌اندازی برنامه‌های غیر‌متمرکز (DAPP) مختلف روی شبکه اتریوم خواهد بود.

بوبا نتورک چگونه کار می‌کند؟

شبکه Boba یکی راهکارهای لایه ۲ اتریوم است. همانطور که پیش‌تر گفته شد این شبکه از فناوری Optimistic Rollup استفاده می‌کند. هر کدام از راهکارهای لایه ۲ از مکانیسم منحصر‌به‌فردی در ساختار خود استفاده می‌کنند. به طور کلی راهکارهای لایه ۲ اتریوم را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • رول‌آپ‌ها که خودشان به دو دسته Zero-Knowledge Rollup و Optimistic Rollup تقسیم می‌شوند.
 • پلاسما (Plasma)
 • کانال‌های وضعیت (State Channel)
 • ساید چین (SideChain)
 • راه‌حل‌های ترکیبی (Hybrid solutions)
 • ولیدیوم (Validium)

بوبا نتورک توسط شرکت Enya توسعه‌دهنده اصلی بنیاد OMG و بر اساس کد متن‌ باز شبکه Optimism توسعه یافته است. راهکار به کار برده شده توسط شبکه Boba در دسته راهکارهای خوش‌بینانه است. این راهکار بر اصل راستگویی استوار است. در راهکار‌های آپتیمیستیک فرض گرفته می‌شود که تمامی اطلاعات و تراکنش‌هایی که توسط نودهای این شبکه انجام می‌پذیرد، درست هستند و افرادی که این وظیفه را بر عهده دارند، وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهند.

در رول‌آپ‌های Optimistic نودهای شبکه خارج از زنجیره شبکه اتریوم به تجمیع و تایید تراکنش‌ها پرداخته و آن‌ها را انجام می‌دهند و پس از انجام این کار، داده‌ها و اطلاعات را در قالب یک نتیجه نهایی در شبکه اتریوم ثبت می‌کنند. نودها در این نوع شبکه‌ها مبلغی را به عنوان وثیقه گذاشته و در صورت عدم درستی اطلاعات و تراکنش‌های انجام شده توسط آن‌ها این مبلغ ضبط می‌شود. هر یک از اعضای شبکه‌هایی که از راهکار‌های آپتیمیستیک استفاده می‌کنند، در صورتی که شواهدی از عدم انجام صحیح معامله داشته باشند، می‌توانند درخواستی مبنی‌بر نادرستی تراکنش ثبت کنند. در صورت تایید و صحت ادعای کاربران مبنی‌بر نادرست بودن تراکنش، نودی که وظیفه انجام آن تراکنش را بر عهده داشته جریمه شده و مبلغ جریمه به فردی که آن را اثبات کرده است، پرداخت می‌شود.

در این مدل از راهکارهای لایه ۲ معمولا به دلیل اینکه تایید نهایی تراکنش‌ها و ثبت آن‌ها در شبکه اصلی اتریوم زمان‌بر است، تسویه نهایی یا به عبارت ساده‌تر برگرداندن دارایی‌ها از شبکه لایه ۲ به شبکه اصلی اتریوم، حدودا تا یک هفته به طول می‌انجامد؛ اما این زمان در شبکه بوبا بین ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت تقلیل یافته و کاربران حداکثر پس از گذشت چندین ساعت، می‌توانند دارایی‌های خود را به شبکه اصلی اتریوم برگردانند.

شبکه Boba برای انجام این کار ازاستخرهای نقدینگی استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در این استخرها سپرده‌گذاری (Stake) کرده و در ازای سپرده‌گذاری دارایی‌هایشان از شبکه پاداش دریافت کنند. این استخرها شامل دو استخر نقدینگی لایه ۱ و لایه ۲ است. هنگامی که کاربری قصد برداشت و تبدیل دارایی خود از شبکه لایه ۲ به شبکه اتریوم را دارد، شبکه بوبا از این استخرها استفاده کرده و ظرف مدت نهایت ۳ ساعت دارایی کاربر را در شبکه اصلی به کاربر پس می‌دهد و کارمزد حاصل از انجام این تراکنش را به صورت پاداش برای تامین‌کنندگان نقدینگی استخرها واریز می‌کند.

ویژگی‌های بوبا نتورک چیست؟

ویژگی‌های شبکه بوبا - BOBA چیست؟

بوبا ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند. از جمله آنها می‌توان به کارمزد پایین تراکنش‌ها، خروج سریع، سرعت بالای تراکنش‌ها، سپرده‌گذاری، جابجایی NFT، محاسبات ترکیبی و ایمنی بالا اشاره کرد. در ادامه، به توضیح هر کدام از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

کارمزد پایین تراکنش‌ها 

کارمزد هر تراکنش‌ در شبکه اتریوم در حال حاضر، حدودا بیش از ۵۰ دلار هزینه دارد؛ اما این هزینه در شبکه بوبا بسیار پایین‌تر بوده و در حال حاضر حدودا معادل ۱ دلار یا ۱ Gwei است.

خروج سریع

در مقایسه با دیگر راه حل‌های لایه ۲، کاربران می‌تونند دارایی‌های خود را بسیار سریع‌تر به داخل یا خارج از بوبا نتورک منتقل کنند این زمان بین ۴۵ دقیقه تا ۳ ساعت است. 

سرعت بالای تراکنش‌ها

بوبا نتورک می‌تواند بین ۵۰ تا ۱۰۰ برابر، سریع‌تر از شبکه اتریوم تراکنش‌ها را پردازش کند؛ به این دلیل که دیتاها را خارج از زنجیره پردازش می‌کند و سپس، دیتای تایید شده تراکنش‌ها وارد زنجیره اصلی می‌شود.

سپرده‌گذاری

کاربران در این شبکه می‌توانند دارایی‌های خود را هم در شبکه اصلی اتریوم و هم در شبکه بوبا سپرده‌گذاری کرده و از دارایی‌های دیجیتالی خود کسب درآمد داشته باشند.

جابجایی NFT

کاربران به کمک شبکه Boba می‌توانند توکن‌های بی‌همتای خود را بین شبکه اتریوم و سایر شبکه‌های لایه ۲ ایجاد کنند، جابجا کنند و بفروشند. این مساله باعث توسعه صنعت توکن‌های بی‌همتا و بازی‌های بلاک چینی شده و کاربران می‌توانند به راحتی دارایی‌های خود را در بین شبکه‌های مختلف جا‌به‌جا کنند.

محاسبات ترکیبی

شبکه Boba این امکان را برای توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم فراهم می‌کند تا کدها را روی زیرساخت‌های مقیاس وب در پلتفرم‌هایی مانند AWS Lambda (سرویس محاسباتی بدون سرور شرکت آمازون) اجرا کنند. این قابلیت به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا الگوریتم‌های پیچیده‌ای که انجام آن‌ها در شبکه اصلی اتریوم غیر‌ممکن است، اجرایی کنند. 

ایمنی بالا

شبکه بوبا یک راهکار لایه ۲ در اتریوم است و به همین علت امنیت این شبکه توسط شبکه اتریوم تامین می‌شود. 

سرویس‌های شبکه Boba چیست؟

شبکه بوبا خدمات مختلفی را به کاربران و توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان برنامه‌های مختلف می‌توانند از بستر این شبکه استفاده کرده و اپلیکیشن‌های خود را ایجاد کنند. در حال حاضر سرویس‌هایی که شبکه بوبا به کاربران خود ارائه می‌دهد، شامل دو قسمت است؛ قسمت اول پلتفرم‌های مختلفی هستند که روی این شبکه ساخته شده‌اند و قسمت دوم شامل خدمات و سرویس‌هایی است که توسط خود شبکه بوبا به کاربران عرضه می‌شود. در ادامه این سرویس‌ها را معرفی می‌کنیم:

سرویس‌های ساخته شده روی شبکه Boba

صرافی غیر‌متمرکز OolongSwap (اولونگ‌سواپ) روی بوبا نتورک یا شبکه بوبا (Boba Network) - BOBA

سرویس‌هایی که روی بوبا نتورک ساخته شده‌اند شامل Dappها، توکن‌ها، توکن‌های بی‌همتا، کیف پول‌ها و Bridge‌های مختلف است؛ به طور مثال یکی از معروف‌ترین برنامه‌های غیر‌متمرکز ساخته شده بر بستر شبکه Boba، صرافی غیر‌متمرکز OolongSwap (اولونگ‌سواپ) نام دارد. کاربران می‌توانند در این صرافی دارایی‌های خود را بر بستر شبکه Boba، سپرده‌گذاری کنند یا آن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنند. به گزارش سایت دیفای لاما ارزش کل قفل شده (TVL) در صرافی اولونگ‌سواپ، بیش از ۵۲ میلیون دلار است و این صرافی رتبه ۷۴ را از نظر ارزش کل قفل شده در بین تمامی صرافی‌های غیرمتمرکز دارا است.

سرویس‌هایی که توسط شبکه Boba ارائه می‌شوند

سرویس‌های روی شبکه BOBA

کاربران با مراجعه به این لینک می‌توانند وارد اپلیکیشن شبکه بوبا شده و از خدمات آن بهره‌مند شوند. شبکه Boba شامل سرویس‌های مختلفی است که آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

Wallet

در این قسمت کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در شبکه اتریوم و شبکه Boba مشاهده کرده و آن‌ها را توسط سرویس Bridge به یکدیگر تبدیل کنند. کاربران برای تبدیل دارایی‌های خود از شبکه بوبا به شبکه اتریوم، می‌توانند حالت عادی و حالت سریع را انتخاب کنند. در حالت عادی ۷ روز زمان برای انجام این کار نیاز است و در حالت سریع، با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش نهایتا ظرف مدت ۳ ساعت انجام می‌شود.

مرورگر بلاک چینی

کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود در بوبا نتورک را از طریق مرورگر این شبکه پیگیری کنند و به اطلاعات شبکه بوبا دسترسی داشته باشند.

Earn

در این سرویس، کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی شبکه Boba از این شبکه پاداش دریافت کنند. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را هم در شبکه اتریوم و در شبکه بوبا سپرده‌گذاری کرده و کسب درآمد کنند.

مشارکت در جامعه حاکمیتی

کاربران شبکه Boba می‌توانند با خرید و نگهداری کوین BOBA در تصمیمات این شبکه ایفای نقش کنند. کاربران می‌توانند آرای خود را به پروپوزال‌های مختلف تفویض کرده و یا با استیک کردن حداقل ۱۰۰,۰۰۰ واحد کوین BOBA پروپوزال خود را ارائه دهند. 

کوین BOBA چیست؟

کوین (BOBA) چیست؟

BOBA کوین حاکمیتی شبکه بوبا است. از این کوین برای ثبت پروپوزال و رای گیری در شبکه Boba استفاده می‌شود. کاربران این شبکه می‌توانند با تفویض آرای خود به توسعه‌دهندگان به بهبود و توسعه شبکه بوبا کمک کنند و در آن تاثیر‌گذار باشند. همچنین کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری کوین BOBA از شبکه بوبا پاداش دریافت کنند. سپرده‌گذاران با استیک کردن رمزارزهای بوبای خود، به همان نسبت توکن‌های xBOBA دریافت می‌کنند.

در مجموع ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد کوین BOBA وجود خواهد داشت. این کوین در مدت زمان ۴ سال به طور کلی توزیع می‌شود، که نحوه توزیع آن به شرح زیر است:

 • ۴۲ درصد متعلق به صندوق خزانه شبکه Boba خواهد بود. از این صندوق برای رشد و توسعه شبکه بوبا استفاده می‌شود.
 • ۲۸ درصد به صورت ایردراپ بین هولدرهای توکن OMG توزیع می‌شود.
 • ۲۰ درصد متعلق به تیم این پروژه است.
 • ۱۰ درصد به سرمایه‌گذاران استراتژیک شبکه بوبا تعلق پیدا می‌کند.
توکنومیکس کوین boba

 عرضه کل این رمز‌ارز ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰  واحد است که از این مقدار حدود ۱۵۸,۳۰۳,۱۷۰.۸۶ واحد BOBA در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت BOBA برابر با ۱.۶۸ دلار است. کوین BOBA از نظر ارزش بازار، رتبه ۲۱۸ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۲۶۶ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۱.۳ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۸ آبان ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی ۱ دلار و در تاریخ ۴ آ‌ذر ۱۴۰۰ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۷.۹۳ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه شبکه Boba چیست؟
نقشه راه شبکه Boba چیست؟

شبکه بوبا تاکنون نقشه راهی از برنامه خود برای فعالیت‌های آتی این شبکه، ارائه نداده است؛ اما طبق اعلام تیم سازنده آن، شبکه Boba در ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۹ شهریور ۱۴۰۰) به طور عمومی راه‌اندازی شده است و از این تاریخ کاربران و توسعه‌دهندگان می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

بنیان‌گذار شبکه Boba کیست؟

بنیان‌گذار شبکه Boba کیست

شبکه بوبا توسط آلن چیو (Alan Chiu) متخصص و کارآفرین برجسته در حوزه بلاکچین ساخته شده است. آلن علاوه بر شبکه بوبا بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Enya نیز هست. او بیش از ۲۰ سال تجربه در ساخت و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها مختلف را داراست. آلن پیش از فعالیت در بوبا به عنوان یکی از شرکای مطرح شرکت XSpeed Capital که در زمینه ساخت استارت‌آپ‌های سازمانی و فین‌تک فعالیت می‌کند، مشغول به کار بوده است.

چیو تحصیلات خود را در دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia) در مقطع کارشناسی و در رشته مهندسی برق و کامپیوتر اخذ کرده است. او تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه بازرگانی استنفورد (Stanford Graduate School) و در رشته مدیریت به پایان رسانده است.

شبکه Boba با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است؟

شبکه Boba با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است

شبکه Boba با مشارکت دو شرکت Enya و بنیاد OMG ساخته و بهره‌برداری شد. در ادامه این شرکت‌ها را معرفی می‌کنیم و نحوه مشارکت آن‌ها با شبکه بوبا را تشریح می‌کنیم:

 • شرکت Enya توسط اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد تاسیس شده است. این شرکت در زمینه ساخت و راه‌اندازی پلتفرم‌های غیر‌متمرکز فعالیت می‌کند. شرکت Enya یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات محاسباتی چند‌جانبه است و به بیش از ۱۰ میلیون کاربر در ۹۱ کشور خدمات ارائه می‌دهد. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، این شرکت و شبکه بوبا هر دو توسط آلن چیو ساخته شده‌اند.
 • بنیاد OMG یکی دیگر از شرکا و سازندگان شبکه بوبا است. شبکه OmiseGO نیز یکی از راهکارهای لایه ۲ است، که در تلاش برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم است. شبکه OMG می‌تواند تا هزاران تراکنش در ثانیه را انجام داده و کارمزد معاملات در شبکه اتریوم را تا یک سوم کاهش دهد. بنیاد OMG یک سازمان غیر‌انتفاعی است که به گسترش اکوسیستم اتریوم کمک می‌کند. بنیاد OMG در ساخت و راه‌اندازی شبکه بوبا با این شبکه همکاری داشته است.

در کدام صرافی‌‌ها می‌توان BOBA را خرید و فروش کرد؟

ارز دیجیتال BOBA را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بیتفینکس، پولونیکس، FTX ,MEXC ,Gate.Io ,Bithumb و BKEX بخرید. همچنین کوین BOBA در صرافی‌های غیرمتمرکز اولونگ‌سواپ و نسخه ۳ یونی‌سواپ نیز قابل خریداری است.