مهران بیت
چین لینک ارز چین لینک

قیمت ارز چین لینک (LINK)

نرخ تومانی خرید
1,004,580
نرخ تومانی فروش
997,681
تومان
0.05%
$
17.246
چین لینک چین لینک
LINK
آدرس سایت:
Chain.link
سورس کد:
Source Code
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
#Platform DeFi Oracles SmartContracts
محاسبه قیمت
خرید فروش
LINK > چین لینک
چین لینک میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

چین لینک (ChainLink) با نماد اختصاری LINK، ارز دیجیتالی است که بر مبنای اتریوم طراحی شده است. این شبکه هوشمند در واقع یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که امکان ثبت اطلاعات و قراردادهای هوشمند را در بستر بلاک چین فراهم می کند.
یکی از اصلی ترین مشکلات برای استفاده از فناوری بلاکچین و برنامه های غیرمتمرکز عدم توانایی این برنامه ها در تعامل با اطلاعات خارج از بلاکچین است. پروژه چین لینک با هدف برطرف کردن همین مشکل طراحی شده است.

ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) - LINK چیست؟

فاکتورها و عوامل زیادی باعث منحصربفردی شبکه رمز ارز چین لینک می‌شوند. ChainLink مفهومی است که کاملا به اتصال بیشتر اسمارت کانترکت‌ها به دنیای خارج می‌پردازد. مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط Ethereum مطرح شد؛ اما Smart Contract های اتریوم تنها داده‌های روی بلاک چین را مدیریت کرده و از ایجاد ارتباط با کسب و کارهای دنیای واقعی دور مانده‌اند. هدف چین لینک کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین Blockchain و برنامه‌های دنیای واقع است.
کاربران قراردادهای هوشمند، توانایی بهره‌برداری از اوراکل‌های داخل شبکه را دارند تا داده‌های حاصل از API ها، استخرهای داده و دیگر منابع خارج از زنجیره را دریافت کنند. این اسمارت کانترکت‌ها را می‌توان در داخل بلاک چین یکپارچه‌سازی کرد. در اصل، این قراردادها از طریق API ها، داده‌های مربوط به برنامه‌های خارجی را گرفته و وارد شبکه Blockchain می‌کنند. چین لینک می‌تواند اپلیکیشن‌های مختلف نظیر پی پال (PayPal) را به بلاک چین اتریوم متصل کند. همچنین توانایی کمک به کاربران برای ارسال پرداخت‌های خود از قرارداهای هوشمند به حساب بانکی به صورت مستقیم را دارد.

شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟

کار چین لینک، متصل کردن اکوسیستم بلاک چین به اپلیکیشن‌های خارجی است. از یک طرف، Chainlink به بلاک چین متصل است و از طرف دیگر، با یک API ادغام شده است. پایه‌های این راه‌حل بر مبنای اوراکل‌ها ساخته شده، که باعث محدود کردن نیاز به اعتماد به اشخاص و غیر متمرکز کردن زیرساخت‌های این شبکه می‌شود.

شبکه چین لینک چگونه کار می‌کند؟
فعالیت اصلی چین لینک بر اساس دو فرایند است: درون شبکه‌ای (On-Chain) و برون شبکه‌ای (Off-Chain). قراردادهای هوشمند در شبکه ChainLink «شدیدا آگاهانه» هستند، به این معنا که محتوای درون آن‌ها، باعث ادغام آن‌ها با برنامه‌های غیر بلاکچینی می‌شود. زیرساخت غیربلاک چینی، به انتخاب و ساخت سابقه Oracle ها کمک می‌کند. پس از این کار، پیش از آنکه توافق مربوطه وارد زیرساخت درون شبکه‌ای شود، بیرون از شبکه حاصل می‌شود. معماری برون شبکه‌ای چین لینک، دارای چندین کار فرعی و آداپتورهای خارجی است. تمامی این عناصر زیرساختی، قابلیت به‌روزرسانی دارند. این راه‌حل در حال حاضر روی اتریوم سوار است، اما در آینده برای فراهم‌آوری امکان انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای، آپدیت خواهد شد.

نحوه کار درون شبکه‌ای چین لینک

معماری درون شبکه‌ای ChainLink، بر مبنای بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. بر این اساس، قراردادهای هوشمند بیشتر کارها را انجام می‌دهند و داده‌ها توسط نودها (گره‌ها) بازیابی می‌شوند. سپس اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که گره‌ها باید انجام دهند، تامین می‌کند.
شبکه چین لینک از 3 عنصر یا قرارداد تشکیل شده است:

•  قرارداد اعتبار (Reputation Contract)

اولین عنصر قرارداد اعتبار است که معیارهای اوراکل‌ها را کنترل می‌کند.

•  قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract)

دومین عنصر قرارداد تطبیق سفارش است که درخواست‌ها (سفارش‌ها) را از نودهای فردی مبتنی بر SLA (تفاهم‌نامه سطح سرویس) گرفته و پارامترهای مربوطه، توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می‌شود.

•  قرارداد تجمیع (Aggregating Contract)

سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع است که پاسخ‌های نودها را گرفته و آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به درخواست کاربر تبدیل می‌کند. این قرارداد همچنین معیارهای قرارداد شهرت را هم تامین می‌کند.

حال، تجمیع درون شبکه‌ای را می‌توانیم به 3 مرحله: انتخاب اوراکل، گزارش‌دهی داده و جمع‌آوری نتیجه تقسیم کنیم.

•  انتخاب اوراکل

مرحله انتخاب اوراکل را کاربر نهایی یا سازنده قرارداد هوشمند کنترل می‌کند، تا شرایط کانترکت دقیقا مشخص شود. این شرایط می‌تواند شامل نوع اطلاعات لازم، گردآوری نودها و اعتبار گره‌های مورد استفاده و غیره باشد. سپس یک سرویس فهرست‎ بندی به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند اوراکل‌ها را راحت‌تر انتخاب کنند. این فعالیت در ابتدا به صورت برون شبکه‌ای انجام می‌شود، اما در نهایت به داخل شبکه اضافه خواهد شد. انتخاب نودها هم می‌تواند بسته به تناسب آن‌ها با کار مربوطه، به صورت خودکار و از طریق قرارداد تطبیق سفارش انجام شود. گره‌ها هم می‌توانند نحوه انتخاب شدن خود برای فعالیت مربوطه به صورت خودکار را تعیین کنند.
پس از تطبیق شرایط نودها با قرارداد مربوطه، هزینه‌ای باید توسط گره‌ها پرداخت شود که «جریمه» نام دارد. این هزینه برای زمانی است که نودهای انتخابی، داده‌های مورد قبولی را ارائه نکنند. سپس قرارداد، نودهای مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌هایی که انتخاب نشدند، هزینه پرداختی را پس می‌گیرند.

•  گزارش‌دهی داده

در مرحله گزارش‌دهی داده، نودها باید بر اساس وظایف مشخص شده توسط SLA، وظیفه خود را انجام دهند. این وظایف می‌تواند شامل اتصال به API، پردازش داده از طریق آداپتورهای بیرونی، امضای دیجیتالی بازخوردها و بازگردانی پاسخ‌ها به داخلشبکه باشد.

•  جمع‌آوری نتایج

در مرحله آخر که همان جمع‌آوری نتایج است، قرارداد تجمیع، نتایج را از نودها دریافت کرده و سپس، پاسخ مربوط به سوال سازنده قرارداد هوشمند را محاسبه می‌کند. این قرارداد برای سیگنال دادن به قرارداد شهرت اعتبار و سر وقت بودن هر کدام از نودها، از پاسخ تمامی اوراکل‌ها استفاده می‌کند.

نحوه کار برون شبکه‌ای چین لینک

معماری برون شبکه‌ای چین لینک یکی از جالب‌ترین و منحصربفردترین ویژگی‌های بلاک چین آن است. خود شبکه ChainLink بخشی از معماری برون شبکه‌ای آن است که تمامی نودها را به هم متصل می‌کند. هر کدام از گره‌ها برای گردآوری پاسخ به قراردادهای هوشمند، از طریق API ها به ذخیره برون شبکه‌ای متصل می‌شوند. همچنین ممکن است یک سری آداپتورهای خارجی برای کمک به گسترس ارتباطات با API های شخص ثالث وجود داشته باشد.
تمامی داده‌های برون شبکه‌ای، از طریق نرم افزار مرکزی چین لینک در خارج از شبکه به گونه‌ای ترجمه می‌شوند، که قابلیت بازخوانی آن در درون شبکه وجود داشته باشد. فعالیت‌های فرعی وظیفه مورد نظر نیز توسط این نرم افزار پردازش می‌شود. یکی از مهم‌ترین عناصر این معماری، آداپتورهای خارجی آن هستند. از این آداپتورها برای اتصال به API های شخص ثالث استفاده شده، که به ایجاد پلی برای از بین بردن فاصله میان بلاک چین و برنامه‌های دنیای واقعی کمک می‌کند. تمامی آداپتورها باید بر اساس طرح قالب ChainLink نوشته شوند.

قراردادهای هوشمند ChainLink چه کارهایی را انجام می‌دهند؟

پیش از پرداختن به مبحث قراردادهای هوشمند چین لینک، اجازه دهید ابتدا راجع به اینکه اصلا اسمارت کانترکت چیست و اوراکل‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند، صحبت کنیم.

•  قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است، که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

•  اوراکل‌ها

اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است.

رمز ارز لینک روی چه شبکه‌ای قرار دارد؟

توکن LINK ارز محلی شبکه چین لینک بوده و به عنوان مشوق در این اکوسیستم استفاده می‌شود. این توکن بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم ساخته شده است. در حال حاضر، ارز دیجیتال لینک بجز ارز پرداختی به نودهای شبکه و به عنوان یک دارایی برای تبادل در صرافی‌ها، هیچ کاربرد دیگری ندارد. ارزش و کاربرد این توکن، کاملا به میزان پذیرش شبکه ChainLink بستگی دارد.

عرضه کل ارز دیجیتال لینک چقدر است؟

عرضه کل ارز دیجیتال LINK به 1 میلیارد واحد محدود است، به این معنا که امکان تولید رمز ارزهای بیشتر چین لینک وجود نداشته و این امر خود باعث کم‌یابی و افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلند مدت می‌شود. این شرکت، 30 درصد از تعداد رمز ارزهای لینک را برای توسعه و پرداخت دستمزد کارکنان خود اختصاص داده است. 35 درصد از توکن‌ها نیز برای عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال LINK تخصیص داده شده بود. 35 درصد باقی مانده (350 میلیون واحد LINK) هم برای ایجاد مشوق در شبکه، نظیر پرداخت به نودها، در نظر گرفته شده است.

کیف پول های رمز ارز LINK شبکه چین لینک کدام‌اند؟

از آنجایی که ارز دیجیتال لینک یک ارز ERC20 است، قابلیت ذخیره‌سازی آن در تمامی والت‌های پشتیبان اتریوم و توکن‌های ERC20 وجود دارد. مای اتر والت (MEW) یکی از بهترین کیف پول های اتریوم است که امکان ذخیره رمز ارز LINK در آن وجود دارد. از میان کیف پول های سخت افزاری، لجر نانو اس نیز یکی از والت‌های خوب برای نگهداری ارز چین لینک است.