مهران بیت
کامپاند ارز کامپاند

قیمت ارز کامپاند (COMP)

نرخ تومانی خرید
3,117,797
نرخ تومانی فروش
3,101,984
تومان
-4%
$
52.71
کامپاند کامپاند
COMP
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
#DeFi#DAO#Yield Farming#Coinbase Ventures Portfolio#Three Arrows Capital Portfolio#Polychain Capital Portfolio#Lending & Borrowing#DragonFly Capital Portfolio#Alameda Research Portfolio#a16z Portfolio#Pantera Capital Portfolio#Paradigm Portfolio#Arbitrum Ecosystem#BNB Chain
محاسبه قیمت
خرید فروش
COMP > کامپاند
کامپاند میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال کامپاند (Compound) چیست؟

کامپاند (Compound) با نماد اختصاری COMP، یک پروتکل دارای نرخ سود مستقل و مبتنی بر الگوریتم بلاک چین اتریوم است که برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های مالی به صورت متن باز ایجاد شده است. پروتکل کامپاند (کامپوند) نوعی بازار وام‌دهی غیرمتمرکز را ایجاد کرده و محبوبیت زیادی به‌ دست آورده است. توکن پروتکل کامپوند (compound) با نماد COMP نشان داده می‌شود.
ارز دیجیتال COMP یک توکن ERC-20 است که برای دارندگان خود، رأی‌دهی یا وکالت در تصمیمات نظارتی را امکان‌پذیر می‌سازد و اصلاح و تغییرات پیشنهاد شده را برای پروتکل کامپوند ممکن می‌کند. کاربران می‌توانند توکن‌ها را به بازار پول وارد کرده تا بدون نیاز به اعتماد به نهاد متمرکز، از دارایی‌های اتریوم وام بگیرند.

ارز دیجیتال کامپاند Compound - COMP چیست؟
منبع: coinjournal.net

توکن COMP و نقش آن در پلتفرم کامپاند

توکن COMP یک توکن ERC-20 است که حاکمیت جامعه بر پروتکل مرکب کامپاند را تأمین می‌کند. دارندگان توکن COMP و نمایندگان آنها در مورد تغییر پروتکل بحث می‌کنند و پیشنهاد و رأی می‌دهند. توکن COMP که روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود، دقیقاً مانند قرارداد هوشمند مرکب عمل می‌کند. علاوه بر این، توکن COMP به صاحب خود اجازه می‌دهد که حق رأی را به آدرس دلخواه خود تفویض کند؛ چه کیف پول مالک باشد، چه کاربر دیگری، چه یک برنامه کاربردی یا یک متخصص.
توکن COMP توسط تیم مالی کامپاند به وسیله مکانیسم پیچیده‌ای ایجاد شده است و به کاربران بستر وام‌های ترکیبی کامپاند (compound) اجازه داده می‌شود که تغییرات را پیشنهاد دهند، بحث کنند و اجرا کنند؛ بدون اینکه به تیم توسعه‌دهنده کامپاند وابسته باشند یا نیازی به آن نداشته باشند.

وام دهی در کامپاند

وام دهی در کامپاند
منبع: gemini.com

کامپاند یک سرویس مالی غیرمتمرکز (Defi) ارائه می‌دهد. پروتکل کامپاند نقدینگی را تضمین نمی‌کند، بلکه تنها انگیزه لازم را برای آن فراهم می‌آورد. این سرویس به صورت همتا به همتا (Peer to Peer) عمل می‌کند؛ یعنی هم وام‌دهنده و هم وام‌گیرنده، خود کاربران هستند. با استفاده از این سرویس، افراد می‌توانند با تأمین وجه برای وام‌گیرنده‌ها به صورت ارز دیجیتال سود دریافت کنند و وام گیرنده‌ها هم با قرار دادن وثیقه، که آن هم از نوع ارز دیجیتال است، وامی کریپتویی بگیرند و در زمان تسویه حساب با بازگرداندن مقدار وام به‌علاوه سود آن، وثیقه خود را آزاد کنند.
زمانی که تقاضا برای یک دارایی بالا است، این پروتکل اقدام به بالا بردن نرخ سود می‌کند و به این ترتیب، انگیزه لازم برای عرضۀ بیشتر این دارایی فراهم می‌شود. عکس این قضیه نیز امکان‌پذیر است و از این طریق به صورت الگوریتمی و خودکار، نقدینگی تا حدود زیادی تأمین می‌شود. مدل نرخ سود این پروتکل به این صورت است که هر چه تقاضا برای یک دارایی بیشتر باشد، نرخ سود بالا می‌رود و هر چه تقاضا برای آن دارایی کمتر باشد، نرخ سود پایین می‌آید. به این ترتیب بازار وام‌ها در کامپاند تنظیم می‌شود.

کاربرد توکن COMP

با استفاده از توکن COMP هر کسی می‌تواند تغییر در پروتکل وام‌های مرکب را پیشنهاد دهد. با این حال، فقط پیشنهاد کاربرانی که حداقل 1٪ از کل توکن‌های COMP را در اختیار داشته باشند، برای رأی‌گیری ارائه می‌شود. این پیشنهادات ممکن است شامل افزودن پشتیبانی از دارایی جدید، تغییر ضریب وثیقه دارایی، تغییر مدل نرخ بهره بازار یا تغییر هر پارامتر یا متغیر دیگر از پروتکل باشد که مدیر فعلی می‌تواند تغییر دهد. این کار باعث می‌شود که در آینده کامپاند به یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز تبدیل شود.
هنگامی که پیشنهادی برای رأی دادن ارائه شد، برای همه صاحبان COMP یا نمایندگان، یک دوره 3 روزه مجاز به رأی دادن در مورد پیشنهاد فعال می‌شود. هنگامی که پیشنهادی با حمایت اکثریت به حد نصاب رسید، این پیشنهاد در یک Timelock قرار می‌گیرد و پس از 2 روز قابل اجرا است. این دوره 2 روزه در نظر گرفته شده تا کاربرانی که با این پیشنهاد موافقت نمی‌کنند، در صورت تمایل بتوانند توکن‌های خود را از کامپاند خارج کنند. روزانه، تقریباً 2880 توکن COMP بین کاربران پروتکل توزیع می‌شود. در هر توزیع، 50٪ از توزیع توسط تأمین‌کنندگان و 50٪ از طریق وام‌گیرندگان به دست می‌آید.

توکن COMP را از کجا بخریم؟

توکن کامپاند (COMP) هم اکنون در صرافی مهران بیت برای معامله در دسترس است.