مهران بیت
کازماس ارز کازماس

قیمت ارز کازماس (ATOM)

نرخ تومانی خرید
451,196
نرخ تومانی فروش
448,908
تومان
-1.87%
$
7.628
کازماس کازماس
ATOM
آدرس سایت:
cosmos.network
سورس کد:
Source Code
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
#Platform Cosmos#Ecosystem Content#Creation#Interoperability
محاسبه قیمت
خرید فروش
ATOM > کازماس
کازماس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال کازماس چیست؟

کازماس (Cosmos) که ارز دیجیتال بومی آن اتم (ATOM) نام دارد، یک شبکه غیرمتمرکز تشکیل شده از چند بلاکچین‌ مستقل موازی است. این شبکه مبتنی بر الگوریتم‌های توافق بی‌اف‌تی (BFT)، مانند توافق تندرمینت، هستند. این پلتفرم بر ایجاد سازگاری با شبکه‌های بلاکچین دیگر متمرکز است.
شبکه کازماس قادر به تعامل با ارزهای دیجیتال است و کاربردهای دیگری دارد که شبکه‌های بلاک‌چین دیگر توان دسترسی به آنها را ندارند. این موضوع بی‌تردید در آینده کازماس تأثیر بسزایی دارد. پرداخت حق‌الزحمه تراکنش‌ها و همچنین پرداخت هزینه مشارکت در فرایند توافق (Consensus) در این شبکه، از طریق کوین‌های اتم (ATOM) انجام می‌شود.

ارز دیجیتال کازماس (Cosmos) - اتم (ATOM) چیست؟

درباره Cosmos

پروژه کازماس چندین ویژگی‌ فنی مهم دارد که به آن اجازه می‌دهند به اهداف تعاملی خود دست پیدا کند. برخی از این موارد را در ادامه می‌بینید:

  • مقیاس‌پذیری (Scalability)
  • Byzantine Fault Tolerance PoS (یک نوع الگوریتم اجماع پیشرفته در شبکه بلاک‌چین)
  • پل‌های بین بلاک‌چینی
  • تبادل (صرافی) غیرمتمرکز

مقیاس‌پذیری یکی از ویژگی‌های مهم فنی در هر پروژه‌ای است که می‌خواهد در آینده توسعه داشته باشد. کاسموس برنامه دارد مقیاس‌پذیری خود را با استفاده از شبکه‌های سازگار دیگری افزایش دهد که از طریق پل‌هایی به هم متصل می‌شوند. این پل‌های میان بلاکچینی برای افزایش خروجی تراکنش به موازات یکدیگر فعالیت می‌کنند.
متد PoS بر مجموعه‌ای از کاربران تا حدی مورد اعتماد برای رأی دادن در مورد بلاک‌ها استوار است. تا زمانی که یک چهارم از کاربران رأی‌دهنده صادقانه عمل کنند، پروتکل بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد. کاربران تایید کننده در شبکه لازم است به عنوان وثیقه، یک سهم با توکن‌های اتم ارائه بدهند. هر کاربری که مشخص شود با اهداف مشکوک فعالیت می‌کند، از سیستم حذف و موجودی توکن اتم او سوزانده می‌شود.

درباره شبکه کازماس (Cosmos)

ویژگی‌های شبکه کازماس

معتبرکنندگانی که روی پل‌های بین بلاکچینی فعالیت می‌کنند، از طریق هاب اصلی کازماس با هم هماهنگ می‌شوند. آنها همچنین یک نقطه کاربری در بلاکچین مقابل، در طرف دیگر پل، برای تأیید اینکه مبلغ متناظر تثبیت شده ایجاد می‌کنند. به این ترتیب توکن‌های «اصلی» در سناریویی با چندین امضا بلاک می‌شوند تا هنگامی که ابزار تأیید پل، آنها را از قفل در بیاورد. در ادامه نیز توکن‌های داخل بلاک‌چین در پل‌ها را نابود می‌کند. این به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال را به بلاک‌چین‌های مختلف منتقل کنند و به حتم در آینده کازماس تأثیر قابل توجهی دارد.
برای پرداخت حق‌الزحمه‌ پرداخت در شبکه اصلی کازماس و همچنین برای مشارکت در فرآیند توافق جمعی این شبکه، از توکن اتم استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، ماینرها و معتبرگران، هم برای دریافت پاداش تولید بلاک و هم به عنوان نرخ حق‌الزحمه، توکن اتم دریافت می‌کنند. برای اینکه در این شبکه یک معتبرگر باشید، لازم است به میزانی کافی اتم داشته باشید که در بین 100 موجودی برتر شبکه با بیشترین معامله در آن قرار بگیرید.
ستون فقرات اصلی تیم توسعه این محصول، شامل دو توسعه‌دهنده است که پروتکل تندرمینت را در سال 2014 توسعه دادند. آنها اتان بوچمن (Ethan Buchman) و جائه کوان (Jae Kwon) هستند. اتان بوچمن برنامه دارد جامعه‌ای با گزینه‌های مختلف ایجاد کند که کاربران را از صنعت‌های گوناگون در فرآیند توافق شبکه درگیر کند. جائه کوان هم سازنده پروتکل تندرمینت است. او الگوریتم توافق تندرمینت را کاراترین الگوریتم توافق جمعی می‌داند که به دنبال حداکثر سرعت و مقیاس‌پذیری است.

تاریخچه قیمت

در سال 2015 قابلیت اتصال به هسته تندرمینت برای اپلیکیشن‌های مختلف با هر زبان برنامه‌نویسی از طریق رابط اپلیکیشن بلاک‌چین (ABCI) توسعه یافت. به لطف این اتفاق بود که ساختن بلاک‌چین‌های مستقل با استفاده از همه زبان‌های برنامه‌نویسی و همچنین ماژول‌های ابتدایی، امکان‌پذیر شد. سپس در سال 2017 سازندگان کازماس تصمیم گرفتند چندین بلاکچین موازی بسازند و بین آنها تعامل ایجاد کنند و کاری نکنند که امنیت را به خطر بیندازد. این اتفاق با پروتکل گواهی کار (PoW) محتمل است.
همچنین در آوریل 2017، این توسعه‌دهندگان توانستند 17 میلیون دلار را ظرف کمتر از 30 روز برای تأمین سرمایه جمع کنند. در این عرضه اولیه کوین (ICO)، هر کوین اتم با قیمت 1/0 دلار به فروش رفت. اولین بار که این ارز دیجیتال در فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال قرار گرفت، اوائل سال 2019 بود. صرافی‌های ارز دیجیتال بسیاری از توکن‌های ATOM در معاملات خود استفاده می‌کنند.بسیاری توقع داشتند که قیمت بعد از قرار گرفتن در فهرست، به 4/0 تا 5/0 دلار برسد. اما قیمت این کوین در اوج خود به 8 دلار رسید (یعنی 8 برابر قیمت عرضه اولیه کوین). در ماه می 2019 کوین‌های اتم مورد پشتیبانی تراست‌ والت قرار گرفت. این اتفاق بلافاصله باعث افزایش قیمت تا نرخ 5 دلار شد.

تحلیل تکنیکال از آینده این ارز دیجیتال

در واقع هیچ متخصص تحلیل تکنیکال که در تحلیل قیمت اتم (ATOM) تخصص داشته باشد، وجود ندارد. اما به هر حال مظنه‌های قیمت برای کوین اتم از سوی چندین معامله‌گر و تحلیل‌گر ارز دیجیتال روی تریدینگ‌ویو (TradingView) وجود دارد.شهرت جامعه کازماسرقابت سختی بین پروژه‌هایی که قصد دارند راهکاری برای تعامل بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه دهند وجود دارد.
رقبای Cosmos، استارت‌آپ‌هایی مانند پولکادات (Polkadot)، آیون (AION)، و پنتا (Penta) هستند.کازماس پلتفرمی برای ایجاد امکان پرداخت و تبادل اطلاعات بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه می‌دهد.مشکل تعامل بین بلاک‌چین‌ها موضوعیت زیادی دارد. این راهکار فقط امکان پرداخت بین بلاک‌چین‌ها را ایجاد نمی‌کند بلکه همچنین تبادل اطلاعات به صورت کلی را امکان‌پذیر می‌سازد. آینده کازماس و این پروژه به توسعه آن بستگی دارد.
مجله فوربس از این پروژه تحت عنوان «شبکه جهانی وب برای بلاک‌چین‌ها» یاد کرده است. در واقع، این شبکه به عنوان یک پلتفرم میانی که از توکن‌های بلاک‌چین‌های مختلف می‌توان روی آن استفاده کرد، عمل می‌کند. تعدادی از پروژه‌ها همین حالا نیز بر اساس تکنولوژی‌های کازماس/تندرمینت توسعه یافته‌اند و قصد دارند بخشی از اکوسیستم Cosmos باشند. از آن جمله می‌توان به بایننس چین، ای‌مانی، آی‌او‌وی، کاوا، لینو، شبکه ریجن و امثال این اشاره کرد.محبوبیت پروژه Cosmos اندکی وابسته به اتفاقاتی است که در توسعه کوین پیش می‌آیند. مطابق نمودارهای گوگل ترندز، بیشترین اوج این پروژه در روز 22 آوریل، و زمانی اتفاق افتاده که صرافی کراکن کوین اتم (ATOM) را در فهرست خود قرار داده است.

نظرات

اینفلوئنسرها نظر مثبتی راجعبه آینده پروژه Cosmos دارند. بعضی از کاربران آن را نوآورانه توصیف کرده‌اند و در کنار ارزهای دیجیتال نسل جدید ارزشمند قرار داده‌اند. همچنین بسیاری از این کاربران آینده آن را بسیار مثبت و دارای رشد زیاد پیش‌بینی کرده‌اند.
آینده کازماس (ATOM) اگر چند عدد را ملاک قرار دهیم، آن وقت میانگین قیمت کوین‌های اتم (ATOM) را نیز می‌توانیم پیش‌بینی کنیم. این نکته تقریباً قطعی است که اگر توسعه‌دهندگان سیستم را توسعه بدهند، نرخ کوین نیز به افزایش ادامه خواهد داد. اجازه بدهید نگاهی به مزایا و معایب این ارز دیجیتال داشته باشیم.

مزایای کازماس و کوین اتم (ATOM)

•  پشتیبانی در محافل ارز دیجیتال

تقریباً تمام صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال، خودشان بدون ارائه درخواست از توسعه‌دهندگان، این آلت‌ کوین را در فهرست خود قرار داده‌اند. علاوه بر آنها، این ارز دیجیتال مورد حمایت چانگ پنگ ژائو در بایننس و فرد ارسام در کوین‌ بیس قرار گرفته است. ارسام نزدیک 9 میلیون دلار در توسعه این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است.

•  تکنولوژی نویدبخش

بسیاری از کارشناسان معتقدند یکپارچه شدن بلاک‌چین‌های گوناگون باعث حل شدن بسیاری از مشکلات فعلی بازار ارزهای دیجیتال نمی‌شود اما باعث می‌شود به شکلی حقیقی جهانی شود.استفاده کاربردیهمین حالا هم این تکنولوژی مورد استفاده سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های شناخته‌شده قرار گرفته است. بایننس چین، ای‌مانی، کاوا، شبکه‌های لینو، ترا و بسیاری دیگر از آن استفاده می‌کنند.

معایب کازماس

•  غیرمتمرکزسازی مشکوک

در واقع این شبکه با 100 تأییدکننده مدیریت می‌شود. برای اینکه یک تأییدکننده باقی بمانید، لازم است که به شکل مداوم دارایی خود را افزایش دهید. برخی از کارشناسان نگران هستند که چنین طرحی ممکن است منجر به ظهور «نهنگ»ها در بازار Cosmos شود.رقابت سخت استارت‌آپ‌هایی مانند آیون، پولکادات و پنتا نیز در همین جهت کراس-چین در حال توسعه هستند. البته بازار موفق‌تر ارز دیجیتال ویوز نیز توانسته دروازه‌هایی را برای این کار معرفی کند.

  توسعه کند وقایع نگاری پروژه

سال 2014 توسعه تکنولوژی؛ سال 2017 تأمین سرمایه برای ساختن یک پلتفرم و کار فنی؛ سال 2019 وارد بازار شدن. قرار بود در ماه فوریه 2018 سیستم کامل با امکان انتقال بین بلاک‌چین‌ها و ابزارهایی برای ایجاد چین‌های جدید افتتاح شود. بعد هم افتتاح دو بار عقب افتاد و در ماه می 2019 توسعه‌دهندگان فقط یک شبکه آزمایشی و اپلیکیشن‌هایی برای تلفن‌های هوشمند عرضه کردند. این کندی مستقیماً روی کارکرد این کوین تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

شرط اصلی موفقیت پروژه و افزایش قیمت آینده کازماس، رشد پویای آن از نظر تعداد و فعالیت شبکه‌هایی است که به آن متصل هستند. برای همین شاید منتظر یک افزایش چشم‌گیر بودن در مدت یک سال و نیم تا 2 سال آینده کمی غیرمنطقی باشد؛ همچنان که عجله کردن در افزودن ATOM به پورتفولیو ارزهای دیجیتال شاید کمی زود باشد. در شرایطی که توسعه کند باشد و حضور رقبای موفق چشم‌گیر، شاید این پروژه نتواند به انتظارات خود دست پیدا کند. اما همان‌طور که گفته شد، اگر توسعه‌دهندگان سیستم را توسعه بدهند، نرخ کوین اتم (ATOM) نیز به افزایش ادامه خواهد داد. از این نظر شاید بتوان گفت که آینده Cosmos روشن است.