مهران بیت
دسو  ارز دسو 

قیمت ارز دسو  (DeSo)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
دسو  دسو 
DeSo
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
دیسکورد:
Discord
گیت هاب:
Github

دسو چیست؟

ارز دیجیتال دسو (Decentralized Social) با نماد اختصاری DeSo، نوع جدیدی از بلاکچین است که برای تقویت شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز وب 3.0 طراحی شده است. از زمان آغاز به کار خود در سال 2019، دسو قصد دارد مشکلات ایجاد شده توسط تمرکز رسانه‌های اجتماعی فعلی را حل کند.

ارز دیجیتال دسو (دیسنترالایزد سوشال) - Decentralized Social (Deso) چیست؟

امروزه تعداد انگشت شماری از شرکت‌های خصوصی به طور موثر گفتمان عمومی را کنترل می‌کنند و سود انحصاری به دست می‌آورند. در همین حال، سازندگانی که در واقع محتوا را تولید می‌کنند، اغلب دستمزد کمتری دریافت می‌کنند و کمتر درگیر هستند. در مقابل، بلاکچین اجتماعی DeSo با محتوای رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار عمومی برخورد می‌کند و آن را بدون مجوز و در دسترس همه قرار می‌دهد.

DeSo الگوی سیستم مالی باز P2P ارائه شده توسط ارزهای دیجیتال را با یک زیرساخت پایگاه داده کارآمد و مقیاس‌پذیر ترکیب می‌کند که برای ایجاد نسل بعدی شبکه‌های اجتماعی Web 3.0 طراحی شده است. امروزه بیش از صد اپلیکیشن بر روی بلاکچین دسو ساخته شده است، از جمله Diamond، NFTz، Polygram، DeSo Messenger، Cloutfeed، Supernovas و موارد دیگر در DeSo List.

بنیانگذاران DeSo چه کسانی هستند؟

 

دسو (Decentralized Social) DeSo توسط نادر الناجی در ژانویه 2019 تأسیس شد. الناجی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه پرینستون، به عنوان مهندس نرم افزار در گروه D. E. Shaw و بعداً در Google در تیم‌های جستجوی Google و Google Ads مشغول به کار شد.

قبل از DeSo، او بیش از 133 میلیون دلار برای راه اندازی یک استیبل کوین الگوریتمی در سال 2017 جمع آوری کرد. بلاکچین دسو توسط بنیاد غیرانتفاعی DeSo پشتیبانی می‌شود، که ماموریت گسترده آن حمایت از تمرکززدایی رسانه‌های اجتماعی است.

الناجی در حال حاضر رئیس هیئت مدیره بنیاد DeSo است و 200 میلیون دلار خزانه در پشت آن برای حمایت از مأموریت خود دارد. در اکتبر 2021، بنیاد دسو یک صندوق توسعه‌دهنده 50 میلیون دلاری به نام صندوق Octane را اعلام کرد.

 

چه چیزی DeSo را منحصر به فرد می‌کند؟

 

بلاکچین (Decentralized Social) DeSo نه تنها از ویژگی‌های اجتماعی سنتی مانند ایجاد پروفایل‌ها و پست‌ها، بلکه از ویژگی‌های جدید بومی بلاکچین مانند توکن‌های اجتماعی (کوین‌های سازنده)، انعام و NFTها نیز پشتیبانی می‌کند. این ویژگی‌ها دسته‌های جدیدی از محصولات دارای پول را باز می‌کنند،

از تجربیات اجتماعی NFT گرفته تا بازارهای سهام تأثیرگذار. این ویژگی‌ها به سازندگان این امکان را می‌دهد تا به طور مؤثرتری از محتوای خود درآمد کسب کنند و با دنبال‌کنندگان خود در برنامه‌های مجهز به دسو ارتباط برقرار کنند.

از آنجایی که DeSo با داده‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار عمومی برخورد می‌کند، سازندگان به تعداد معدودی از برنامه‌های متمرکز محدود نمی‌شوند. تمام محتوای DeSo در یک دفتر کل غیرمتمرکز ذخیره می‌شود و بلافاصله در دسترس شبکه بزرگ و رو به رشدی از برنامه‌های شخص ثالث مستقل است، مشابه برنامه‌های DeFi در بلاک چین اتریوم.

بزرگترین مزیت (Decentralized Social) DeSo در این واقعیت نهفته است که یک بلاکچین همه منظوره نیست. درعوض، از مجموعه باریکی از ویژگی‌های اجتماعی‌گرا پشتیبانی می‌کند که با استفاده از شاخص‌های سفارشی که هر گره در هنگام همگام‌سازی از همتایان خود در طول اجماع ایجاد می‌کند. این به بلاکچین دسو اجازه می‌دهد تا به قابلیت‌های ذخیره‌سازی بسیار مقیاس‌پذیری دست یابد که با هیچ بلاکچین همه منظوره بی‌نظیر است.

برای مثال، هزینه 1 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی زنجیره‌ای در دسو به اندازه 1 DeSo است، در حالی که حتی بهترین زیرساخت‌های قرارداد هوشمند موجود برای دستیابی به آن به میلیون‌ها دلار (+1000000 دلار) نیاز دارند. DeSo همچنین اعلام کرده است که تا پایان سال 2021 به اجماع اثبات سهام تغییر می‌کند، که انتظار می‌رود به دلیل طرح تراکنش کاملاً تعریف شده، به صدها هزار تراکنش در ثانیه برسد.