مهران بیت
دیجی بایت ارز دیجی بایت

قیمت ارز دیجی بایت (DGB)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
دیجی بایت دیجی بایت
DGB
آدرس سایت:
Digibyte.org
گیت هاب:
Github
تلگرام:
Telegram
ردیت:
Reddit
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
#PoW#Multiple algorithms#Collectibles & NFTs#Medium of Exchange#IoT#Payments# Mineable

ارز دیجیتال دیجی بایت (Digibyte) چیست؟

دیجی بایت (Digibyte) با نماد اختصاری DGB، ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۴ ارائه شد و برای چند سال شاهد هیچ پیشرفتی نبود تا این که در یک تغییر ناگهانی و در کمتر از یک ماه قیمت آن حدودا ۱,۰۰۰ درصد رشد نمود. اما برتری یا نقاط قوت دیجی بایت نسبت به دیگر ارز‌های رمزپایه چیست که آن را برای سرمایه‌گذاری و استفاده ارزشمند می‌کند؟

ارز دیجیتال دیجی بایت (Digibyte) - DGB چیست؟
منبع: capital.com

ما بر این باور هستیم که هر ارز رمزپایه ای دلیل موجهی برای پیدایش دارد و می توان هر یک را از دیگری متفاوت دانست. بنابراین در ادامه قصد معرفی کامل ارز دیجیتال Digibyte را داریم.

مقدمه ای درباره Digibyte

دیجی بایت جز دسته ارزهای دیجیتال و ارز های رمزپایه است که در زمان نوشتن این مقاله در فهرست ارز های برتر وبسایت Coinmarketcap از نظر سهم بازار (۲۵۰ میلیون دلار) جایگاه سی و پنجم را داراست. برای سرمایه گذاران که به دنبال ارز هایی نوپا با رشد و آینده خوب هستند این یک گزینه برای سرمایه‌گذاری است.
مانند ارز دیجیتال بایت کوین، تمرکز این سکه نیز هم بر روی امنیت، نامتمرکز بودن و سرعت کار است. این ارز از سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرده اما جدای از عمر آن و گذشت چند سال، این سکه هنوز ناشناخته است.
در طی ۴ سال اخیر، پذیرش Digibyte به کندی صورت گرفته و همچنان نسبت به رقیبانش مبهم به نظر می رسد. در وبسایت رسمی این ارز هم اطلاعات زیادی درباره روش عملکرد شبکه دیده نمی‌شود. اما در ادامه سعی می کنیم توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کنیم.

دیجی بایت (Digibyte) چه کاربردی دارد؟

دیجی بایت نوع دیگری از دارایی دیجیتال است که زنجیره بلاک نامتمرکز و عمومی مخصوص به خود را دارد و شبکه ای را میزبانی می کند که سریع تر، مقایس پذیر تر و ایمن تر از بسیاری دیگر از ارز هاست. این دارایی دیجیتال را نمی توان هک، نابود یا جعل کرد. همین موضوع باعث می شود تا این دارایی برای محافظت از چیزهای با ارزش مانند ارز، اطلاعات یا داده های مهم دیجیتال به کار بیاید. مبنای ساخت این شبکه این بود که جایگزینی بهتر برای بیت کوین باشد و طرفداران آن می گفتند که به مرور زمان فناوری بهتر آن در برابر بیت کوین، لایت کوین و دیگر گزینه های پول نقد دیجیتال برنده می شود. زنجیره بلاک Digibyte در بیش از ۱۰۰,۰۰۰ سرور، تلفن همراه، کامپیوتر و گره در سراسر جهان پخش شده است که به این ترتیب هدف نامتمرکز بودن به طور کامل محقق می شود.

سکه بیت کوین دیجی بایت برتری دیجی بایت
مقیاس پذیری ۸ تراکنش در ثانیه ۵۶۰ تراکنش در ثانیه مقیاس پذیر تر است
سرعت هر ۱۰ دقیقه یک بلاک هر ۱۵ ثانیه یک بلاک سریع تر است
تعداد الگوریتم استخراج ۱ الگوریتم ۵ الگوریتم ایمن تر است
تعداد گره های کامل ۷,۴۰۰ گره ۴۳,۰۰۰ گره نامتمرکز تر است
تغییر در سختی شبکه هر دو هفته آنی سازگار تر است
تعداد کل سکه ها ۲۱ میلیون سکه ۲۱ میلیارد سکه بیشتر می توان روی آن مدیریت داشت

اما به طور ذاتی، دیجی بایت به عنوان یک چالش مستقیم برای رهبری عملیات انتقالات مالی مانند کاری که وسترن یونیون و پی پل انجام می دهند (پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در روز)، ساخته شده است. به این منظور تیم توسعه دهنده این ارز، محدودیت ۲۱ میلیارد سکه دیجی بایت را قرار داده که در طی ۲۱ سال (۱۷ سال باقی مانده) استخراج می شود که هزار برابر بیشتر از ساز و کار بیت کوین است. از نظر تئوری، این موضوع دیجی بایت را به روشی بهتر برای پرداخت تبدیل می کند چرا که خرید یک فنجان قهوه نیاز به کلنجار رفتن با ارقامی مانند ۰٫۰۳ (بیت کوین) نیست و می تواند ۳۰ دیجی بایت باشد. در حال حاضر بیش از ۹ میلیارد DGB یا دیجی بایت در چرخه وجود دارد که از طریق صرافی های آنلاین از جمله وبسایت Pay98 می توانید آن را خریداری کنید یا به یک استخر استخراج برای استخراج کردن آن بپیوندید.

دیجی بایت و زمان

متوسط زمانی که طول می کشد تا بلکی جدید در شبکه بیت کوین تولید شود، ۱۰ دقیقه است در حالی که دیجی بایت سرعت بیشتری در این مورد دارد و بلاک هایش هر ۱۵ ثانیه تولید می شود. اما نتیجه این است که تراکنش ها در شبکه دیجی بایت سریع تر پردازش و تایید می شوند ولی از طرفی سریع بودن تولید بلاک ها مشکل مقیاس پذیری را هم به همراه دارد چرا که هر گره در این شبکه می بایست کل تاریخچه زنجیره بلاک را برای تایید تراکنش های جدید دریافت کند.
برای مبارزه با این چالش، Digibyte (DGB) اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.
با وجود این که زمان هر بلاک هر ۲ سال دو برابر می شود و دیجی بایت قصد دارد که مانند سرویس دهنده ای چون Visa به ۲,۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد، نیاز مبرم به سرعت خواهد داشت. جالب است بدانید که در حال حاضر شبکه بیت کوین ظرفیت انجام ۵۶۰ پردازش را در ثانیه داراست که در مقایسه با ۸ تراکنشی که در شبکه بیت کوین در ثانیه انجام می شود، بسیار سریع تر است.
دیجی بایت به خاطر این که در زمینه رمزپایه بسیار توسعه یافته است و سودی جانبی که داشته پلی برای ایجاد ارتباط بین بازی های کامپیوتری و ارز دیجیتال بوده است چرا که گیمر ها در بازی خود با توکن DGB جایزه دریافت می کردند و از همین جهت محبوبیت بسیاری کسب کرده است.
همه چیز برای دیجی بایت در یک لحظه اتفاق افتاد و صحبت هایی می شد که ظاهرا Digibyte قرار است در بازی های بسیاری مانند Minecraft، League of Legends، World of Warcraft و نینتندو آمیخته شود. DigiByte Gaming در اواخر سال ۲۰۱۵ ارائه شد ولی بعد از بروز یک مشکل فنی در ماه می سال ۲۰۱۷ تیم پشت آن تصمیم گرفتند که آن را ببندند.

معرفی تیم توسعه دهنده

تمام مسئولیت های دیجی بایت بر روی شانه های جرد تیت، کسی که در سال ۲۰۱۳ دیجی بایت را به وجود آورد و اولین بلاک آن را در ژانویه سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، است. دیجی بایت بدون فروش اولیه توکن یا ICO شروع به کار کرد و در آن زمان یکی از تعداد اندک پروژه های عمومی زنجیره بلاک به شما می آمد.

جرد تیت

تیت یکی از کارآفرینان موفق و با سابقه اجتماعی قوی است که حضور موثری در جامعه آنلاین و فیزیکی داشته است. پس از به اجرا در آمدن، او خود را وقف توسعه دیجی بایت کرد و از آن زمان تامین هزینه های پروژه از طریق حمایت های مردمی بوده است.
مهم است که بدانید که پروژه دیجی بایت بر خلاف بیت کوین، یک پروژه متن باز است و تیم آن از هزاران مشارکت کننده در سراسر دنیا تشکیل شده است. در مورد افرادی که در تیم دیجی بایت فعالیت دارند، حتی نمی توانید اعضای اصلی پروژه را در وایت پیپر پروژه (صفحه ای که درباره پروژه توضیحاتی داده شده) ببینید چرا که اصلا وایت پیپری وجود ندارد. موضع رسمی دیجی بایت در این باره این است :
ما می خواهیم نه این که فقط ادعا کننده، بلکه عمل کننده باشیم. این خیلی بهتر است که کمتر وعده بدهیم و بیشتر ارائه کنیم.
همان طور که پیش از این هم گفته شد، سخت است که درباره پشتیبانان پروژه پیدا کنیم ولی با یک جستجو در LinkedIn به ۵ توسعه دهنده که از جمله آن ها خود آقای تیت است، ادعا دارند که برای Digibyte (DGB) کار می کنند.
یک نکته مهم که لازم است بدانید این است که ظاهرا تیم این پروژه از طریق کانال های شبکه های اجتماعی مختلفی مانند فیسبوک، یوتیوب، توییتر و… در دسترس هستند. در طول یک سال گذشته، تیت گفته است که در حال کار کردن روی اساس و پایه پروژه است تا روی بحث آموزش، دسترسی و توسعه پروژه کار وضعیت بهتری پیدا کند.

تاریخچه دیجی بایت (Digibyte)

جرد تیت از امنیت و سرعت شبکه بیت کوین ناراضی بود و بنابراین ایده ساخت چیزی بهتر به ذهنش رسید. تیت و تیمش شروع به گسترش دیجی بایت در سال ۲۰۱۳ کردند و بلاک پیدایش دیجی بایت در دهمین روز از ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ منتشر شد. در زمان اجرا از یک الگوریتم اثبات کار در زنجیره بلاک آن استفاده می شد ولی کمی بعد از انجام یک هارد فورک، پنج الگوریتم اثبات کار را معرفی کرد.
فقط چند ماه پس از عرضه، دیجی بایت به اولین موفقیت خود رسید. هاردفورک DigiShield که به زنجیره بلاک Digibyte (DGB) این امکان را می داد تا در برابر استخراج مقدار زیادی از این سکه با سختی کم توسط چندین استخر استخراج از خود دفاع کند. این فناوری با ارزشی است و دیگر زنجیره های بلاک ارز های رمزپایه مانند دوج کوین و زی کش با کمک تیم دیجی بایت این فناوری را به زنجیره بلاک خود نیز افزودند.
دومین برد بزرگ در سال ۲۰۱۶ رخ داد. زمانی که مایکروسافت این فناوری را به ابزار Azure خود که پلتفرم پردازش ابری عمومی است و طیف گسترده ای از خدمات ابری محاسباتی، نگهداری، تحلیل و شبکه را ارائه می کند، اضافه کرد. حتی مایکروسافت این ارز رمزپایه را برای BizSpark نامزد کرد که برنامه ای برای کمک به استارتاپ هاست تا بتوانند نرم افزار، پشتیبانی و خدماتی که برای موفق شدن نیاز دارند، بدست بیاورند
این ها قطعا نشانه هایی است که از مستحکم بودن بنای Digibyte خبر می دهد اما همان طور که پیش ار این هم اشاره کردیم، این سکه با این که از چندین پروژه با رشد سریع هم پیشی گرفته اما هنوز نسبت به ارز های رقیبش مبهم می باشد و اقدام موثری برای پذیرش این ارز در حجم بالا صورت نگرفته است.
قیمت سکه دیجی بایت چندین سال بدون تغییر بوده ولی از اوایل دسامبر سال ۲۰۱۷ زمانی که جان مکافی، سرمایه گذار مشهور در ارز های رمزپایه درباره Digibyte (DGB) به عنوان کمپانی ارزشمند توییت کرد، تغییرات زیادی داشته است. در طی ۱۲ ساعت این سکه ۱۲۰ درصد رشد در قیمت را تجربه کرد که باعث شد در سر خط خبر های جهانی قرار بگیرد.

خرید و نگهداری دیجی بایت (DGB)

دیجی بایت (DGB) در چند صرافی از جمله Bittrex، Poloniex، Kucoin، Cryptopia و Pay98 در دسترس است. دیجی بایت (DGB) نه به طور مستقیم بلکه در ازای بیت کوین، اتریوم یا تتر می توانید، بخرید. در این صورت می بایست ابتدا وابسته با صرافی که می خواهید از آن خرید کنید، یکی از ارز های گفته شده را خرید و سپس با استفاده از آن دیجی بایت بخرید. پس از خرید مقداری DGB برای نگهداری از آن نیاز به یک کیف پول دارید.