مهران بیت
دی پکس ارز دی پکس

قیمت ارز دی پکس (DPEX)

نرخ تومانی خرید
6
نرخ تومانی فروش
6
تومان
0%
$
0.000106
دی پکس دی پکس
DPEX
وب سایت:
dpex.io
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
محاسبه قیمت
خرید فروش
DPEX > دی پکس
دی پکس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال دی پکس (DPEX) چیست؟

دی پکس (DPEX)، پلتفرمی غیرمتمرکز برای معامله ارز دیجیتال است که در شبکه Polygon جا خوش کرده است! معامله‌گران این صرافی از کارمزدهای پایین و اهرم 50 برابری برای موقعیت‌های خرید (Long) و فروش (Short) بهره‌مند می‌شوند. استخرهای نقدینگی DEX نیز از نقاط قوت این صرافی غیرمتمرکز هستند. استخرهایی که بخش زیادی از سود آنها به تامین کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد.

ارز دیجیتال دی پکس (DPEX) چیست؟
منبع: news.bitcoin.com

مورد دیگری که صرافی دیپکس را تا این حد جذاب می‌کند، سیستم قیمت گذاری در این صرافی است. بزرگترین مشکل صرافی‌های غیرمتمرکز، سیستم قیمت گذاری آنها نسبت به صرافی‌های متمرکز است. DPEX با فهم این موضوع و ارائه راه حل به کاربران خود قول می‌دهد که قیمت ارزها در این پلتفرم غیرمتمرکز همیشه در محدوده 2.5% صرافی‌های متمرکز باشد.
برای دستیابی به چنین هدفی، داده‌های قیمتی از 5 صرافی متمرکز شامل Binance، OKX، Kucoin، Bitfinex و Gate.io جمع آوری می‌شود. سپس میانگین قیمت ارز دیجیتال مورد نظر حساب می‌شود و به عنوان قیمت اصلی در دیپکس قرار می‌گیرد. این راه حل به صرافی و کاربران آن کمک می‌کند بدون نگرانی به خرید و فروش و محاسبه دارایی‌های خود بپردازند.

DPEX هرگز متمرکز نخواهد شد!

اگر عاشق دنیای دیجیتال باشید، با شنیدن اینکه DPEX مخفف عبارت Decentralized Perpetual Exchange است، خوشحال خواهید شد. چرا که کلمه غیرمتمرکز آنقدر مهم است که در نام این صرافی از آن استفاده شده. اگر به پروژه‌های معمول بازار دقت کنید، متوجه خواهید شد بخش بزرگی از سهام پروژه به تیم توسعه یا سرمایه‌گذاران اولیه پروژه اختصاص می‌یابد. خوشبختانه DPEX اینطور نیست!
پروژه دیپکس نهایتا توسط DAO کنترل خواهد شد تا از برابری و امنیت دارایی تمام کاربران اطمینان حاصل شود. توکن این صرافی نیز توسط DPEX Ltd صادر می‌شود که به صورت اختصاصی بر صدور این توکن‌‌ها نظارت دارد. نهایتا تیم توسعه این صرافی بارها به کاربران اطمینان داده‌اند که صرافی همیشه غیرمتمرکز باقی خواهند ماند.

دلیل حرکت کاربران به سمت DEX

با افزایش نگرانی‌های امنیتی و سقوط صرافی‌ها و شرکت‌های بزرگ حوزه ارز دیجیتال مانند FTX، Celsius و BlockFi، حرکت به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز شروع شد! از دست رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه در اکوسیستم‌های متمرکز ارز دیجتال باعث شد کاربران به این فکر کنند متمرکز بودن نمی‌تواند امنیت سرمایه آنها را افزایش دهد.
افزایش امکانات صرافی‌های غیرمتمرکز نیز به دلیلی دیگر برای مهاجرت کاربران به سمت DEX تبدیل شد. افزایش امنیت کاربران، معرفی ویژگی‌هایی مثل بازارساز خودکار (AMM) و … باعث شد کاربران علاقه بیشتری به صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا کنند. این را هم نباید فراموش نکنید که در صرافی‌های غیرمتمرکز، پیچیدگی و دردسر کمتری برای انجام معاملات وجود دارد.

ویژگی‌های صرافی DPEX

صرافی دی پکس ویژگی‌های جذاب زیادی دارد که در ادامه به سراغ برخی از آنها خواهیم رفت و آنها را بررسی می‌کنیم. البته باید به یاد داشته باشید که نمی‌توان همه ویژگی‌های این صرافی را در مقاله فعلی بررسی کرد!

  • اکوسیستم مالی غیرمتمرکز

از ابتدای مقاله به این مورد اشاره کرده‌ایم که مهم‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی DPEX، غیر متمرکز بودن آن است. این ویژگی به دی پکس کمک می‌کند بتواند سطح بالاتری از امنیت و حریم خصوصی را به کاربران خود ارائه دهد.

  • قابلیت سواپ یا مبادله (Swap)

به کمک این قابلیت در صرافی می‌توان بدون دردسر فروش ارز فعلی و خرید ارز جدید، دو ارز متفاوت را به یکدیگر تبدیل کرد. قابلیت سواپ، سرعت انجام تراکنش را نیز افزایش می‌دهد؛ آن هم در بازاری که هر ثانیه آن می‌تواند مسیر سود و زیان شما را تغییر دهد.

  • هزینه های کم

یکی از جذابیت‌های اصلی صرافی DPEX کارمزدهای بسیار پایین تراکنش‌ها در این پلتفرم است که آن را به انتخابی مناسب برای معامله‌گران تبدیل می‌کند. کارمزد باز کردن معامله در این صرافی 0.1٪ و کارمزد بستن معامله در این صرافی نیز 0.1٪ است. به این نکته نیز باید توجه داشت که 25٪ از تمام کارمزدهای دریافتی در دی پکس، به سهامداران این صرافی تعلق می‌گیرد.

  • چند جفت معاملاتی

هر روزه جفت‌های معاملاتی‌ جدیدی به صرافی دیپکس اضافه می‌شوند. با این حال از مهم‌ترین جفت ارزهای معاملاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
بیت کوین
اتریوم
MATIC
USDC
DAI
USDT

  • رابط کاربر پسند

DPEX دارای رابط کاربری ساده و کاربرپسند است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد به راحتی و بدون نیاز به آموزش اولیه از این صرافی استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب رابط کاربری این صرافی، ادغام تریدینگ ویو با چارت‌ها است تا کاربران بتوانند راحت‌تر بازار را زیر نظر بگیرند.

اقدامات امنیتی صرافی DPEX

امنیت خط قرمز صرافی DPEX است و اقدامات بسیار زیادی در جهت افزایش امنیت پلتفرم انجام داده است. بازرسی‌های منظمی برای اطمینان از بروز بودن سیستم‌های امنیتی صرافی انجام می‌شود. قراردادهای هوشمند نیز توسط CertiK بررسی می‌شوند تا از امنیت توکن‌ها اطمینان حاصل شود. نهایتا امنیت پروتکل به کمک Zokyo بررسی می‌شود.

  • خود حضانتی سنگ بنای امنیت دیپکس

وقتی حرف از کنترل خود حضانتی دارایی‌ها می‌شود؛ اکثر افراد از بار مسئولیت این نوع کنترل دارایی می‌ترسند. با این حال این روش کنترل دارایی، خطر از دست رفتن سرمایه در صورت هک شدن یا از کار افتادن متولی (صرافی) را کاهش می‌دهد.
توانایی حفظ مالکیت یکی از ویژگی‌هایی است که DPEX را برای کاربران جذاب می‌کند. در واقع دارایی شما با استفاده از این صرافی در اختیار شما باقی می‌ماند؛ این یعنی اگر روزی صرافی تعطیل شد نگرانی از بابت از دست رفتن دارایی‌های خود ندارد. در صرافی‌هایی مثل Binance یا Coinbase، کاربران از حق مالکیت خود صرف نظر می‌کنند.

ارز دیجیتال دی پکس (DPEX) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال دی پکس (DPEX) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز دی پکس (DPEX) خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل متامسک (Metamask)، و کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) ذخیره کنید.

جمع بندی

صرافی DPEX پلتفرمی برای انجام معاملات به صورت غیرمتمرکز است. این صرافی با کارمزدهای بسیار پایین و امنیت ارتقا یافته کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. علاوه بر این ویژگی‌هایی چون اهرم 50 برابری و نمودارهای قدرتمند برای تحلیل بازار دیپکس را به رقیبی قدرتمند برای صرافی‌های غیرمتمرکز فعلی تبدیل می‌کند.
با همه این موارد باید این نکته را به یاد داشته باشید که این صرافی جذاب هنوز در مراحل اولیه خود برای ورود به بازار است و ایرادات مختلفی نیز دارد. برای مثال،هنوز از تعداد قابل قبولی رمزارز پشتیبانی نمی‌کند و نقدینگی چندانی برای حمایت از معاملات ندارد.