مهران بیت
فرکس شیر ارز فرکس شیر

قیمت ارز فرکس شیر (FXS)

نرخ تومانی خرید
241,878
نرخ تومانی فروش
240,202
تومان
-1.61%
$
4.192
فرکس شیر فرکس شیر
FXS
آدرس وب سایت:
frax.finance
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Whitepaper
#DeFi#AMM#Seigniorage#Exnetwork Capital Portfolio#Avalanche Ecosystem#Arbitrum Ecosystem#Ethereum Ecosystem#Governance#BNB Smart Chain#Electric Capital Portfolio#Galaxy Digital Portfolio#ParaFi Capital#Polygon Ecosystem#Fantom Ecosystem#Moonriver Ecosystem#Moonbeam Ecosystem
محاسبه قیمت
خرید فروش
FXS > فرکس شیر
فرکس شیر میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share) چیست؟

ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share) با نماد اختصاری FXS، یکی از اجزای مهم اکوسیستم Frax Finance است؛ یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) که به دلیل رویکرد منحصر به فرد خود برای صدور استیبل کوین شناخته شده است.

ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share) چیست؟
منبع: thecoinrepublic.com

استیبل کوین‌ها برای بازار کریپتو بسیار مهم هستند. آن‌ها به عنوان راه‌حلی عالی برای داشتن یک ارز باثبات در داخل بلاک چین عمل می‌کنند؛ جایی که اکثر دارایی‌ها به‌شدت نوسان دارند و فرصت‌های جدیدی را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. از همین رو، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال را به خود جلب می‌کنند. از سال 2020 نیز شاهد پروژه جدیدی هستیم که دو توکن به‌نام‌های FXS و استیبل کوین FRAX دارد.

پروژه فرکس شیر چیست؟

Frax Finance یک پلتفرم دیفای است که هم یک توکن حاکمیتی به نام FXS و هم استیبل کوینی به نام FRAX صادر می‌کند. به عبارت بهتر، پروتکل فرکس شیر اکوسیستمی بر روی شبکه اتریوم است که برای استیبل کوین‌ها طراحی شده است. استیبل کوین‌ها هم دارایی‌هایی هستند که ثبات ارزهای سنتی را با تمرکززدایی ارزهای دیجیتال ترکیب می‌کنند. هدف Frax به طور خاص ایجاد پول بسیار مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و الگوریتمی به‌جای دارایی‌های دیجیتال با عرضه ثابت مانند BTC است.

بنابراین، اکوسیستم Frax Finance دارای دو توکن است:

  • FRAX: این توکن استیبل کوین است و ارزش آن همیشه ثابت باقی می‌ماند.
  • FXS: این توکن حاکمیتی است و صاحبان آن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مربوط به پروژه Frax شرکت کنند.

بنیانگذاران Frax Share

پیش از این که به سراغ پاسخ ارز FXS چیست برویم، باید قدری با پیشینه این پروژه آشنا شویم. جالب‌ترین نکته‌ای که در مرحله اول باید در مورد پروژه Frax Share بدانید ایرانی-آمریکایی بودن بنیان‌گذار آن است. پروژه Frax Share توسط سام حمیدی کاظمیان، یک برنامه‌نویس موفق ایرانی-آمریکایی، بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تاسیس شد و از ژانویه ۲۰۲۲ ارز دیجیتال آن یعنی FXS در رتبه پنجمین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار قرار گرفت.

بنیانگذاران فرکس شیر (Frax Share) - FXS
منبع: foxbusiness.com

سام کاظمیان فارغ‌التحصیل دو رشته علوم اعصاب و فلسفه از دانشگاه UCLA است که در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار ایده یک استیبل کوین کسری-الگوریتمی را مطرح کرد. پیش از این، یعنی از سال ۲۰۱۴ او به همراه تئودور فورسلیوس (Theodor Forselius) روی دایره‌المعارف آنلاین مبتنی بر ویکی‌‌پدیا به نام Everipedia کار می‎کرد که این پروژه او نیز یکی از پروژه‌های موفق به‌شمار می‌رود. در واقع موفقیت‌های کاظمیان و کارنامه درخشان او، یکی از دلایل اصلی برای خوشبین شدن فعالان بازار ارزهای دیجیتال به آینده FXS است.

نحوه کارکرد پروژه فرکس شیر چگونه است؟

فرکس تلاش می‌کند یکی از اولین پروتکل‌های استیبل کوینی باشد که از دو روش زیر برای ایجاد پول آن چینی بسیار مقیاس‌پذیر، قابل اعتماد، پایدار و از نظر ایدئولوژیکی خالص استفاده می‌کند.

  • استفاده از وثیقه: Frax Share از وثیقه برای تقویت ارزش خود استفاده می‌کند. این وثیقه می‌تواند شامل ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتر یا دارایی‌های سنتی مانند طلا باشد.
  • استفاده از یک الگوریتم کنترل عرضه: الگوریتم کنترل عرضه Frax به طور مداوم عرضه استیبل کوین FRAX را متناسب با تقاضا تنظیم می‌کند. اگر تقاضا برای FRAX افزایش یابد، الگوریتم، عرضه FRAX را افزایش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که ارزش FRAX کاهش یابد و به ۱ دلار برسد. اگر تقاضا برای FRAX کاهش یابد، الگوریتم، عرضه FRAX را کاهش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که ارزش FRAX افزایش یابد و به ۱ دلار برسد.
    از طرفی، Frax Finance کنترل‌کننده عملیات بازار الگوریتمی (AMO) را هم معرفی می‌کند. ماژول AMO مجموعه‌ای از قراردادهای مستقل است که یک سری اقدامات پولی را به شرط عدم ثبات قیمت FRAX انجام می‌دهد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که AMO عملیات بازار باز را به صورت الگوریتمی (همان‌طور که از نام آن پیداست) انجام می‌دهد تا از تداوم پروتکل Frax اطمینان حاصل کند.

توکن‌های پلتفرم Frax Share

  • FRAX

Frax Share یک استیبل کوین کسری – الگوریتمی است. منظور از الگوریتمی بودن توکن این است که ارزش آن توسط یک الگوریتم کنترل و متناسب با تقاضا تنظیم می‌شود.
قبل از فرکس، استیبل کوین‌ها به سه دسته تقسیم می‌شدند: وثیقه فیات، وثیقه بیش از حد با ارز دیجیتال و الگوریتمی بدون وثیقه. فراکس اولین نوع استیبل کوین غیرمتمرکز است که چهارمین دسته را به‌تنهایی ایجاد کرده و خود را به عنوان استیبل کوین کسری – الگوریتمی معرفی می‌کند.
فرکس (FRAX) اولین استیبل کوین پروتکل فراکس شیر است که با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. این توکن خود را به عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی کسری توصیف می‌کند، زیرا بخشی از آن توسط وثیقه پشتیبانی می‌شود و بخشی دیگر به صورت الگوریتمی عرضه را تنظیم می‌کند.
نسبت وثیقه و الگوریتمی بستگی به قیمت‌گذاری بازار برای استیبل کوین FRAX دارد. اگر FRAX با قیمت بالای 1 دلار معامله شود، پروتکل نسبت وثیقه را کاهش می‌دهد. برعکس، اگر FRAX کمتر از 1 دلار معامله شود، پروتکل نسبت وثیقه را افزایش می‌دهد.

  • FXS

Frax Share (FXS) توکن حاکمیتی و وثیقه در اکوسیستم Frax Finance است. ارز دیجیتال فرکس شیر نقش مهمی در حفظ ثبات استیبل کوین FRAX و تضمین موفقیت طولانی‌مدت پروتکل ایفا می‌کند. با هولد کردن توکن‌های FXS، کاربران می‌توانند در فرایند حاکمیت و تصمیم‌گیری‌های مهم مرتبط با پلتفرم شرکت کنند.
Frax Finance در مستندات فنی یا وایت پیپر خود می‌گوید FXS برای پیونددادن بخش‌های مختلف پروتکل به یکدیگر طراحی شده است؛ بنابراین، برخلاف FRAX، توکن ناپایدار و دارای ارزش تعهدی در پروتکل است که به معنای بی‌ثبات بودن و داشتن حقوقی برای حاکمیت و تمام وثیقه‌های اضافی سیستم است.

آینده پروژه فرکس شیر چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

بررسی‌های انجام‌شده درباره پروژه فرکس شیر و ارز دیجیتال FXS نشان می‌دهد که توجه کارشناسان و تحلیل‌گران به آن جلب شده و علاقه‌مندان کریپتو به آینده آن امیدوارند.

بررسی نقشه راه پروژه فرکس شیر

با این‌که نقشه راه پروژه فرکس شیر اهمیت زیادی برای خود پروژه و جامعه آن دارد، هنوز اطلاعات دقیقی از نقشه راه این پروژه در دسترس نیست؛ اما از منابع مختلف می‌توان اطلاعاتی درباره توسعه و آینده پروژه پیدا کرد.
اطلاعات در دسترس نشان می‌دهد که پروژه Frax Share توسط سام حمیدی کاظمیان، یک برنامه‌نویس موفق ایرانی – آمریکایی، تأسیس شده است. این پروژه به عنوان یک ارز دیجیتال استیبل کوین با استفاده از مکانیسم Collateralized Algorithmic Stablecoin (CAS) فعالیت می‌کند.
بررسی پروفایل فرکس شیر نشان می‌دهد که این پروژه در زمینه‌های مختلفی از جمله استیکینگ فرکس شیر، مشارکت در تصمیم‌گیری و ارائه توکن‌های دیگر فعالیت می‌کند.

ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال فرکس شیر (Frax Share) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز فرکس شیر (FXS) خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل تراست والت (Trust Wallet)، متامسک (Metamask)، اتمیک والت (Atomic Wallet) و کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) ذخیره کنید.

جمع بندی و خلاصه از ارز فرکس شیر

Frax Share (FXS) بخشی جدایی‌ناپذیر از اکوسیستم Frax Finance است که نقش مهمی در حاکمیت، وثیقه‌گذاری، استیکینگ و تأمین نقدینگی ایفا می‌کند. با شرکت در اکوسیستم Frax Finance از طریق FXS، کاربران می‌توانند به حفظ ثبات استیبل کوین FRAX، کسب جوایز و تأثیرگذاری بر آینده پلتفرم کمک کنند.
اگرچه استیبل کوین‌ها آینده نامشخصی دارند، فرکس همچنان یک پروژه امیدوارکننده برای طرفداران کریپتو است؛ چرا که هدف آن و همچنین استفاده از سیاست‌های پولی الگوریتمی برای ایجاد یک استیبل کوین قابل‌اعتماد باعث شده تا توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.