مهران بیت
گو چین ارز گو چین

قیمت ارز گو چین (GO)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
گو چین گو چین
GO
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Telegram
گیت هاب:
Github
فیسبوک:
Facebook

گو چین چیست؟

گو چین (GoChain) با نماد اختصاری GO، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ پس از یک ICO موفقیت آمیز توزیع شد که ۲۰ هزار اتر یا ۱۳.۷ میلیون دلار جذب سرمایه داشت. توکن گو (GO) یک توکن ERC-۲۰ مبتنی بر اتریوم است و می تواند به عنوان “گس” برای دسترسی به تمام خدمات پلتفرم گو چین استفاده شود.
طرح هایی برای ایجاد یک میلیارد توکن وجود دارد، و موجودی در گردش توکن گو (GO) میزان ۴۹۸,۹۴۳,۶۵۲ می باشد. توکن های باقی مانده به عنوان پاداش های امضا، با ۵٪ و یا ۵۰ میلیون توکن گو در سال اول عملیات شبکه اصلی توزیع خواهد شد. پس از آن نرخ توزیع کاهش خواهد یافت تا زمانی که تمام ۵۰۰ میلیون توکن توزیع شود.

رسالت گو چین

•  مقیاس پذیری

اخیرا مساله مقیاس پذیری برای بلاک چین ها تبدیل به رقابت بزرگی شده است زیرا برنده این رقابت می‌تواند رهبری تمامی ارزهای دیجیتال را به عهده بگیرد. یکی از آخرین رقبا گو چین (GoChain) است که وعده می دهد ۱۰۰ برابر سرعت شبکه اتریوم را ارائه داده و با استفاده از گواه اثبات مشروعیت (Proof-of-Reputation) به عنوان یک مکانیسم اجماع به جای گواه اثبات اعتبار و گواه اثبات کار، جایگزین بهتری برای قراردادهای هوشمند باشد.

•  سرعت، امنیت و انرژی

علاوه بر این که ۱۰۰ برابر سریعتر از اتریوم است، همچنین تلاش دارد تا در مقایسه با بیت کوین ۱۰ برابر غیر متمرکزتر شده و ۱۰۰۰ برابر انرژی کمتری مصرف کند.
انتقال گو چین به مدل اجماع گواه اثبات مشروعیت، اعتبار و مشروعیت تمام شرکت کنندگان شبکه را مورد توجه قرار داده تا ایشان را از امنیت بالا و عدم وجود هرگونه مشکل داخلی و خارجی مطمئن سازد. در بلاک چین گو چین همه شرکت کنندگان باید از اعتبار و مشروعیت کافی برخوردار باشند و تلاش برای تقلب کردن در سیستم چه به لحاظ مالی و جه در قالب نام تجاری، عواقب شدیدی  در پی خواهد داشت.
در اصل گو چین بر روی گواه اثبات اعتبار توسعه یافت و برای اکثر کاربران شبکه با گواه اثبات مشروعیت ارائه شد. گواه اثبات اعتبار هنوز هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما فقط برای نودهایی که از مشروعیت و اعتبار بسیار بالایی برخوردار بوده و به ارزش این شبکه افزوده اند. به علاوه این بلاک چین به منظور سازگاری با اتریوم ایجاد شده است، این بدان معناست زنجیره های مبتنی بر اتریوم به راحتی می توانند به گو چین متصل شوند.
گو چین به دنبال حل مسائل مربوط به متمرکزسازی، مقیاس پذیری و مصرف انرژی بلاک چین هایی است که از گواه اثبات کار به عنوان مکانیسم اجماع استفاده می کنند. اگرچه گواه اثبات کار الگوریتمی خوبی برای بلاک چین ها بوده و خدمات بزرگی انجام داده است اما اکنون زمان تغییر این الگوریتم به موردی سریعتر، مقیاس پذیرتر، با متمرکز سازی کمتر و مصرف انرژی کمتر است. علاوه بر این، گو چین از قراردادهای هوشمند اتریوم فراتر می رود تا چیزی با ثبات تر و مفید تر ایجاد کند.

چگونه گو چین اتریوم را بهبود می بخشد؟

از آنجایی که اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند، این شبکه یکی از پر استفاده ترین پروتکل های بلاک چین است. قراردادهای هوشمند در بسیاری از صنایع و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و گو چین می خواهد قراردادهای هوشمند فعلی را بهبود بخشد تا استفاده از آنها راحت تر و بدون خطا باشد. اتریوم بهترین شبکه قراردادهای هوشمند است، اما کامل نیست. برخی از مسائلی که اتریوم با آنها مواجه است عبارتند از:

  • اتریوم سه برابر گوگل انرژی مصرف می کند.
  • اتریوم آنطور که وعده داده بود غیرمتمرکز نمی باشد.
  • اتریوم تنها می تواند ۱۳ تراکنش را در ثانیه انجام دهد.
  • قراردادهای هوشمند مصون از سرقت و هک شدن نیستند.

تیم پروژه گو چین در حال برنامه ریزی است تا این مسائل را با ایجاد بلاک چینی که ۱۰ برابر غیرمتمرکز تر، ۱۰۰ برابر ظرفیت تعداد تراکنش داشته باشد و ۱۰۰۰ بار انرژی کمتری مصرف می کند، بهبود ببخشد. در حقیقت، این شبکه در حال حاضر ۱۳۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش می کند، بنابراین یکی از سه هدف خود را تحقق بخشیده است.

چرا گو چین از گواه اثبات مشروعیت (PoR) استفاده می کند؟

در هر تجارت و کسب و کاری اعتبار افراد یا سازمان مورد نظر بیشترین اهمیت را دارد. هنگامی که یک شخص یا یک شرکت اقدام به دورغ گویی و فعالیت های نامعتبری از این دست کند، شاهد کاهش شدید میزان فروش، از دست دادن مشتریان و سقوط تجارت خود خواهد بود. ایجاد یک کسب و کار موفق وابسته به ایجاد اعتماد است و این مبنای سیستم گواه اثبات مشروعیت گو چین است.

گواه اثبات مشروعیت

این مدل به نودهای رای دهنده داخل شبکه امکان می دهد تا همانند نودهای معتبر باشند. نودهای معتبر به عنوان اجماع اثبات گواه مشروعیت عمل می کنند. با استفاده از این مدل ترکیبی، تنها نودهای معتبر مجاز به امضا و تایید بلاک ها می باشند. جامعه کسب و کار از اعتماد کاملی که می توانند به شبکه گواه اثبات مشروعیت داشته باشند قدردان خواهند بود. از آن جایی که نودهای معتبر از مورد اعتماد و معتبرترین نودها انتخاب می‌شوند، دیگر دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت. همه بر اساس داده های موجود دقیقا می‌دانند که به چه کسی اعتماد می‌کنند.
هنگامی که زمان بررسی میزان مشروعیت یک شرکت در شبکه باشد، عوامل زیادی مورد توجه قرار خواهد گرفت، از جمله اینکه آیا یک شرکت به طور عمومی معامله می کند، ارزش بازار آن چه مقدار است و چه نام های تجاری خاصی ممکن است داشته باشد. این عوامل مورد سنجش قرار می گیرد زیرا ارزش نودهای معتبر باید برابر ارزش شبکه باشد تا امکان تقلب را از بین ببرد. علاوه بر این، شرکت هایی که به نام های تجاری عمومی نیاز دارند، اولویت بیشتری خواهند داشت.

امضا کنندگان معتبر گو چین

امضا کنندگان مجاز در شبکه گو چین کسانی خواهند بود که ایجاد، امضا و تایید بلاک ها را قبل از توزیع آنها به دیگر نودهای شبکه بر عهده خواهند داشت. این عملکرد تقریبا شبیه ماینرها در سیستم گواه اثبات کار است، اما بدون رقابت و یا هزینه استخراج. 

شبکه گو چین

بلاک چین گو چین به شکلی ساخته شده است که فهرست امضا کنندگان مجاز در این بلاک چین قابل رویت است. تنها نودهای مجاز قادر به امضای بلاک ها می باشند و هر بلاک از یک فرایند تأییدیه عبور می کند تا اطمینان حاصل شود که نود امضا کننده در فهرست امضا کنندگان مجاز قرار داشته باشد. این الگوریتم برای امضا کردن، شبیه الگوریتم گواه اثبات کار است، اما با مجموعه متفاوتی از تیترها.
در این الگوریتم، سر تیتر های اثبات کار وجود دارد و سر تیترهای بیشتری نیز اضافه شده اند که قادر به رای دادن می‌باشند. با اطمینان از اینکه با وجود تعداد N امضا کننده مجاز، هر امضا کننده فقط می‌تواند هر  N/۲) + ۱) بار یک بلاک را امضا کند، امنیت شبکه نیز محقق می‌شود. این امر اطمینان می‌دهد که اگر کسی تلاش کند تا اقدام یا حمله مخربی ایجاد کند، باید ۵۰ درصد از امضاکنندگان را کنترل کند.

انگیزه و پاداش ها

از آنجایی که هیچ هزینه ماینینگی در شبکه گو چین وجود ندارد، نودهای مجاز به ازای امضای هر یک بلاک، یک توکن گو (GO) پاداش دریافت می کنند. این نرخ تا زمانی که ۵ درصد کل توکن ها توزیع شود، باقی خواهد ماند. پس از آن پاداش به طور پیوسته در طول زمان کاهش می یابد تا تمام ۵۰ میلیون توکن توزیع شود.
علاوه بر این، میزان پاداش در هر بلاک به زمان بلاک نهایی شده بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر ۱۰ ثانیه برای زمان بلاک های خاصی تنظیم شده باشد، نود در سال اول به طور متوسط ​​۱۵.۹ توکن در هر بلاک امضا  شده دریافت خواهد کرد. با این حال، این نود مجبور به پرداخت هزینه های از قبل تعیین شده تراکنش است که توسط نود معتبری که بلاک را امضا می کند نگهداری می شود.

خط مشی گو چین

خط مشی توسعه این پروژه عمدتا به صورت برنامه ریزی شده است، اگر چه تقریبا ۱ ماه از زمان برنامه ICO و راه اندازی شبکه عمومی عقب افتاده است. اما این امر خیلی بد نیست وقتی که این پروژه را با بسیاری از پروژه های دیگر بلاک چین مقایسه کنیم. باقی برنامه های آینده خط مشی گو چین به شرح زیر است:

  • سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ : نسل بعدی قراردادهای هوشمند – قراردادهای هوشمند ساده، قابل دسترسی و قابل ارتقا
  • سه ماه نخست سال ۲۰۱۹:  بازنویسی مجوز Apache ۲.۰ – برای افزایش پذیرش سازمانی گو چین
  • سه ماه دوم سال ۲۰۱۹: افزایش ۱۰ برابری در عملکرد و حجم مبادلات

تیم گو چین

تیم گوچین متشکل از رهبران تجارت و کسب و کار، کارآفرینان حوزه فناوری و مهندس های نرم افزار می‌باشند که پایه و اساس بسیار خوبی برای رسیدن به موفقیت فراهم کرده اند. بسیاری از اعضای موسس گوچین قبل از ورود به بلاک چین، در عرصه رایانش ابری حضور داشتند. تجربه های اعضای این تیم در ایجاد برنامه های ابری توزیع شده به آن ها پیش زمینه کامل برای ورود به شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز بلاک چین داده است.

علاوه بر این، موسسان گوچین بخشی از استارت آپ های موفق حوزه فناوری بوده اند و بدین ترتیب تجارب خود را به پروژه گوچین آورده اند. بعضی از اعضای کلیدی این تیم و سابقه آن ها عبارتند از:

اعضای تیم گو چین

 

•  جیسون دکر، مدیرعامل. مدرک سطح C در حوزه اقتصاد، بیوتکنولوژی، فناوری و صنایع غذا و نوشیدنی.

•  چاد آریمورا، نایب رییس بخش ابری اوراکل

•  مورگان مکلز نایب رییس بخش فروش X.ai

نتیجه گیری

گو چین بازخورد های خوش بینانه ای نسبت  به پروژه خود دریافت کرده است و در یک دوره بسیار کوتاه، دستاوردهای خوبی را برای توکن این پروژه به همراه داشته است. با هدف بهبود قابل ملاحظه ای در اتریوم می توان دید که گو چین تا همین الان تعداد تراکنشهایی که در اتریوم انجام می شود را ۱۰۰ برابر کرده است و آنها همچنین قول داده اند که تا پایان نیمه اول سال ۲۰۱۹ ظرفیت تراکنش در اتریوم را به ۱۰۰۰ برابر افزایش دهند.

گام بعدی نحوه مدیریت قراردادهای هوشمند توسط گوچین و دستیابی آن به غیرمتمرکزسازی ۱۰ برابری می‌باشد. این جنبه از اهداف گو چین در حال حاضر نگران کننده است، زیرا نودهای مجاز اولیه ۵۰ نفر و توسط تیم گو چین انتخاب شده اند. این کار تقریبا غیر متمرکز است، اما تیم سازنده این پروژه گفته است که این تعداد به محض افزایش پذیرش این شبکه از طریق رای گیری افزایش خواهد یافت.

در مجموع گو چین یک پروژه خوب است و می تواند به یک ابر پروژه بزرگ تبدیل شود، اگر بر وعده های خود مبنی بر ارائه یک محصول بهتر از اتریوم عمل کند.