مهران بیت
کلایتن ارز کلایتن

قیمت ارز کلایتن (KLAY)

نرخ تومانی خرید
9,576
نرخ تومانی فروش
9,473
تومان
-0.05%
$
0.1874
کلایتن کلایتن
KLAY
آدرس سایت :
https://www.klaytn.com
سورس کد :
Source Code
توییتر :
Twitter
وایت پیپر :
White paper
Platform Enterprise solutions
محاسبه قیمت
خرید فروش
KLAY> کلایتن
کلایتن میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

 ارز دیجیتال کلایتن چیست؟

کاکائو محبوب‌ترین پیامرسان کره جنوبی به تازگی منتشر کرده است که موفق به تولید بلاکچینی به نام Klaytn شده است که 15 برابر سریعتر از اتریوم عمل می‌کند. به گفته این پیامرسان، بلاکچین کلایتون قادر است هر بلاک را در عرض یک ثانیه استخراج کند که این کار برای بلاکچین اتریوم حدود 15 ثانیه به طول می‌انجامد.

بنابراین می توان گفت طبق ادعای مطرح شده گذردهی این پروژه حدود 300 تراکنش بر ثانیه است که در مقایسه با 20 تراکنش بر ثانیه در بلاکچین اتریوم رقم بسیار بالایی خواهد بود.

مدیر عامل این پروژه می گوید که هدف از ایجاد کلایتون ایجاد اولین نسخه موبایلی یک بلاکچین است که کاهش زمان پاسخگویی را به همراه دارد، به این ترتیب می‌توان به انجام پروژه‌هایی که تا قبل از این ناممکن به نظر می‌رسید امیدوار بود.

کلایتن، یک پلتفرم با درجه سرمایه گاری و خدمات محور است که تجربه بلاکچین کاربر پسند را برای میلیون ها کاربر به ارمغان می آورد. همچنین یک پلتفرم بلاکچین خدمات محور است که توسط Ground X ساخته شده است و زیرمجموعه بلاکچین پلتفرم تلفن همراه شماره 1 کره جنوبی، Kakao می باشد.

کلایتن علاوه بر آماده سازی برای کاربران نهایی، کاربران Chain خصوصی را برای عملکرد مستقل بلاکچین فراهم می کند. همچنین، راه حل لایه 2 (Sidechain) خود را با نام Service Chain برای سازمان فراهم می کند که به دلیل حفظ حریم خصوصی داده ها، مانع استفاده از بلاکچین عمومی می شود.

کلایتن به عملکرد بالای 4000 TPS (معامله در هر ثانیه) رسیده است. این عملکرد برای افزایش مداوم برنامه ریزی شده است. در حال حاضر، Dapp.com دارای هشت dapp Klaytn متمایز است که با Cosmochain (FitsMe) در هر دو کاربر 24 ساعته و معاملات 24 ساعته در این سیستم عامل فهرست شده اند.

کلایتن BApp (برنامه Blockchain) چیست؟

در اکوسیستم Klaytn، از واژه BApp به جای dapp (برنامه غیرمتمرکز) استفاده می شود. dapp برنامه ای با هدف تمرکززدایی است. با این حال، نیازی نیست که هر برنامه ای dapp باشد. BApp اصطلاحی است که شامل Klaytn می شود. این می تواند از ویژگی های ذاتی بلاکچین مانند شفافیت، ردیابی، تغییر ناپذیری و ناشناس بودن استفاده کند.

چگونگی عملکرد کلایتن

Klaytn چهار مکانیسم دارد:

1) اثبات همکاری (PoC)

به طور سنتی، Blockchain Proof of Contribution (PoC) می تواند در روند استخراج استفاده شود. با این حال، Proof of Contribution (PoC) برای جبران خسارت تمام شرکت کنندگان در اقتصاد توکن Klaytn طراحی شده است.

در حال حاضر، کلایتن بر دو نوع نهاد اقتصادی تمرکز دارد:

  1. ارائه دهندگان خدمات (ارائه خدمات برنامه بلاکچین به کاربران نهایی)
  2. کاربران نهایی (مصرف کنندگان پیشنهادهای ارائه دهنده خدمات)

2) تحمل خطای بیزانس (BFT)

تحمل خطای بیزانس (BFT) دو گره را قادر می سازد تا با نمایش داده های مشابه، در یک شبکه با خیال راحت ارتباط برقرار کنند. در صورتی که گره های وفادار یا غیر معیوب، توافق نظر مشترکی در مورد تصمیم خود بدست آورند، اتفاق نظر حاصل می شود.

در یک شبکه P2P، استفاده از BFT نسبت به اتفاق نظر مبتنی بر PoW در مواردی که تعداد گره ها ثابت و کوچک باشد، سودمند است. از توان بهتری برخوردار است و برای حل معماهای رمزنگاری شده انرژی را هدر نمی دهد.

اگرچه کارآمدترین الگوریتمی نیست که به چندین گره اجازه می دهد در یک مقدار به توافق برسند، اما واضح است که BFT یکی از روشهای عملی برای اطمینان از ترتیب معاملات در میان بسیاری از گره های متصل از طریق یک شبکه ناهمزمان است بدون اینکه عملکرد زیادی را از بین ببرد.

3) EP (پروکسی سازمانی)

پروکسی سازمانی کلایتن یک پروکسی خارج از زنجیره است. این دو کاربرد اصلی را در اختیار ارائه دهندگان خدمات BApp قرار می دهد:

  1. کاهش موانع فنی اجتناب ناپذیر برای استفاده از فناوری بلاکچین
  2. پشتیبانی از ادغام بلاک چین Klaytn با پایگاه داده های سنتی و سیستم های امنیتی

4) عملکرد تصادفی قابل تأیید (VRF)

از آنجا که کلایتن از الگوریتم اجماع مبتنی بر BFT استفاده می کند ، داشتن بسیاری از گره های اجماع نامطلوب است. Klaytn این مسئله را با انتخاب تصادفی اما با تأیید زیر مجموعه ای از CN ها برای هر دور اجماع برطرف می کند. تابع تصادفی قابل تأیید (VRF) ما را قادر می سازد تا یک زیر مجموعه تصادفی از گره ها را انتخاب کنیم در حالی که ثابت می کنیم انتخاب واقعاً درست است.

با محدود کردن تعداد CNS در هر دور اجماع (به عنوان مثال ، بین 7 تا 16)، سیستم عامل می تواند به سرعت اجماع را انجام دهد در حالی که فرصت های عادلانه ای را به تمام CNS های شرکت کننده می دهد. در نتیجه، کلایتن ضمن حفظ بهبود عملکرد وعده داده شده توسط الگوریتم BFT، شبکه را غیرمتمرکز نگه می دارد.

آینده ارز دیجیتال Klay) Klaytn)

با توجه به رشد فزاینده رمز ارزها در سال‌های اخیر می توان امیدوار بود که ارزهای دیجیتال با پتانسیل بالا و پشتوانه مناسب از جمله کلایتون بتوانند در سالهای آینده نیز به حیات اقتصادی خود ادامه داده و در بازار رمز ارزها همچنان حضور داشته باشند، اما بسیاری از ارزهای دیجیتالی هستند که اگرچه در ابتدای ورود با رشد قابل قبولی مواجه هستند اما به مرور زمان کم رنگ شده و نهایتا از دور خارج می‌شوند.

بنابراین اگر قصد دارید روی این ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنید باید گفت که با توجه به این که به تازگی وارد دنیای بلاکچین شده است می‌تواند در بازه زمانی کوتاه مدت سودآوری داشته باشد، اما پیش بینی سود دهی این رمز ارز در دراز مدت بستگی به رشد آن در یک بازه زمانی حداقل یک ساله خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که برای رسیدن به سودهای نجومی بهتر است که روی ارزهای دیجیتالی شناخته شده‌تر با قدمت حضور بیشتری در بازار بلاکچین سرمایه گذاری کرد، اگرچه همانطور که اشاره کردیم سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی چون Klytn می تواند در کوتاه مدت سود دهی مناسبی داشته باشد.

کلام نهایی

کلایتن نیز مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتالی حوزه بلاکچین با یک نقشه راه مطمئن و سرمایه‌گذاری برای اجرای اهداف بلندمدت وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده است با توجه به مدت زمان حدود 1 ساله از پیدایش و معرفی این ارز باید گفت که تا کنون روند رو به رشد مناسبی داشته است و می‌توان به موفقیت آن در بازه زمانی سه ساله امیدوار بود. البته مسائلی از جمله تحقق اهداف سازمان تولید کننده کلایتون در آینده می‌تواند نقش مهمی در موفقیت یا عدم موفقیت این رمز ارز دیجیتالی باشد.