مهران بیت
کوزاما ارز کوزاما

قیمت ارز کوزاما (KSM)

نرخ تومانی خرید
1,759,150
نرخ تومانی فروش
1,747,070
تومان
-5.5%
$
30.2
کوزاما کوزاما
KSM
آدرس سایت:
kusama.network
سورس کد:
Source Code
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
#Substrate#CMS Holdings Portfolio#Kenetic Capital Portfolio#1Confirmation Portfolio#VBC Ventures Portfolio#Polkadot Ecosystem
محاسبه قیمت
خرید فروش
KSM > کوزاما
کوزاما میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال کوزاما (Kusama) چیست؟

ارز دیجیتال کوزاما (Kusama) - KSM چیست؟
منبع: hub.easycrypto.com

با مقایسۀ این دو ارز دیجیتال با ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و لایت کوین متوجه چگونگی عملکرد آنها خواهید شد. در مقایسه با بیت کوین که تغییرات بسیار کمتر و آهسته‌تری دارد، شبکۀ لایت کوین ارزش کمتری دارد و به نوعی نسبت به بیت کوین می‌توان آن را یک شبکۀ آزمایشی دانست که تغییرات بیشتری در آن صورت می‌گیرد. پس می‌توان عملکرد کوزاما را چیزی شبیه به عملکرد لایت کوین و پولکادات را شبیه به بیت کوین دانست.

ارز دیجیتال کوزاما تنها یک شبکۀ آزمایشی نیست؛ چراکه شبکه‌های آزمایشی تنها نقش‌های زمینه‌ای دارند و توکن‌های آنها هیچ ارزشی ندارند. به رغم اینکه ارزش توکن کوزاما (KSM) بسیار پایین‌تر از ارزش پولکادات است اما نمی‌توان گفت که توکن آن هیچ ارزشی ندارد.

تاریخچه ارز دیجیتال کوزاما (Kusama)

 

در ماه ژولای سال 2019، دارندگان توکن DOT می‌توانستند درخواست خود را برای دریافت توکن KSM اعلام نمایند. برای اینکه بتوانند در تشکیل بلاک اولیه نقش داشته باشند، تنها یک تراکنش اتریومی لازم بود.
یک ماه و نیم بعد، ارزدیجیتال کوزاما با روش الگوریتم گواه اثبات اعتبار، روی کار آمد و کاربران می‌بایست تمایل خود را برای شرکت در این الگوریتم به عنوان تأییدکننده اعلام می‌کردند.
بعد از گذشت ماه‌ها و با توجه به چالش‌هایی که در مسیر قرار گرفت، این شبکه، الگوریتم اجماع خود را به الگوریتم گواه اثبات سهام تغییر داد. در حال حاضر 130 تأییدکنندۀ فعال در شبکه ارز دیجیتال کوساما وجود دارد. در زمان نگارش مقاله، حاکمیت و مدیریت شبکه به دست دارندگان توکن کوساما انجام می‌شود.
سودو (SUDO) که به منزلۀ یک کاربر اصلی عمل می‌کرد و در نهایت بعد از تصمیمات مدیریتی، تعیین‌کنندۀ اقدامات نهایی در شبکه ارز دیجیتال کوزاما بود، کنار گذاشته شد و این کار به طور کامل به دارندگان توکن‌های KSM واگذار شد. به عنوان مثال در صورت وقوع مسائلی همچون تصمیم برای افزایش تأیید‌کننده‌ها به 150 نفر، این موضوع به اشتراک گذاشته می‌شود و برای تصمیم‌گیری در مورد آن، در شبکه رأی‌گیری می‌شود.

 

توکن کوزاما (KSM)

 

توکن KSM (کی اس ام) توکن اختصاصی شبکه ارز دیجیتال Kusama است. در حال حاضر ارز دیجیتال کوزاما در جایگاه 54ام در سایت کوین مارکت کپ قرار گرفته است و حجم بازاری معادل 927 میلیون دلار دارد. تعداد توکن‌های عرضه‌شده تا کنون چیزی حدود 9 میلیون و 700 توکن است که از این تعداد چیزی حدود 8 میلیون و 700 عدد در گردش است. در حال حاضر عدد دقیقی در مورد تعداد عرضۀ کل این ارز دیجیتال در دسترس نیست.

 

ارز دیجیتال کوساما

آینده ارز دیجیتال کوساما

 

در ارز دیجیتال Kusama، هیچ سلطه و نفوذ حاکمیتی برای توقف در فعالیت شبکه وجود ندارد و تنها راهی که ممکن است به کار این شبکه پایان دهد، توافق و اجماع اعضای شبکه در مورد این موضوع است. اگر دارندگان توکن کوزاما و سهامداران این شبکه تصمیم بگیرند که دیگر در این شبکه فعالیت نکنند، در این صورت دیگر آینده این ارز دیجیتال متوقف خواهد شد. برنامه آینده ارز دیجیتال کوزاما، پیوستن به پولکادات از طریق بلاکچین‌های جانبی خواهد بود.

 

چگونه ارز دیجیتال کوزاما را دریافت کنیم؟

 

برای به دست آوردن ارز دیجیتال Kusama، راه‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 

•  نگهداری توکن‌های DOT

 

با توجه به اینکه ارز دیجیتال کوزاما قرار است در آینده با ارز دیجیتال پولکادات همسو شود، کسانی که ارز دیجیتال DOT دارند، می‌توانند درخواست خود را مبنی بر دریافت توکن کوزاما ثبت کنند و معادل تعداد توکن‌های دات خود توکن کوزاما دریافت خواهند کرد.

 

  فاست‌ها

 

یکی دیگر از روش‌هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن به کسب ارز دیجیتال کوزاما بپردازند، استفاده از روش‌های فاست (Faucet) است. برای این کار انجام یک سری فعالیت‌ها لازم است. به عنوان مثال یکی از آنها ساخت حساب کاربری در گیت هاب تا قبل از تاریخ 21 ژوئن 2019 بود. افراد می‌توانستند در طول 24 ساعت تنها یک بار از این امکان استفاده کنند و به دریافت ارز دیجیتال کوساما بپردازند.

 

رمزارز کوزاما (کوساما)
منبع: coinedition.com

  تشخیص اشکالات شبکه

 

اگر فردی بتواند در این شبکه باگ، ضعف یا خطایی بیابد و آن را با برنامه‌های Bug bounty که به همین منظور ایجاد شده‌اند به اشتراک بگذارد، می‌تواند در قبال این کار ارز دیجیتال کوزاما دریافت کند.

 

نقش‌های موجود در شبکه ارز دیجیتال کوزاما

 

تیم توسعه‌دهندگان که فعالیت اصلی آنها ساخت پاراچین‌ها (Parachains)، Parathreads ،Bridges و اکسپلوررهای بلاک است یکی از مهم‌ترین نقش‌ها در این شبکه را بر عهده دارند. دسته‌ای دیگری نیز وجود دارند که به حفظ امنیت و نگهداری از شبکه می‌پردازند. این افراد شامل ولیدیتورها (اعتبارسنج‌ها)، تأییدکنندگان اعتبار، وثیقه‌گذاران و افرادی است که در مدیریت شبکه نقش دارند.

 

سخن پایانی

 

ارز دیجیتال کوساما، چیزی بیش از یک شبکۀ آزمایشی است و قرار است به عنوان یک بستر آزمایش برای تست و حصول اطمینان از ویژگی‌های جدیدی باشد که قرار است اضافه شوند؛ چراکه این ویژگی‌ها بلافاصله بعد از آزمایش و پیاده‌سازی روی ارز دیجیتال کوزاما، در پولکادات پیاده‌سازی می‌شوند. از این طریق برای کاربران این امکان ایجاد شده است که ویژگی‌ها و امکانات جدید اضافه‌شده را در ارز دیجیتال کوزاما بررسی کنند و اگر همه چیز به درستی صورت گرفته بود، در نهایت به پولکادات منتقل شوند.