مهران بیت
منتل ارز منتل

قیمت ارز منتل (MNT)

نرخ تومانی خرید
44,830
نرخ تومانی فروش
44,598
تومان
0.02%
$
0.7736
منتل منتل
MNT
آدرس وب سایت:
Mantle.xyz
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
تلگرام:
Telrgram
#Ethereum Ecosystem#Layer 2#DWF Labs Portfolio
محاسبه قیمت
خرید فروش
MNT > منتل
منتل میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال منتل (Mantle) چیست؟

منتل (Mantle) با نماد اختصاری MNT، ارز بومی شبکه منتل (Mantle Network) است. این شبکه که ایده آن در ابتدا در ژوئن 2022 پیشنهاد شد، اولین شبکه لایه ۲ ماژولار اتریوم است که در مورد اینکه چگونه جنبه‌های مختلف یک بلاکچین (دسترس‌پذیری داده‌ها، عملکرد برتر، امنیت و موارد دیگر) می‌توانند بهتر با هم کار کنند، بازنگری و تحقیق می‌کند.

ارز دیجیتال منتل (Mantle) - MNT چیست؟
منبع: mantle.xyz

منتل یک زنجیره لایه دو است که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است؛ به این معنی که توسعه‌دهندگان می‌توانند از قراردادهای هوشمند و ابزارهایی که روی اتریوم عمل می‌کنند با حداقل اختلال استفاده کنند.

درباره Mantle (MNT)

شبکه Mantle دارای یک معماری ماژولار است که از رول‌ آپ‌های آپتیمیستیک (optimistic rollups) استفاده می‌کند. با رول‌ آپ‌های آپتیمیستیک، محاسبات و ذخیره‌سازی صورت وضعیت بلاکچین (State) هر دو خارج از بلاکچین اصلی انجام می‌شود. تراکنش‌ها نیز به صورت دسته‌ای پردازش می‌شوند. این در نهایت باعث می‌شود که بار محاسباتی کمتری در شبکه اصلی اتریوم پردازش شود که به نوبه خود توان عملیاتی شبکه منتل را افزایش می‌دهد.

هدف شبکه منتل چیست؟

بسیاری از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری که امروزه وجود دارند، دارای محدودیت‌هایی هستند. در حالی که آنها افزایش ظرفیت شبکه اتریوم را وعده می‌دهند، اغلب امنیت شبکه را به خطر می‌اندازند. در نتیجه، پروتکل‌های غیرمتمرکزی که با حجم زیاد نقدینگی سروکار دارند، از ترس به خطر افتادن امنیت خود، قادر به استقرار در این زنجیره‌ها نیستند. اینجا است که Mantle Network می‌درخشد. شبکه منتل با بهره بردن از فناوری رول آپ و یک لایه غیرمتمرکزِ دسترسی به داده برای افزایش کارایی و عملکرد بلاک چین اتریوم ایجاد شد. فناوری رول آپ باعث شده که Mantle Network امنیت بی‌نظیری را ارائه ‌کند که دیگر شبکه‌های لایه ۲ در ارائه آن ناتوان‌اند.

چرا شبکه منتل با دیگر زنجیره‌های لایه ۲ اتریوم متفاوت است؟

شبکه منتل نه تنها به دلیل نوآوری فنی و رویکرد ماژولار خود، بلکه به دلیل ابتکارات گسترده اکوسیستمی که توسط توکن MNT پشتیبانی می‌شود، خود را از دیگر راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم متمایز می‌کند.
جنبه اصلی که Mantle را منحصربه‌فرد می‌کند، معماری ماژولار آن است. برخلاف بلاک‌چین‌های یکپارچه مانند اتریوم، که هر 3 وظیفه اصلی (اجرا، تسویه، اجماع) را در یک شبکه واحد انجام می‌دهد، در شبکه منتل هر وظیفه بین شبکه‌های مستقل گره‌ها تقسیم می‌شود. این منجر به افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌گردد.
در کنار پیاده‌سازی فناوری رول آپ برای بهبود مقیاس‌پذیری، آنها همچنین از یک راه‌حل پیشرفته دسترسی به داده به نام EigenDA توسط ایگن لیر (EigenLayer) استفاده می‌کنند.
در حالی که رول آپ‌ها سرعت تراکنش را بهبود می‌بخشند و کارمزدهای گس را با انتقال محاسبات به خارج از زنجیره کاهش می‌دهند، با افزایش نرخ مشارکت در شبکه، مقدار داده‌هایی که باید ذخیره شوند نیز در طول زمان به شدت افزایش می‌یابد. این جایی است که EigenDA وارد می‌شود: لایه‌ دسترسی به داده‌ (Data availability) که بار روی زنجیره اصلی را بیشتر کاهش می‌دهد؛ زیرا امکان پردازش و ذخیره حجم بزرگ‌تری از تراکنش‌ها در خارج از زنجیره را فراهم می‌کند و فقط حداقل داده‌های لازم را برای ارسال مجدد در زنجیره باقی می‌گذارد.
استفاده ترکیبی از هر دو فناوری رول آپ و لایه‌ دسترسی به داده، یک رویکرد چند جانبه را برای مقابله با مشکلات مربوط به کارمزد و مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم ارائه می‌دهد.

انجمن ByBit

Mantle با استفاده از شهرت صرافی بای بیت (Bybit) و سهم بازار آن، می‌تواند از طیف گسترده‌ای از ارتباطات با رهبران کریپتو و پروتکل‌های موجود در این حوزه استفاده کند. به طور مشابه، استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاتی بای بیت به طور قابل توجهی پذیرش شبکه منتل را تقویت می‌کند.

شهروندان منتل

مفاهیم شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، و گیمیفیکیشن (Gamefication) همان‌طور که در آخرین بازار صعودی کریپتو مشاهده کردیم، در فضای کریپتو بسیار محبوب هستند.
شهروندان منتل (Citizens of Mantle) که به دست هنرمند تجسمی مشهور بین‌المللی چن من (Chen Man) طراحی شده‌اند، آواتارهای NFT شما در طول سفرتان در این اکوسیستم هستند. با هر کاری که در اکوسیستم منتل انجام می‌دهید، مانند بازی کردن، کسب درآمد و ترید، سیتیزن یا شهروند شما تکامل می‌یابد و با ویژگی‌های منحصربه‌فرد به شما پاداش می‌دهد.

توکن MNT چیست؟

توکنMNT ارز دیجیتال بومی شبکه منتل است که در درجه اول در خدمت اهداف حاکمیتی و سپرده‌گذاری (استیکینگ) است. این توکن به هولدرها اجازه می‌دهد که در فرآیندهای رأی‌گیری و تصمیم‌گیری دائو (DAO) شرکت کنند. علاوه بر این، برخلاف توکن‌های اکوسیستم Optimism و Arbitrum، توکن MNT همچنین به عنوان یک توکن کاربردی (Utility token) عمل می‌کند و می‌تواند برای پرداخت کارمزدهای گس (Gas) در شبکه ارز دیجیتال Mantle استفاده شود.
ضمناً، بای‌بیت که قبلاً با نماد BIT شناخته می‌شد، در ژوئن 2023 با Mantle همکاری کرد تا پس از تأیید طرح‌های BIP-21 و BIP-22، تبدیل توکن‌های BIT به MNT را تسهیل کند.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال Mantle

بالاترین قیمت ارز دیجیتال منتل 0.600075 دلار است که در 20 جولای 2023 (حدود 2 ماه) ثبت شده است. در مقایسه، قیمت فعلی -31.60٪ کمتر از ATH آن است. کمترین قیمت توکن MNT نیز 0.408575 دلار بود که در 10 سپتامبر 2023 ثبت شده است. در مقایسه، قیمت فعلی 0.46٪ بالاتر از کف قیمت تاریخی منتل است.

توکن MNT را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید توکن منتل (MNT) را هم اکنون در صرافی های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید توکن MNT خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت، متامسک، کوین بیس و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.

خلاصه مطلب

ارز دیجیتال منتل با برتری نسبت به رقبای خود مانند آپتیمیزم (Optimism) و آربیتروم (Arbitrum) پا به عرصه‌ شبکه‌های لایه ۲ اتریوم گذاشت. هدف منتل ترکیب فن‌آوری‌ رول آپ (Roll-up) با لایه دسترسی به داده (Data availability) به منظور بهبود قابل‌توجه سرعت و مقیاس‌پذیری شبکه در عین حفظ هزینه‌های پایین است.
علاوه بر این، ارتباطات صنعتی آن و پشتیبانی صرافی بای بیت (ByBit) بدون شک موقعیت منتل در بازار را تقویت می‌کند. در کنار صندوق 200 میلیون دلاری اکوسیستم و سایر طرح‌های در حال اجرا، Mantle آماده تبدیل شدن به یک بازیگر بزرگ در این فضا است.