مهران بیت
مولتی ورس اکس ارز مولتی ورس اکس

قیمت ارز مولتی ورس اکس (EGLD)

نرخ تومانی خرید
1,987,440
نرخ تومانی فروش
1,977,360
تومان
-6.06%
$
33.6
مولتی ورس اکس مولتی ورس اکس
EGLD
آدرس سایت:
multiversx.com
فیسبوک:
Facebook
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
گیت هاب:
Github
وایت پیپر:
Whitepaper
#Binance Launchpad#Binance Labs Portfolio#Electric Capital Portfolio#Exnetwork Capital Portfolio#Layer 1#DWF Labs Portfolio#Elrond Ecosystem#Injective Ecosystem#BNB Chain
محاسبه قیمت
خرید فروش
EGLD > مولتی ورس اکس
مولتی ورس اکس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال مولتی ورس اکس (MultiversX) چیست؟

مولتی ورس اکس (MultiversX) با نماد اختصاری EGLD، یک پروژه بلاکچینی است که در نوامبر ۱۴۰۱ از الروند به MultiversX تغییر برند داده است. دلیل اصلی این اتفاق، تغییر کاربری این شبکه بلاکچینی و تمرکز بر فضای متاورس است. این پروژه روی توسعه سه محصول اصلی xFabric، xPortal و xWorld کار می‌کند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم. هدف این پروژه توسعه زیرساختی در بستر بلاکچین است که از برنامه‌های متاورس مختلف، NFTها و دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال مولتی ورس اکس (MultiversX) چیست؟
منبع: hlecafedugeek.fr

درباره شبکه مولتی ورس اکس (MultiversX)

شبکه مولتی ورس اکس (الروند سابق) یک شبکه بلاکچین عمومی، توزیع‌شده و غیرمتمرکز است. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند به‌منظور راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) اشاره کرد. مولتی ورس ایکس دو قابلیت مهم دارد که آن را از سایر شبکه‌های بلاکچینی متمایز می‌کند:

  • اجرای حالت شاردینگ انطباقی (Adaptive State Sharding)
  • مکانیسم گواه اثبات سهام ایمن (Secure Proof of Stake Consensus Mechanism)

شبکه MultiversX به کمک تکنولوژی شاردینگ انطباقی تراکنش‌ها و داده‌های شبکه را به‌صورت موازی پردازش می‌کند. شاردینگ عملکرد این بلاکچین را به‌نحوی افزایش می‌دهد که هر چه بر تعداد نودها افزوده شود، شبکه مقیاس‌پذیرتر می‌شود و در عین تمرکززدایی، توان شبکه را هم برای پردازش بیش از ۱۰۰هزار تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد. در این شبکه از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌شود. با استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن EGLD و دریافت پاداش به صورت توکن EGLD انگیزه لازم برای مشارکت کاربران و تامین امنیت شبکه فراهم می‌شود.

شبکه MultiversX چطور کار می‌کند؟

در این قسمت به معرفی سه جزء مهم شبکه مولتی ورس اکس یعنی Metachain، گواه اجماع و ماشین مجازی مولتی ورس اکس (MultiversX) می‌پردازیم.

متاچین (Metachain)

متاچین بلاکچینی است که در شارد خاصی از بلاکچین اجرا می‌شود؛ جایی که بخش اصلی مسئولیت‌های آن پردازش تراکنش‌ها نیست؛ بلکه کار ثبت و نهایی‌سازی هدر بلاک‌هایی که پردازش شده‌اند را انجام می‌دهد و ارتباط بین شاردها، ذخیره‌سازی و حفظ یک رجیستری از اعتبارسنجی‌ها، برگزاری Epochهای جدید، پردازش چالش‌های فیشرمن، پاداش و مجازات را انجام می‌دهد.

گواه اجماع در شبکه مولتی ورس اکس

توسعه‌دهندگان با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و اجرای تراکنش‌های سریع، معماری بلاکچین Multiverse را به‌وسیله به‌کارگیری حالت شاردینگ انطباقی (Adaptive State Sharding) طراحی کرده‌اند. بهینه‌ترین نحوه به‌کارگیری شاردینگ، پیاده‌سازی آن در همه سطوح شبکه از جمله تراکنش‌ها، داده‌ها و شبکه است. تفاوت اصلی شاردینگ انطباقی با شاردینگ بلاکچین در این است که ارتباط میان زنجیره‌های خردشده (شارد شده) را بهبود می‌بخشد و عملکرد شبکه را از طریق پردازش‌های موازی افزایش می‌دهد. همین امر موجب می‌شود که TPS (واحد پردازش تراکنش در هر ثانیه) افزایش یافته و در نتیجه مقیاس‌پذیری شبکه به نحو چشمگیری بهبود یابد. کاربران می‌توانند به ۳ شکل به‌عنوان نود یا گره (Node) در این شبکه مشارکت کنند:

اعتبارسنج

اعتبارسنج‌ها (Validator) به پردازش تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه از طریق مشارکت در فرآیند اجماع می‌پردازند. اعتبارسنج‌ها برای ایفای این نقش باید توکن EGLD را در شبکه به‌عنوان وثیقه، استیک کنند. در صورت خطا و اختلال در کار شبکه، تاییدکنندگان وثیقه‌ خود را به‌عنوان مجازات از دست می‌دهند.

مشاهده‌گر

مشاهده‌گرها (Observer) کاربران منفعل شبکه هستند و نقش آن‌ها تسهیل‌گری است. آن‌ها می‌توانند به عنوان نود کامل فعالیت کرده و همه تاریخچه بلاکچین را در سیستم خود ذخیره کنند یا به‌عنوان نود سبک، تنها ۲ دوره از تاریخچه دفتر کل را نگهداری کنند. برای فعالیت به‌عنوان مشاهده‌گر نه نیازی هست که رمزارز EGLD را استیک کنید و نه به پاس مشارکت به شما پاداشی داده می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهند این است که بخشی از سیستم خود را به‌عنوان یک سرور در اختیار شبکه مولتی ورس اکس قرار دهند.

فیشرمن

فیشرمن (Fisherman)، کاربری است که اعتبار بلاک‌ها را پس از پردازش و ایجاد توسط اعتبارسنج‌ها، تصدیق می‌کند. آن‌ها بلاک‌های نامعتبر را پیدا کرده و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. مشاهده‌گرها و اعتبارسنج‌هایی که در آن دوره اجماع مشارکت ندارند، می‌توانند به‌عنوان فیشرمن ایفای نقش کنند.
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم شبکه مولتی ورس ایکس از مکانیسم گواه اثبات سهام ایمن یا Secure Proof of Stake (به‌اختصار SPoS) برای اجماع بین نودهای شبکه خود استفاده می‌کند. این مکانیسم اجماع، وظیفه هماهنگی میان نودهای شبکه توزیع‌شده را بر عهده دارد. همانند گواه اثبات سهام (PoS) در گواه اثبات سهام ایمن هم کامپیوترها نرم‌افزار شبکه را به‌منظور تامین امنیت شبکه، تایید تراکنش‌ها و توزیع رمزارزهای جدید EGLD اجرا می‌کنند. با این وجود، به دلیل اینکه شبکه MultiversX به‌جای زنجیره واحد از زنجیره‌های خردشده تشکیل شده است، نودهای تاییدکننده به جای تایید همه تراکنش‌ها و ایجاد بلاک روی همه شبکه، فقط برای ساخت بلاک روی یک شارد انتخاب می‌شوند.
در نهایت، نودهای فیشرمن (Fisherman) که وظیفه سنجش اعتبار بلاک‌های ساخته‌شده را برعهده دارند، باید کار سایر سازندگان بلاک را بررسی کرده و عملیات یکپارچه‌سازی سایر شاردهای شبکه را انجام دهند. به محض اینکه یک بلاک ساخته و به شبکه افزوده شود، مشارکت‌کنندگان پاداش خود را به‌صورت EGLD دریافت می‌کنند. اگر فردی بخواهد در این سیستم به عنوان نود مشارکت کند، لازم است که ابتدا رمزارز EGLD را در شبکه استیک کند.

ماشین مجازی MultiversX

ماشین مجازی MultiversX یک ماشین‌ مجازی برای اجرای قرارداد هوشمند است که روی WASM ساخته شده است. این ماشین، برنامه‌نویسی با زبان‌هایی همچون Rust، سی و سی پلاس‌پلاس، سی شارپ و Typescript را فراهم می‌کند.

خدمات متاورس مولتی ورس اکس چیست؟

این پروژه سه محصول اصلی به نام‌های xFabric، xPortal و xWorlds دارد:

xPortal: کیف پول و اپلیکیشن پرداخت جهانی است که به شما امکان مبادله و ذخیره رمزارز روی موبایل را می‌دهد. این کیف پول غیر حضانتی است و می‌توانید کریپتو و فیات روی آن نگه دارید.
xFabric: یک ماژول بلاکچین خلاق برای افراد و برندهایی است که می‌خواهند سرویس خود را در بستر مولتی ورس ایکس بالا بیاورند. این سرویس در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی می‌شود.
xWorlds: شبکه‌ای از متاورس‌های قابل همکاری با یک دیگر است که به آن لقب «نخستین سیاره متاورس این دنیای جدید» داده شده است.

آشنایی با رمز ارز EGLD

آشنایی با رمزارز EGLD
منبع: cryptotimes.io

ارز دیجیتال بومی شبکه مولتی ورس اکس، eGold یا EGLD نامیده می‌شود. این ارز با نام MultiversX هم شناخته می‌شود. این کوین قابل استیک کردن در شبکه است و از این طریق شبکه را امن می‌کند. همچنین ارز قابل استفاده در صرافی‌ها و اپلیکیشن‌های در بستر این شبکه است.

کاربردهای ارز EGLD

  • استیکینگ
  • پرداخت کارمزد
  • پاداش ولیدیتور
  • واحد مبادله بین توسعه‌دهندگان و کاربران
  • حاکمیت

عرضه کل این رمزارز ۲۵,۵۴۶,۸۹۴ واحد بوده که از این میزان ۲۵,۵۴۱,۷۴۲ کوین eGold در بازار در گردش است. رمزارز MultiversX در حال حاضر رتبه ۴۹ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار رمزارز این پروژه ۷۷۳,۵۳۴,۳۹۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۴,۸۰۳,۵۴۷ دلار است. قیمت MultiversX در زمان نوشتن این مقاله ۳۰.۲۹ دلار است. این توکن در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۶.۵۱ دلار و در تاریخ ۲ آذر۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۵۴۵.۶۴ دلار معامله شده است.

رمزارز (EGLD) MultiversX را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

رمزارز eGold در صرافی‌های متعددی مانند مهران بیت، بایننس، کوکوین (KuCoin)، گیت (Gate.io)، بیت فینکس (Bitfinex)، کوینکس (CoinEx) و OKEx و صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ، Biswap و اوریون پروتکل لیست شده است. EGLD را می‌توانید در کیف پول‌های MultiversX Defi Wallet، xPortal App، لجر و MultiversX Web Wallet ذخیره کنید.