مهران بیت
اپتیمیسم ارز اپتیمیسم

قیمت ارز اپتیمیسم (OP)

نرخ تومانی خرید
121,849
نرخ تومانی فروش
121,231
تومان
-6.02%
$
2.06
اپتیمیسم اپتیمیسم
OP
آدرس سایت:
Optimism.io
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
#Layer 2#Optimism Ecosystem#Modular Blockchain
محاسبه قیمت
خرید فروش
OP > اپتیمیسم
اپتیمیسم میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال اپتیمیسم (Optimism) چیست؟

اپتیمیسم (Optimism) با نماد اختصاری OP، یک زنجیره لایه ۲ است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. ارز اپتیمیسم کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد و تراکنش‌های اتریوم را سرعت می‌بخشد. در حالی که هر تراکنش در Optimism اتفاق می‌افتد، داده‌ها در اتریوم پست می‌شوند و در آن‌جا اعتبارسنجی می‌شوند. با بیش از ۳۱۳ میلیون دلار در قرارداد هوشمند، ارز اپتیمیسم یکی از بزرگ‌ترین لایه دوم‌ها است.

ارز دیجیتال اپتیمیسم (Optimism) - OP چیست؟
منبع: crypto-economy.com

تاریخچه ارز Optimism

ارز اپتیمیسم (Optimism) ارز بسیار جدیدی است که در ۳۱ می ۲۰۲۱ منتشر شد؛ اما بلاکچین Optimism حدود یک سال است که عرضه شده است. بنیاد ارز اپتیمیسم برای مدت طولانی‌تری نیز وجود داشته است. یکی از اولین فناوری‌های لایه ۲ به نام پلاسما متولد شد. پلاسما توسط دو تا از مهم‌ترین توسعه دهندگان در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد شد: ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم و جوزف پون، بنیانگذار پروتکل لایه ۲ شبکه لایتنینگ بیت کوین.
چند سال طول کشید تا بنیاد ارز اپتیمیسم بتواند شبکه ارز اپتیمیسم را بسازد. با این حال، بلافاصله پس از راه اندازی آن در سال ۲۰۲۱، یکی از برترین برنامه‌های اتریوم، Uniswap را برای پورت کردن دریافت کرد. از آن زمان به تدریج شبکه خود را بهبود بخشیده و برنامه‌ها و کاربران بیشتری را جذب کرده است.

زنجیره‌های لایه ۲ چیست؟

عبارت “لایه ۲” یا L2 به پروتکلی اشاره دارد که بر اساس یک بلاکچین وجود دارد و برای رسیدگی به مسائل مقیاس‌بندی بلاکچین‌های لایه ۱ (L1) استفاده می‌شود. پردازش هزاران تراکنش در ثانیه برای بلاکچین‌هایی مثل بیت‌کوین و اتریوم بسیار چالش برانگیز است که باعث کندی و گرانی بلاکچین‌ها می‌شود.
این‌جاست که راه حل‌های لایه ۲ وارد عمل می‌شوند. این راه حل به مقیاس‌پذیری بلاکچین موجود کمک می‌کند. بلاکچین‌های فعلی با زنجیره‌های لایه ۲ جایگزین نمی‌شوند. اگرچه زنجیره‌های لایه ۲ اکثر کارها را انجام می‌دهند؛ اما لایه ۱ به عنوان زنجیره اصلی عمل می‌کند و امنیت ایجاد می‌کند. در حالی که لایه ۲ تراکنش‌های سریع، کارمزد تراکنش‌های پایین و توانایی پردازش هزاران تراکنش در ثانیه را ارائه می‌دهد.

ارز اپتیمیسم چگونه کار می‌کند؟

ارز اپتیمیسم از تکنیک فشرده سازی داده‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که به عنوان Optimistic Rollups شناخته می‌شود. آن‌ها روش‌های جدیدی برای مقیاس‌بندی بلاکچین اتریوم هستند که توسط تیم شگفت‌انگیز پشتیبان Optimism Foundation توسعه یافته‌اند. جمع‌آوری‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: مجموعه‌های ارز اپتیمیسم که توسط بنیاد ارز اپتیمیسم توسعه داده شد و مجموعه‌های ZK، که اغلب به عنوان مجموعه‌های دانش صفر شناخته می‌شوند.
Rollupها به طور قابل توجهی سرعت پردازش را با انتقال حجم زیادی از داده‌های تراکنش به خارج از زنجیره افزایش می‌دهند. برخلاف سایر زنجیره‌های جانبی، مجموعه‌های اپتیمیسم مقدار کمی از داده‌ها را در شبکه لایه ۱ غیرمتمرکز منتشر می‌کنند تا تایید شوند و امنیت را افزایش دهند. مجموعه‌های اپتیمیسم شواهدی مبنی بر اعتبار برای دسته‌های تراکنش ارسال‌شده در زنجیره منتشر نمی‌کنند؛ چون فرض می‌کنند تراکنش‌های خارج از زنجیره معتبر هستند. این امر مجموعه‌های اپتیمیسم را از مجموعه‌هایی با دانش صفر جدا می‌کند که شواهد رمزنگاری اعتبار را برای تراکنش‌های خارج از زنجیره منتشر می‌کنند.
به منظور جلوگیری از وقوع انتقال نامعتبر، جمع‌بندی‌های اپتیمیسم به استفاده از شواهد تقلب متکی هستند. برای انجام این کار، یک تراکنش اتریوم Optimism باید اجرا شود. به زبان ساده، بین لایه ۱ و لایه ۲، OVM یا ماشین مجازی اپتیمیسم، یک محیطی است که اجرای قرارداد هوشمند قطعی را تضمین می‌کند. از آن‌جایی که هر دو برای اجرای محاسبات خدمت می‌کنند، OVM و EVM مشابه هستند. با این حال، OVM فقط به عنوان رابط EVM عمل می‌کند.
می‌توانید ببینید که مجازی سازی از طریق Execution Manager با مقایسه اجرای EVM و OVM انجام می‌شود. کامپایلر، Solidity را به Yul تبدیل می‌کند که متعاقبا به دستورالعمل‌های EVM و در نهایت به بایت کد تبدیل می‌شود. پس از کامپایل در مونتاژ EVM، در صورت لزوم می‌توانید هر کد عملیاتی را در نوع OVM آن “بازنویسی” کنید.

اپتیمیسم Bridge

اگرچه Optimism یک زنجیره لایه ۲ است که به اتریوم متصل است؛ اما یک سیستم بلاکچین مجزا است. یعنی اگر می‌خواهید داده‌ای را از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر منتقل کنید، باید از یک پل استفاده کنید. یک پل دو زنجیره را به هم متصل می‌کند و به NFT (توکن غیر قابل تعویض)، توکن‌ها و دیگر داده‌های دلخواه اجازه می‌دهد که بین آن‌ها منتقل شود.
برای موارد استفاده رایج مثل جابجایی توکن‌ها بین بلاکچین‌ها، می‌توانید از پل توکن استاندارد استفاده کنید. این یک قرارداد هوشمند است که توسط تیم Optimism ایجاد شده است و دارای تمام ویژگی‌‎های مورد نیاز برای انتقال توکن‌ها بین اتریوم و Optimism (OP) است. با این حال، اگر استاندارد Token Bridge به طور کامل مورد استفاده شما را پوشش نمی‌دهد، می‌توانید داده‌ها را بین L1 و L2 با استفاده از روش زیر ارسال کنید.

سرعت تراکنش‌های لایه ۱ تا لایه ۲

یک تراکنش ارسال شده از L1 به L2 می‌تواند تا ۱۵ دقیقه طول بکشد تا به قرارداد L2 هدف در شبکه اصلی و ۵ دقیقه در شبکه آزمایشی Optimism Goerli برسد. این به دلیل این واقعیت است که گره‌های L2 اغلب قبل از انجام تراکنش L1 به L2 منتظر تعداد معینی از تایید بلوک اتریوم هستند.

سرعت تراکنش‌های لایه ۲ به لایه ۱

فعل و انفعالات بین لایه‌های ۲ و ۱ را نمی‌توان حداقل برای یک هفته ارسال کرد، بنابراین پیام‌های ارسال شده از لایه ۲ تنها پس از گذشت یک هفته دریافت می‌شوند. چند ثانیه در goerli و هفت روز در mainnet طول می‌کشد تا چالش انجام شود که اغلب به عنوان دوره چالش خطا شناخته می‌شود. این دوره انتظار برای ایمن نگه داشتن عملکرد Optimism (OP) در نظر گرفته شده است.

مزایا و معایب ارز Optimism

  مزایای ارز اپتیمیسم عبارتند از:

انعطاف پذیری بسیار زیادی را در محاسبات عمومی ارائه می‌دهد (Turing-complete / EVM-compliant).
افزایش چشمگیر مقیاس پذیری را بدون نیاز به هارد فورک در اتریوم فراهم می‌کند. (ارز اپتیمیسم از نظر تئوری می‌تواند حدود ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.)
همه داده‌ها در زنجیره در دسترس هستند (نیازی به اعتماد به ارائه دهندگان داده خارج از زنجیره نیست).
ارز اپتیمیسم در برابر سازماندهی مجدد و حملاتی که می‌تواند باعث آن‌ها شود مقاوم است.
برای مثال، سازماندهی مجدد اتریوم باید بیشتر از ۵۰ بلاک باشد تا شبکه تحت تاثیر قرار گیرد و باید دوباره سازماندهی شود. این تضمین می‌کند که شبکه Optimism سطوح امنیتی مشابه اتریوم را همیشه حفظ خواهد کرد.

  در حالی که از معایب اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عملکرد محدود در مقایسه با برخی دیگر از راه حل‌های Layer2 (Plasma، ZK Rollups).
برخی از مسائل امنیتی
در شبکه Optimism اعمال نوعی سانسور بسیار آسان است؛ اگرچه قابل تشخیص است، اما همچنان نقطه مقابل اجرا است.

عبور توکن‌ها بین اتریوم و اپتیمیسم

اپتیمیسم به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران می‌توانند، پیام‌های دلخواه بین Optimism و قراردادهای هوشمند اتریوم ارسال کنند. این امر امکان انتقال دارایی‌ها از جمله توکن‌های ERC-20، ERC-721 و ERC-1155 را بین دو شبکه بدون هیچ گونه عارضه‌ای ممکن می‌سازد. مکانیسم دقیق این ارتباط بسته به جهتی که پیام‌ها در آن ارسال می‌شوند، متفاوت است.
اپتیمیسم از این قابلیت در پل استاندارد استفاده می‌کند تا به کاربران اجازه دهد، دارایی‌ها را از اتریوم به اپتیمیسم واریز کنند و همچنین امکان برداشت از اپتیمیسم را به اتریوم فراهم می‌کند. برای ارسال پیام از اتریوم به اپتیمیسم، کاربران فقط باید قرارداد را در اتریوم فعال کنند تا یک بلوک جدید در اپتیمیسم ایجاد کنند. بلوک‌های ایجاد شده توسط کاربر شامل تراکنش‌هایی است که از آدرسی که بلوک را ایجاد کرده است، نشات می‌گیرد. به نوبه خود، برای قراردادهای اپتیمیسم امکان‌پذیر نیست که به راحتی در اتریوم تراکنش ایجاد کنند، همان‌طور که قراردادهای اتریوم تراکنش‌هایی را در اپتیمیسم ایجاد می‌کنند.
در نتیجه، روند ارسال داده‌ها از اپتیمیسم به اتریوم تا حدودی پیچیده‌تر است. به جای تولید خودکار تراکنش‌های احراز هویت شده، باید بتوانیم اظهارات قابل اثباتی در مورد وضعیت ارز اپتیمیسم در قراردادهایی که روی اتریوم قرار دارند بیان کنیم. ایجاد اظهارات قابل اثبات در مورد وضعیت شبکه نیاز به مصالحه رمزنگاری دارد. حالت اپتیمیسم پس از هر بلوک به روز می‌شود، بنابراین این تعهد نیز پس از هر بلوک تغییر می‌کند. تعهدات به طور منظم (دو بار در ساعت) به یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم ارسال می‌شود.
کاربران می‌توانند از این commit ها برای تولید تست در حالت ارز اپتیمیسم استفاده کنند. این شواهد را می‌توان با قراردادهای هوشمند در اتریوم تایید کرد. اپتیمیسم یک قرارداد ارتباطی زنجیره‌ای مناسب را حفظ می‌کند که اجازه می‌دهد این آزمایش‌ها از طرف قراردادهای دیگر تایید شوند. به این ترتیب ارتباط بین هر دو شبکه حفظ می‌شود.

چرا از ارز اپتیمیسم استفاده می‌کنند؟

بسیاری از سرمایه گذاران ارز اپتیمیسم را می‌خرند تا روی شبکه Optimism (OP) استیک کنند. ارز اپتیمیسم نشانه حاکمیتی برای پروتکل Optimism است. با این وجود، سیستم حاکمیت با اکثر بلاکچین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز متفاوت است. آن‌ها به طور کلی مثل آرای سهامداران برای شرکت‌های عمومی به نظر می‌رسند؛ اما با تمرکززدایی بیشتر. هر کسی که بخواهد تغییر یا اضافه‌ای در پروتکل ایجاد کند، پیشنهادی را ارائه می‌کنند که جزئیات آن را توضیح می‌دهد. این پیشنهاد سپس توسط دارندگان توکن رای گیری می‌شود و در صورت تصویب، اجرا می‌شود.
بنیاد ارز اپتیمیسم بر این باور است که این نوع حکمرانی ساده به دلیل انگیزه‌های نادرست و تمرکز بیش از حد از بین می‌رود. در عوض، تصمیم گرفت که حکومت خود را بین دو اتاق مساوی تقسیم کند: خانه توکن و خانه شهروندان. Token House (متشکل از دارندگان ارز اپتیمیسم) در مورد مشوق‌های پروژه، ارتقا پروتکل و بودجه خزانه رای خواهد داد. خانه شهروندی از دارندگان یک توکن غیرقابل انتقال ویژه (NFT) تشکیل خواهد شد. اکثرا به ماسبق شدن بودجه کالاهای عمومی رای خواهد داد.

آیا ارز اپتیمیسم برای سرمایه گذاری خوب است؟

ارز اپتیمیسم (OP) شانس زیادی برای جذب برنامه‌نویسان و کاربران بیشتری دارد. زمان ایردراپ انتخاب جالبی بود و ممکن است به نفع آن باشد. بازار کریپتو هنوز به شدت کاهش یافته است و ارز اپتیمیسم توانسته است توجه خود را بسیار بیشتر از بازارهای صعودی حفظ کند. به نوبه خود، ارز اپتیمیسم (OP) از زمان سقوط کریپتو نوسانات شدیدی داشته است، گاهی اوقات مقدار کمی از ارزش خود را بازیابی می‌کند؛ اما پس از مدت کوتاهی آن را از دست می‌دهد. بنابراین، این توکن در حالی که قیمت‌ها پایین است، برای هولد کردن خوب به نظر می‌رسد.

ارز دیجیتال اپتیمیسم (OP) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال اپتیمیسم (OP) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز Optimism (OP) خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust Wallet) و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.