مهران بیت
کوانت ارز کوانت

قیمت ارز کوانت (QNT)

نرخ تومانی خرید
5,469,960
نرخ تومانی فروش
5,432,040
تومان
-0.62%
$
94.8
کوانت کوانت
QNT
آدرس سایت:
Quant.network
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
ردیت:
Reddit
تلگرام:
Telegram
#Platform # Interoperability
محاسبه قیمت
خرید فروش
QNT > کوانت
کوانت میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال کوانت (Quant) چیست؟

کوانت (Quant) با نماد اختصاری QNT، یک ارز دیجیتال از نوع ERC-20 است که در شبکه کوآنت برای پرداخت هزینه کالا، خدمات و هزینه دریافت مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه به عنوان فناوری قلمداد می‌شود که ارتباط بین چندین بلاک‌چین را با کمک سیستم عامل اورلجر (Overledger) فعال می‌کند و مسائل مربوط به قابلیت همکاری بلاک‌چین‌ها را بدون استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده برطرف می‌کند. کوانت از معدود بلاک‌چین‌هایی است که برای اتصال دفاتر مختلف توزیع‌شده و همچنین سیستم‌عامل‌ها، برنامه‌ها و شبکه‌های موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال کوانت (Quant) - QNT چیست؟
منبع: investorplace.com

اطلاعات بیشتر درباره Quant (QNT)

در واقع Overledger توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های چند زنجیره ای غیرمتمرکز به نام MApps را برای مشتریان ایجاد کنند. مشتریان برای ایجاد یک MApp در شبکه، ملزم به هولد مقداری توکن QNT هستند.
توکن شبکه کوانت QNT نام دارد. توسعه‌دهندگان برای ایجاد هر چیزی در پلتفرم کوانت به خرید مجوز QNT نیاز دارند. به بیان ساده‌تر اینکه اکوسیستم کوانت Quant از توکن QNT برای دسترسی به شبکه و پلتفرم Overledger استفاده می‌کند و اشتراک‌گذاری داده‌ها را ایمن می‌سازد. در نتیجه QNT به عنوان بخش مهمی از شبکه، ارزش‌های پروژه را به اشتراک می‌گذارد و از آن حمایت می‌کند.
نکته قابل توجه در مورد شبکه کوانت این که این شبکه منبع باز نبوده و بنابراین فناوری مورد استفاده در بسیاری از محصولاتی که استفاده می‌کنند دارای حق ثبت است و برای استفاده از آن مجوز لازم است. این شبکه قادر است تا از ریپل، بایننس‌چین، استلار، آیوتا، همینطور اتریوم و بیت‌کوین و از بلاک‌چین‌های هایپرلجر متعلق به شرکت فابریک (Hyperledger Fabric)، کوروم متعلق به شرکت جی‌پی مورگان (Quorum JP Morgan) و بلاک‌چین کوردا متعلق به شرکت آر۳ (R3 Corda) پشتیبانی کند.
با توجه به این که پروژه کوانت منبع باز نیست، بنابراین عجیب نیست که نحوه کار و جزئیات عملکرد فناوری‌هایی که استفاده می‌کند را به اشتراک نمی‌گذارد.

تاریخچه ارز دیجیتال کوانت

عرضه اولیه (ICO) ارز دیجیتال کوانت به ماه مِی سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد. این عرضه اولیه با موفقیت چندانی همراه نبود زیرا طی آن تنها ۱۱ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. این میزان سرمایه با ۱۶ میلیون دلار یعنی حداقل میزان سرمایه مورد‌نیاز یا همان Soft Cap فاصله قابل‌توجهی داشت و تقریبا ۴ برابر از سقف تعیین‌شده برای فروش این توکن در مراسم عرضه اولیه آن یا همان Hard Cap کمتر بود. در زمان برگزاری این عرضه اولی ، هر واحد QNT تقریبا ۱.۱ دلار قیمت داشت و این یعنی چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار سرمایه از این مراسم جمع‌آوری شد.
پس از سوزانده شدن تعدادی از این توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸، اکنون موجودی کلی این ارز دیجیتال کمی بیشتر از ۱۴.۵ میلیون واحد است. تقریبا ۴.۵ میلیون واحد ارز QNT به شبکه کوانت اختصاص یافته و ۱۰ میلیون باقیمانده نیز به بازار عرضه شده است. به نظر می‌رسد که Quant Network پس از سوزاندن توکن‌ها در سپتامبر ۲۰۱۸، مقداری از دارایی‌های خود را به فروش رسانده باشد چراکه در حال حاضر حدودا ۱۲ میلیون واحد QNT در چرخه بازار قرار دارد.

بنیانگذاران ارز دیجیتال کوانت

گیلبرت وردیان (Gilbert Vardian) یکی از بنیانگذاران این شبکه بوده که قبل از راه‌ اندازی آن به عنوان افسر ارشد امنیت اطلاعات در شرکت نرم‌افزاری وکالینک (Vocalink) فعالیت داشت. او همچنین در زمینه های گوناگون دیگری مانند مدیریت امنیت وزارت دادگستری انگلستان فعالیت داشته است.
از دیگر بنیانگذاران این شبکه می توان به کولین پترسان (Colin Paterson) و پائولو تاسکا (Paolo Tasca) اشاره کرد. تخصص پائولو تاسکا در زمینه سیستم‌های توزیع‌شده است. قبل از این پروژه دکتر پائولو در زمینه‌های فناوری بلاک‌چین برای سازمان ملل و بانک‌های مرکزی در نقاط مختلف جهان فعالیت داشته است.

بنیانگذاران ارز دیجیتال کوانت (Quant) - QNT
منبع: bluenodecapital.medium.com

هدف از ایجاد ارز کوانت

هدف اصلی ایجاد پروژه کوانت (Quant) از بین بردن و حذف شکاف بین بلاک‌چین‌ها عنوان شده است. در این پروژه ستون و پایه اصلی، شبکه overledger است و Quant به عنوان اکوسیستمی است که قرار است بستر اقتصاد دیجیتال آینده بر روی آن ساخته شود.
شبکه Overledger توسعه‌دهندگان خود را قادر به ساخت و ایجاد اپلیکیشن‌هایی معروف به MApps برای مشتریانشان است. این اپلیکیشن‌ها در واقع برنامه‌های چند زنجیره‌ای غیرمتمرکز هستند و برای ایجاد آنها باید مقدار مشخصی توکن (QNT) را در اختیار داشت. کوانت شبکه‌‌ای را برای توسعه‌‌دهندگان و موسسات به منظور ارتباط همزمان با چندین (DLT) یا فناوری دفتر کل توزیع ‌شده فراهم می‌کند.

عملکرد ارز دیجیتال کوانت چگونه است؟

مشکل اصلی در فناوری بلاک‌چین و دفتر توزیع شده عدم وجود همکاری بین پروژه‌ها است. کوانت قصد دارد تا با ارتباط بلاک‌چین‌ها با یکدیگر، راه‌حل مناسبی را برای حل این مشکل ارائه دهد. شبکه Overledger در پلتفرم کوانت دسترسی به دیگر بلاکچین‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.
علاوه بر وظیفه برقراری ارتباط بین بلاک‌چین‌ها، کوانت لایه‌های مختلفی را ایجاد می کند. این لایه‌های ایجاد شده شامل لایه‌های تراکنش، پیا‌م رسانی، فیلتر‌کردن و سفارش است. لایه تراکنش ذخیره وظیفه مدیریت تراکنش‌ها را بر عهده دارد. انواع اطلاعات شامل داده‌های قرارداد هوشمند و ‌ای تراکنش در لایه پیام‌رسانی قرار دارد. لایه فیلترینگ و سفارش، پیام‌ها به خصوص پیام‌هایی که شامل اطلاعات تراکنش هستند را کنترل می‌کنند.

سیستم عامل اورلجر (Overledger OS)

Overledger OS یک سیستم عامل بلاک‌چینی تعامل پذیر است. کاربران می‌توانند با استفاده از این سیستم عامل، به صورت همزمان با چندین بلاک‌چین مختلف تعامل داشته باشند. اورلجر قرار است به ویندوزی برای شبکه‌های بلاک‌چینی آینده تبدیل شود.
در حالی که شبکه کوآنت جزئیاتی از نحوه فعالیت سیستم عامل اورلجر ارائه نکرده است، اطلاعات صفحه «سوالات متداول یا همان (FAQ)» وبسایت رسمی آن نشان می‌دهد که Overledger بر پایه تکنولوژی کوبرنتیز (Kubernetes)، یکی از پروژه‌های متن‌باز گوگل، توسعه یافته است. با استفاده از کوبرنتیز، یک اپلیکیشن می‌تواند بدون مشکل میزبان هزاران کاربر باشد؛ زیرا با این تکنولوژی، شبکه‌ای از نودها به صورت اتوماتیک به ارورهای آن اپلیکیشن رسیدگی می‌کنند.
همانند بسیاری از نرم افزارهای رایانه‌ای، برای استفاده از سیستم عامل اورلجر هم باید هزینه آن را پرداخت کنید. افراد و شرکت‌هایی که قصد دارند از این سیستم عامل استفاده کنند، باید برای خرید مجوز ۱ ساله آن اقدام کنند. این هزینه برای اشخاص ثابت و برای شرکت‌ها متغیر است و به عوامل مختلف (مانند اندازه شرکت) بستگی خواهد داشت. دریافت این مجوزها به کاربران و شرکت‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از سیستم عامل اورلجر اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای یا mApps ایجاد کنند.

اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای (Multi-Chain Applications)

اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای که به mApps شناخته می‌شوند به برنامه‌هایی گفته می‌شود که روی چند بلاک‌چین مختلف ساخته شده‌اند. این در حالی است که برنامه‌های غیر متمرکز یا dApps همیشه روی یک بلاک‌چین (مانند اتریوم) توسعه داده می‌شوند. هر mApp شامل قراردادهای تریتی (Treaty Contracts) است. این قراردادها در واقع نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای هستند که به قراردادهای هوشمند موجود در بلاک‌چین‌های متفاوت، اجازه همکاری می‌دهند.
از آن جایی که اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای روی بلاک‌چین‌های متفاوت ساخته می‌شوند، سرعت و میزان کارآمدی آن‌ها به بلاک‌چین‌های مورد استفاده بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر با استفاده از اتریوم و سولانا (Solana) یک mApp بسازید، قسمتی از اپلیکیشن که روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده ۱۵ تراکنش در ثانیه، و قسمتی که روی سولانا ساخته شده توانایی پردازش تقریبا ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه را خواهد داشت.
این نوع ساختار به اشخاص و شرکت‌ها اجازه می‌دهد برای توسعه اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای، از بهترین بخش‌های هر بلاک‌چین استفاده کنند. برای مثال می‌توان در یک mApp از سرعت بلاک چین سولانا برای پردازش تراکنش‌ها، و از امنیت بلاک چین بیت‌کوین برای انجام پرداخت‌ها استفاده کرد. علاوه‌براین، شبکه کوآنت نتورک به اشخاص و شرکت‌ها اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های چند زنجیره‌ای و داده‌های خود را در بازار شبکه اورلجر (Overledger Network Marketplace) به فروش برسانند.

شبکه اورلجر (Overledger Network)

شبکه اورلجر از اعضای مختلفی که در سیستم عامل اورلجر در حال توسعه هستند، تشکیل شده است. این شبکه امکان خرید و فروش داده و اپلیکیشن‌های دیجیتالی را از طریق بازار شبکه اورلجر فراهم می‌کند.
تمام تراکنش‌های انجام شده در بازار شبکه اورلجر توسط خزانه‌داری Overledger Network Treasury که مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند ساخته‌شده بر اساس شبکه اتریوم است پردازش می‌شوند. خزانه‌داری در واقع شخص ثالث هر تراکنش است و از هر کدام درصد کوچکی کسر و در اختیار کوانت نتورک قرار می‌دهد.
علاوه بر موارد بالا، خزانه‌داری وظیفه نگهداری ذخایر ارز QNT را هم بر عهده دارد. استفاده از این توکن برای پرداخت هزینه مجوز سالانه استفاده از سیستم عامل اورلجر ضروری است. خزانه‌داری پس از اتمام مدت مجوز، توکن‌ها را به قیمت فعلی بازار به فروش می‌رساند.
در شبکه کوآنت تمام تراکنش‌ها با ارز دیجیتال QNT انجام می‌شوند، ولی قیمت همه چیز با دلار آمریکا نمایش داده شده است. در ضمن تعداد توکن‌های QNT مورد نیاز برای یک تراکنش خاص در این شبکه، توسط یک «اوراکل قیمت» داخلی تعیین می‌شود.

آینده شبکه کوانت

از اهداف بلند مدت کوانت، تبدیل‌شدن به رقیبی برای اپل یا مایکروسافت در حوزه بلاک‌چین است. در واقع کوانت نتورک شباهت چندانی به سایر پروژه‌های رمز ارزی ندارد و از نظر نوع فعالیت، به غول‌های تکنولوژی سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) نزدیک‌تر است.
بر اساس گفته‌های مدیر عامل این شبکه، گیلبرت وردیان، در ابتدا قرار نبود توکنی برای Quant Network عرضه شود، اما امروزه علاوه بر به وجود آمدن توکن QNT، امکان استیکینگ (Staking) آن هم فراهم آمده است.
شبکه کوانت پروژه‌ای با اهداف بزرگ و جاه‌طلبانه است که کار خود را در حالی شروع کرد که با بازار نزولی ارزهای دیجیتال مواجه شد و به همین دلیل هم با موانع زیادی مواجه شد. اما مسئله مهم این است که در شرایط فعلی بازار، وضعیت Quant Nework امیدوارکننده به نظر می‌رسد و توکن QNT ارزش بیشتری پیدا کرده است.
حالا سوالی که برای خیلی‌ها پیش آمده این است که آیا این شبکه می‌تواند با بکارگیری سیستم عامل اورلجر با بخش‌های دولتی و خصوصی قرارداد ببندد یا خیر. از طرف دیگر این شبکه در زمینه فعالیت خود رقیب خاصی ندارد که یک نکته مثبت برای آن محسوب می‌شود.

ارز دیجیتال کوانت (QNT) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال کوانت (QNT) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید توکن QNT خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت (Trust Wallet)، اتمیک والت (Atomic Wallet)، اکسودوس (Exodus) و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.