مهران بیت
استیم ارز استیم

قیمت ارز استیم (STEEM)

نرخ تومانی خرید
13,723
نرخ تومانی فروش
13,653
تومان
-2.15%
$
0.232
استیم استیم
STEEM
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
فیسبوک:
Facebook
گیت هاب:
Github
محاسبه قیمت
خرید فروش
STEEM > استیم
استیم میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

استیم چیست؟

استیم (Steem) یک ارز دیجیتال از شبکه اجتماعی Steemit می باشد که در سال 2014 توسط دن لاریمر (مدیر عامل BitShare) بنیان گذاری شده است. Steemit بسیار مشابه با Reddit است، بدین معنی که کاربران می تواند داده ها و محتواهایی را ایجاد نموده و روی این شبکه به اشتراک بگذارند. اما بر خلاف تمامی شبکه های اجتماعی کنونی، Steemit بر پایه بلاکچین بوده، که اجرای آن به صورت غیر متمرکز را ممکن می سازد. اجرای غیر متمرکز این شبکه اجتماعی بدین معنی است که هیچ مرجع مرکزی، سانسور، توقیف، آسیب پذیری داده ها و یا سو استفاده ای از داده ها وجود ندارد. از این رو بسیاری از مشکلات مربوط به شبکه های اجتماعی متمرکز مانند فیس بوک و تویتر را حل می نماید. 

ارز دیجیتال استیم Steem

رسالت Steemit و ارز دیجیتال Steem

شبکه های اجتماعی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده اند. روزانه میلیون ها پست و محتوا روی شبکه های اجتماعی پست شده و این شبکه ها درآمد های هنگفتی برای سهام داران خود دارند. اما تولید کننده ها و پست کنندگان هیچ سودی از نتیجه کار خود نمی بینند. برای مثال شبکه Reddit آنچنان فروم های اینترنتی را دگرگون کرد، که با گذر 15 سال از آغاز به کار آن، هنوز رقیب چندان جدی ندارد. شبکه های اجتماعی مشابه زیادی با سازوکار مشابه با Reddit معرفی شده اند. اما Seemit در تلاش است تا همه واقعیت ها را دگرگون سازد. این شبکه اجتماعی نه تنها با بهره گیری از یک پیاده سازی غیر متمرکز بر پایه بلاکچین، مشارکت واقعی در پروژه را برای همگان ممکن ساخته، بلکه سود و درآمد های این شبکه نیز در میان تولید کنندگان محتوا تقسیم می شود. 

به منظور رسیدگی به تراکنش های داخل شبکه، Steemit سه ارز دیجیتال مجزا در نظر گرفته است.Steem ارز دیجیتالی اصلی روی شبکه Steemit می باشد، و سایر ارزهای موجود در شبکه به آن وابسته هستند. از زمان معرفی سکه استیم در سال 2016، میزان موجودی این سکه به صورت اتوماتیک سالانه به اندازه 100 درصد افزایش یافته است، و بنابر اطلاعات موجود در سایت رسمی، این رویه بدون وقفه ادامه خواهد داشت. از این رو ارز استیم را نمی توان استخراج نمود. 

Steem Dollar (SBD) یکی دیگر از ارزهای دیجیتال روی بلاکچین شبکه Steemit بوده و عموما پایدارتر در نظر گرفته می شود. تصمیم گرفته شده تا ارزش ذاتی این سکه برابر با یک دلار آمریکا USD باشد. یعنی مقدار برابری ای سکه های استیم را بتوان با هر یک از ارزهای SBD و USD خریداری کرد. این همتایی یک به یک به صورت متوازنی تا نوامبر سال 2017 حفظ شد، که در آن زمان ناگهان بهای یک SBD از 13 دلار آمریکا گذر کرد. از سال 2017 تاکنون، SBD قیمت خود را تصحیح کرده و اکنون ارزش آن به 1.07 دلار در بازار رسیده است. از آنجایی که SBD پایدار تر در نظر گرفته می شود، به منظور محافظت از سرمایه کاربران در مقابل تغییرات بهای سکه استیم، بیش از 50 درصد از پرداخت های روی شبکه Steemit با SBD انجام می شود. دلار استیم یا SBD را می توان معامله کرد که اکنون ارزش بازاری برابر با 0.6 میلیارد دلار آمریکا دارد. البته نگه داری دلار استیم، سواد آور بوده و شبکه Steemit سالانه 10 درصد سود به دارندگان ان پرداخت می کند. 

شبکه Steemit

Stemm Power (SP) سومین و آخرین ارز دیجیتال روی این مجموعه بوده، که در واقع یک توکن است که میزان نفوذ یک فرد یا کاربر را روی شبکه محاسبه می نماید. در واقع همان طور که از نام آن بر می آید، هر چه قدر که کاربر Steem Power های بیشتری داشته باشد، نفوذ و قدرت بیشتری در شبکه دارد. بنابراین، داشتن این ارز به صاحب آن قدرت یک به یک در رای گیری می دهد. به عنوان مثال، دریافت یک رای از سوی کاربری با 200 سکه Steem Power برا یک پست، بیست برابر از رای کاربری با 10 سکه Steem Power نفوذ و تاثیر بیشتری خواهد داشت.

Steem Power یکی از جنبه های بسیار مهم شبکه استیم می باشد، زیرا که پاداش و پرداخت ها به طور مستقیم با این ارز در ارتباط می باشند. یک پست و یا کامنت در صورت پسندیده شدن توسط کاربران با SP بیشتر، پاداش بیشتری خواهند گرفت. در واقع بدون داشتن SP کاربران نمی توانند در رای گیری ها و پسندیدن پست ها شرکت کنند. علاوه بر این SP یک سرمایه گذاری طولانی مدت در نظر گرفته شود و امکان فروش آنها تا قبل از 13 هفته نگه داری وجود ندارد. همچنین 50 درصد از پرداخت های ارایه شده به کاربران از جنس SP بوده و برخلاف دو ارز دیگر توانایی معامله آن خارج از شبکه وجود ندارد. 

نقشه راه Steem

استیم در تلاش است تا نحوه کارکرد شبکه های اجتماعی را تغییر دهد، بر خلاف شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک که به کاربران خود هیچ پاداشی نمی دهد، شبکه استیم به طور مستقیم به کاربران خود با سکه های استیم پاداش می دهد. علاوه بر نویسندگان و تولید کنندگان محتوا، ارزیابی کنندگان، یا کسانی که برای پست ها لایک و کامنت می نویسند، نیز پاداش داده می شوند. 

همانند شبکه Reddit، شبکه Steem نیز به کاربران خود برای اعمال قوانین و مقررات وابسته می باشد. با این حال تاکنون قوانین و مقررات روی این شبکه به اندازه Reddit کامل نیستند. همراه با توسعه خود شبکه، انجمن کاربران نیز به طور همزمان در حال توسعه یک سری اصول و مقررات تحت عنوان Steemiquette می باشند. 

آینده شبکه Steemit و نظر کارشناسان

با وجود اینکه مفهوم استیم بسیار شگفت انگیز بوده و مزایای بسیاری نسبت به رقبای خود دارد، امروزه با چالش های فراوانی رو به رو شده است. تا جایی که در صورت عدم رفع سریع آنان، استیم نیز ممکن است به یکی دیگر از شبکه های اجتماعی شکست خوره تبدیل شود. برای مثال سیستم رای گیری و پسند پست که بخش حیاتی شبکه بوده و معیار کلیه ارزیابی ها و پرداخت ها است، به آسانی قابل تقلب بوده و می توان با ساخت ربات هایی برای پست های بخصوص لایک و تایید گذاشت.  

  • Trading Beast بهای ارز استیم را حدود 0.2291009 دلار برای اوایل مارچ 2021 پیش بینی کرده و معتقد است که تا اواخر سال 2024 تا 0.25 دلار خواهد رسید. 
  • Coinpredictor بهای این ارز را حدود 0.217 دلار برای اوایل بهار 2021 پیش بینی می کند.
مزایای کوین Steem و شبکه Steemit

یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز بر پایه بلاکچین بسیار قوی تر از شبکه های اجتماعی کنونی می باشد. توانایی مشارکت افراد در توسعه و کاربری این شبکه، منجر به جذب افرادی زیادی به آن شده است. از این ارزش ارز استیم کوین آن نیز بسیار جهش پیدا کرده است.

معایب کوین Steem و شبکه Steemit

همان گونه که اشاره شد، سیستم رای دهی و ارزیابی شبکه ضعیف بوده و کاربران می توانند در آن تقلب کنند. همچنان پول محور بودن این شبکه باعث شده ارزش ذاتی و یا عملی داده های موجود در آن کمتر بوده و خود فرایند ایجاد داده ها و محتوا ها نیز پول محور شده است.