مهران بیت
سویی ارز سویی

قیمت ارز سویی (SUI)

نرخ تومانی خرید
62,247
نرخ تومانی فروش
61,815
تومان
0.02%
$
1.0788
سویی سویی
SUI
آدرس وب سایت:
sui.io
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
#Binance Launchpool# Coinbase Ventures Portfolio# Binance Labs Portfolio# Electric Capital Portfolio# a16z Portfolio# Layer 1# MoveVM (MVM)# Sui Ecosystem
محاسبه قیمت
خرید فروش
SUI > سویی
سویی میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال سویی (Sui) چیست؟

ارز دیجیتال سویی (SUI) یک بلاک چین لایه ۱ است که با هدف ارائه تراکنش‌های سریع، مقیاس‌پذیر و امن طراحی شده است. این بلاک چین از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کند که برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) با امنیت و کارایی بالا طراحی شده است.دارندگان توکن SUI می‌توانند توکن‌های خود را برای تأمین امنیت شبکه و دریافت پاداش استیکینگ به اشتراک بگذارند.

ارز دیجیتال سویی (SUI) چیست؟
منبع: coinmarketcap.com

تاریخچه ارز سویی

سویی شبکه آزمایشی خود را در سال ۲۰۲۲ و شبکه اصلی خود را نیز در ماه می ۲۰۲۳ راه‌اندازی کرد. توسعه بلاکچین سویی توسط شرکت Mysten Labs که چندین نفر از مدیران ارشد شرکت متا هدایت آن را بر عهده دارند انجام شده است. این شرکت در سپتامبر ۲۰۲۲ توانست برای توسعه بلاکچین خود ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگی مثل Cirlcle، Binance Labs و Lightspeed Venture Partners از جمله حامیان مالی آن هستند.
بنیاد سویی نیز یک سازمان مستقل است که از جامعه و پروژه‌های سویی حمایت می‌کند. بنیاد سویی در زمان راه‌اندازی خود با همکاری صرافی‌های متمرکزی مثل کوکوین، OKX و بای‌بیت، توکن‌های SUI را به کاربران دیسکورد و مشتریان این صرافی‌ها فروخت. کاربران بایننس برای به دست آوردن کوین‌های SUI بیش از ۴ میلیارد دلار توکن را استیک کردند.

مأموریت اصلی ارز سویی (Sui) چیست؟

بنیاد سویی قصد دارد با توسعه بلاکچین Sui و ارائه قابلیت‌های آن در سراسر جهان امکان دسترسی بیش از یک میلیارد کاربر را به دنیای وب ۳ (Web3) میسر سازد. شفافیت در ارائه خدمات به جامعه Sui، ارتباطات آزاد برای ایجاد اعتماد بین کاربران، و تشویق جامعه به مشارکت در فعالیت‌ها و پروژه‌های سویی از جمله اهدافی است که این بنیاد در راستای دستیابی به آنها می‌کند.
بنیاد سویی معتقد است تمام کاربران این بلاکچین باید دسترسی برابری به برنامه‌های سویی داشته باشند و برای اطمینان از توزیع منصفانه منابع در میان کاربران، باید قوانین برای همه به صورت یکسان اجرا شود. این بنیاد در تلاش است تا راهی برای شنیده شدن نظرات همه فراهم سازد و افراد را به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها تشویق می‌کند.

ویژگی‌های شبکه سویی

بلاکچین Sui از سه جزء اصلی تشکیل شده است که در کنار هم به اجرای سریع تراکنش‌ها با هزینه پایین کمک می‌کنند:

  • زبان برنامه‌نویسی موو (Move)

شبکه سویی برای اجرای قراردادهای هوشمند خود از یک زبان برنامه‌نویسی با عنوان Move استفاده می‌کند. این زبان منبع‌باز در پروژه Diem شرکت متا و پروژه Aptos که یک بلاکچین لایه ۱ است و کارمندان سابق متا آن را پایه‌گذاری کرده‌اند نیز استفاده شده است.
زبان برنامه‌نویسی موو یک زبان کراس پلتفرم است و مفاهیم اختصاصی بلاکچین مثل اکانت‌ها، تراکنش‌ها، زمان و رمزنگاری در آن گنجانده نشده است. بیشتر بلاکچین‌هایی که امکان توسعه قرارداد هوشمند دارند تغییرات را در اکانت‌ها یا همان کیف پول‌های کاربران دنبال می‌کنند. اما بلاکچین سویی حرکت آبجکت‌ها یا همان توکن‌ها را که موجب انجام تراکنش می‌شوند دنبال می‌کند. علاوه بر این سویی از مکانیزم Move Prover استفاده می‌کند که امکان تأیید اجرای کدهای توسعه‌دهندگان را برای آنها فراهم می‌سازد. به عبارت دیگر توسعه‌دهندگان می‌توانند اعتبار قرارداد هوشمند یا اپلیکیشن بلاکچینی خود را به راحتی بررسی کنند.

  • مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی (DPoS)

سویی برای رسیدن به اجماع از یک مکانیزم اثبات سهام خاص با عنوان Delegated Proof-of-Stake یا به اختصار DPoS استفاده می‌کند. در این سیستم، مجموعه ثابتی از ولیدیتورها (اعتبارسنج‌ها) هر ۲۴ ساعت یکبار تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند. هولدرهای SUI مجموعه‌ای از ولیدیتورها را بر اساس سهمی که از کل توکن‌های استیک‌شده دارند انتخاب می‌کنند. ولیدیتورها در ازای فعالیت و امن نگه داشتن شبکه مقداری پاداش را در قالب ارز SUI دریافت می‌کنند.
کوین‌های استیک‌شده سویی تنها برای مدت مشخصی در سیستم قفل می‌شوند. پس از آن هولدرها می‌توانند توکن‌های خود را بردارند و یا ولیدیتور خود را تغییر دهند. در حال حاضر این شبکه ۱۰۰ ولیدیتور دارد که همین موضوع به پردازش سریع‌تر و بهینه‌تر تراکنش‌ها کمک می‌کند، اما در عین حال باعث متمرکزتر شدن سویی نسبت به سایر بلاکچین‌ها و حساسیت بیشتر در برابر حملات ۵۱ درصد شده است.

  • اجرای موازی تراکنش‌ها

سویی برای افزایش مقیاس‌پذیری، تراکنش‌ها را موازی با هم اجرا می‌کند. بیشتر بلاکچین‌ها تراکنش‌ها را یک به یک و پشت سر هم اجرا می‌کنند اما سویی برای اینکه سرعت را افزایش دهد آنها را به صورت موازی اجرا می‌کند. به همین خاطر است که این بلاکچین می‌تواند تا ۱۲۰ هزار تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند که این رقم برای اتریوم ۱۵ تراکنش و برای سولانا ۴ هزار تراکنش در ثانیه است.
این شبکه تراکنش‌ها را به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می‌کند. تراکنش‌های ساده مثل ارسال توکن از یک حساب به حساب دیگر می‌توانند پروتکل اجماع را دور بزنند و تقریباً به صورت آنی پردازش شوند. سویی برای تراکنش‌های پیچیده از «Narwhal» برای جدا کردن تراکنش‌ها از انجین اجماع و از «Bullshark» برای شناسایی سریع تراکنش‌های معوقی که نیازمند اجماع هستند استفاده می‌کند.

مزایای ارز دیجیتال سویی

ارز دیجیتال SUI مزایای متعددی دارد که آن را به یک انتخاب جذاب برای سرمایه‌گذاران و کاربران تبدیل می‌کند:

  • سرعت: SUI می‌تواند تا 100000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند که آن را به یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌های موجود تبدیل می‌کند. این سرعت بالا برای برنامه‌هایی که نیاز به تراکنش‌های سریع و ارزان دارند، مانند پرداخت‌ها و بازی‌های بلاک چینی، ایده‌آل است.
  • مقیاس‌پذیری: SUI با استفاده از sharding می‌تواند به طور مقیاس‌پذیر به تعداد زیادی کاربر و تراکنش رسیدگی کند. این مقیاس‌پذیری برای بلاک چین‌هایی که می‌خواهند به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرند، مانند پلتفرم‌های DeFi و NFT، ضروری است.
  • امنیت: SUI از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند که امنیت و ثبات شبکه را تضمین می‌کند. PoS به طور قابل توجهی امن‌تر از الگوریتم اثبات کار (PoW) است که توسط بیت کوین و سایر بلاک چین‌ها استفاده می‌شود.
  • زبان برنامه‌نویسی Move :SUI از زبان برنامه‌نویسی Move برای توسعه dApps استفاده می‌کند. Move زبانی جدید است که برای امنیت و کارایی بالا طراحی شده است. این امر توسعه dApps امن و قابل اعتماد را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند.
  • کارمزدهای پایین: SUI برای تراکنش‌ها کارمزدهای پایینی دارد که آن را برای کاربران مقرون به صرفه می‌کند.
  • سازگاری با EVM: SUI با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، به این معنی که dApps اتریوم می‌توانند به راحتی به SUI منتقل شوند.
  • پشتیبانی قوی: SUI توسط تیمی از مهندسان با تجربه و شناخته شده پشتیبانی می‌شود.

آینده ارز سویی

از آنجایی که سویی یکی از پروژه‌های تازه‌وارد در دنیای ارزهای دیجیتال است نمی‌توان به صورت قطعی درباره آینده آن نظر داد. سویی از سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه شده و قیمت آن نوسان‌های زیادی را تجربه کرده است. در مقایسه با بسیاری از پروژه‌های جدید، سویی با استقبال خوب بازار مواجه شد و توانست به لیست ۵۰ ارز دیجیتال برتر جهان از نظر مارکت کپ وارد شود. اگر بنیاد سویی و تیم توسعه آن به نقشه راه Sui پایبند بمانند و به اهداف خود دست پیدا کنند ارز SUI نیز پتانسیل افزایش قیمت و رشد را خواهد داشت.

ارز دیجیتال سویی (SUI) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال سویی (SUI) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز سویی (SUI) خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل تراست والت (Trust Wallet)، سویی والت (Sui Wallet)، اتمیک والت (Atomic Wallet) و کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) ذخیره کنید.

جمع بندی و خلاصه ای از ارز سویی

بلاکچین و ارز دیجیتال سویی با هدف بهبود سرعت تراکنش‌های بلاکچینی و کاهش هزینه‌ها راه‌اندازی شده‌اند و کاربران بازار ارزهای دیجیتال نیز استقبال خوبی از آن داشته‌اند. سویی از زبان برنامه‌نویسی Move برای توسعه پکیج‌ها استفاده می‌کند و برای انجام تراکنش‌های درون شبکه ارز بومی خود را با عنوان SUI عرضه کرده است. حفظ امنیت یکی از ارزش‌های اصلی سویی محسوب می‌شود و به همین خاطر از الگوریتم‌های رمزنگاری مختلفی پشتیبانی می‌کند. سویی نیز مثل بسیاری از پروژه‌های بلاکچینی لایه ۱ تمرکز خود را روی بهبود زیرساخت‌ها قرار داده است و سعی دارد بستری برای توسعه اپلیکیشن‌ها و اجرای سریع تراکنش‌ها فراهم سازد.