مهران بیت
اس ایکس پی ارز اس ایکس پی

قیمت ارز اس ایکس پی (SXP)

نرخ تومانی خرید
17,538
نرخ تومانی فروش
17,449
تومان
-1.72%
$
0.2965
اس ایکس پی اس ایکس پی
SXP
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
تلگرام:
Telegram
محاسبه قیمت
خرید فروش
SXP > اس ایکس پی
اس ایکس پی میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

اس ایکس پی چیست؟

ارز دیجیتال اس ایکس پی (SXP) رمزارز بومی شبکه سولار (Solar) یا سوایپ سابق است که البته آن را سولار کوین نیز می‌نامند. این رمزارز برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها روی شبکه Solar استفاده شود. همچنین، کاربران با استیک SXP ضمن دریافت پاداش این امکان را خواهند داشت که در مدل حاکمیتی شبکه مشارکت کنند.

ارز دیجیتال SXP اس ایکس پی چیست؟

شبکه سولار (Solar Network) چیست؟

سولار یک شبکه بلاکچینی مبتنی‌بر DPOS است که انرژی بسیار کمی مصرف می‌کند و به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود.
اگر چه این بلاکچین به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود، اما باید به این نکته اشاره کنیم که درجه این عدم‌متمرکز بودن آنچنان زیاد نیست؛ زیرا ۵۳ نود که از قبل انتخاب‌شده‌اند، وظیفه ساخت بلاک و اعتبارسنجی تراکنش‌ها را برعهده دارند و به‌صورت اختیاری به رای‌دهندگان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

شبکه سولار (Solar Network) چیست؟

بررسی نحوه کار Solar Network

شبکه اصلی Solar از ۲۸ مارس ۲۰۲۲ فعالیت خود را شروع کرده است. گردانندگان Solar Network اسم مولفه اصلی بلاکچین را Solar Core یا هسته سولار نامیده‌اند. تولیدکنندگان بلاک در سولار نتورک با عنوان نودهای اپراتور نیز شناخته می‌شوند. این نودها از طرف رای‌دهندگان (Voters) انتخاب می‌شوند؛ رای‌دهندگانی که ارزش یا به تعبیری وزن کیف پولشان در انتخاب خودشان موثر است و در انتخابشان نقش دارد.

رای‌دهندگان با استیک رمزارز Solar که علامت اختصاری آن SXP است، می‌توانند ۳۰ سازنده بلاک یا نود را معرفی یا نامزد کنند. هرچه میزان کوین استیک‌شده بیشتر باشد، سهم رای و نظر رای‌دهنده بیشتر خواهد بود.

پس از انتخاب نودها، فرایند ساخت بلاک شروع می‌شود. هر نود در هر دور یک بلاک می‌سازد که این به‌معنای ساخت ۵۳ بلاک در هر دور است. زمان ساخت هر بلاک ۸ ثانیه است. در طی ساخت بلاک‌ها یا به‌عبارتی در هر دور ۵۳۰ کوین SXP تولید می‌شود که با‌توجه به رتبه‌بندی نودها میان آن‌ها تقسیم می‌شود.

در کنار پاداش ساخت هر بلاک، کارمزد تراکنش‌ها نیز به‌عنوان پاداش برای نودها در نظر گرفته می‌شود. تمام این موارد می‌تواند با توجه به سیستم رای‌گیری و حاکمیت سولار نتورک در آینده تغییر کند.

معرفی سرویس‌های سولار نتورک

سولار علاوه‌ بر زیرساخت بلاکچینی، دو سرویس دیگر در راستای بهبود شبکه‌اش دارد. اولین سرویس سواپ است. کاربران با استفاده از این سرویس که در سایت Solar قرار دارد، می‌توانند توکن‌های قدیمی خود را که استاندارد ERC20 و BEP20 دارند به کوین شبکه اصلی تبدیل کنند.

البته لازم به‌ذکر است، طبق گفته بلاگ سولار نتورک اگر توکن‌های غیربومی دارید، تنها تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۳ (۹ تیر ۱۴۰۲) مهلت دارید آن را از پنل سواپ جابه‌جا کنید.

سرویس دیگر سولار نتورک کیف پول است. این سرویس دو محصول دارد؛ یکی کیف پول نرم‌افزاری (دسکتاپ، موبایل و اکستنش) و دیگری سولار کارت. در حال حاضر نسخه دسکتاپی کیف پول سولار برای دانلود در اختیار کاربران قرار دارد. سولار کارت نیز یک کارت فیزیکی مانند کارت بانکی است که کاربران می‌توانند برای نگهداری اس ایکس پی (SXP) خود استفاده کنند.

ارز دیجیتال sxp اس ایکس پی

نقشه راه سولار

سولار نتورک در اوایل سال ۲۰۲۲ کار خود را آغاز کرد و بنابر گفته‌های این پروتکل، همچنان در حال توسعه و مطالعه قرار دارد. در سایت این پروژه بخشی به‌عنوان Roadmap طراحی شده است، اما امکان دسترسی به آن در حال حاضر وجود ندارد؛ بنابراین نمی‌توانیم نقشه راه مشخصی برای آن بیان کنیم.

گزارش‌هایی درباره عملکرد ماهانه پروژه، پرسش‌وپاسخ‌ از مسئولان سولار و محتواهایی از این دست، مواردی هستند که می‌توانید در بلاگ سولار پیدا کنید و از برنامه‌های آن مطلع شوید.

گردانندگان Solar Network

سولار نتورک یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز و جامعه‌محور است؛ بنابراین هیچ فرد مشخصی پشت این پروژه نیست. البته می‌توان از نام بزرگی مانند Binance به‌عنوان یک سرمایه‌گذار قدر برای Solar Network نام برد.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های سولار نتورک

اطلاعاتی مبنی‌بر مشارکت سولار نتورک با پروژه‌های دیگر نتوانستیم پیدا کنیم؛ زیرا در بلاگ آن که صفحه‌ای در کوین مارکت کپ است، صرفا به لیست شدن کوین SPX در صرافی‌های مختلف اشاره شده است. درباره سرمایه‌گذاران این پروژه نیز در سایت کرانچ بیس اطلاعاتی نیافتیم؛ حتی در صفحه مربوط به Swipe نوشته شده است که بایننس با مبلغی که مقدار آن فاش نشده، سوایپ را به تملک خود درآورده است.

ارز دیجیتال SXP را در کجا خرید و فروش کنیم؟

ارز اس ایکس پی SXP را هم اکنون می توانید در صرافی هایی مثل: بایننس، کوکوین، هیوبی، Gate.io و مهران بیت خرید و فروش کنید.

کیف پول مناسب برای نگهداری SXP

اگر کاربران نسخه قدیمی SXP داشته باشند، با توجه به استاندارد آن که یا ERC20 یا BEP20 است، باید از کیف پول‌هایی مانند تراست ولت یا متاسک برای نگهداری آن استفاده کنند؛ ولی اگر کوین SXP روی شبکه اصلی داشته باشید، می‌توانید از کیف پول Solar یا Solar Card برای نگهداری ارز دیجیتال سولار استفاده کنید.