مهران بیت
تلوس ارز تلوس

قیمت ارز تلوس (TLOS)

نرخ تومانی خرید
12,859
نرخ تومانی فروش
12,794
تومان
0.01%
$
0.2174
تلوس تلوس
TLOS
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Telegram
اینستاگرام:
Instagram
وایت پیپر:
Whitepaper
فیسبوک:
Facebook
گیت هاب:
Github
یوتیوب:
Youtube
محاسبه قیمت
خرید فروش
TLOS > تلوس
تلوس میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

تلوس چیست؟

تلوس (Telos) با نماد اختصاری TLOS، یک بلاک‌چین نسل سوم است که مقیاس‌پذیری، سرعت و تراکنش‌های بدون کارمزد را وعده می‌دهد. این پلت فرم با هدف پیشروی در دنیای وب ۳.۰ و ارائه راه‌حل برای برنامه‌‎ها و پروژه‌های غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. در این مقاله با پلتفرم تلوس، توکن اختصاصی آن TLOS، فناوری شبکه، پیش‌بینی قیمت و… آشنا خواهیم شد.

اینترنت نسل سوم چیست؟

وب ۳.۰ یا همان نسل سوم اینترنت،نوعی اینترنت غیرمتمرکز و معناگرا بوده که کاربرد هوش مصنوعی در آن بسیار بیشتر و نقش مافیاهای متمرکزی مثل غول‌های فناوری در اداره و کنترل آن بسیار کم‌رنگ‌تر است. اصطلاح وب ۳.۰ برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ توسط فردی به نام گوین وود Gawin Wood، هم‌بنیان‌گذار اتریوم و بنیان‌گذار پولکادات، به دنیا معرفی شد. نسل سوم وب یکی از انقلابی‌ترین مفاهیم موجود در عرصه فناوری و به گفته بسیاری از کارشناسان، یکی از اجتناب‌ناپذیرترین تحولاتی است که در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد. مفهوم وب ۳.۰ به‌قدری گسترده و پرکاربرد است که بسیاری از بزرگترین پروژه‌های بلاک‌چینی نیز از این مفهوم استفاده کرده‌اند.

اینترنت نسل 3
اصطلاح وب ۳.۰ برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ توسط فردی به نام گوین وود Gawin Wood، معرفی شد.

بلاک‌چین نسل سوم چیست؟

بلاک‌چین نسل سوم هم در واقع آینده فناوری بلاک‌چین محسوب می‌شود که با هدف بهبود و رفع مشکلات بلاک‌چین‌های نسل‌های قبلی ساخته شده است. نسل سوم بلاک‌چین در تلاش است تا مواردی مثل مدیریت، افزایش حریم خصوصی و ناشناس بودن کاربر، مقیاس‌پذیری، تعمیم‌پذیری، سرعت، امنیت، عدم تمرکز و … را بهبود دهد. تلوس نیز بلاک‌چین نسل سومی است که علاوه بر مقیاس‌پذیری، تراکنش‌های بدون کارمزد را وعده می‌دهد و در تلاش است تا وب ۳.۰ را نیز متحول کند.

بلاک‌چین Telos چیست؟

همان طور که گفتیم، تلوس بلاک‌چین نسل سومی بوده که به منظور ساخت برنامه‌های توزیع‌شده پرسرعت، مقیاس‌پذیر و بدون کارمزد ایجاد شده است. این شبکه در دسامبر سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و با ویژگی‌های حاکمیتی نوآورانه‌ای، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا نفوذ و تصمیم‌گیری را به مدلی مشارکتی‌تر و شفاف‌تر تغییر دهند. از زمانی که شبکه اصلی تلوس راه‌اندازی شد، این اکوسیستم راه را برای وب ۳.۰ هموار کرده و فرصتی برابر را در اختیار تمام مشارکت‌کنندگان قرار داده تا بتوانند در مسیر شبکه تاثیرگذار باشند.

سیاست‌های تلوس از مدل جمع‌آوری سرمایه گرفته تا ساختار حاکمیتی به شکل واقعا غیرمتمرکزی تنظیم شده تا تنها دارندگان توکن و کاربران فعال شبکه قدرت مشارکت در امور شبکه را داشته باشند. بنابر وبسایت رسمی این شبکه، تلوس بلاک‌چینی است که سریع‌تر، ارزان‌تر و صادقانه‌تر از سایرین فعالیت می‌کند و با محیط زیست نیز سازگار است.

تلوس، خانه بیش از ۳۰ توسعه‌دهنده اصلی، بیش از ۵۰ تیم اعتبارسنجی، ده‌ها محصول نوآورانه است که توسط ۱۰۰ مشارکت‌کننده فعال تکمیل شده‌اند. بیش از ۹۰۰ هزار کاربر شبکه تلوس همراه با بیش از ۱۵۰ شرکت از ۱۸۰ کشور جهان، بخشی از جامعه فعال تلوس را تشکیل می‌دهند. توسعه‌دهندگان در تلاشند تا از اوایل سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰۰ برنامه کاربردی توزیع شده Dapp روی  تلوس بسازند که پلتفرم موزیک Zeptagram، پلتفرم بازی QUDO، شبکه اجتماعی  Appics، راه‌حل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز dStor و سیستم پرداخت Sesacash از نمونه‌های این برنامه‌ها محسوب می‌شوند.

توکن TLOS چیست؟

تلوس TLOS توکن بومی شبکه تلوس است که کاربردهای زیادی از جمله حاکمیت، مالکیت، پرداخت پاداش، وسیله‌ای برای پرداخت در اپلیکیشن‌‌ها و خدمات روی این شبکه دارد. عرضه کل آن حدود ۳۵۵ میلیون واحد است که تقریبا ۲۷۰ میلیون آن در گردش است .ساختار غیرمتمرکز حاکمیت بلاک‌چین تلوس با مجموعه‌ای از ابزارهای قدرتمند، به دارندگان این توکن قدرت می‌دهد. این مدل حاکمیتی در موارد متعددی مانند تولیدکنندگان بلاک، اصلاحات قوانین و پیشنهادات رای‌گیری پیاده‌سازی می‌شود؛ به طوری که می‌توان گفت تقریبا هر جنبه‌ای از عملیات شبکه را می‌توان از طریق رای جامعه اصلاح کرد، چیزی که در سایر بلاک‌چین‌ها کمتر دیده می‌شود.

هر کسی که ارز دیجیتال TLOS دارد، می‌تواند یک پیشنهاد را ارسال کرده یا به آن رای دهد. این روش باعث می‌شود تا بتوان مطمئن بود که از منابع شبکه به نحوی استفاده می‌شود که اکثر ذی‌نفعان بر آن توافق دارند. در سایر شبکه‌ها شاهد هستیم که صرافی‌های آنلاین با ایجاد امکان استیک برای کاربران، در شبکه تاثیر نامطلوبی بگذارند؛ اما در تلوس، از رای دادن صرافی‌ها جلوگیری می‌شود. داشتن توکن بومی این شبکه، نشان‌دهنده مالکیت منابع تلوس است؛ یعنی اگر پنج درصد از عرضه موجود توکن‌های تلوس را داشته باشید، پنج درصد از منابع شبکه در اختیار شما خواهد بود. به بیان دیگر، با افزایش تقاضا برای شبکه، توکن تلوس نیز ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد.

معرفی ارز دیجیتال تلوس Telos
ارز دیجیتال تلوس، زمان نگارش این مقاله در رتیه ۳۱۸ بازار قرار دارد.

ویژگی‌های اصلی بلاک‌چین تلوس

هر کاربر شبکه تلوس برای انجام اموری مانند خرید و ارسال توکن، کافی است میزان کمی TLOS سپرده‌گذاری کند و به این صورت تراکنش‌های استاندارد او بدون کارمزد خواهند بود. البته اپلیکیشن و سازمان‌ها برای تقویت اکوسیستم‌هایشان به زیرساخت پیچیده‌‌تری نیاز دارند. در نتیجه لازم است تا با استیک توکن‌های بیشتر، منابع بیشتری در اختیار داشته باشند.

  • به‌کارگیری مکانیسم اجماع اثبات سهام نیابتی DPoS
  • سازگاری با نرم‌افزار EOSIO و ماشین مجازی اتریوم EVM 
  • ساختاری سریع و مقیاس‌پذیر: پردازش ۱۰ هزار تراکنش در هر ثانیه با زمان بلاک ۰.۵ ثانیه (۲۴ برابر سریع‌تر از اتریوم)
  • بدون کارمزد
  • راه‌حلی کاملا غیرمتمرکز
  • بلاک‌چینی جامعه‌محور

شبکه TELOS چطور کار می‌کند؟

شبکه تلوس از مکانیزم اجماع اثبات سهام نیابتی یا اثبات سهام نمایندگی‌شده DPoS استفاده می‌کند. اثبات سهام نمایندگی‌شده یک سازوکار است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از کوین‌های خود به تعدادی «نماینده» Delegate رأی بدهند ؛ سپس، این نمایندگان تصمیم‌های مهم کل شبکه مثل پردازش تراکنش‌ها و تنظیم قوانین پروتکل را می‌گیرند.

به کمک بریج pTokens، ارز دیجیتال TLOS روی شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت‌چین نیز ایجاد شده است. این توکن‌های رپدشده جزئی از عرضه کل هستند و می‌توانند در هر زمان، به داخل یا خارج زنجیره اصلی تلوس بازگردند.

در بلاک‌چین تلوس، توسعه‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌هایی را با تجربه کاربری ساده و بدون هزینه یا دردسر اضافی، برای کاربران ایجاد کنند. همین موضوع باعث می‌شود که پتانسیل پذیرش فناوری بلاک‌چین در صنایع مختلف افزایش یابد.

ماشین مجازی تلوس Telos - TLOS
تلوس به یک پلتفرم بومی و یک پلتفرم سازگار با ماشین مجازی اتریوم EVM مجهز است.

Telos EVM چیست؟

تلوس به یک پلتفرم بومی و یک پلتفرم سازگار با ماشین مجازی اتریوم EVM مجهز است. Telos EVM (tEVM) یک ماشین مجازی اتریومی لایه ۱ بوده و تلوس اولین بلاک‌چین سازگار با EVM است که روی EOSIO ساخته شده. این ویژگی به برنامه‌های مبتنی بر اتریوم اجازه می‌دهد تا به راحتی به بلاک‌چین Telos انتقال پیدا کرده و از تمام مزایای این شبکه بهره‌مند شوند؛ مزایایی از قبیل: سرعت بالا، کارمزد پایین و جلوگیری از حمله فرانت رانینگ Front Running .

EOSIO  یک نرم‌افزار منبع باز رایگان است که می‌تواند برنامه‌های بلاک‌چینی با عملکرد بالا را روی بلاک‌چین‌های سفارشی‌سازی شده به‌کار گیرد.

اعضای تیم Telos چه کسانی هستند؟

مدیرعامل و بنیان‌گذار بنیاد تلوس، فردی به نام جاستین جودیچی Justin Giudici است که در حوزه بازاریابی و ارائه راه‌حل‌های تکنولوژیک تجربه بالایی دارد. پل والتون Paul Walton مدیر بازاریابی پروژه تلوس نیز از فعالین قدیمی دنیای مارکتینگ بوده که مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد خود را از دانشگاه لندن دریافت کرده است. جسی شولمن Jesse Schulman نیز به عنوان یکی از توسعه‌دهندگان اصلی پروژه تلوس فعالیت می‌کند و بیش از یک دهه سابقه برنامه‌نویسی دارد.

مزایای تلوس

  • مدل منحصربه‌فردی از منابع که کارمزدهای ناچیز یا حتی تراکنش‌های مجانی را فراهم می‌کند.
  • زیرساختی با مقیاس‌پذیری بالا که بیش از ۱۰ هزار تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کند.
  • پلتفرمی ایده‌آل را برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز با هزینه پیاده‌سازی اندک فراهم می‌آورد.

سرمایه‌گذاران پروژه تلوس

در ۹ نوامبر سال ۲۰۲۱، تلوس ۸ میلیون دلار سرمایه از گروهی متشکل از پنج سرمایه‌گذار برجسته ارزهای دیجیتال، به رهبری جان لیلیک John Lilic، سرمایه گذار ConsenSys و Polygon جمع‌آوری کرد. ۸ میلیون ارز دیجیتال تلوس با احتساب هر کوین ۸ دلار معامله شد. البته هر ارز دیجیتال تلوس در آن زمان حدود ۰.۹ دلار ارزش داشت. کل این مبلغ به گاوصندوق Telos Ethereum Gnosis، واریز و بین بنیاد تلوس، توسعه‌دهندگان اصلی تلوس و صندوق نقدینگی تقسیم شد. از سوی دیگر، در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۲۱ هم خبر همکاری تلوس با سوشی‌سواپ و انی‌‌سواپ Anyswap اعلام شد.

همه چیز درباره پلتفرم تلوس
در پلتفرم تلوس، بیش از ۱۰ هزار تراکنش در هر ثانیه پردازش می‌شود.
توکنومیک ارز دیجیتال تلوس

طبق وبسایت رسمی این پروژه، عرضه کل این توکن‌ها حدود ۳۵۵ میلیون ارز دیجیتال TLOS بوده که از این مقدار، بیش از ۲۴۳ میلیون کوین در گردش هستند. البته، هر ماه حدود ۴ میلیون تلوس به عرضه در گردش این کوین اضافه می‌شود. TLOS در حال حاضر در رتبه ۳۱۸ بازار قرار دارد.

تاریخچه قیمت TLOS

تلوس از ابتدای سال ۲۰۲۱ روند صعودی داشته است. تیم فنی این بلاک‌چین با راه‌اندازی Telos EVM نظر کاربران و سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است. این پلتفرم خود را به عنوان کم‌مصرف‌ترین بلاک‌چین معرفی می‌کند که همین موضوع باعث بیشتر شدن محبوبیت آن می‌شود.

اخبار مثبت، راه‌اندازی و پذیرش Telos EVMs و همکاری‌های استراتژیک باعث شد که قیمت تلوس در ماه نوامبر بالاتر رفته و در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ به قیمت ۱.۲۸ دلار برسد.

تلوس در ۷ فوریه ۲۰۲۲ (۱۸ بهمن ۱۴۰۰) موفق شد سقف تاریخی جدیدی را کسب کرده و اوج تاریخی ۱.۴۳ دلار را به دست آورد. البته کوین TLOS در زمان نگارش این مقاله، حدود ۸۰ درصد پایین‌تر از اوج تاریخی خود یعنی ۰.۳ دلار معامله می‌شود.

پیش‌بینی آینده قیمتی ارز دیجیتال تلوس تا سال ۲۰۳۰

طبق پیش‌بینی‌های Digital Coin، انتظار می‌رود که تلوس در سال ۲۰۲۲ به قیمت ۰.۷۸۱ تا ۰.۸۹۸ دلار برسد. از سوی دیگر، پیش‌بینی می‌شود که قیمت TLOS در سال ۲۰۲۳، به ۰.۹۴۷ دلار، در سال ۲۰۲۴ به ۱.۱۹ دلار برسد. طبق این تحلیل، پیش‌بینی می‌شود که قیمت تلوس تا سال ۲۰۲۹ به ۲.۳۶ دلار برسد.

برخی دیگر از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان سال ۲۰۲۲ قیمت ارز دیجیتال تلوس به ۱.۵۸۳ دلار، تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۲.۵۹۳ دلار، تا سال ۲۰۲۴ به ۳.۶۰۶ دلار، تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۴.۶۱۲ دلار و تا سال ۲۰۲۷ به ۵.۶۳۴ دلار خواهد رسید.

در همین حال، برخی وبسایت‌های تحلیلی پیش‌بینی می‌کند که کوین TLOS تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۰.۸۰ دلار، در سال ۲۰۲۳ به ۱.۱۹ دلار، در سال ۲۰۲۴ به ۱.۷۷ دلار، در سال ۲۰۲۵ به ۲.۴۸ دلار و تا سال ۲۰۳۰، به ۱۸.۰۳ دلار برسد.

فراموش نکنید که اکثر این پیش‌بینی‌ها بر اساس تاریخچه قیمتی و عملکرد قبلی ارز دیجیتال تلوس انجام شده است. حتما می‌دانید که عملکرد گذشته نتایج آینده را تضمین نمی‌کند؛ در نتیجه تنها بر اساس تحلیل و استراتژی شخصی خودتان و با رعایت نکات مدیریت ریسک اقدام به معامله کنید.