مهران بیت
ویوز ارز ویوز

قیمت ارز ویوز (WAVES)

نرخ تومانی خرید
65,339
نرخ تومانی فروش
65,000
تومان
0.16%
$
1.1275
ویوز ویوز
WAVES
آدرس سایت:
waves.tech
سورس کد:
Source Code
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
ردیت:
Reddit
وایت پیپر:
Whitepaper
#LPoS#Platform#Smart Contracts#DWF Labs Portfolio
محاسبه قیمت
خرید فروش
WAVES > ویوز
ویوز میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال ویوز (Waves) چیست؟ 

ویوز (Waves) پلتفرمی است که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین ایجاد شده است و کاربران از طریق آن می توانند توکن های رمزنگاری شده مختص به خود را ایجاد کنند.یعنی ویوز Waves به کاربران خود اجازه می دهد که با استفاده از قرار داد های هوشمند به ایجاد توکن جدید بپردازند.
ارز دیجیتال رمزگذاری شده ویوز برای ساخت برنامه های غیر متمرکز از یک پلتفرم منبع باز و مبتنی بر شبکه استفاده می کند.راه حل نرم افزاری سازگار با استاندارد در حال توسعه  Web 3.0 توسط توسعه دهندگان در پلتفرم Waves انجام می شود. تکنولوژی بلاکچین توانایی بهبود در همه زمینه ها ازجمله زمینه تجاری را دارد.برای رسیدن به معاملات سریع و توان بالای شبکه در پلتفرم ویوز، از پروتکلی به نام Waves-NG استفاده می شود.

ارز دیجیتال ویوز (Waves) چیست؟
منبع: thecoinrepublic.com

هدف پروتکل Waves-NG چیست؟

کاهش دادن زمان تایید معاملات از دقیقه به ثانیه و رفع کردن مشکل مقیاس‌پذیری یکی از اهداف این پروتکل می باشد. توکن هایی که توسط کاربران ایجاد شده به وسیله درگاه های قابل اعتماد از پول فیات و ارزهای دیجیتالی دیگر پشتیبانی می کند. پلتفرم ویوز شامل یک صرافی غیر متمرکز می باشد و افراد می‌توانند توکن دلخواه خود را ایجاد کنند و امکان مبادله با توکن های پلتفرم ویوز را دارد.
یکی دیگر از ویژگی‌های ویوز ساده ‌سازی آن است. با نصب پلاگین هایی بر روی ویوز با قابلیت های نوشته شده در اتریوم ، این پلاگین در ویوز نیز اجرا می‌شود.جستجوگر اختصاصی بلاک چین ویوز Waves GO می باشد.

تاریخچه قیمت

در سال ۲۰۱۶، Waves توسط یک فیزیکدان روسی به نام ساشا ایوانف شکل گرفت. اکسچنج Coinomat ابتدا توسط ایوانف تاسیس شده با پلتفرم NXT همکاری داشت. در ژوئن ۲۰۱۶ با اولین عرضه این ارز چیزی حدود ۱۶ میلیون دلار سرمایه جمع آوری شد. ویوز در آن زمان دومین پروژه بزرگ و موفق در بلاک چین بود، که توانست توسط سرمایه گذاری جمعی، حدوداً 30.000 بیت کوین را جمع‌آوری کرد.
پلتفرم ویوز برای سازمان سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار مسکو و ارائه خدمات عرضه اولیه سکه برای ساخت یک پلتفرم بلاکچینی، برای توزیع کردن دارایی‌های ارز دیجیتال با شرکت دیلویت همکاری می‌کرد.بالاترین میزان تراکنش های انجام شده در یک روز در بین پروژه‌های بلاکچینی با ۶.۱ میلیون تراکنش پلتفرم ویوز،در اکتبر ۲۰۱۸ تعلق گرفت.

بررسی قابلیت های این ارز دیجیتال

پلتفرم بلاکچین ویوز متن باز می باشد همچنین بلاکچین ویوز مانند بلاکچین های ارزهای دیگر غیرمتمرکز است. که بر روی آنها سرویس هایی را برای توکن و تراکنش ها ارائه می دهد.
این پلتفرم در سایت  Github نشر داده شده است. اگر بخواهیم از توانایی این پلتفرم برای کاربران بگوییم ، می توان گفت کاربران با این پلتفرم می توانند دارایی دیجیتال بسازند ، و همچنین بر تراکنش های ایجاد شده تمرکز دارند.خلاصه مطلب این است که کاربران نیازی به حمایت فورک سخت ندارند.پروتکل ویوز، Pos یا همان پروتکل اثبات سهام است، که باعث می شود مشتریان این پروتکل از ظرفیت های فنی استفاده کنند.
در پلتفرم ویوز توکن های جدیدی ساخته می شود که این توکن ها در تراکنش های بلاکچین منتقل می شود. تفاوت پایه ای ویوز این است که پروتکل های بلاکچین مثل بیت کوین به ازای هر تراکنش تمام کلاینت ها باید آپدیت شوند. اصطلاحا این به روزرسانی را با هاردفورک می شناسیم. که این مورد عامل کلیه مشکلات شده است.برای جلوگیری این مشکلات از تراکنش خاصی بنام پلاگین استفاده می شود. کاربران جهت استفاده از این تراکنش ها حتما باید پلاگین را نصب نمایند، چون این پلاگین ها بر روی هسته نرم افزار می باشد.

مرکز نیروی ویوز

در سال 2017 درگاه بیت کوین توسط Waves راه اندازی شد. ویوز به کاربران خود اجازه نگهداری و انتقال توکن های بیتکوین ( WBTC ) در این شبکه را دارد. در آوریل 2017 تبادل غیرمتمرکز ( DEX ) شروع شد.در ماه می 2017 درگاه یورو و در ماه ژوئن همان سال درگاه دلار نیز معرفی شد. در ماه ژوئن و ماه اکتبر به ترتیب درگاه های اتر، لایت کوین و زی کش نیز اضافه شدند. هرتوکن ویوز در 10 می 2017 برابر با یک دلار بود و طی چند هفته به 6 دلار نیز رسید.

بنای پلتفرم ویوز

زبان برنامه نویسی پلتفرم Waves، زبان Scala می باشد. برای بالا بردن حجم معاملات و سرعت بخشیدن به تایید، از پلتفرم گواه اثبات سهام (Pos) که از فرم سازگار با Bitcoin-NG به نام Waves-NG است استفاده می شود.

قرارداد های هوشمند

از سال 2018 ، ویوز یک قابلیت با عنوان قرارداد هوشمند به پلتفرم خود اضافه کرد. از ویژگی های این قابلیت می توان ، آدرس های چند امضایی ، فریز کردن و مسدود کردن توکن، مبادلات اتمی ، رای گیری و اوراکل را نام برد.کاربران می توانند با استفاده از پروتکل گواه اثبات کاراجاره ای، امنیت و سرعت شبکه را در ظرفیت های فنی خود مدیریت و ارتقاء دهند. همه عملیات ها در شبکه ویوز و مکانیزمی برای جلوگیری از ایجاد هرزنامه توسط توکن Waves انجام می شود.انتقال پول در شبکه با کارمزد 0.001 ویوز می باشد. ایجاد یک توکن در شبکه نیز با کارمزد 1 ویوز صورت می گیرد.

WCT – MRT چیست؟

یکی از امکانات توکن های Waves، دارا بودن اکوسیستمی فعال که فعالیت های مفید و مشارکت را تشویق می کند.

  (MRT (The Miners Reward Token

با شکل گیری هر بلوک جدید ایجاد می شود و به عنوان یک پاداش اضافه برای استخراج کنندگان عمل می کند. ارزش MRT توسط کسب و کار و طرح های دیگر در اکوسیستم Waves می باشد.

به ازای 70 بلاک اول که ایجاد شود، توکن پاداش ماینر، 60 توکن MRT پاداش می دهد. و پس از آن به ازای هربلاک 30 توکن پاداش می گیرید. کار این سازمان ها به این گونه است که به استخراج کنندگان انگیزه داده تا توکن های خود را به عنوان کارمزد معاملات، افزایش دهند.MRT در نهایت به عنوان یک توکن برای رای دادن در پارامترهای کلیدی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

  (WCT (Token Waves Community

ماهانه در بین صاحبان Waves به ترتیب میانگین داراییشان در طول یک ماه گذشته، توکن ها را توزیع می کند. تشویق به نگهداری طولانی مدت توکن ها در کیف پول غیرمتمرکز ( DEX )، به جای نگهداری در اکسچنج ها، یکی از اهداف مهم WCT می باشد.الگوریتم اجماع بلاکچین Waves-NG ، برپایه BTC-NG عمل می کند. BTC-NG برای افزایش سرعت تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین طراحی و شکل گرفته است. دو برابر شدن اندازه بلوک ها، می تواند در بهترین حالت خود، سرعت تراکنش های خود را از 3 تراکنش در ثانیه، به 6 تراکنش در ثانیه پردازش کند.برای رقابت با کمپانی هایی مانند VISA که سرعت پردازش آنها 30.000 تراکنش در ثانیه می باشد، راه زیادی مانده است.
می توان گفت ازآنجایی که الگوریتم بلاکچین ویوز برطبق BTC-NG عمل می کند دراین ،برعکس بیت کوین است چون الگوریتم BTC بر این اساس است که، سیستم آن یک بلاک ایجاد می کند تا تاریخچه تراکنش ها در 10 دقیقه قبل را بررسی کند اما در الگوریتم BTC-NG سیستم هر 10 دقیقه یک بلاک را ایجاد می کند.به عبارتی این الگوریتم NG یک رهبر انتخاب می کند تا پردازش های آینده را بررسی کند. اصطلاحا به این رویکرد (POS) یا مدل اثبات سهام گفته می شود، که از این طریق 100ها پردازش در 1 ثانیه انجام می شود.

اثبات سهام استیجاری (LPOS)

برای حفظ یکپارچگی شبکه ویوز یک الگوریتم به نام اثبات سهام استفاده می کند. میزان کوین های درگردش ویوز چیزی برابر با 100.000.000 عدد می باشد. برای ایجاد بلاک در شبکه، با استفاده از سیستم اثبات سهام استیجاری، با قرض دادن سکه ها به فول نودها می توان آنها را در قبال آن قرار داد. هزینه قرض دادن در شبکه برابر با 0.002 ویوز است.

استخراج Waves چگونه است؟

ویوز نیز توسط سیستم ماینر ها استخراج وتراکنش های آن تایید می شود. ارز دیجیتال ویوز از سیستم اثبات سهام پیروی می کند، اما همانند بیت کوین پاداش ها را به ماینرها تقسیم نمی کند. در بیت کوین ماینرها از طریق الگوریتم SHA_256  هش تولید می کنند تا بتوانند بلاک جدید را اضافه کنند و بر اساس میزان پردازش به آن ها پاداش تعلق می گیرد.ولی در ویوز ماینرها پاداش دریافت نمی کنند .کارمزد هایی را که کاربران در ازای انجام تراکنش به شبکه پرداخت می کنند به ماینرها داده می شود یعنی پاداش افزودن بلاک در پلتفرم ویوز به ماینرها داده نمی شود. در این سیستم ویژگی وجود دارد که  ماینرها می توانند در مورد اینکه کارمزد را با چه واحد پولی دریافت کنند، انتخاب کنند.ولی پول پیش فرض برای پرداخت کارمزد به ماینرها همان ویوز است.
شرکت ها با استفاده از استخراج توکن در ویوز می توانند با تولید برنامه های بلاکچین و پرداخت کارمزد ها از طریق توکن خود سیستم نیازی به پرداخت با یک واحد پولی جداگانه نداشته باشند.ماینرها در ویوز باید حد اقل 1000 ویوز داشته باشند تا بتوانند مجوز ایجاد بلاک را داشته باشند و به عنوان یک نود شناخته شوند.در این سیستم هرچقدر مقدار ویوزی که توسط نود نگهداری می شود بیشتر باشد احتمال اینکه بلاک بعدی استخراج شود نیز بیشتر است.یعنی افزایش دارایی آن ها احتمال اضافه کردن بلاک جدید را نیز بالا می برد.

روش کارکرد ویوز

ویوز با ساختار معماری سنتی دیگر شرکت های بلاکچین متفاوت است. پلتفرم ویوز از معماری دوگانه استفاده می کند که در ان از فول نودها و لایت نودها برای حفظ و بقای شبکه کمک می گیرد استفاده می شود، که این مورد جهت جلوگیری از مشکلات مقیاس پذیری ویوز می باشد.
بلاکچین شبکه توسط لایت نودهای ویوز دانلود نمی شود، دراصل آنها برای تایید تراکنش ها و ارتباط باشبکه، به فول نودها نیاز دارند. از پلتفرم اسکورکس (Scorex) برای بهبود اعتماد سازی بین فول نودها و لایت نودها استفاده می شود. دیگر نیاز به دانلود کل تاریخچه تراکنش ها نیست.

8 ویژگی ارز دیجیتال Waves

 • Waves DEX
 • مقیاس پذیرترین شبکه بلاکچین
 • قرارداد هوشمند
 • قابلیت Tokenization
 • درگاه پرداخت ارزهای فیات
 • ایجاد ابزارهای بهبود تریدینگ
 • پشتیبانی از 13 مدل معاملات توسط پلتفرم Waves
 • مدیریت کلیدهای خصوصی با Waves Keeper

توکن های Waves شامل:

 • انتقال دارایی
 • برداشت دارایی
 • دارایی های معاملاتی

مقایسه بین ویوز و اتریوم

مقدار کل عرضه ویوز 100.000.000 می باشد. ویوز از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند در حالی که اتریوم از الگوریتم اثبات کار بهره می برد. روش انتشار Waves به صورت عرضه اولیه سکه (ICO) بود. زمان تقریبی ایجاد بلوک در ویوز 30 ثانیه و در اتریوم 15 ثانیه می باشد. مقدار سرمایه گذاری اولیه ویوز و اتریوم به ترتیب : 16.000.000 دلار و 18.439.086 دلار بوده و هر دو قابلیت مقیاس پذیری دارند.

خرید ویوز

ارز دیجیتال ویوز را می توان همانند دیگر ارزهای دیجیتال از صرافی ها خرید و فروش کرد.

6 مورد از صرافی هایی که می توان ارز Waves را تهیه کرد:

کیف پول های Waves

 • کیف پول تحت وب: امکان ذخیره سازی دیگر ارزهای دیجیتال مانند: بیت کوین ، اتریوم را دارد. امکان استخراج به وسیله قرض دادن سکه های Waves به یک استخر نیز وجود دارد.
 • کیف پول دسکتاپ : برای پلتفرم های ویندوز، مک و لینوکس می باشد.
 • کیف پول گوشی : سازگار با سیستم عامل های اندروید و Ios
 • کیف پول سخت افزاری : Ledger Nano S
 • کیف پول رسمی ویوز به شکل افزونه بر روی کروم است. توکن های دیجیتالی مانند: بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و… به وسیله کیف پول Waves پشتیبانی می شوند.

توکن های کاربرد سفارشی (CAT)

ایجاد و انتقال توکن های سفارشی یکی از اصلی ترین هدف های Waves است. از روش کلاینت  نسخه وب، اندروید و Ios می توان در این پلتفرم، توکن های سفارشی خود را ایجاد کنند. این توکن ها بدون هرواسطه می توانند خرید و فروش انجام دهند. برای ساخت هر توکن سفارشی به یک ویوز که 2.7 دلار است نیاز دارد.