مهران بیت
آکالا ارز آکالا

قیمت ارز آکالا (ACA)

نرخ تومانی خرید
3,917
نرخ تومانی فروش
3,897
تومان
-9.97%
$
0.0641
آکالا آکالا
ACA
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
محاسبه قیمت
خرید فروش
ACA > آکالا
آکالا میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

آکالا چیست؟

آکالا (Acala) با نماد اختصاری ACA تلاش دارد تا تبدیل به “قطب مالی غیر متمرکز و همه جانبه پولکادات” شود. این پلتفرم سازگار با اتریوم می باشد، یعنی میتواند از قدرت اول بلاکچین مجهز به قرارداد هوشمند و بسیاری برنامه های غیرمتمرکز مالی دیگر در شبکه اتریوم استفاده کند.

ارز دیجیتال آکالا Acala (ACA) چیست؟

به علاوه، Acala تعاملی یکپارچه میان بلاکچین ها ایجاد می کند، و از برنامه های مالی نیز میزبانی می کند. این برنامه ها عبارتند از: توکن DOT نقدینه که یک برنامه “مشتقه برای استیک بدون نیاز به اعتماد”؛ دلار آکالا (aUSD) که استیبل کوینی با وثیقه چندگانه می باشد که توسط چندین دارایی دیجیتال میان زنجیره ای پشتیبانی میشود، یک بازارساز خودکار (AMM) و صرافی غیرمتمرکز (DEX). جالب است که تمام این خدمات دارای کارمزدی جزئی هستند. و همچنین، این کارمزد تراکنش ها میتواند با هر توکنی پرداخت شود!

پولکادات چیست؟

آکالا یک پاراچین با زیربنای لایه 1 در شبکه پولکادات می باشد. این زیرساختار برای تعامل یکپارچه با اتریوم و دیگر بلاکچین ها ایجاد شده است. اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ در زمینه تأمین قراردادهای هوشمند در بستر بلاکچین است. قراردادهای هوشمند به عنوان اولین روش برای “برنامه نویسیِ پول” بسیار فناوری انقلابی بودند. اما پولکادات چیست؟

پولکادات توسط یکی از مؤسسان اتریوم و خالق زبان برنامه نویسی “سالیدیتی” (Solidity) ایجاد شد. او کسی نبود جز دکتر گوین وودز (Dr. Gavin Woods ).  پولکادات شبکه ای از بلاکچین هاست که شامل یک زنجیره اصلی (relay chain)، و چندین پاراچین (parachain: زنجیره موازی) و پاراترد (parathread: ریسمان موازی) می شود. این شبکه از ساختار نوآورانه زیرلایه ای استفاده می کند.
زنجیره اصلی، قلب پولکادات است. این زنجیره، پاراچین اصلی را به بلاکچین های پاراترد در شبکه وصل می کند. به علاوه،  زنجیره اصلی مسئول تعامل اطلاعات و ارتباط تراکنش ها بین زنجیره ها می باشد. پاراچین ها بلاکچین هایی مستقل هستند که دارای تکه های کوچکتر بوده و قابل اصلاح می باشند. زنجیره های موازی می توانند دارای اقتصاد توکنی و حاکمیتی خاصّ خود باشند. پاراتردها شبیه به پاراچین هستند، اما معمولاً زنجیره هایی کوچکتر هستند که نیاز به اتصال 24 ساعتی به زنجیره اصلی ندارند. کاربرد و انعطاف پذیری مناسب پولکادات می تواند به موفقیت پلتفرم آکالا کمک کند.

پلتفرم آکالا

شبکه Acala دارای زیرساختار امنیتی پولکادات می باشد. این ساختار تضمین می کند که این پلتفرم بتواند در مقابل حملات مصون باشد و خود را بدون خطر فورک به روز رسانی کند. همچنین، پلتفرم Acala میزبان بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز می باشد که میتوانند قدرت پولکادات را در دسترسی به بستر دیفای (DeFi) افزایش دهند. در پایین به برخی از ویژگی های اکوسیستم آکالا می پردازیم.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) در آکالا

ماشین مجازی اتریوم که به صورت اختصاصی در فوریه 2021 برای آکالا ساخته شد، برای بهبود و افزایش کارایی حداکثری زیرلایه ها طراحی شد. این ماشین کاملاً بومیِ شبکه پولکادات بوده و سازگار با شبکه اتریوم است. این ماشین در شبکه Acala باعث میشود تا توسعه دهندگان زیرلایه ها، سالیدیتی و Web3 بتوانند با تنها یک کیف پول به تجربه فول استک (full-stack) کامل دست یابند. منظور از این تجربه، همکاری همزمان “آکالا+ EVM+ زیرلایه ها+ WASM” می باشد.
ماشین مجازی اتریوم در آکالا یک محیط کاملاً ترکیب پذیر را فراهم می سازد. بدین معنا که برنامه های غیرمتمرکز در این ماشین می توانند به صورت یکپارچه با دارایی های بین زنجیره ای تعامل داشته باشند. همچنین، ماشین موجود در این شبکه به توسعه دهندگان اجازه میدهد تا از یک “جدول اتوماتیک زنجیره ای” برای پرداخت های تکراری خود (همچون اشتراک ها) استفاده کنند.
به علاوه، این ماشین برای توسعه دهندگان ساخته شده است تا شرایط “آوردنِ گس (gas) لازم به شبکه” را میسر سازند. بدین ترتیب، هم توکن های بین زنجیره ای و هم توکن های بومی ادغام شده در آکالا می توانند در یک صرافی غیرمتمرکز درج شوند. البته این صرافی باید مورد تأیید حاکمیت شبکه Acala قرار گیرد. همچنین این توکن ها میتوانند برای پرداخت کارمزدهای تراکنش در شبکه آکالا مورد استفاده قرار گیرند. ماشین مجازی اتریوم در اینجا بدون فورک است. یعنی هر بستر جدید زیرلایه ای میتواند بدون مشکل با شبکه آکالا ادغام شود.

رمز ارز ACA

توکن بومی آکالا یعنی رمز ارز ACA دارای دو کارکرد اصلی است. اولاً این توکن به عنوان توکن کاربردی در شبکه Acala فعالیت می کند. توکن ACA به منظور پرداخت کارمزد تراکنش ها و برای برنامه های قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر اینها، این توکن برای استیک و دیگر فعالیت های اصلی شبکه می تواند استفاده گردد.
دوماً، توکن ACA برای حاکمیت شبکه کاربرد دارد. دارندگان توکن ACA حقّ رأی دارند. بدین ترتیب، دارندگان این توکن می توانند در زمینه هایی همچون حاکمیت خزانه آکالا، انتخاب اعضای شوراها، مدیریت خطر و بهبود شبکه رأی دهند. علاوه بر این، آنها می توانند در خصوص اصلاحات شبکه در موضوعات حساس نیز نظر دهند. در نتیجه، آنان در بهبود شبکه آکالا و برنامه های غیرمتمرکز نقش آفرینی می کنند. این موضوعات حساس شامل انواع وثیقه برای درخواست ها، کارمزدهای ثبات و نرخ نقدینگی میشوند.

دلار آکالا (aUSD)

دلار آکالا یک استیبل کوین چند وثیقه ای است که برنامه های غیرمتمرکز آکالا و برنامه های مالی آن را بهبود بخشیده و تقویت می کند. این بهبودها می تواند در عرصه هایی همچون وام دهی و وام گیری، کسب سود و ترید دارایی های مصنوعی باشد.
توکن aUSD متناسب با یک دلار آمریکا است. در نتیجه، این استیبل کوین می تواند تبدیل به جفت تریدی مناسب و منبع ذخیره ارزی مطمئن شود. شبکه آکالا راه های بسیاری برای اهرم سازی سود پیش روی کاربران قرار میدهد که میتوانند از طریق همین توکن و توسط مجموعه دیفای “آکالا ماندالا” میسر شوند.

صندوق سرمایه گذاری غیرمتمرکز اصلی (dSWF)

به درخواست دکتر آنتونیا چن (Dr. Antonia Chen)، صندوق سرمایه گذاری غیرمتمرکز اصلی (Decentralized Sovereign Wealth Fund) به عنوان یک مدل جذب سرمایه برای بلند مدت توسعه یافت. این مدل با استفاده از پشتیبانی چند وثیقه ای تضمین کننده آینده شبکه آکاوا خواهد بود.
هدف این صندوق آن است که آکالا تبدیل به یک شبکه خودکفا شود. بدین معنا که کنترل شبکه در دست دارندگان توکن قرار گیرد، و نه شرکت های سرمایه گذاری جسورانه (venture capitalist). با استفاده از ذخایر ارزهای خارجی، مدل dSWF در آکالا به انگیزه های جمعی، سیستم تحقیق و توسعه و تأمین امنیت پاراچین ها کمک خواهد کرد.

آکالا ماندالا

آکالا ماندالا میزبانِ مجموعه برنامه ها و پروتکل های مالی غیرمتمرکز در Acala می باشد. هر چند این شبکه هنوز در مراحل آزمایشی است، اما بدون نیاز به مجوز و با متن باز می باشد. بر همین اساس، هر کسی می تواند با این برنامه ها تعامل کند. با اینحال، لازم به ذکر است که برنامه ” Polkadot.js” باید برای تعامل با آکالا ماندالا نصب گردد. برنامه ” Polkadot.js” رایگان بوده و میتواند از طریق افزونه های مرورگر نصب شده و ظرف چند ثانیه اجرایی گردد.
به محض آنکه با یک کیف پول Web3 (همچون متامسک) به این برنامه وصل شوید، صفحه اصلی با تمام پروتکل های موجود در جلوی شما قرار میگیرند. رابط کاربری گرافیکی آن بسیار ساده، خوش ساخت و با استفاده آسان است. ستون منو در سمت چپ راه های متفاوتی را برای تعامل با آکالا ماندالا پیش روی شما می گذارد.

قابلیت های آکالا ماندالا

  • قرض گرفتن دلار اکالا (ارائه وام هایی با وثیقه بالا)
  • مبادله (صرافی غیر متمرکز)
  • کسب پول (دریافت توکن های LP از طریق تأمین نقدینگی با توکن های متفاوت)
  • استیک نقدینه ی LDOT (استیک توکن DOT برای استخراج LDOT)
  • قیمت اوراکل (نمایش قیمت توکن از طریق بازخوردهای قیمتی دریافت شده از اوراکل ها)
  • حاکمیت (مشاهده درخواست ها و برنامه های شوراهای مختلف، از جمله شورای عمومی، شورای “Honzon”، شورای “Homa” و کمیته فنی)

بنیاد آکالا

بنیاد آکالا برای پشتیبانی از پروژه های آتی ایجاد شد. پروژه هایی که قصد دارند تا با برنامه های آکالا ادغام شوند. همچون دلار آکاوا، استیکِ نقدینگی و صرافی غیرمتمرکز آکالا. همچنین، همه پروژه های مرتبط با این بنیاد می توانند از مشارکت های بازاری، انتقال فناوری خود و امتیازهای دیگر کمک بگیرند.
بنیاد آکالا با پروژه هایی در زیر چتر آکالا همکاری می کند و نامزدهای آینده دار را برای مشارکت انتخاب می کند. با تیمی از متخصصان زبردست، این بنیاد به رشد مداوم این شبکه کمک می کند.

کارورا

شبکه کارورا توسط بنیاد اکالا برای ایجاد مجموعه ای کاملاً ادغام شده و یکپارچه از دیفای برای شبکه کوزاما تأسیس شد. کارورا، که شبکه خواهر آکالا به حساب می آید، تجربه کاربری مشابهی با Acala در اختیار مخاطب قرار می دهد.
کوزاما یک شبکه مستقل است که معمولاً از آن به عنوان شبکه آزمایشی پولکادات یا “شبکه قناری” یاد میشود. دو شبکه پولکادات و کوزاما توسط شرکت ” Parity Technologies” ایجاد شده اند و بسیار شبیه به یکدیگرند. با اینحال، کوزاما ارائه دهنده اجرای سریعتر برنامه های غیرمتمرکز با عوامل حاکمیتی بهتر نسبت به پولکادات می باشد. زمانیکه پل میان کوزاما و پولکادات راه اندازی شود، شبکه های Acala و کارورا نیز کاملاً تعامل پذیر میشوند. کارورا در تلاش است تا برنامه های غیر متمرکز مالی را در سراسر شبکه کوزاما ارائه دهد.
اپلیکیشن کارورا شامل خدمات استیک، وام دهی و وام گیری، و همچنین یک صرافی غیرمتمرکز بومی و یک استیبل کوین (kUSD) میشود. همچون استیبل کوین اکالا، استیبل کوین کارورا نیز دارای چند وثیقه می باشد. علاوه بر اینها، کارورا کارمزدهای گس بسیار کمی را برای تراکنش ها معین ساخته است. به علاوه، کاربران می توانند تقریباً با هر توکن دلخواهی این کارمزدها را پرداخت کنند!

توکن کاربردی کارورا (KAR)

توکن کاربردی کارورا (KAR) تقویت کننده این اکوسیستم است. و پاداش استیک را برای دارایی های مختلف به ارمغان می آورد. از جمله این دارایی ها میتوان به خود توکن KAR و توکن بومی کوزاما (KSM) اشاره کرد. کارورا همچنین ویژگی استیک KSM نقدینه را پیشنهاد می دهد.
بدین ترتیب، کاربران شانس دارند تا توکن های KSM خود را برای کسب توکن های LKSM (نقدینه شده) استیک کنند. کاربران آنگاه می توانند این توکن ها را ترید کنند، از آنان برای آزاد کردنِ یک وام وثیقه شده استفاده کنند، یا برای پاداش بیشتر از آنها برای تأمین نقدینگی استفاده کنند. کاربران کارورا همچنین می توانند نقدینگی kUSD را برای صرافی های غیرمتمرکز بر روی بازارسازهای خودکار میان زنجیره ای تأمین کنند. بدین ترتیب، آنها قادر خواهند بود که کارمزدهای صرافی و سود کارمزدهای ثبات را از پروتکل استیبل کوین kUSD دریافت کنند.
کاربران کارورا همچنین قادرند تا توکن های KSM خود را بدون برنامه یا زمان محدود استیک کنند. آنها میتوانند هر مقدار خواستند را استیک کنند و هرگاه خواستند آنها را از استیک دربیاورند.

نقشه راه اکالا و کارورا

نقشه راه Acala و کارورا سرشار از برنامه های توسعه زیاد برای سال 2021 می باشد. در طول سه ماهه اول سال 2021 شاهد اجرای شبکه آزمایشی EVM در آکالا، چندین حسابرسی از این شبکه، و توسعه شبکه آزمایشی روکوکو (Rococo) در پولکادات بودیم.
در سه ماهه دوم، توسعه پلتفرم کارورا همراه با مزایده پاراچین کارورا و بلاک اولیه شبکه اصلی آن در دستور کار بودند. همچنین، انتظار می رود که تیم این پروژه شروع به فعال سازیِ شورا حاکمیت کارورا، مشتقات استیک، و پروتکل های استخراج نقدینگی کند. همچنین در ادامه، اجرای کامل EVM و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در برنامه قرار دارد. نقشه راه Acala و کارورا مملو از اتفاقات هیجان انگیز در آینده است.

نتیجه گیری

آکالا مورد توجه بسیاری از رسانه قرار گرفته است. اما دلیل هایی نیز برای جلب توجه دارد. پلتفرم کاملاً یکپارچه برنامه های غیرمتمرکز آن با نام “آکالا ماندالا” قرار است تا تبدیل به قطب مالی غیر متمرکز پولکادات شود. همچنین، بنیاد آکالا همین کار را با شبکه کوساما انجام داده است و “کارورا” را به عنوان قلب برنامه های مالی غیر متمرکز در آن معرفی کرده است. هر دوی این شبکه ها مورد توجه عموم قرار گرفته اند. علاوه بر اینها، شرکت های سرمایه گذاری جسورانه در مارس 2021 حمایت خود را از Acala و کارورا اعلام کردند، که باعث افزایش ضمانت این شبکه ها شده است.
به علاوه، این شبکه به تازگی از سوی پروتکل کامپاند (Compound) سرمایه ای دریافت کرده است تا یک “استارپورت” (Starport) بسازد. استارپورت یک دروازه میان زنجیره ای برای برنامه های مالی غیر متمرکز نزد زنجیره کاپماند و اکوسیستم پولکادات است. اکالا در تلاش برای رسیدن به آینده ای روشن است. در بازار گاوی بیت کوین در 2021 و رقابت سنگین ارزهای دیجیتال با یکدیگر، قطعاً Acala یکی از پروژه هایی است که باید آن را از نزدیک دنبال کرد.