مهران بیت
بیم ارز بیم

قیمت ارز بیم (BEAM)

نرخ تومانی خرید
1,988
نرخ تومانی فروش
1,976
تومان
-4.41%
$
0.03291
بیم بیم
BEAM
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
تلگرام:
Telegram
گیت هاب:
Github
دیسکورد:
Discord
محاسبه قیمت
خرید فروش
BEAM > بیم
بیم میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

بیم چیست؟

ارز دیجیتال بیم (Beam) از جمله رمزارزهایی است که با هدف ایجاد حریم خصوصی بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. بلاکچین ارز دیجیتال Beam از پروتکل جدیدی استفاده ‌می‌کند که در نتیجه بسیاری از اطلاعات تراکنش‌‌ها پنهان ‌می‌ماند. همچنین Beam ادعا ‌می‌کند که مشکل ‌مقیاس‌پذیری را هم بهبود داده است. توکن Beam توکن اختصاصی بلاکچین بیم است. ارز دیجیتال بیم جزو دسته پلتفرم‌‌های دیفای به حساب ‌می‌آید. برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال و تکنولوژی آن در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
ارز دیجیتال Beam یک ارز دیجیتال با حفظ حریم خصوصی است.این ارز دیجیتال از پروتکل Mimblewimble استفاده ‌می‌کند که مقدار و فراداده تراکنش‌‌ها را پنهان ‌می‌کند و در عین حال ‌مقیاس‌پذیری را بهبود ‌می‌بخشد. با جدیدترین اجرای LelantusMW، این شبکه ‌می‌تواند حریم خصوصی و ناشناس ماندن را در همه جهات برای کاربرانش فراهم کند.
مأموریت ارز دیجیتال Beam این است که به کاربران اجازه دهد کنترل کاملی روی پول خود داشته باشند. این تیم در حال ساخت یک بلاکچین جدید است تا یک فروشگاه و پلتفرم صرافی محرمانه، غیرمتمرکز و کاربردی ایجاد کند و همچنین جامعه خودگردان قدرتمندی را برای توسعه و پشتیبانی بیشتر از آن فراهم آورد.

ارز دیجیتال بیم چگونه کار ‌می‌کند؟

ارز دیجیتال Beam بر اساس پروتکل MimbleWimble ساخته شده است؛ پروتكلی كه محرمانه بودن كامل تراکنش‌‌های بلاکچین را بدون آسیب رساندن به ‌مقیاس‌ پذیری امکان‌پذیر ‌می‌سازد. مشابه بیت کوین، بلاکچین MimbleWimble بر اساس مدل تراکنش UTXO ساخته شده است. با این حال، در پروتکل MimbleWimble هیچ آدرسی وجود ندارد و مقادیر UTXO توسط «عوامل کور» رمزگذاری ‌می‌شوند. عوامل کور، کلیدهای خصوصی هستند که فقط توسط مالک UTXO شناخته‌شده و مورد تأیید هستند. استنباط هر گونه اطلاعات در مورد مالکیت یا ارزش Beam UTXO برای هیچ ناظری امکان‌پذیر نیست.

ارز دیجیتال بیم (Beam) چیست؟ رمزارزی برای افزایش حریم خصوصی

برای ایجاد یک تراکنش، کیف پول فرستنده و گیرنده ابتدا باید ارتباط برقرار کنند. پس از اینکه ارتباط برقرار شد، فرستنده ورودی تراکنش را فراهم ‌می‌کند و فرستنده و گیرنده هر دو خروجی مربوطه خود را تأیید ‌می‌کنند. هر دو طرف تراکنش را امضا ‌و سپس آن را به سایر نودها (گره‌‌ها) ارسال ‌می‌کنند.

توکن ارز دیجیتال Beam

توکن ارز دیجیتال بیم، BEAM است. تعداد توکن‌‌ های BEAM به این صورت توزیع شده است:

در حراج خصوصی اول 2.4% درصد از کل توکن‌‌های بیم از ماه می تا ماه ژوئن 2018 به فروش رسید و در حراج دوم 1.2% درصد از کل توکن‌‌ها از ماه جولای تا سپتامبر 2018 و در حراج سوم 0.55% درصد از کل توکن‌‌ها نیز از اکتبر تا دسامبر 2018 به فروش رسید.

تیم: 4.8% از کل توکن های BEAM متعلق به اعضای خود تیم بیم است.

بنیاد بیم: 2.4% از کل توکن‌‌ها به بنیاد Beam تعلق دارد.

مشاوران: 0.65% از کل توکن‌‌ها به مشاوران تعلق ‌می‌گیرد.

پاداش ماینر‌‌ها: 88% از کل توکن‌‌ها به عنوان پاداش استخراج به ماینر‌‌ها تعلق ‌می‌گیرد.

ارز دیجیتال بیم (Beam) چیست؟ رمزارزی برای افزایش حریم خصوصی

ارز دیجیتال BEAM به صورتی طراحی شده که یک ارز با عرضه کنترل شده باشد؛ عرضه آن محدود است و هر چهار سال نصف ‌می‌شود و پس از 133 سال انتشار آن به طور کل متوقف ‌می‌شود.
این طرح انتشار BEAM از بیت کوین الهام گرفته شده است. تفاوت آن با بیت کوین این است که تعداد بلوک‌‌های آن 10 برابر بیشتر است و میزان انتشار ارز دیجیتال Beam در اولین سال 100 رمزارز BEAM در هر بلوک است. اولین ‌‌هاوینگ بعد از 1 سال اتفاق ‌می‌افتد و بعد از آن هر 4 سال یک بار هاوینگ رخ ‌می‌دهد که در مجموع 33 بار هاوینگ اتفاق ‌می‌افتد.
در 5 سال اول انتشار توکن BEAM، این توکن بین پاداش استخراج و خزانه‌داری توکن تقسیم ‌می‌شود:

پاداش استخراج

در سال اول، پاداش استخراج 80 ارز دیجیتال بیم به ازای هر بلوک خواهد بود و در سال‌های 2-5، پاداش استخراج 40 ارز دیجیتال به ازای هر بلوک خواهد رسید و در سال 6 نیز، پاداش استخراج به 25 رمزارز کاهش ‌می‌یابد و سپس هر 4 سال تا 129 سال نصف ‌می‌شود. پس از سال 133، انتشار BEAM متوقف ‌می‌شود.

خزانه‌داری توکن (Token Treasury)

در سال اول، 20 ارز دیجیتال BEAM به ازای هر بلوک به خزانه داری Token منتقل ‌می‌شود و در سال دوم تا پنجم، خزانه‌داری 10 رمزارز Beam در هر بلوک دریافت ‌می‌کند. از توکن‌‌های موجود در Token Treasury برای بازپرداخت سرمایه‌گذاران (حراج خصوصی 1 ، 2 و 3)، تشویق تیم و مشاوران و حمایت از بنیاد Beam استفاده خواهد شد.
در تصویر زیر ‌می‌توانید نمودار انتشار توکن‌‌های ارز دیجیتال Beam را مشاهده کنید.

ارز دیجیتال بیم (Beam) چیست؟ رمزارزی برای افزایش حریم خصوصی

بنیاد Beam در اواخر سال 2019 تأسیس شد و از بودجه اختصاص‌یافته موجود در خزانه‌داری Beam برای حمایت از توسعه پروتکل Beam و ارتقای حریم خصوصی استفاده ‌می‌کند.

قیمت ارز دیجیتال Beam

ارز دیجیتال بیم در ژانویه سال 2019 با قیمت حدود 0.82 دلار وارد بازار ارز های دیجیتال شد. قیمت بیم در هفته اول صعود زیادی داشت و در عرض یک هفته به 2.94 دلار رسید؛ یعنی در این یک هفته بیش از 3.5 برابر افزایش داشت. اما این صعود قیمت ادامه‌دار نبود و به مدت شش ماه قیمت Beam در یک روند نزولی قرار گرفت و حتی به قیمت 0.39 دلار هم رسید.
پس از این روند نزولی شش ماهه با یک رشد سریع در عرض دو هفته دوباره در تاریخ 22 ژوئن توانست خودش را به بالای 2 دلار برساند اما قیمت توکن BEAM بالای این سطح باقی نماند و دوباره قیمت ارز دیجیتال بیم در یک روند نزولی طولانی‌مدت یک سال و نیمه قرار گرفت و به محدوده قیمت 0.21 رسید.
در ابتدای سال 2021 با رشد قیمت آلت کوین‌ها، قیمت ارز دیجیتال بیم نیز افزایش یافت اما نتوانست قله قیمت (ATH) قبلی خود را بشکند و حتی قیمت توکن بیم نتوانست به بالای سطح 2 دلار برسد.
ارز دیجیتال بیم در زمان نگارش مقاله براساس رتبه‌بندی سایت کوین مارکت کپ رتبه 459 را میان ارز‌‌های دیجیتال دارد و ارزش کل بازار آن تقریباً برابر با 38 میلیون دلار است. در تصویر زیر ‌می‌توانید نمودار قیمت توکن BEAM در یک سال گذشته را مشاهده کنید.

ارز دیجیتال بیم (Beam) چیست؟ رمزارزی برای افزایش حریم خصوصی