مهران بیت
کارتزی ارز کارتزی

قیمت ارز کارتزی (CTSI)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
کارتزی کارتزی
CTSI
وب سایت:
Website
توییتر:
Twitter
وایت پیپر:
Whitepaper
کانال تلگرام:
Telegram
گیت هاب:
Github
دیسکورد:
Discord

کارتزی چیست؟

کارتزی (Cartesi) با نماد اختصاری CTSI، یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که در لحظه نگارش این مقاله با ارزش بازار حدود ۱۲۱.۲۲ میلیون دلار، در رتبه ۲۷۹ بازار قرار داشته و سهم ۰.۰۰۷ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد.

بررسی ارز کارتزی Cartesi - CTSI
با ادامه رشد انقلاب DeFi و تبدیل شدن Ethereum به یک شبکه به طور فزاینده مهم، توجه زیادی به افزایش مقیاس پذیری و کاهش هزینه های قراردادهای هوشمند مورد استفاده در چنین معاملات انجام شده است.
یک تیم توسعه ابتکاری که پروژه Cartesi را اجرا می کند، به دنبال بهبود قراردادهای هوشمند با حل مسائل فوری هزینه های بالای معاملات و نیاز به مقیاس پذیری در شبکه Ethereum است.
مدتی است که توسعه دهندگان با توجه به فناوری بلاکچین موجود، از دشواری ساخت dApp ها به خوبی آگاه بوده اند. Cartesi در حال توسعه راه حلی است که dApps بتواند تمام محاسبات پیچیده و گران قیمت خود را خارج از زنجیره اجرا کند و هزینه های غیر مجاز زنجیره بلوکی و سایر محدودیت های اعمال شده توسط فناوری بلاکچین را حذف کند.
در واقع ، برنامه های dApp ساخته شده با استفاده از Cartesi کابل اجرای محاسبات هستند که میلیون ها برابر بیشتر از آنهایی که روی زنجیره ای کار می کنند شدیدتر است.
Cartesi با ارائه یک محیط زمان اجرا برای لینوکس این کار را انجام می دهد. این امر آن را به تنها سیستم محاسبه برون زنجیره ای مبتنی بر نرم افزار تبدیل کرده است. با استفاده از لینوکس، اکنون توسعه دهندگان این امکان را دارند که از طیف گسترده ای از نرم افزارهایی که طی 3 دهه گذشته توسعه یافته اند و بسیاری از برنامه های اینترنتی مورد استفاده امروز را اجرا می کنند، استفاده کنند.

ویژگی های Cartesi

تعدادی ویژگی وجود دارد که کارتزی را به یک محیط توسعه جذاب تبدیل می کند. در زیر سه ویژگی اصلی وجود دارد که استفاده از Cartesi را در توسعه dApp توصیه می کند:
محاسبات دنیای واقعی با زنجیره بلوک مطابقت دارد
بلاکچین با در نظر گرفتن محاسبات فشرده توسعه نیافته است. این نوع محاسبات به یک بستر واقع بینانه نیاز دارند. با استفاده از کارتزی می توان محاسبات خارجی را با استفاده از پردازنده RISC-V تحت سیستم عامل Linux اجرا کرد. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از تمام ابزارها، خدمات و کتابخانه هایی که طی بیش از 30 سال گذشته برای لینوکس ساخته شده استفاده کنند.

قابل حمل در چندین زنجیره بلوکی

گره های کارتزی از اینکه بلاکچین از آن برای محاسبات استفاده می کند بی اطلاع هستند و این باعث می شود که محاسبات را برای هر بلاکچین اجرا کند. با این کار جزئیات زنجیره بلوک از بین می رود و اجازه می دهد محاسبات جدا شوند. این به نوبه خود باعث قابل حمل بودن آنها می شود، در عین حال تغییر ناپذیری و امنیت را فراهم می کند و امکان استقرار سیستم پرداخت را فراهم می کند.

اجماع تضمین شده

 محاسبات خارج از بلاکچین توسط هر طرف درگیر به راحتی تأیید می شود. هنگامی که اختلافات بوجود می آیند توسط Cartesi به طور خودکار مرتب می شوند. همچنین این محاسبات لازم در بلاکچین را به حداقل می رساند.

راه حل مقیاس پذیری

با Cartesi dApps قادر است بدون نگرانی از هزینه های معامله و سایر محدودیت های بلاکچین، هر محاسباتی را اجرا کند. بعلاوه تمام محاسبات انجام شده در داخل گره Cartesi قابل تکرار و تأیید هستند. این تمرکززدایی لازم برای بلاکچین و همچنین ضمانت های امنیتی بلاکچین را حفظ می کند. اجماع محلی در درون گره حاصل می شود، و هر گونه اختلاف برای حل و فصل به زنجیره اصلی منتقل می شود.
این امر Cartesi را به یک راه حل مقیاس پذیر خارج از زنجیره تبدیل می کند. مقیاس پذیری یکی از موضوعات اصلی زنجیره بلوک در تکامل فعلی آنها بوده است، زیرا عدم مقیاس پذیری عامل محدود کننده ای در پذیرش گسترده dApps بوده است. با نیاز آشکار به مقیاس پذیری در لایه زیرساخت ها، تعداد زیادی بلاک چین عمومی وجود دارند که تلاش های توسعه خود را معطوف راه حل های مسئله مقیاس پذیری کرده اند.

در حال حاضر این پروژه ها در درجه اول روی دو نوع راه حل برای مسئله مقیاس پذیری کار می کنند: راه حل های لایه 1 و راه حل های لایه 2.

در راه حل های لایه 1، مقیاس پذیری بلاکچین با اعمال تغییرات در مکانیزم های اساسی بهبود می یابد. برخی از نمونه های این پروژه ها پروژه هایی هستند که در حال اجرای راه حل های خرد کردن هستند، یا پروژه هایی که به دنبال راه هایی برای بهبود مکانیسم اجماع هستند.

راه حل های لایه 2 متفاوت هستند زیرا به دنبال حل مسائل مقیاس پذیری زنجیره بلوکی هستند. این امر رقابت در این راه حل را بسیار شدید می کند، اما از اوایل سال 2021 هیچ راه حل فنی ایده آلی برای ارائه و عرضه به بازار ارائه نشده است.

و Cartesi VM انحصاری نیست. این برای Ethereum 2.0 و سایر راه حلهای مقیاس سطح 2 مفید است. اینها شامل زنجیرهای جانبی ، ضد ZK ، کانال های حالت و پلاسما است. تمام این راه حلهای لایه 2 دیگر قادر به تعیین “محاسبات کامل Cartesi” در معاملات خود هستند.

غیر متمرکز

تاکنون دو رویکرد با بازیهای غیرمتمرکز صورت گرفته است. اولین راه حل از زنجیره بلوک برای تعامل با NFT استفاده می کند. مورد دوم از منطق بازی کاملاً غیرمتمرکز برای ارائه یک راه حل بازی منصفانه استفاده می کند. این نوع دوم برای موقعیت هایی مانند مسابقات ترجیح داده می شود زیرا از هرگونه تقلب جلوگیری می کند.

با یک بازی منطقی غیرمتمرکز نیازی به استفاده از مرجع مرکزی برای تأیید امتیازات نیست. حتی بهتر ، این نوع بازی ماهیتی متن باز دارد که به سایر توسعه دهندگان امکان می دهد تا چنگال های بازی را ایجاد کنند. به علاوه حتی می توان آنها را به همان شیوه DAO اداره کرد.