مهران بیت
یو اس دی دی ارز یو اس دی دی

قیمت ارز یو اس دی دی (USDD)

نرخ تومانی خرید
در دسترسی نیست
نرخ تومانی فروش
در دسترسی نیست
تومان
0%
$
یو اس دی دی یو اس دی دی
USDD
آدرس وب سایت:
Usdd.io
وایت پیپر:
Whitepaper
گیت هاب:
Github
توییتر:
Twitter
دیسکورد:
Discord
تلگرام:
Telegram
#Stablecoin#Algorithmic Stablecoin#USD Stablecoin#Arbitrum Ecosystem

ارز دیجیتال یو اس دی دی (USDD) چیست؟

یو اس دی دی (USDD)، یک استیبل کوین و دارایی دیجیتال است که در تاریخ 15 اردیبهشت امسال، روی شبکه‌های بایننس چین، اتریوم و ترون راه‌اندازی شد. جاستین سان ادعا کرده‌ است که USDD برای سرمایه گذاران بازده درصدی سالانه 30 درصد را به همراه خواهد داشت.

ارز دیجیتال یو اس دی دی (USDD) چیست؟
منبع: decrypt.co

درباره USDD

به دلیل اینکه زمان کوتاهی از عرضه این ارز پایدار می‌گذرد، تاریخچه زیادی ندارد. با این حال، شبکه ترون سال‌هاست که در زمره بزرگترین پلتفرم‌های غیر متمرکز بوده است و رمزارز اختصاصی خود را دارد. وقتی بنیاد ترون، مستقر در سنگاپور، در سال 1396 شبکه Tron را معرفی کرد، هدفش بازار آسیا بود. از آن زمان، ترون به یک پلتفرم جهانی تبدیل شده و الان بیش از 50 میلیون حساب کاربری را پذیرا است. از نظر ارزش کل بازار، توکن TRX در رتبه 31 قرار دارد و قیمت ترون گواه این ارزش است.
اگرچه ارز دیجیتال USDD استیبل کوین اختصاصی شبکه ترون است، اما در چندین شبکه مختلف در دسترس خواهد بود. در حال حاضر بخشی از عرضه آن در شبکه‌های بایننس چین و اتریوم وجود دارد. واقعیت این است که شما گزینه‌های متنوعی برای انتخاب استیبل کوین دارید؛ از بایننس دلار گرفته تا تتر و یو اس دی کوین پراستفاده‌ترین ارزهای پایدار بازار کریپتو هستند. رمز ارز USDD به UST بسیار شبیه است، چرا که هر دو مورد استیبل کوین الگوریتمی هستند. شیوه کارشان به این گونه است که با استفاده از الگوریتم‌ها و همچنین قراردادهای هوشمند، پایداری قیمت و تعداد توکن در چرخش را حفظ می‌کنند.

استیبل کوین الگوریتمی چگونه کار می‌کند؟

این نوع از استیبل کوین‌ها، توسط هیچ ارز فیاتی یا ارز دیجیتالی حمایت نمی‌شوند. در عوض، ثبات قیمت در این شبکه کاملا توسط الگوریتم و قرارداد هوشمند تامین می‌شود. از نظر عملکرد، سیاست پولی آن‌ها بسیار شبیه سیاست های پولی بانک های مرکزی برای کنترل قیمت ارز ملی است.
اگر قیمت استیبل کوین الگوریتمی از عدد مورد نظر (در اینجا دلار آمریکا) کمتر شود، سیستم تعداد توکن‌های در دسترس را کاهش می‌دهد. در صورتی که قیمت ارز دیجیتال USDD افزایش پیدا کند، طبق الگوریتم، تعداد توکن‌های در دسترس افزایش پیدا خواهد کرد. هدف استفاده از این نوع استیبل کوین این است که کنترل عرضه و تقاضا توسط الگوریتم و قراردادهای هوشمند انجام شود.
این نوع رمز ارزهای پایدار را استیبل کوین‌های “بدون وثیقه” نیز نامگذاری می‌کنند. هرچند از نظر فنی این اسم مناسب نیست؛ چراکه برای این ها هم وثیقه گذاشته می‌شود. در صورت بروز اتفاقی کاملا غیرمنتظره، استیبل کوین‌های الگوریتمی ممکن است برای کنترل حرکت‌های نوسانی و بی ثبات کننده بازار، نوعی استخر وثیقه داشته باشند.

ارز دیجیتال USDD چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال USDD قرار است در شبکه TRON، اتریوم و Binance smart chain در دسترس قرار بگیرد. همچنین این دارایی دیجیتال با کمک چند بازیگر مهم حوزه بلاک چین راه‌اندازی شد. جاستین سان ادعا می‌کند که ارز دیجیتال USDD به یکی از غیرمتمرکزترین استیبل کوین‌های تاریخ بدل خواهد شد.
برای ایجاد استیبل کوین USDD، ترون تمام منابع خود را برای توسعه USDD بسیج کرد. به‌عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی که الگوریتم آن با مبنای محکم ریاضی ایجاد شده است، قیمت بالاتر از حد توکن منجربه انتشار تعداد توکن بیشتری می‌شود. این مسئله باعث خواهد شد که ارزش استیبل کوین ترون دوباره به قیمت مدنظر برگردد.
استیبل کوین USDD مستقیما توسط DAO‌‌ ترون مدیریت می‌شود و با نسبت 1 به 1 با دلار آمریکا قفل شده‌ است. این یعنی هر USDD برابر یا یک دلار آمریکا است. اگر در گذشته روی ارز UST سرمایه گذاری کرده‌باشید ارز USDD هم مثل Terra کار می‌کند. هردو اینها استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند.

دی‌پگ شدن‌های دائمی ارز یو اس دی دی (USDD)

ارز USDD یک استیبل کوین الگوریتمی است. با این حال، پس از سقوط استیبل کوین الگوریتمی شبکه Terra یعنی UST، برای جلوگیری از بروز اتفاقی مشابه برای USDD بیش از 2 میلیارد دلار به ذخیره‌اش اضافه شد تا در مقابل کاهش قیمت به دلایل مختلف از جمله فروش ناگهانی سرمایه‌‌گذاران، محافظت شود. اما حتی این اقدامات برای حفظ ارزش USDD و جلوگیری از دی‌پگ شدن آن کافی نبود. دی‌پگ شدن به معنای انحراف ارزش یک استیبل کوین از قیمت دارایی پشتوانه آن است.
ارز دیجیتال USDD در ژوئن 2022 (خرداد ۱۴۰۱) برای اولین بار دی‌پگ شد و ارزش آن تا 93 سنت سقوط کرد. خزانه ترون دائو (TDR) در توییتی اعلام کرد که USDD یک استیبل کوین غیر متمرکز است که برخلاف استیبل کوین‌های متمرکز به مکانیسم‌های آنچین و دارایی‌های وثیقه شده متکی است و در نتیجه این کاهش ارزش به معنای دی‌پگ شدن آن نیست. آنها سپس با خریداری 10 میلیون دلار USDD تلاش کردند به بازگشت قیمت ارز دیجیتال جدید شبکه ترون کمک کنند. جاستین سان نیز علت این کاهش قیمت را شورت سل (Short Sell) ارز دیجیتال TRX در صرافی بایننس دانست. چند روز بعد قیمت USDD تا 97 سنت و سپس 99 سنت صعود کرد.
همچنین در 8 نوامبر 2022 (۱۷ آبان ۱۴۰۱)، تعدادی نهنگ‌ 11 میلیون توکن USDD را دامپ کردند. یک روز بعد USDD دی‌پگ شد و قیمت آن تا 0.96 دلار سقوط کرد. جاستین سان، بنیان‌گذار ترون حدس می‌زد که شرکت آلامدا ریسرچ که با صرافی FTX و سم بنکمن فراید مرتبط است همان نهنگی بود که USDD خود را برای اجتناب از ورشکستگی دامپ کرد. قیمت USDD تا دو روز بعد کمی برگشت و به 0.98 دلار رسید. با این حال، در بیشتر مدتی که از عمر USDD گذشته، قیمت آن زیر یک دلار بوده است و حجم بالای ذخایر پشتوانه‌اش نیز تاثیر زیادی نداشته‌ است.

ارز دیجیتال یو اس دی دی (USDD) را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال یو اس دی دی (USDD) را هم اکنون در صرافی‌های معتبر ایرانی مثل صرافی ارز دیجیتال مهران بیت خرید و فروش کنید. همچنین می‌توانید ارز USDD خود را در کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست والت (Trust Wallet) و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ‌ذخیره کنید.

سخن پایانی

استیبل کوین USDD، ارز دیجیتال جدید شبکه ترون، اگرچه عمر زیادی ندارد اما سابقه چند بار دی‌پگ شدن دارد. علاوه بر این، در بیشتر این مدت زیر 1 دلار معامله شده است. با این حال، USDD از لحاظ ارزش بازار در میان ده استیبل کوین برتر بازار کریپتو قرار گرفته است و به نظر می‌رسد نقش زیادی در افزایش ارزش کل قفل شده (TVL) بلاک چین ترون داشته است. از سوی دیگر، خزانه ترون دائو ادعا می‌کند که با وثیقه‌گذاری بیش از 2 میلیارد دلار ذخایر پشتیبان برای USDD، ضربه‌گیری بسیار قوی برای آن ایجاد کرده است، زیرا ارزش این ذخایر بیش از دو برابر عرضه در گردش USDD است. در مجموع، شاید برای قضاوت نهایی در مورد USDD زود باشد و موافقان و مخالفانش هنوز باید صبر کنند.