مهران بیت
وی چین ارز وی چین

قیمت ارز وی چین (VET)

نرخ تومانی خرید
2,740
نرخ تومانی فروش
2,714
تومان
0.04%
$
0.04231
وی چین وی چین
VET
آدرس سایت:
https://www.vechain.org
تلگرام:
Telegram
توییتر:
Twitter
گیت هاب:
Github
فیسبوک:
Facebook
ردیت:
Reddit
محاسبه قیمت
خرید فروش
VET > وی چین
وی چین میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

ارز دیجیتال وی چین چیست؟

وی چین (VeChain) با نماد اختصاری VET، یک پروژه بلاکچین است که در سال 2015 طراحی شد. این پروژه در ابتدا به عنوان یک سیستم مدیریت زنجیره تأمین و یک سیستم ضد تقلبِ مبتنی بر تکنولوژی‌های بلاکچین و اینترنت اشیا مطرح شد. در ماه دسامبر 2017 اما این محصول باز برندسازی شده و از نو تحت عنوان بلاکچین وی چین تور (VeChainThor) برای پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) مورد افتتاح مجدد قرار گرفت.

ارز دیجیتال وی چین (Vechain) - VET چیست؟

در ابتدا وی چین به خاطر تکنولوژی بلاکچین مورد استفاده قرار گرفت و چیپ یا تراشه‌های پیگیری محصول هوشمندش که می‌توانست با دستگاه‌های مختلف، مثل چیپ‌های ان‌اف‌سی (NFC)، کدهای کیو آر (QR)، و یابنده‌های اراف‌آی‌دی (RFID) یکپارچه شود، مشهور بود. نوشتن تمام محصولات در چیپ‌های هوشمند، قابل اطمینان بودن داده‌های کاربر را تضمین می‌کرد.

 

توکن‌های وی چین (VET) VeChain

 

قبل از اجرای شبکه اصلی، تنها توکن‌های این شبکه، VEN (توکن جایگزین ERC20) بودند. زمانی که این تیم از اتریوم به بلاک چین خود منتقل شد، آنها در مبادلهٔ ۱:۱۰۰ توکن‌های VEN را با توکن‌های VET مبادله کردند.
شرکت‌ها از توکن‌های VET به‌عنوان پول پرداختی هوشمند استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های تجاری را در بلاک چین اجرا کنند. شرکت‌هایی که دارای توکن‌های VET بیشتری هستند اولویت بالاتری دارند و حق بیشتری در بلاک چین به آن‌ها داده می‌شود.

 

توکن‌های وی تور (VTHO)

 

به‌عنوان فردی که توکن VET دارد، شما توکن VTHO را دریافت می‌کند و می‌توانید از آن برای انجام قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی در بلاک چین استفاده کنید. این مکانیزم شبیه به روشی است که ارز دیجیتالی نئو (NEO) به دارندگان خود، GAS ارائه می‌دهد.

نرخ تولید پایه VTHO برای دارندگان توکن VET عبارت است از:

هر روز ۰.۰۰۰۴۳۲ VTHO برای هر توکن VET

این عدد کمترین میزانی است که این نرخ خواهد داشت، و بنیاد وی چین رأی گیری خواهد کرد تا این عدد را بر اساس استفاده از شبکه دوباره تنظیم کند.

 

اثبات اعتبار (PoA)

 

تیم وی چین برای یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز هدف‌گذاری نمی‌کند. در عوض، آنها رضایت و موافقت عمومی اثبات اعتبار (PoA) را اجرا کرده‌اند که در آن ۱۰۱ اعتبار سنج شناخته‌شده بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند. این شبکه برای حفظ اکوسیستم بلاک چین، به نودهای (nodes) دیگری نیز وابستگی دارد. همه نودها، VTHO را به‌عنوان یک پاداش برای حفظ این شبکه دریافت می‌کنند. چهار نوع نود وجود دارد که تاریخ رسیدن و حساب VET دارندگان آن‌ها متفاوت است:

۱. نودهای قدرت ( Strength Nodes– دوره سررسید ۱۰ روز (حداقل ۱ میلیون VET)
۲. نودهای صائقه (Thunder Nodes) – دوره سررسید ۲۰ روز (حداقل ۵ میلیون VET)
۳. مسترنودهای میلونیر (Mjolnir Masternodes) – دوره سررسید ۳۰ روز (حداقل ۱۵ میلیون VET)
۴. مسترنودهای ثرادهایم (Thrudheim (Authority) Masternodes) – تاریخ شروع سر رسید ۱۷/۲۱/۱۲ (حداقل ۲۵ میلیون VET)

سه نوع نود اقتصادی ( نودهای قدرت، صائقه، و میلونیر) پاداش‌هایی از استخر VTHO بنیاد وی چین دریافت کرده و علاوه بر آن، پاداش معمولی برای نگهداری VET نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

نودهای ۱۰۱ اعتبار (ثرادهایم) نیز پاداشی مشابه نودهای اقتصادی، به همراه ۳۰% از همه توکن‌های VTHO که توسط معاملات بلاک چین استفاده شدند را دریافت می‌کنند. ۷۰% باقی‌مانده از توکن VTHOمی‌سوزند. علاوه بر داده‌های مربوط به سررسید و حداقل تقاضای VET، نودهای اعتبار باید روش‌های KYC را تأیید کنند، هویت آن‌ها را علنی کنند و تقاضاهای دیگری که بنیاد وی چین تعیین می‌کند را نیز تأیید کنند. انجمن و بنیاد این اعتبار سنج‌ها را ابتدا بررسی و سپس انتخاب می‌کند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۸، تیم این پروژه اعلام کرد که برنامه نود X به وی چین اضافه شده است. در صورتی که تا ۲۰ مارس ۲۰۱۸ تعداد مشخصی از VET داشتید، به‌عنوان یک نود X طبقه‌بندی می‌شدید. شما به‌عنوان دارندهٔ یک نود X، علاوه بر دسترسی اولیه منحصربه‌فرد به ICO ها، پاداش بیشتری از استخر پاداش دریافت می‌کنید. این برنامه برای پاداش دادن به پذیرندگان اولیه طراحی شده است.

نگران میزان توکن VET موردنیاز برای تبدیل‌شدن به یک نود نباشید. شما همچنان بدون توجه به میزان VET خود، پاداش روزانه توکن تور را دریافت خواهید کرد.

 

مدل حاکمیت (Governance Model)

 

توزیع توکن‌های VET اجماع را تعیین و مدل حاکمیت وی چین را هدایت می‌کند. دارندگان توکن‌های وی چین (>1,000,000 VET) تاثیر مستقیمی در آیندهٔ این شبکه دارند. این سهامداران به هیئت‌مدیره کمیته نظارت رأی می‌دهند. بدین ترتیب، این کمیته تصمیمات مربوط به تکنولوژی، نحوی عملکرد و حتی روابط عمومی میان ابعاد دیگر را نیز اتخاذ می‌کند.

 

نحوه ذخیره توکن (VET) VeChain

 

کیف پول موبایلی «وی چین ثور» می‌تواند توکن‌های VET و VTHO و همچنین بسیاری دیگر از دارایی‌های دیجیتال را روی دستگاه‌های iOS یا اندروید شما ذخیره کند. نام والت رسمی دسک‌تاپ این شرکت «وی چین سینک» (VeChain Sync) است که می‌توان از آن جهت ذخیرۀ توکن‌ها در کیف پول سرد استفاده کرد.
کیف پول‌های دیگری که از توکن‌های VET و VTHO پشتیبانی می‌کنند شامل تراست والت (Trust Wallet)، کوبو والت (Cobo Wallet)، اتمیک والت (Atomic Wallet)، آرکِین والت (Arkane Wallet)، مای سیف والت (MySafeWallet)، گوآردا والت (Guarda Wallet)، اِلیپال (Ellipal) و اکسودوس (Exodus) هستند.

 

سخن پایانی

 

طی این سال‌ها، پروژه‌ جاه‌طلب وی چین (VeChain) حضور پررنگی در بازار چین داشته است. با توجه به شرکت‌هایی که در حال حاضر از امکانات بلاک چین «وی چین ثور» استفاده می‌کنند، می‌توان مُهر تأییدی بر موفقیت اپلیکیشن‌های کاربردی و مفید ایجادشده روی این بلاک چین زد. این اپلیکیشن‌ها در حوزه‌های بسیاری به کار گرفته می‌شوند و کماکان به توسعه و گسترش خود در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف در سرتاسر جهان ادامه می‌دهند.