اوشن پروتکل

حجم کلی بازار 391,296,161
قیمت دلاری 0.902533
قیمت به تومان 24,775
درصد تغییرات 24 ساعته
-0.71%

بلاکچین و هوش مصنوعی، هر دو تکنولوژی‌هایی انقلابی‌اند و در حال تبدیل شدن به بخش بزرگی از آینده هستند. اما هیچ تصوری از این دارید که اگر این دو با هم باشند نتیجه چه می‌شود؟ ارز دیجیتال Ocean Protocol (اوشن پروتکل) از پیوند این دو تکنولوژی به وجود می‌آید.

ارز دیجیتال اوشن پروتکل (Ocean Protocol) چیست؟

سیستم Ocean یک پلتفرم تبادل داده‌های غیرمتمرکز است. اما این واقعاً یعنی چه؟ هدف این سیستم، خارج کردن داده از محفظه‌های نگهداری آن است، تا به جای اینکه به سادگی توسط شرکت‌های عظیمی همچون Google، Facebook و Microsoft ذخیره شود، به طور خلاقانه مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر این شرکت‌ها نوعی انحصار روی داده‌های کاربران ایجاد کرده‌اند. آنها داده‌های کاربران را جمع می‌کنند و برای به دست آوردن پول می‌فروشند؛ حتی برای سود آن را به اشتراک می‌گذارند. این داده‌ها اغلب هدر می‌روند.

ارز دیجیتال اوشن پروتکل همچنین قصد دارد مشکل متمرکزسازی داده را حل کند. در حال حاضر داده‌های ارزشمند و اغلب حساس در سرورهای متمرکز نگهداری می‌شود. این باعث می‌شود داده‌ها در مقابل هکرها نفوذپذیر باشند؛ چراکه آنها فقط به دسترسی به یک سرور برای دسترسی به همه چیز احتیاج دارند.

این واسط‌های متمرکز، کنترل روی داده‌ها را برای مالکان داده‌ها نیز غیرممکن می‌کنند. ارز دیجیتال Ocean Protocol این واسط‌های متمرکز را با یک شبکه بلاکچین غیر متمرکز جابه‌جا می‌کند.

ارز دیجیتال Ocean Protocol چطور کار می‌کند؟

این ارز دیجیتال به شما اجازه می‌دهد بازار داده‌های غیر متمرکز خود را بسازید که در آن افراد و گروه‌های مختلف بتوانند داده‌ها را تبادل کنند. این باعث می‌شود داده‌ها بیشتر در دسترس باشند و از انحصار داده‌ها در دست شرکت‌های عظیمی که بر بازار هوش مصنوعی غلبه دارند، جلوگیری می‌کند.

سازمان‌ها نیز می‌توانند بازار خاص خودشان را برای تبادل داده‌ها ایجاد کنند. این بازارها می‌توانند مرتبط با یک صنعت یا هدف خاص باشند؛ مثل بازاری برای دانشمندانی که به دنبال داده‌های پزشکی مرتبط با بعضی بیماری‌های مزمن خاص هستند. ارز دیجیتال Ocean Protocol (اوشن پروتکل) سختی‌های کار را برای شما انجام می‌دهد و لینک دادن به خود داده‌ها و همچنین نگهداری ردیفی از این موارد را که چه کسی مالک کدام داده‌ها (متادیتا) است و آنها را با چه کسی به اشتراک گذاشته است، به عهده می‌گیرد.

در حالی که داده‌ها روی بلاکچین هستند، همه چیز ضبط می‌شود. هر وقت که کسی داده‌های شما را بخرد، مشاهده کند، ارسال کند یا بفروشد، این کنش ضبط می‌شود. این به تولیدکنندگان داده‌ها کنترل کامل می‌دهد؛ چون دیگر همیشه می‌توانند ببینند چه بلایی سر داده‌های آنها می‌آید.

توکن ارز دیجیتال Ocean Protocol چیست؟

توکن ارز دیجیتال Ocean Protocol به عنوان وسیله‌ای برای تبادل درون این شبکه کاربرد دارد. تولید‌کنندگان داده‌ها هنگامی که داده‌های خود را بفروشند، توکن به دست می‌آورند و مصرف‌کنندگان برای اجرای الگوریتم‌های خود روی این داده‌ها لازم است که توکن هزینه کنند. توکن OCEAN (اوشن) به عنوان پاداشی برای یک خدمت کارایی دارد و مورد استفاده مشخصی دارد.

این توکن به روش مشابه توکن چین لینک (LINK) عمل می‌کند که در آن کاربران نودها بابت خدمات خود توکنی را دریافت می‌کنند که به این بلاکچین خاص اختصاص یافته است.

از کجا می‌توان توکن ارز دیجیتال Ocean Protocol را خرید؟

این توکن در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، از جمله BITTREX، Uniswap، Gate.io، Kucoin، VCC و Balancer در دسترس است. در هنگام نگارش این مطلب، ارزش تقریبی این توکن حدود 15/0 دلار است، و در 5 ماه گذشته شاهد رشد فزاینده‌ای بوده است.

از این ارز دیجیتال در چه مواردی استفاده می‌شود؟

با دسترسی به داده‌های بیشتر، به خصوص دسترسی به داده‌های خصوصی بیشتر، می‌توانیم هوش مصنوعی باهوش‌تری ایجاد کنیم و محصولات و خدمات را در سراسر جهان بهبود ببخشیم. در ادامه بعضی از کاربردهای ارز دیجیتال Ocean Protocol معرفی می‌شود.

بازار داده‌های وسایل نقلیه

در سال 2019 اولین بازار سنگاپور که به اطلاعات مرتبط با تاریخ خودروهای کارکرده اختصاص یافته بود، ساخته شد. سنگاپور در حال حاضر با مشکل آلودگی مواجه است. از این رو با هدف کاهش تأثیرات مخرب بر محیط زیست، جریمه‌های دولتی و مالیات‌های بزرگی را بر مالکان خودروهای جدید وضع کرده است.

این باعث شده که بسیاری از افراد در سنگاپور به دنبال خودروهای دست دوم باشند. این موضوع نیز به نوبه خود مشکلاتی را در رابطه با شفافیت در بازار ایجاد کرده است که به وضعیت خودروها و تمام مشکلاتی که ممکن است با آنها پیوند داشته باشد برمی‌گردد.

خودروهای خودران (Self Driving)

ب‌ام‌و (BMW) و جنرال موتورز (General Motors) به دنبال کار کردن با این ارز دیجیتال برای ساخت بازاری برای خودروهای خودران مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. هر سال حدود 35/1 میلیون تصادف جاده‌ای در جهان اتفاق می‌افتد. این یعنی خودروهای خودران ممکن است آینده‌ای امن‌تر را برای همه ما ایجاد کنند. اما به هر حال با توجه به ماهیت این زمینه و این واقعیت که هنوز در دوران کودکی خود به سر می‌برد، شرکت‌های تولیدکنندۀ خودرو به دنبال داده‌های مورد نیاز خود برای ساخت هوش مصنوعی مناسب خودروهای خودران هستند.

به همین دلیل ب‌ام‌و و جنرال موتورز می‌خواهند با هم همکاری کنند و داده‌های خود را با تولیدکنندگان دیگر خودرو به اشتراک بگذارند تا به سمت بازار خودروها خودران، با هدف شتاب بخشیدن به توسعه آنها، حرکت کنند.

مبارزه با بیماری‌های مزمن

در حال حاضر روش‌های درمان مشکلاتی مثل پارکینسون بسیار ناکافی هستند؛ زیرا اطلاعات بسیار کمی در مورد این بیماری وجود دارد. این تا حدی به دلیل فقدان داده‌های مرتبط با این بیماری است؛ چون دانشمندان برای شناسایی الگوها در بیماری، از داده‌ها استفاده می‌کنند. نشانه‌های بیماری اغلب به شکلی دستی در طول یک هفته روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شوند، اما به هر حال این داده‌ها به تنهایی ارزشمند نیستند.

جیمز (James) یک راه‌کار مبتنی بر هوش مصنوعی است که در ترکیب با ارز دیجیتال Ocean Protocol به پزشکان اجازه می‌دهد تصمیم‌های بهتری بگیرند و روندهای بیماری را در مجموعه داده‌های خصوصی بزرگ بررسی کنند. این به بیماران امکان می‌دهد دوره‌‌های درمانی بهتری را برای بیماری خود دریافت کنند.

  چالش‌های تجربه کاربری ارز دیجیتال Ocean Protocol

مانند تمام تکنولوژی‌های بلاکچین دیگر، این ارز دیجیتال نیز با چالش‌های تجربه کاربری روبه‌رو است. هوش مصنوعی و بلاک چین، رشته‌هایی بسیار پیچیده هستند و ترکیب این دو برای ساخت یک بازار غیرمتمرکز، می‌تواند برای بسیاری از کاربران بالقوه این ارز دیجیتال، گیج‌کننده باشد؛ به خصوص هنگامی که قرار است شرکت‌های عمده برای درگیر شدن در این پروژه ترغیب شوند.

هیچ ضمانتی وجود ندارد که این سازمان‌های عظیم که حجم گسترده‌ای از داده‌ها را در اختیار دارند، درک منسجمی هم از بلاکچین داشته باشند. از این رو این پروتکل برای آنکه تا جای ممکن کاربرپسند شود، لازم است مطمئن شود که از زبانی در دسترس استفاده می‌کند که به کاربرانی که ممکن است درک منسجمی از بلاک چین نداشته باشند، امکان تعامل بدهد.

ایجاد یک رابط کاربری ساده و قابل‌فهم نیز یک چالش جدی برای این ارز دیجیتال است. هنگامی که کاربران با داده‌های شخصی به شدت حساس سر و کار دارند، ضروری است که به نحوه به اشتراک گذاشته شدن داده‌ها و اینکه با چه افرادی به اشتراک گذاشته می‌شود، اعتماد داشته باشند.

سخن پایانی

ارز دیجیتال Ocean Protocol فقط یک بازار ایجاد نکرده، بلکه یک اکوسیستم ایجاد کرده است. این ارز دیجیتال امکان ایجاد هزاران فروشگاه و صرافی را به وجود می‌آورد که در آنها همه افراد می‌توانند به یک سری از داده‌ها دسترسی داشته باشند.

اوشن پروتکل اوشن پروتکل OCEAN