مهران بیت
رن ارز رن

قیمت ارز رن (REN)

نرخ تومانی خرید
2,696
نرخ تومانی فروش
2,682
تومان
-7.76%
$
0.044118
رن رن
REN
وب سایت:
Website
تلگرام:
Telegram
گیت هاب:
Github
وایت پیپر:
Whitepaper
محاسبه قیمت
خرید فروش
REN > رن
رن میگیرید
IRTM تومان
تومان میدهید
خرید بیت کوین

رن چیست؟

 

رن (Ren) یک پروتکل باز برای قابلیت همکاری بلاکچین است. هدف آن تسهیل برنامه های مالی غیرمتمرکز بین زنجیره ای است. به عنوان مثال، می توانید از REN برای انتقال بیت کوین به بلاک چین Ethereum برای استفاده در برنامه های DeFi استفاده کنید.

بررسی ارز دیجیتال رن Ren

تاریخچه ارز دیجیتال رن (REN)

 

در اواخر سال 2017 پروتکل Republic شروع به کار کرد. این پروتکل شبکه‌ای غیرمتمرکز بود که انجام انتقالات و معاملات را به‌صورت کاملا خصوصی (بدون اطلاع سایر کابران از سفارشات) بین بلاکچین‌های مختلف، ممکن می‌ساخت.
در سال 2018 توسعه‌دهندگان پروژه رن (REN) شبکه را توسعه داده و تغییرات مهمی را در آن ایجاد کردند. این پروژه شروع به افزودن دارک پول‌های بیشتری کرد و برخلاف گذشته که تمام منابع آن به یک دارک پول اختصاص یافته بود، قابلیت ایجاد دارک پول‌های دلخواه را برای عموم ایجاد نمود. یکی از اولین دارک پول‌ها، RenEx نام داشت.
رن سعی داشت که با برطرف کردن ایرادات و نواقص جزئی موجود، پروتکل را به‌ صورت ایده‌آل گسترش دهد. لذا رن یک دفتر سفارش محرمانه را ایجاد نمود و سپس سعی کرد امنیت سر به سر را برای تمامی سفارشات (از ابتدا تا انتهای انتقالات) برقرار کند. ایجاد این امنیت در کنار کار با چندین بلاکچین و ارتباط بین آنها، از چالش‌های توسعه‌دهندگان REN بودند.
درنهایت رن از یک دارک پول فراتر رفت و به پروتکلی کاربردی جهت ایجاد ارتباط بین شبکه‌ها و حفظ امنیت، تبدیل شد. بسیاری از مشکلاتی که در پلتفرم‌های مرتبط قبلی (مثل صرافی‌های غیرمتمرکز) وجود داشتند، با ایجاد این پروتکل کاربردی و امن جهت ارتباط بین بلاکچینی و انتقال نقدینگی بین شبکه‌ها، رفع شدند.

 

پروتکل رن چگونه کار ‌می‌کند؟

 

قابلیت جالب رن این است که نودهای تشکیل‌دهنده شبکه آن، سفارش‌ها را بدون دانستن محتوای آنها، پردازش می‌کنند و در حقیقت همین موضوع است که امنیت این شبکه را تضمین می‌کند. برای این کار تمامی سفارشات رمزنگاری و قسمت‌بندی می‌شوند و سپس با تکنولوژی sMPC در شبکه توزیع می‌گردند.
لذا نودها می‌توانند بدون اطلاع از محتوای سفارشات، قطعات را پردازش کرده و سفارش نهایی را اجرا کنند. مبادلات در این شبکه، کاملا اتمیک هستند و به صورت همتا به همتا صورت می‌گیرند. به این معنا که مبادلات به صورت یک‌مرتبه‌ای انجام می‌گیرند و امکان ندارند بخشی از سفارش انجام شده و بخش دیگری از آن انجام نشود؛ لذا از وقوع بسیاری از خطاها جلوگیری خواهد شد.
همان‌طور که ذکر کردیم، پروتکل رن یک دفتر سفارشات محرمانه یا مخفی را به ‌صورت غیر متمرکز نگهداری می‌کند. سفارشات به‌ صورت قطعه‌ای و غیرمتمرکز توزیع می‌شوند (با استفاده از طرح اشتراک محرمانه Shamir) و نهایتاً به صورت کاملاً غیرمتمرکز پردازش می‌گردند. زیرساخت مبادلات این پروتکل که بین بلاکچین‌های بیت‌ کوین، اتریوم و ERC20 ممکن هستند، به ‌صورت کاملاً اتمیک است.
نودهای این شبکه دارک نود نامیده می‌شوند. این نودها وظیفه دارند که سفارشات همتا را بیابند و بعد از مطابقت دادن قطعات، مبادله اتمیک را اجرا کنند. علاوه بر مخفی بودن دفتر سفارشات، جزئیات مبادلات نیز با رمزنگاری غیرقرینه، محرمانه و مخفی باقی می‌ماند.

این پروتکل یک توکن بومی نیز دارد که ارز دیجیتال REN نامیده می‌شود.

پروتکل رن Ren چگونه کار می کند؟

امنیت REN چگونه تامین می‌شود؟

 

همان‌طور که توضیح دادیم، با وجود پروتکل‌های ذکرشده، امنیت REN بسیار بالا است. سفارشات بعد از قطعه‌بندی و رمزنگاری، برای پردازش به دست دارک نودها می‌رسند. اما عملیات تطبیق این قطعات، بدون اینکه محتوای آنها فاش شود انجام می‌گیرد. هر دارک نود تعدادی قطعه را پردازش می‌کند و نهایتاً نتیجه نودهای مختلف برای پردازش هر سفارش، با هم ترکیب خواهند شد.
همچنین علاوه بر امنیت و محرمانه بودن مبادلات، اتمیک بودن زیرساخت این شبکه قابلیت ایجاد ارتباط همتا به همتا و کاملاً امن را برای کاربرانی که قصد مبادله دارایی خود را دارند، ایجاد کرده است.
لذا می‌توان گفت در صورتی که اکثریت دارک نودها به درستی وظیفه خود را انجام دهند و قصد سوءاستفاده نداشته باشند، هرگز خلل و بی‌نظمی در شبکه رخ نخواهد داد. حتی اگر تعدادی از دارک نودها نیز قصد سوءاستفاده را داشته باشند، تنها بخشی از قطعات سفارشات در اختیار آنها است و نمی‌توانند تمامی یک سفارش را تطبیق دهند. ضمناً افراد جهت همکاری در این شبکه وثیقه‌هایی را ارائه می‌کنند که عملاً اجرای چنین کاری را غیرممکن می‌سازد.

 

دارک نودها در سیستم ارز دیجیتال رن چه هستند؟

 

دارک نودها در حقیقت دستگاه‌های محاسبه‌گری هستند که در شبکه رن فعالیت دارند و پاداش دریافت می‌کنند. هسته اجرایی پروتکل رن، RenVM نام دارد. برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (dAppها) می‌توانند با استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار RenVM، روی این شبکه اجرا شوند و از قابلیت‌های آن استفاده کنند. RenVM با زبان‌های Go و Rust ایجاد شده و قراردادهای هوشمند آن از Solidity استفاده می‌کنند.

دارک نودها در سیستم ارز دیجیتال رن REN

توکن REN چیست و چه کاربردی دارد؟

 

توکن بومی شبکه رن، ارز دیجیتال REN است که کاربردهای فراوانی در این شبکه دارد. در ادامه برخی از این کاربردها را نام می‌بریم. دارک نودهایی که در شبکه رن فعالیت می‌کنند، حق‌الزحمه‌ای را از شبکه دریافت خواهند کرد که با ارز دیجیتال REN پرداخت می‌شود. درحقیقت این حق‌الزحمه، بخشی از کارمزدی است که شبکه جهت اجرای سفارشات، از سفارش‌دهنده دریافت می‌کند.
همچنین دارک نودها برای فعالیت روی این شبکه باید در قرارداد هوشمند Registrar، مبلغ 100,000 واحد رن را به‌عنوان وثیقه پرداخت کنند. البته این مبلغ درهنگام خروج از شبکه دوباره به افراد عودت داده می‌شود، اما دریافت آن می‌تواند از وقوع سوءاستفاده‌های احتمالی، جلوگیری کند. لازم به‌ذکر است که مجموع عرضه ارز دیجیتال REN یک میلیارد واحد رن خواهد بود.

 

سخن پایانی

 

ویژگی‌ها و خصوصیات خاص  در این شبکه انجام دهند. علاوه بر مبادلات OTC، وام‌دهی و کسب سود، معاملات لوریج، ایجاد دارک پول و غیره نیز در این شبکه ممکن هستند. همچنین به ‌دلیل ایجاد ارتباط بین‌شبکه‌ای، پروتکل رن می‌تواند برای بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) کاربردی باشد.
با وجود اینکه همچنان موانع و کاستی‌های زیادی جهت ورود گسترده سازمان‌های بزرگ به این حوزه وجود دارد، اما ظهور پروتکل‌ها و پلتفرم‌های قدرتمندی مثل REN که تکنولوژی بلاکچین را وارد بازار مالی سنتی و مبادلات کاربردی بازار کرده‌اند، می‌تواند نقش بسزایی در گسترش این فناوری و همچنین بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال رن (REN) یا سایر رمزارزها ایفا کند.